Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Çekiş Sistemi, Frenler ve Tekerlek Setleri
2 | ÇEKİŞ SİSTEMİ, FRENLER ve TEKERLEK SETLERİ

Çekiş Sistemi, Frenler ve Tekerlek Setleri

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
7.9.2006

Shimano’nun yeni XTR ile kopardığı gürültüden biz de MTBTR olarak nasibimizi aldık, dağ bisikletinde zirveyi teşkil eden bu grubun haber ve fotoğraflarını sayfamızda yayınladık. Shimano’yu bir kenara bırakalım, yeni XTR serisi hakkında sayfamızda fazlasıyla bilgi verdik. Su kadarını belirtelim, XTR serisi Eurobike’ta Altın ödülü alan ürünlerden biriydi, bu konuya ayrı bir yazıda değineceğiz. Gerek sabit bisiklet üzerinde, gerekse test parkurunda yaptığımız deneme sürüşleri de XTR’nin özellikle Rapidfire’da ama Dual Control’da da su anda dağ bisikleti dünyasında en akıcı ve yumuşak, bir o kadar da kesin vites geçişi sağlayan vites grubu olduğunu gösterdi. Bu yazımızda bisikletlerin çekiş sistemi, frenler ve tekerlek setleri sınıflarında 2007’de neler göreceğiz, Eurobike kapsamında neler gördük, onlara bir bakalım.

SRAM

SRAM grubunun en üst modeli X.0 2007’ye değişmeden giriyor, asil yenilikler onun bir altı olan X.9 grubunda. Fakat burada da modellere ve yeniliklere geçmeden önce kullanılan teknolojilere bir göz atalım.

Zero Loss Travely

Bütün vites kollarının vites geçirmeleri için önce 7 ilâ 15° arasında değişen bir boşluk kat etmeleri gerekiyor. SRAM’in geçen yıl piyasaya sürdüğü X.0 serisi bu boşluğu sıfıra indiren ilk vites grubu oldu. Simdi bu teknoloji X.9 serisine de inmiş durumda.

Impulse

Impulse SRAM’in vites teknolojisindeki en son ergonomik yeniliği. Bu sayede sadece başparmak ile basit ve hızlıca her yöne vites geçirmek mümkün kılınmış, diğer bütün parmaklar ve el gidonda duruyorlar (Shimano Dual Control’a tas gidiyor).

1:1 oran

Vites teknolojisi ile az biraz ilgilenenler bile SRAM’in 1:1 oranında çalıştığını biliyorlar artık. Vites kolundan kablonun katettiği her birim mesâfe için vites attırıcı da ayni birimi mesâfe kat ediyor.

X.9 Trigger

X.9 serisi 2007 yılında 2006’da X.0 ile piyasaya sürülen bütün teknolojiyi almış, bu sayede daha hızlı vites geçimine olanak tanıyor, ergonomide gelişme olmuş, vites kollarının konumu ayarlanabiliyor. Aşağıda anlatacağımız Avid’in Matchmaker ürünü ile uyumlu ve bu sayede gidonda daha derli toplu bir görüntü haiz oluyor. Elbette Zero Loss teknolojisi var, vites kolları alüminyum ve karbondan, kapak karbon, set 240g ağırlığında.

X.9 Trigger
X.9 Trigger
Büyük boyut için tıkla!

X.9 arka attırıcı

X.0 gibi 3 boyda geliyor, kısa (212g)-orta (227g) ve uzun bacaklı (230g)olmak üzere. Daha esnemez ve sağlam kılınmak üzere modifiye edilmiş. 6061 alüminyum kafese sahip.

X.9 arka attirici
X.9 arka attirici
Büyük boyut için tıkla!

X.9 ön vites attırıcı

X.9 ön vites attırıcı sadece 160g ağırlığında. Üstten ve alttan çekmeli olarak kullanılabiliyor. Esnemezliğin arttırılması için tasarımda ufak değişiklikler yapılmış.

X.9 ön attirici
X.9 ön attirici
Büyük boyut için tıkla!

TRUVATIV

SRAM grubunun çekiş sistemindeki diğer markası Truvativ. Truvativ’in yeni ürünlerine geçmeden önce artık âdet olduğu üzere kullanılan teknolojilere bakalım.

Howitzer Team Bottom Bracket

Serbest sürüş ve tepe inişi için tasarlanmış Howitzer modeli için özel olarak yatakları daha büyük bir orta mil sistemi geliştirilmiş. Bu sistem Truvativ’in sıradan GXP sistemine oranla %54, Giga Pipe sistemine oranla %138 daha dayanıklı. Sekiz tane sızdırmaz conta var, yatak ve kapaklar “oversized”.

Howitzer orta mil
Howitzer orta mil
Büyük boyut için tıkla!

Open Core Technology

Ağırlığı düşük, esnemezliği ise yüksek tutmak amacıyla Truvativ Open Core Technology’yi geliştirmiş, aşağı yukarı temelde sonucu Hollowtech’e benzeyen bir teknoloji. Yalnız gidilen yol farklı, 7050 alaşım alüminyum kulanılıyor artık ayna kollar. Bu sayede yeni Howitzer OCT eski modellere oranla ağırlıktan kazanırken %10 daha esnemez olmuş.

