Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Mark Verstegen'le Spor Üzerine
Core Performance

Mark Verstegen'le Spor Üzerine

Çeviren: Cüneyt Kazokoglu
11.10.2006

Mark Verstegen adı Avrupa’da ilk defa geçtiğimiz yaz dünya kupası çerçevesinde duyuldu. Alman millî takımının „non-konformist“ teknik direktörü Jürgen Klinsmann’in Florida’da geçirdiği zamanın etkisiyle takımın atletik antrenmanları için görevlendirdiği Verstegen’in Almanya’da şimdiye kadar futbol kulüplerinde pek de görülmemiş olan teknikleri (elastik bantlar vs.) başta bayağı şüphe ile karşılandıysa da daha sonra Alman takımının başarısında büyük etkisi oldu.

37 yaşındaki Verstegen antrenör kariyerine Amerikan futbolu kariyerini bir sakatlık nedeniyle bırakmak zorunda kaldıktan sonra Washington Devlet Üniversitesi’nde başlıyor. 1994 yılında Bradenton’da „International Performance Institute“u kuruyor. 1999 yılında Phoenix’e taşınıyor ve bugün de başında bulunduğu „Athletes’ Performance“ enstitüsünü hayata geçiriyor. Müşterileri arasında Amerikan futbolundan, beyzboldan, buz hokeyinden, atletizmden ünlü sporcular ve iki de futbol kulübü bulunuyor. 2004 yılında girişte de belirttiğimiz gibi Alman Jürgen Klinsmann Alman millî takımı için tutuyor.

Genelde bu tarz „fitnesi“ ile ilgili konulara fazlasıyla şüphe ile yaklaşmak gerektiğini düşünsem de (hele de Amerika’dan geliyorsa) Verstegen’in olaya yaklaşımı ve uygulamaları alınan olumlu sonuçların yanında zihniyet olarak gerçekten farklı ve ilginç bir yol sunuyor. geçtiğimiz hafta Alman Spiegel dergisi Verstegen ile bir mülâkat yaptı.

Spiegel: Bay Verstegen, programınızla atletleri daha uzun boylu yapabileceğinizi söylüyorsunuz. Sihirle bir alâkanız var mi?

Verstegen: Hayır bunun sihirle alâkası yok. Eğer insanlara duruşlarını düzeltme konusunda yardımcı olursak fiziksel olarak da uzuyorlar, bu ölçülebilir bir şey. Eğer birinin kısa kasları varsa, bu onu kısaltıyor. Eğer biraz egzersiz ile burada gevşeme yaratırsak ve açabilirsek daha dik yürümeye imkân tanıyoruz.

Spiegel: Alman millî takım oyuncularının faydalandığı profesyoneller için olan antrenmanınızı herkesin uygulayabileceği bir fitnesi programına cevirdiniz. Aradaki fark nedir?

Verstegen: Bir profesyonel vücudunu –ben yarış arabası diyorum- 11 aylık bir sezon için kurmalı ve onunla haftada bir-iki defa yarışmalı. Biz hepimiz, profesyonel olmayanlar ise kendimize teknolojimizi nasıl muhafaza etmemiz gerektiğini sormalıyız, önümüzdeki 50-60 yıllık bir süre için. Bu nedenle kendi “mini sezon”umuzu oluşturmalıyız kafamızda. Burada önemli olan hayatin günlük zorlukları ve bir „sezon sonu“ olmaması. Her şey doğru yaklaşım ile başlıyor.

Spiegel: Başkalarının hayatını daha iyi hâle getirebileceğinizi iddia ediyorsunuz. Antrenman planınız sadece sağlığa değil, ruhî ve zihnî açıdan da faydalı. Biraz ezoterik bir yani var sanki.

