Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Temmuz . 2020  
Özel Bisikletler
5 | ÖZEL BİSİKLETLER

Özel Bisikletler

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
11.9.2006

Bisiklet ve kadro üreticilerinin Eurobike kapsamında görücüye çıkardıkları 2007 modellerini diğer yazımızda sizlere tanıtmıştık. „Öyleyse bu yazı ne oluyor?“ diye bir soru çıkabilir. Açıklayalım. Bu yazıda 2007 gibi zaman mefhumlarından kopacağız. Elbette ele alacağımız dağ bisikleti modelleri 2007 modeller. Fakat bu yazıya konu olacak olan markalar bizce zamana bağlı bisiklet tasarlayan, yeni modeller üretmek, piyasada canlı bir görüntü çizmek için yarışmıyorlar. Bu yazıya konu olacak olan bisiklet markaları zaman kavramının çok ötesinde, çerçeveletip duvara asılacak, binilmeye kıyılamayacak kadrolar üretiyorlar. Bisikletin CAD ya da FEM (Finite Element Analysis) gibi bilgisayar programlarından çıkan ürünler olmadan önceki ruhunu devam ettiren markalar bunlar. Dolayısıyla bizce bu markaların 2007 yeniliklerinin sergilendiği bir yazıda değil, farklı bir yazıda ele alınmaları bu ruhu yaşatmak için gerekli. Burada gene resimleri ufak tuttuk, bu bisikletleri yakından incelemek için albümlere bakmayı unutmayın.

SCAPIN

İtalyan Scapin markası fuarda 6 birbirinden güzel ve Scapin’in o karakteristik geometrisine sahip bisiklet kadrosu ile ufak reyonuna rağmen göze çarpıyordu. Nope D8 modeli 1.500g ağırlığında çelik ve karbonun birleşiminden oluşan Columbus Spirit borularının oluşturduğu kadroya sahip. Shimano XTR ve Marzocchi Corsa WC donanımlı. Nope VD8 modelinde ise 1.550g’lik çelik ve karbon karışık Columbus Spirit borulardan oluşan kadro kullanılmış. Donanım muhtelif. Kyoto D6 modelinin kadrosu ise skandiyumdan ve 1250g ağırlığında. İnsan bu kadroyu görünce pek çok karbon kadronun neden üretildiğini anlamıyor açıkçası. Kyoto D6 Shimano XT ve Rock Shox Reba donanımlı. Scapin’in yeni ürettiği karbon kadro Fybra Ro hakkında bütün ısrarlarımıza rağmen Scapin ekibi hiçbir teknik bilgi vermedi. Kadronun son derece yüksek tutulmuş bir oturma borusu var, çeki borularının tasarımı ve alin kısmındaki güçlendirme dikkat çekiyor. Scapin Blato VD6 Columbus Life çelik borulardan oluşan 1690g’lik bir kadroya sahip. FSA-Shimano-Marzocchi donanımlı.

Scapin Columbus Custom Nope
Scapin Columbus Custom Nope
Büyük boyut için tıkla!

Scapin Fybra Ro
Scapin Fybra Ro
Büyük boyut için tıkla!

Scapin Kyoto D6
Scapin Kyoto D6
Büyük boyut için tıkla!

Scapin Nope D8
Scapin Nope D8
Büyük boyut için tıkla!

Scapin Nope VD8
Scapin Nope VD8
Büyük boyut için tıkla!