AL-7050 TV

Yukarıda bahsettik, kullanılan sıradan 6061 alüminyumdan %75 daha sert olan 7050 alaşımı alüminyum kullanıyor Truvativ aynakollarında.

Holzfeller OCT

2007’de Truvativ’in en önemli modellerinden biri Holzfeller. Bu arada biraz ukalâlık da yapalım, Holzfeller (aslında –fäller diye yazılıyor) “oduncu” demek. Ayna kola dönmek gerekirse, piyasada 7050 alaşımından yapılan ilk ayna kol olan Holzfeller OCT adından da anlaşılacağı üzere açık çekirdek teknolojisine sahip, bu sayede esnemezlik %10 arttırılmış ama ayna kol bir önceki modele göre 75g hafiflemiş. 170 ve 175mm’lik modelleri var, 8 ve 9’lu sistemlerle uyumlu, 68-73-83 ve 100mm’lik genişliklerde ve bu tarz bir ürün için gâyet iyi olan 1.130g ağırlığında.

Holzfeller OCT
Holzfeller OCT
Büyük boyut için tıkla!

Holzfeller OCT ayna kolu
Holzfeller OCT ayna kolu
Büyük boyut için tıkla!

Holzfeller OCT kesit
Holzfeller OCT kesit
Büyük boyut için tıkla!

Noir

Sırf görüntüsü ile insanin ağzının suyunu akıtan ürünlerden biri de Truvativ Noir. Gerçi bu ürünü de daha önce tanıtmıştık ama böyle bir ürün için tekrar normal: Noir Truvativ’in arazi sürüsü için geliştirdiği AL-66 iskelet üzerine karbon ayna kolu. 800g ile Truvativ’in en hafif modeli, ayna kollar TNT-Finish özelliğine sahipler, bu sayede zincir ile olan sürtünme azaltılmış, vites geçişleri daha konforlu hâle getirilmiş.

Truvativ Noir
Truvativ Noir
Büyük boyut için tıkla!

Truvativ Noir detay
Truvativ Noir detay
Büyük boyut için tıkla!

FSA

çekiş sistemi ve kadro donanımının câzip ve albenili markalarından biri de FSA. FSA’nin kadro donanımı ürünlerini o grubu içeren yazımızda bulabilirsiniz, bu yazımızda dağ bisikletinin çekiş sisteminde 2007’de neler sunuyor FSA, onlara bakacağız. Her şeyden önce söylenebilecek haber FSA’nin armasının değiştiği, elbette yazı ve karakter olarak fazla bir değişiklik yok, ancak renklerde baskı kalitesini arttırmak için değişiklikler yapılmış. dağ bisikletinde ziyâde yol bisikletinde FSA’nin yenilikleri. Yeni ayna kollar, yeni bir ön attırıcı, frenler ve bunlarda kullanılan KoolStop pabuçlar, yeni gidonlar, yeni bir gidon boğazı ve magnezyumdan yeni bir tekerlek seti burada akla gelenler. Fakat bizim gerek yerimiz, gerekse zamanımız sadece dağ bisikleti ile bile dolup taştığı için bu sahaya odaklanalım.

Afterburner MegaExo

FSA’nin en tutulan modellerinden biri ayna kol Afterburner. Shimano’nun Hollowtech II teknolojisinin aynisi diyebileceğimiz yekpâre sistemin FSA’daki adi MegaExo. Afterburner MegaExo 2007’de yeni gümüşî rengine kavuşmuş, AL356 ayna kollarına sahip. En büyük dişli 7075 alaşımı alüminyumdan, orta ve küçük dişli ise çelik.170 ve 175mm’lik modelleri var, 950g ağırlığında.

FSA Afterburner MegaExo
FSA Afterburner MegaExo
Büyük boyut için tıkla!

FSA orta mil yatak kesidi
FSA orta mil yatak kesidi
Büyük boyut için tıkla!

Moto MegaExo

Nispeten alt sınıflar için yeni bir ayna kol modeli var, Moto MegaExo. Yekpâre sistem burada da isimden anlaşılacağı üzere mevcut. Teknik özellikler olarak farkı büyük dişlinin de çelikten olması ayrıca 6061 alüminyum alaşımından ayna kollar, bu yüzden haliyle nispeten ağır, 1.055g.

FSA Moto MegaExo
FSA Moto MegaExo
Büyük boyut için tıkla!

FSA GRAVITY

FSA arada yeni bir alt-marka da çıkardı, Gravity. Tahmin edileceği üzere Gravity bundan sonra FSA’nin serbest sürüş, “dirt”, iniş gruplarını toplayacağı marka. Gravity grubunda yer alan ürünler şimdilik sadece siyah renkteler.