MERLIN

Merlin titanyum deyince ilk akla gelen markalardan. Dolayısıyla bu inanılmaz güzellikteki kadrolara sahip bisikletlere bir bakış atmadan fuar yazısı yazılmaz. Gerçi 2007 sezonu olarak pek bir yenilik yok ama gene de iki modele yakından bakalım. Works XLM modeli titanyum XC yarış bisikleti. Boru çapları nispeten kalın tutulmuş, iki defa dipçiklenmiş borular. V-fren seçeneği var. 80-100mm arasındaki amortisörler için tasarlanmış, Merlin’in S-Bend üst çeki boruları esnemeyi önlüyorlar. Works XLM modelinin kadro boy ve ağırlıkları 15“ (1230g), 16.25“ (1375g), 17,50“ (1400g), 18,75“ (1545g) ve 20“ (1570g). Works ICT 4.0 modeli Ellsworth’te gördüğümüz ICT arka süspansiyon tasarımını uyarlamış, sadece kadronun ön üçgeni titanyumdan, arka taraf karbon. Kadro 12mm sokma mil için de uygun. Works ICT 4.0 modelinin kadro boy ve ağırlıkları 15“ (2375g), 16.25“ (2392g), 17,50“ (2442g), 18,75“ (2497g) ve 20“ (2560g).

Merlin Works MR325
Merlin Works MR325
Büyük boyut için tıkla!

Merlin Works XLM
Merlin Works XLM
Büyük boyut için tıkla!

LITESPEED

Litespeed de titanyum denince Merlin ile akla gelen markalardan. 2007 ürün yelpâzesinde yeni ürün Sewanee, ona geleceğiz, önce diğerlerine bakalım. Niota Ti arkada Fox RP3 amortisör dahil M boyunda 6AL-4V titanyum kadro 2.2kg ağırlığında. Litespeed’in CLR (Constant Leverage Ratio) süspansiyon sistemi ile donatılmış, alt borusu fazlasıyla güçlendirilmiş, 100-150mm arasındaki amortisörler ile uyum sağlayacak bir geometriye sahip, disk fren için özel tasarlanmış ve kablo/tel yollarına özen gösterilmiş. Niota’nin bir de alüminyum modeli var ama bunların yanında haliyle biraz sönük kalıyor. Tanasi Litespeed’in sabit titanyum kadrolu modeli. 16,5” boyunda 6AL-4V titanyumdan kadronun ağırlığı 1300g. Sağlamlığı arttırmak için oval form verilmiş alt boruya sahip. 80-100mm’lik amortisörler için düşünülmüş bir geometrisi var. Sewanee modeli 2007 yeniliği. 3AL-2.5V titanyum kadro M boyunda Fox RP3 amortisör dahil 1.98kg ağırlığında. Alt boru burada da oval, bisikletin geometrisi 80-100mm amortisörler için düşünülmüş. Arkada CLR tasarımı var, arka süspansiyon mesâfesi XC yarışları için asgarî seviyede (60mm) tutulmuş.

Litespeed Niota Ti
Litespeed Niota Ti
Büyük boyut için tıkla!

Litespeed Sewanee
Litespeed Sewanee
Büyük boyut için tıkla!

Litespeed Sewanee detay
Litespeed Sewanee detay
Büyük boyut için tıkla!

Litespeed Tanasi
Litespeed Tanasi
Büyük boyut için tıkla!

SEVEN

Seven markası da titanyum ile titanyum-karbon ikilisini kadrolarında kullanan ve çok çekici kadroları ile dikkat çeken markalardan. Eurobike fuarında birkaç güzel model vardı. Cirrus kadro ve bu kadronun bisiklet hâli IMX karbon ile titanyumun bileşiminden oluşuyorlar. Arazi sürüsü yarışları için tasarlanmış olan kadroda Argen TC dipçiklenmiş titanyum ile karbon kullanılmış, kadronun ağırlığı orta boyda (M) 1.36 kiloya indirilmiş. Sola modelinde kullanılan kadro 10 yaşına basıyorbu yıl, bu nedenle maalesef resmi olmayan bir de 10. yıldönümü modeli var. “Normal” Sola’da dipçiklenmiş Argen titanyum kullanılmış, kadronun ağırlığı M boyunda 1,45kg. Kadro 80-100mm’lik amortisörlere göre geometriye sahip. Seven’in çift süspansiyonlu modeli ise Duo. Duo’da süspansiyon tasarımı olarak Maverick’in geliştirdiği ve Klein Palomino’da da gördüğümüz MonoLink tasarımı kullanılmış. kullanılan titanyum alaşımına göre amortisör dahil kadro ağırlığı 2,4-2,9kg arasında değişiyor.