Gravity MegaExo Quad

Her ise gelen ayna kollardan biri daha. 6061 alüminyum alaşımından ayna kollara sahip. Pedal yerleri çelikten yapılmış, dişlilerin oturacağı örümcek bacakları son derece sert olduğunu yukarıdaki Holzfeller modelinde belirttiğimiz 7075 alüminyum alaşımından. Dişlileri korumak için polikarbonattan muhafaza halkası var, 22’lik tek çelik dişli mevcut. Ayna kol dahil (yekpâre sistem) 1.230g ağırlığında. 165-170-175mm’lik boyları var.

Gravity MegaExo
Gravity MegaExo
Büyük boyut için tıkla!

GAP MegaExo Quad

Gap modeli Gravity’den bir nebze daha ağır. Ayna kollar 7050 alüminyumdan yapılmışlar, pedal alıcıları kezâ çelikten. Polikarbonat muhafazası var, 7075 alüminyumdan isteğe bağlı olarak 32’lik ya da 36’lik büyük, çelik 22’lik küçük dişlisi var. 1.270g ağırlığında. Boylar Gravity ile ayni.

FSA GAP MegaExo
FSA GAP MegaExo
Büyük boyut için tıkla!

Moto X All Mountain

Moto X modeli All Mountain için nispeten hafif tutulmaya çalışılmış (840g), bir yandan da serbest sürüş için yeterli sağlamlık için uğraşılmış. Ayna kollar 6061 alüminyum alaşımından, pedal yerleri çelikten, 32’lik orta dişli 7075 alüminyum, 22’lik ufak dişli çelikten. Boylar gene 165-170-175mm.

FSA MOTO-X
FSA MOTO-X
Büyük boyut için tıkla!

Gravity zincirlik

Haliyle Gravity serisinden kullananların en çok ihtiyacı olacak şeylerden biri de zırt pırt zincir atmasını önlemek için bir zincirlik. 7075 alüminyum alaşımından yapılmış olan ana gövde ve uzun ömür için kevlar yataklara sahip. Üst kısım süspansiyonlu bisikletlerde kullanılmak için ayarlanabiliyor. ayrıca alınabilen muhafaza olmadan 218g ağırlığında, 32-26 diş aralığına uyumlu.

FSA Gravity zincirlik
FSA Gravity zincirlik
Büyük boyut için tıkla!

STRONGLIGHT

Stronglight fazla bilinmeyen ancak bir o kadar da çekici ürünler sunan bir firma. Çatal yataklarından ayna kol setlerine, ayna dişlilerinden orta millere çekiş sistemi ürünleri sunuyorlar ve arada kendi geliştirdikleri güzel sistemler var. Stronglight’in 2007’de piyasaya süreceği iki ürün var, bunlar Magma ve Oxale. Her iki ürün de karbondan, her ikisi de artık alıştığımız yekpâre, yani orta mille bağlı sistemler. Bu uygulamanın Stronglight’taki adi „Activ Link“.

ALS – Adjust Length System

Stronglight ALS ile tek bir ayna kol alıp boyunu değiştirme imkânı sunuyor. Ayna kolun pedal bölümündeki parça biraz uzun tutulmuş ve ters çevrilmesi ile ayna kolun kullanım uzunluğu 170 ile 175mm arasında değiştirilebiliyor.

Stronglight ALS
Stronglight ALS
Büyük boyut için tıkla!

Magma

Şüphesiz Stronglight’in 2007 ürün yelpâzesindeki en çekici ürün Magma. ALS özelliğine sahip ayna kol ortası boş ilginç karbon tasarımı ile dikkat çekiyor. Sadece 870g ağırlığında, dişliler 9’lu uyumlu, 7075 alüminyumdan üretilmişler ve aşınmayı önlemek ve zincir ile olan sürtünmeyi azaltmak için teflon ile kaplanmışlar. Ayna dişlilerin üzerine oturduğu örümcek kısmı ise çelikten.

Magma
Magma
Büyük boyut için tıkla!

Magma detay
Magma detay
Büyük boyut için tıkla!

Oxale

Oxale de ALS özelliğine sahip, Magma’nin bir altında yer alan ayna kol. Ayna kol tasarımı dışında bütün teknik özellikleri Magma ile ayni.

Oxale
Oxale
Büyük boyut için tıkla!

CRANKBROTHERS

Crankbrothers birkaç yıl önce "yumurta çırpıcısı"nı çıkardı çıkaralı ilgi çeken markalardan biri. Eurobike’ta tanıtılan 2007 yenilikleri arasında en renklisi herhalde Smarty pedal serisi idi. Arazi sürüsü-All Mountain-Marathon sınıfları için tasarlanmış olan Smarty serisinin tepelinde çelik milli, çelik yaylı yumurta çırpıcı yatıyor, buraya kadar tamam. Fakat cifti 242g’lik ve Crankbrothers için nispeten ucuz olan (Almanya’da 49 Avro) ürünün en önemli özelliği kutusunda 3 ayrı renkten rayla gelmesi. Bu sayede Smarty pedalı hemencecik örneğin bisikletin kadrosu ile uyumlu bir renge sokabilmek mümkün. ayrıca bu üçlünün dışında 10 ayrı renkte kaplamaları almak mümkün. Aşağıdaki resimde de zâten renkli sekerler gibi durmuyorlar mi?

Crankbrothers Smart pedallar
Crankbrothers Smart pedallar
Büyük boyut için tıkla!

Crankbrothers’in göz kamaştıran ürün serilerinden biri de orta milleri. İnsanin bu parçalara bakınca „buna simdi yağ sürülüp monte edilir mi, yazık değil mi?“ diyesi geliyor. Orta millerde yol grubu için açık mavi Cyan serisi, dağ grubu için de koyu mavi Cobalt serisi var. Tasarımın çekiciliği nedeniyle hepsini fotoğrafladık. Teknik özellik olarak arazi sürüsü ve yarış için üretilmiş olan Cobalt serisine bakalım. Cobalt Ti 113mm’lik, 180g ağırlığında. Cobalt SL ise 236 gram ağırlığında. Aradaki fark Ti modelinin milinin titanyumdan, SL’inkinin çelikten olması. Cobalt serisi ayrıca dışarıdan kapanan ve kir girmesini önleyen sızdırmaz contalarla birlikte geliyor.

Crankbrothers Cobalt ve Cyan modelleri
Crankbrothers Cobalt ve Cyan modelleri
Büyük boyut için tıkla!

Crankbrothers Cobalt sizdirmaz conta
Crankbrothers Cobalt sizdirmaz conta
Büyük boyut için tıkla!

RESET

Reset firması da oldukça ilginç firmalardan biri. Tam bir yan sanayi olarak çalışıp markaların çözüm bulamadıkları ince islere bakıyor, ilginç çözümler üretiyorlar. Konuştuğumuz Reset yetkilisi sipariş üzerine genel olarak her şeyi üretebildiklerini, asgarî adet olarak 50 gibi düşük bir rakam talep ettiklerini söyledi.

Reset’in şimdiye kadar da ürettiği orta mil yataklarının haricinde 2007 yılında sınırlı sayıda piyasaya süreceği pedallar ilgi çeken ürünler. Almanya’da çelik modelin cifti 350, titanyum modelin cifti ise 400 Avro. Pedalın kafesi 7075 alüminyumdan, milde 3 yatak ve sızdırmaz conta bulunuyor. Mil titanyum ya da çelikten, üzerindeki pimler de kezâ modele göre titanyum ya da çelikten.

Reset Ti pedallar
Reset Ti pedallar
Büyük boyut için tıkla!

TIME

Time firması herhalde pedal denince ilk akla gelen ve gerçekten bilhassa çamurlu ortamlarda farkını hissettiren firmalardan biri. 2007 için Time’in piyasaya süreceği ürün Atac XS Titan Carbon. Bu modelin çifti 290g ağırlığında, titanyum mile sahip, karbon gövdesi var.

Alttaki büyük resimde ise dışarıda saat yönünde sol alttan başlayarak Atac XE (360g cifti), Atax XS (350g cifti), Atac XS Ti Carbon, ve XS Carbon (338g) var, ortada da Time’in giriş sınıfı pedalı Atac Alium (410g cifti) bulunuyor.

Time pedallar
Time pedallar
Büyük boyut için tıkla!

RACE FACE

Orta mil ve ayna kollarda önde gelen markalardan biri olan Race Face’in 2007’de herhangi bir yeniliği yok. 2006 ürün yelpâzesi aynen devam ediyor.

Race Face aynakol setleri
Race Face aynakol setleri
Büyük boyut için tıkla!

çekiş sistemindeki 2007 yeniliklerine böylece değindikten sonra gelelim frenlere.

AVID

Avid markası herhalde fren deyince ilk akla gelen markalardan. V-frenlerle başlayan Avid’in basari hikâyesi firmanın SRAM tarafından alınmasının ardından devam ediyor. Avid’in bundan 2 ay önce ilk çıktığında MTBTR olarak her zamanki çabukluğumuz ile sizlere duyurduğumuz iki yeni modeli var 2007 ürün yelpâzesinde: Code ve Juicy Ultimate. Bunlara ek olarak Avid frenler ile SRAM Trigger vites kollarını gidonda daha derli toplu bir halde tutmaya yarayan Matchmaker parçası var. Bu ürünleri yakından incelemeden önce –evetbildiniz- kullanılan teknolojilere bir bakalım.

Power Reserve Geometry

Ergonomide X-Faktörü denen bir ölçü var, bu ölçü gidon kesitinin ortasından fren kolunun pivot vidasına kadar olan mesâfe. Fren sıkarken pek çoğumuzun en az bir defa başına gelmiştir, parmakların fren kolunun ucundan kayması. İşte bu X-Factor ne kadar kısa olursa bu kayma ihtimâli de o kadar azalıyor. Avid piyasadaki en düşük X-Faktörlü fren kollarını üretmiş 2007 yılında. Bu sayede daha emin fren sıkılabiliyor, daha kesin güç aktarımı sağlanıyor.