Seven Cirrus
Seven Cirrus
Büyük boyut için tıkla!

Seven Duo
Seven Duo
Büyük boyut için tıkla!

Seven Sola
Seven Sola
Büyük boyut için tıkla!

PADUANO

Karbon ve titanyumun bir arada kullanıldığı mücevher gibi kadro deyince ilk akla gelen markalardan birisi de Paduano. Maalesef kadrolar hakkında teknik bilgi içeren CD’yi kaybettik. Fakat 2007 modellerinin de 2006 modelleri ile aynı olmasının böyle bir avantajı var, Paduano’nun İnternet sayfasından ürünlere bakılabilir. Paduano Caino sabit kadrolu model. Üst çeki borularına hafif eğim verilerek konfor arttırılmış. Paduano Bruto ise 40mm’lik CaneCreek arka amortisöre sahip fakat alt çeki boruları sabitler, yani bisikletin arkası esneyerek kullanıyor bu süspansiyon mesafesini.

Paduano Bruto
Paduano Bruto
Büyük boyut için tıkla!

Paduano Bruto detay
Paduano Bruto detay
Büyük boyut için tıkla!

Paduano Caino
Paduano Caino
Büyük boyut için tıkla!

VAN NICHOLAS

Bütün titanyum kadrolar gibi ömür boyu garantili titanyum kadrolar üzerinde bisiklet üreten firmalardan biri de Van Nicholas. Tuareg modeli arazi sürüsü yarışları için tasarlanmış, 3AL-2.5V titanyumdan oluşan kadronun 14-16.5-18 ve 19.5” boyları var, ayrıca kişiye özel üretim de yapılabiliyor. Siparişe göre 100mm’lik amortisör için tasarlanmış bir geometriye sahip, V-fren ya da disk fren ile kullanılabiliyor. Zion modeli ise bunun bir altında. Daha ziyâde maraton diyebileceğimiz XC yarışlarından daha dayanıklı bisikletlerin kullanıldığı ortamlar için tasarlanmış. Kadro malzemesi ve boyları ile diğer teknik özellikler aynı sadece ek destekler ile kadro sağlamlaştırılmış.

Van Nicholas Tuareg
Van Nicholas Tuareg
Büyük boyut için tıkla!

Van Nicholas Tuareg detay
Van Nicholas Tuareg detay
Büyük boyut için tıkla!

Van Nicholas Zion
Van Nicholas Zion
Büyük boyut için tıkla!

ORANGE

Britanya’dan gelen ve çok yenilikmiş, teknolojiymiş takmayan markalardan biri de Orange. O kadar ki yanlarında 2007 ile ilgili bisikletler dışında hiçbir şey getirmemişler. Bilgi istediğim zaman „ben ayaklı bir katalog sayılırım“ diyerek markanın müdürü bilgileri verdi. Belki de en güzel model çelik sabit kadrolu Clockwork. Bu bisikletten senede sadece 200 tane üretiliyor. Tam duvara asmalık bir model. Orange Five modeli 120-150mm arasında değişen süspansiyon mesâfesine sahip, 70 ve 74°’lik acıları olan bir „all mountain“ bisikleti. Orange’in GearBoxx kullanan şanzımanlı iki iniş prototipini de görmek imkânı bulduk. Bu şanzıman teknolojisi bu şekilde ufak markalara da yerleşiyor. Serbest sürüş modeli Patriot 66 190-215mm’lik süspansiyon mesâfesi ile değişmeden 2007 yılına giriyor. MII ise 2007 yılında ilk defa çıkardıkları “dirt” modeli.

Orange 5
Orange 5
Büyük boyut için tıkla!

Orange Clockwork
Orange Clockwork
Büyük boyut için tıkla!