Avid Power Reserve Geometry
Avid Power Reserve Geometry
Büyük boyut için tıkla!

Fren balatası temas ayarı

Avid’in disk frenlerinde fren balatasının disk ile temas edeceği nokta fren kolundaki vidadan ayarlanabiliyor. Bunun iki önemli getirisi var. Birincisi frenler sıkmaya başladığında parmakların konumu tam olarak ayarlanabiliyor, yani frenin isleyişi kişinin el yapısı ve gücüne uygun hâle getirilebiliyor. İkincisi ise öndeki ve arkadaki balatalar ayni anda diske temas edecek şekilde ayarlanıp her iki fren kolunda da ayni fren hissi sağlanabiliyor.

Tri-Align-Caliper-Positioning

Kaliperin üç doğruda konumlandırılması sayesinde freni monte edip uygun konuma getirmek çok kolay. Bu sayede diskin kaliperin tam ortasından geçmesi çabukça sağlanıyor.

Gelelim modellere.

Avid Code

Avid Code hakkında ilk resimleri çıktığında sayfamızda bayağı etraflıca bir haber vermiştik, bu yüzden buradaki metni kısa tutalım. Code Avid’in yeni serbest sürüş freni. 185mm’lik disk ile ön fren 561g ağırlığında, 4 pistonlu, alüminyumdan. Elbette 203mm’lik disk ile de uyumlu. Yukarıda saydığımız teknolojilere sahip, fren kolu pivotunda üç tane yatak var, bu sayede kolun hareketi kolaylaştırılmış. İlginç bir özellik bir darbe esnasında fren kolunun kendiliğinden kopması ve bu sayede asil piston ve hidrolik sisteme zarar gelmesini önlemesi. Kopan fren kolu anında tekrar yerine takılabiliyor.

Avid Code fren kolu
Avid Code fren kolu
Büyük boyut için tıkla!

Avid Code kaliper
Avid Code kaliper
Büyük boyut için tıkla!

Avid Code kaliper ve disk
Avid Code kaliper ve disk
Büyük boyut için tıkla!

Juicy Ultimate

Juicy Ultimate Juicy 7’nin ağırlık tasarrufu sağlamak için karbon ile üretilmiş olan arazi sürüsü ve maraton freni. Önde 160mm’lik disk ile sadece 345g ağırlığında, yani Juicy 7’den tam 80g daha hafif. Fren kolunun kendi karbondan, pistonun bulunduğu gövde magnezyumdan, yekpâre kaliper gövdesi var. 160mm, sadece arkaya mahsus 140mm ve sadece öne mahsus 185mm’lik disk seçenekleri bulunuyor. Yukarıda saydığımız teknolojiler kullanılmış.

Avid Juicy Ultimate fren kolu
Avid Juicy Ultimate fren kolu
Büyük boyut için tıkla!

Avid Juicy Ultimate kaliper ve disk
Avid Juicy Ultimate kaliper ve disk
Büyük boyut için tıkla!

Matchmaker

Matchmaker Avid frenleri ile SRAM Trigger vites kollarını bir arada kullananlar için düşünülmüş. SRAM Trigger’lar 4 ayrı konumda monte edilebiliyorlar bu sayede gidona, fazladan acı imkânı doğuyor, gidon hem biraz daha derli toplu gözüküyor, hem elektronik parçalar için yer açılıyor.

Avid Matchmaker
Avid Matchmaker
Büyük boyut için tıkla!

Avid Matchmaker
Avid Matchmaker
Büyük boyut için tıkla!

HOPE

Hope seksenlerin sonunda çıkardıkları mekanik disk döneminden beri ve doksanlarda ilk tam hidrolik disk freni üretmesiyle disk fren deyince öne çıkan markalardan. Hope’un 2007’de piyasaya süreceği model Moto. Moto’nun diski sadece 3mm kalınlığında fakat buna rağmen tasarımı ve boşlukları sayesinde diskin ulaştığı sıcaklıklar %20 oranında azaltılmış. Biraz önce Avid’de yenilik diye belirtilen yekpâre kaliperler Hope’te uzun süredir varlar, bu modelde de öyle. Yeni Moto’nun fren kolu ayrıca BPC denen bir özelliğe sahip, bu Bite Point Control demek ve aşağı yukarı Avid’deki gibi fren kolu üzerinden balatanın diske temas noktasının ayarlanma imkânını tarif ediyor.

Hope Moto fren kolu
Hope Moto fren kolu
Büyük boyut için tıkla!

Hope Moto
Hope Moto
Büyük boyut için tıkla!

MAGURA

Magura da fren deyince ilk akla gelen markalardan, derken insanin sorası geliyor tabii, nasıl oluyor da bu kadar çok marka ilk olarak akla geliyor diye. Geliyor iste. Sadece gelelim. Magura 2007 yılı için en hafif modeli olan Marta’nin bir altın versiyonunu çıkarmış, çok tutulan model Louise yenilenmiş, ayrıca bir de yeni disk tasarımı var. Disk dahil 324g’lik Marta’nin altın rengi kaplaması dışında teknik olarak hiçbir yeniliği yok, o yüzden onu gecelim. Arada hatırlatalım, Magura’nin bütün frenleri internet üzerinden Magura sayfasında kaydetmek şartıyla 5 yıl fren kolu ve pistonların sızdırmazlığına karsı garantili.

Magura Mart Gold
Magura Mart Gold
Büyük boyut için tıkla!

Magura Mart Gold
Magura Mart Gold
Büyük boyut için tıkla!

Magura-Simplon Gold
Magura-Simplon Gold
Büyük boyut için tıkla!

Louise

Louise Magura’nin en geniş sahada kullanılabilen disk freni. 2007’de daha da geliştirilmiş, açık hidrolik sisteme sahip. Şimdiye kadar sıkça gördüğümüz üzere kaliper burada da yekpâre. İki pistonlu sistem balataların konumunu otomatik olarak ayarlıyor. Fren kolları bu yıl revaçta olan fren temas ayarı ile donatılmışlar. Avid ve Hope’ta da gördüğümüz bu teknolojinin Magura’daki ismi BAT, Bite Adjust Technology. 2007’de yeni olarak fren kolu ve hidrolik kartuşu kapağı karbondan olacak. Yeni Louise’de yeni „ventidisc“ diski kullanılıyor, aşağıda da belirteceğiz, bu disk daha çarpıcı bir tasarımın yanında daha gelişmiş bir soğuma sağlıyor. Fren balatalarının boyutları %20 büyümüş, bu sayede ömürleri artmış. Louise disk dahil 398g.

Magura Louise
Magura Louise
Büyük boyut için tıkla!

Magura Louise
Magura Louise
Büyük boyut için tıkla!

Ventidisc

Ventidisc gerçekten tasarım olarak güzel bir çalışma, SRAM’in üst sınıf kaset dişlilerini hatırlatıyor renkleriyle. Ortadaki kırmızı “Ventispider” sayesinde diskin soğuması %15 oranında iyileştirilmiş.

Magura Ventidisc
Magura Ventidisc
Büyük boyut için tıkla!

FORMULA

Formula markası geçtiğimiz yıllarda Oro ve Puro serileri ile son derece basarili ürünler sergilemişti. 2007 yılında Oro serisi bir model daha kazanıyor, Oro Bianco. Oro Bianco teknik olarak bir yenilik getirmiyor, yüzeyi parlak, dolayısıyla görsel bir üstünlüğü söz konusu denebilir. Onun dışında teknik özellik olarak Şimdiye kadar Formula Oro serisinin özelliklerini devam ettiriyor İki vidalı ve sağ ya da sola takımı fark etmeyen fren kolları, hidrolik kartuşunu içeride saklayan nispeten ince yapı, Post Mount kaliper tasarımı, 22mm’lik çift piston, balataları tekerleği sökmeden değiştirme imkânı gibi özellikleri zikredebiliriz burada. Bianco 160mm disk ile sadece 381g ağırlığında.

Formula Oro Bianco
Formula Oro Bianco
Büyük boyut için tıkla!

Bunun dışında Formula bir de iniş için 220mm çapında disk çıkarmış, diski görünce İngilizce’de büyük disklere neden pizza tabağı dendiği anlaşılıyor.

Formula 220
Formula 220
Büyük boyut için tıkla!

HAYES

Hayes 2007’de iki yeni ürünle piyasaya çıkıyor. Bunlardan birincisi teknik olarak bir yenilik getirmeyen ama göze hitap eden HFX serisinin 10. yılı dolayısıyla çıkan 10th Anniversary modeli. Diğer yeni model ise EC Trail. EC Trail adından da anlaşılacağı üzere El Camino’nun geliştirilmiş, daha doğrusu hafifletilmiş hâli. El Camino’ya göre 30g daha hafif, set olarak 400g’in altında bir ağırlığa sahip. ayrıca pistonlarda yapılan oynama sayesinde EC Trail’in fren gücü %35 oranında arttırılmış. Sonuçta basarili bir arazi sürüsü freni.

Hayes 10th Anniversary
Hayes 10th Anniversary
Büyük boyut için tıkla!

Hayes 10th Anniversary
Hayes 10th Anniversary
Büyük boyut için tıkla!

Hayes EC Trail
Hayes EC Trail
Büyük boyut için tıkla!

Hayes EC Trail
Hayes EC Trail
Büyük boyut için tıkla!
Frenlerden sonra bu yazının son grubu olarak tekerlek setleri varlar. Arada özelliklerini almaya fırsat bulamamış olsak da Ambrosio ve Cane Creek’in tekerlek setleri dikkat çeken setlerdi.

Ambrosio tekerlekler
Ambrosio tekerlekler
Büyük boyut için tıkla!

Cane Creek tekerlek setleri
Cane Creek tekerlek setleri
Büyük boyut için tıkla!