Orange GearBoxx prototip
Orange GearBoxx prototip
Büyük boyut için tıkla!

Orange MII
Orange MII
Büyük boyut için tıkla!

Orange Patriot
Orange Patriot
Büyük boyut için tıkla!

TITUS

Titus markası da ufak reyonu ve 2007 katalogu gibi dokümanları yanlarında taşımamaları gibi zaafları bir kenara bırakırsak ilginç bir reyondu. Sergilenen özellikle Racer X modeli başta olmak üzere diğer Titus modelleri fuardan bir hafta önce katalog çekimleri için Amerika’dalarmış, yani sıcağı sıcağına fuara yetiştirilmişler. Exogrid tekniğini kullanarak Titus Racer-X Exogrid modelinde titanyum boruların içine karbon yerleştiriliyor. Racer-X modeli Ağustos sonundan beri satışa sunuldu ve Amerika fiyatı 6.000 dolar. Bu elbette Racer-X serisinin en üst modeli olan Racer-X LTD Edition için. Racer-X Serisinin diğer üst seviye modelleri Racer-X Titanium. Bu bisiklet de pratik olarak Limited Edition modeli ile aynı zâten. Karbon çeki boruları, “Carbon-Fiber X-Link”, üç defa dipçiklenmiş ve “hydroforming” yöntemi ile şekillendirilmiş alt boru, Fox RP23 arka süspansiyon 80mm amortisör için tasarlanmış kadronun göze çarpan özellikleri. Racer serisinin bir de Racer Carbon adi altında tamamen karbondan modeli var. Motolite Exogrid aynı teknolojinin uygulandığı bir diğer model. Boru ve süspansiyon teknolojisi olarak Racer-X modeli ile ayni özelliklere sahip, yalnız Motolite serisi 130mm amortisörler hesaplanarak tasarlanmış bir geometriye sahip. Supermoto Titus’in 170mm süspansiyon mesâfeli enduro-serbest sürüş modeli. Bisikletin en güzel özelliği arka süspansiyon bağlantı ve köprü tasarımının Titus’in sunduğu 4 değişik model arasında seçim yapılarak değiştirilebilmesi. Titus bisikletler hakkında değinilecek önemli nokta bu bağlamda Titus’in Siparişe ve isteğe bağlı değişik Donanım kombinasyonları sunması ve bu sayede kişiye özgü bisiklet oluşturmaya imkân tanıması.

Titus Racer-X
Titus Racer-X
Büyük boyut için tıkla!

Titus Racer detay
Titus Racer detay
Büyük boyut için tıkla!

Titus Racer Carbon
Titus Racer Carbon
Büyük boyut için tıkla!

Titus Racer Titanium
Titus Racer Titanium
Büyük boyut için tıkla!

Titus Motolite Titanium
Titus Motolite Titanium
Büyük boyut için tıkla!

Titus SuperMoto
Titus SuperMoto
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet ve kadrolar albümü

 

 
Yayın Sponsoru
  Eurobike 2006

Özel Bisikletler

Bisiklet ve kadro üreticilerinin Eurobike kapsamında görücüye çıkardıkları 2007 modellerini diğer yazımızda sizlere tanıtmıştık ... Devamı » » » 


Bisikletler - Kadrolar

Eurobike bir bisiklet fuari, dolayisiyla simdiye kadarki yazilarimizda isledigimiz “donanim, amortisör, cekis sistemi gib ...
Devamı » » » 

Kadro Donanımı, Kask, Giyim
Gelelim bisikleti olusturan parcalardan kadro donanimi (sele borusu, gidon, gidon bogazi, sele vb.) ile tekerlek göbekleri, giyim, ...
Devamı » » » 

Eyl.06 Çekiş Sistemi, Frenler ve Tekerl...
Eyl.06 Amortisörler
Eurobike 2006 Arşivi

 

İlgili Linkler:  

yayin   3 | KADRO DONANIMI, KASK, GİYİM  

  Bu yayın 19312 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015