BONTRAGER

Keith Bontrager’in adini taşıyan ve Trek grubunda yer alan Bontrager markası 2007 için yeni bir dağ bisikleti tekerlek seti çıkarıyor.

Rhythm

Bontrager „core wheel technology“ adini verdiği teknik ile tasarladığı Rhythm tekerlek seti ile geniş lastik kullanımını hedef almış. Simetrik jant yatağı, tubeless bandı, sıkça rastladığımız üzere asimetrik (3mm kaymış) yüksük konumları Rhthym modelinin öne çıkan özellikleri. Tekerlek setinin iki modeli var, birincisi set halinde 1920g ağırlığındaki Rhythm Comp: 28 delikli, iç lastiksiz uyumlu jant, dipçiklenmiş DT teller, Pro-Lok alüminyum tel başları, çift yataklı ön ve arka göbekler, ön göbek için isteğe bağlı olarak normal ya da 20mm sokma mil bu modelin özellikleri. İkinci model ise Ryhthym Elite: Bu modelin farkı göbeklerin DT Onyx olması, ağırlığı bütün set için 1879g.

Bontrager Rhythm Comp
Bontrager Rhythm Comp
Büyük boyut için tıkla!

AMERICAN CLASSIC

çok kaliteli ve üst sınıf markalardan biri de American Classic markası. 2007 yılı için yeni tasarlanan giriş sınıfı tekerlek seti Terrain. Disk fren için olan Terrain’in jantlarının iç genişliği 25mm, yani oldukça sağlam jantlar diyebiliriz, önde ve arkada American Classic Terrain disk göbekleri kullanılmış. Her iki tekerlek de 3’lü kesişme ile 32 tel ile örülmüşler. Setin toplam ağırlığı 1890g.

RITCHEY

Ritchey’in 2007 yılında DT ile ortak çalışarak piyasaya süreceği modeller WCS serisinden Disc LTD ve jant freni için XC LTD. Her iki modelde de göbekleri DT Swiss yapmış, arka göbeğin bileziği Ritchey tarafından tasarlanmış. Teller de dipçiklenmiş DT teller, Disc modeli önde ve arkada 28 telli, 3’er defa kesişerek örülmüş. Jant freni için olan XC modeli önde radyal 24 tel, arkada 2 defa kesişmeli 28 telli. Her iki modelde de jantların dışarıdan ölçülerek genişlikleri 23mm, yükseklikleri 18mm. Yüzeyindeki kaplama nedeniyle XC modeli set halinde 1585g, Disc modeli 1490g.

Ritchey XC LTD
Ritchey XC LTD
Büyük boyut için tıkla!

DT Swiss

DT Swiss hazır tekerlek setlerinde çok iddialı modellerle 2007’ye giriyor. Bunlar serbest sürüş için olan FR2350, enduro için EX 1750 N’Duro ve arazi sürüsü için XR1540 modelleri.

FR2350

DT’nin tekerlek setlerinde hemen isimden anlaşılacak şeylerin birincisi kullanım sahası, ikincisi ağırlık. FR2350 serbest sürüş için geliştirilmiş bir tekerlek seti, 2350g ise ortalama ağırlık. kullanılan jantlar kaynaklanmış 32mm enindeki DT Swiss jantlar, paslanmaz yataklı göbekler var. Ortada incelen, yani dipçiklenmiş 32 DT tel ile 3 kesişmeli örülmüş jantlar, DT Pro-Lock pirinç tel başları kullanılmış. Paket halinde satılırken yanında jant bandı ve taşıma çantası da veriliyor. Ön tekerlek 20mm sokma mil ile kullanılıyor, ön tekerlek 1070g ağırlığında. Arkada ise isteğe bağlı olarak 10mm normal mil ya da 12mm sokma mil kullanmak mümkün. Arkada ayrıca 135mm’lik ya da 150mm’lik göbek seçeneği de bulunuyor, 150mm’lik göbek sadece 12mm sokma mil ile olmak şartıyla. Bu seçeneklere göre arka tekerleğin ağırlığı 1180 (135/10mm)-1170 (135/12mm) ve 1250g (150/12mm) olarak değişiyor.

DT Swiss FR2350
DT Swiss FR2350
Büyük boyut için tıkla!

DT Swiss FR2350 göbek
DT Swiss FR2350 göbek
Büyük boyut için tıkla!

EX 1750

EX 1750 modeli bu yıl giderek yayılan hafif enduro tekerlek setlerinden biri. 1750g gibi son derece iyi bir ağırlıkta önde 110mm’lik göbek ile 20mm sokma mil, arkada ise 135mm’lik göbek ile 10mm’lik normal mil kullanımına olanak tanıyor. Jantın genişliği 28mm, çelik bilyeli rulmanlı göbek, 32 tane Aero tel ile 3’er kesişmeli örülmüş, DT Pro Lock alüminyum tel başları var, adından da anlaşılacağı üzere 1750g.

DT Swiss EX1750
DT Swiss EX1750
Büyük boyut için tıkla!

DT Swiss EX1750 göbek
DT Swiss EX1750 göbek
Büyük boyut için tıkla!

XR1540 / XR1480

XR serisi yeni arazi sürüşü / yarış için tasarlanmış tekerlek serisi. 1540 disk için, 1480 jant freni için olan modeller. Önde 100mm, arkada 135mm’lik göbekler kullanılmış, 1480’de 2’ser, 1540’da 3’er kesişmeli 28 tane Aero tel ile örülmüşler. ayrıca 1480’de önde radyal örülmüş tekerlek. DT Pro Lock tekerlek başları bulunuyor. Ağırlıkları zâten belli.

DT Swiss XR1540
DT Swiss XR1540
Büyük boyut için tıkla!

DT Swiss XR1540 göbek
DT Swiss XR1540 göbek
Büyük boyut için tıkla!

MAVIC

Mavic’in 2007 modellerini etraflıca sayfamızda tanıtmıştık. 2007 yılında karsımıza daha hafiflemiş, esnemezliği arttırılmış tekerlek setleri çıkıyor. Özellikle göbeklerde yenilikler var, esnemezlik sağlamak için göbek bileziklerinin çapı ve birbiri arasındaki mesâfe arttırılarak kullanılan tellerin boyu kısaltılmış. ayrıca FTSL teknolojisi geliştirilerek arka göbeğin içinde yer alan çelik parçalar sayesinde sağ tarafta çekiş sisteminden kaynaklanan torkun kısmen sol/fren tarafına aktarılarak dağıtılması sağlanmış ve bu sayede sadece çekiş tarafında olmak üzere radyal örme mümkün kılınmış. Yeni Mavic modelleri Crossmax SLR ve SX, Crossmax ST, CrossTrail. Burada lafı fazla uzatmayalım.

Crossmax SLR

Crossmax SLR fazlasıyla tutulan Crossmax SL’in halefi. Sadece 1410g ağırlığında ve selefinden daha esnemez olması için çalışılmış. dışarıdan ölçülerek 21mm’lik Maxtal jant, yeni karbon göbek (sadece jant freni modelinde), dipçiklenmiş tellere sahip.Disk modeli 1520g ağırlığında ve “sıradan” göbeğe sahip. Her iki model de iç lastiksiz kullanıma hazırlar.

Mavic Crossmax SLR
Mavic Crossmax SLR
Büyük boyut için tıkla!

Mavic Crossmax SLR göbek
Mavic Crossmax SLR göbek
Büyük boyut için tıkla!

Crossmax ST

Crossmax ST herhalde en geniş sahaya hitap eden tekerlek seti. Dıştan ölçüyle 23mm genişlik ile geniş lastik kullanımına da uygun, 1660g ile son derece hafif (jant freni modeli 1585g). Bu modelde de Crossmax SLR gibi FTSL teknolojisi sayesinde çekiş tarafında radyal örüm var.

Mavic Crossmax ST
Mavic Crossmax ST
Büyük boyut için tıkla!

Crossmax SX

Crossmax SX’teki jantların genişliği 26mm (Dıştan ölçü), setin ağırlığı ise 1920g. Bu haliyle bu set Deemax’i çok ağır bulan ama bir taraftan da 2.5”’e kadar kalın lastik kullanmak isteyen enduro binicilerine hitap ediyor. Sadece disk için modeli var.

Mavic Crossmax SX
Mavic Crossmax SX
Büyük boyut için tıkla!

Crosstrail Disc

Crosstrail de nispeten geniş bir sahaya hitap ediyor. 1810g ağırlığındaki tekerlek seti sadece disk frenler için, Jantın iç genişliği 19mm, yassı Aero teller kullanılmış. Önde ve arkada 24 tel 2’ser defa kesişerek örülmüşler.

Mavic Crosstrail Disc
Mavic Crosstrail Disc
Büyük boyut için tıkla!

Çekiş sistemi albümü

Frenler albümü

Tekerlek setleri albümü

 

 
Yayın Sponsoru
  Eurobike 2006

Özel Bisikletler

Bisiklet ve kadro üreticilerinin Eurobike kapsamında görücüye çıkardıkları 2007 modellerini diğer yazımızda sizlere tanıtmıştık ... Devamı » » » 


Bisikletler - Kadrolar

Eurobike bir bisiklet fuari, dolayisiyla simdiye kadarki yazilarimizda isledigimiz “donanim, amortisör, cekis sistemi gib ...
Devamı » » » 

Kadro Donanımı, Kask, Giyim
Gelelim bisikleti olusturan parcalardan kadro donanimi (sele borusu, gidon, gidon bogazi, sele vb.) ile tekerlek göbekleri, giyim, ...
Devamı » » » 

Eyl.06 Çekiş Sistemi, Frenler ve Tekerl...
Eyl.06 Amortisörler
Eurobike 2006 Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   3 | KADRO DONANIMI, KASK, GİYİM  
haber   FSA K-Force Light MegaExo Compact  
haber   Avid Code 5  

  Bu yayın 17744 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015