Verstegen: Belki, ama saçma değil. Benim söylediğim su: Her insan hayat oyununda zorlanan bir atlettir. Bu oyunda önemli olan temel değerler: gerçekten ne istiyorum? Benim için mutluluk ne? Para? Ya da sağlık? Sadece doğru yaklaşım ile günlük hayatta verimli olmayı başarabilecek enerjiyi sağlayabilirim. Sadece „70 kilo olmak istiyorum“ demek yetmez. Sonuçta 70 kilo olursunuz, bravo, peki ya sonra? Önemli olan sürekli ilham almak. Vücudumuzu içeriden dışarıya yaratmalıyız. Sadece belirli kasları çalıştırmak yüzeysel bir yaklaşım.

Spiegel: Spor salonlarında biseps ya da karin kaslarını geliştirenler temel bir hatâ mi yapıyorlar?

Verstegen: Her şeyden önce çalışıyor olmaları güzel bir şey. Spor salonlarına bir şey diyemem, sonuçta onlar da islerini yapıyorlar ve isleri insanları eğitmek değil. Ama bu “fitnesi kültürü” fazlasıyla görsel bir ağırlığa sahip. Bizse hareket kalıpları öğretmeye çalışıyoruz.

Spiegel: Peki bu kalıplara zâten doğuştan sahip değil miyiz?

Verstegen: Tabii, ama unutuyoruz zamanla. Çocukken emekleyebiliyoruz, dengede durabiliyoruz, yürüyüp koşabiliyoruz. Fakat bir süre sonra bunları bırakıyoruz, bazılarımız 14 yaşında, diğerleri 18 ya da 25. Hareket kabiliyetimizi kaybediyoruz, denge ve gücümüzü. Benim için bu yaslanmak demek.

Spiegel: Yaşlanmaya 14 yaşında mı başlıyoruz yani?

Verstegen: Kısmen evet. İnsan ancak belirli hareketleri yapamayınca farkına varıyor bunun. Biz bu kabiliyetleri daha uzun süre korumanın yanında geliştirmeye de çalışıyoruz. Bu sayede hayat standardı yükseliyor.

Spiegel: Programınızı bu yüzden mi “hayat tarzı programı” olarak adlandırıyorsunuz?

Verstegen: Kendini enerji dolu hisseden ve iyi görünen birinin kendine olan güveni de yüksektir, dolayısıyla hayatin zorluklarına daha hazırlıklıdır. Önemli olan zihniyet, beslenme, hareket ve dinlenme, hayatla bahsedebilmek için bir kullanım kılavuzu oluşturmak. Daha iyi uyumak için stratejiler var, daha verimli antrenmanlar için de teknikler.

Spiegel: Alman futbol federasyonu kapsamındaki çalışmalarınız başında futbolcular güç, hızlanma ve esneklik isteyen çalışmaların ayni anda yapıldığını görüp şaşırmışlardı. Yayınlarınızda „devrimci“ olarak nitelediğiniz bu mu?

Verstegen: Biz işlevsel hareketler istiyoruz. Bazıları devrimci diyebilirler, bizim organizasyon yöntemlerimizden bakınca „evrimci“ demek daha doğru. Bakin, pek çokları yanlış antrenman yapıyorlar ve kalça, omuzlar, gövde ve sırttaki bir sürü ufak kası ihmal ediyorlar. Halbuki bu kaslar gücümüzü sağlayan kaslar, vücudun amortisörler, onu dengede tutuyorlar. Teker teker kasları çalıştırmanın ne faydası var? Sonuçta vücut bölümlerini birbirinden bağımsız kullanmıyorum ki, bütün vücudumu kullanıyorum. Bizim enstitümüzde çalışan atletler vücut geliştirme yapmıyorlar ama çok iyi gözüküyorlar, gayri tabii değiller. Bu gösteriş arabası ile yarış arabası arasındaki fark iste.

Spiegel: Antrenmanınız için nasıl bir donanım ve ne kadar zamana ihtiyaç var?

Verstegen: İleri seviyedekiler için olan programımız günlük bir saatlik bir süre için hazırlandı, haftada altı defa. Bunun dışındakiler için, haftada üç defa 5-10 dakika ısınma, 10-15 dakika „rehabilitasyon“, 10-15 dakika güç antrenmanı, 5-10 dakika toparlanma (dejenerasyon). Ve haftada iki defa 15-30 dakika mukâvemet antrenmanı ve 5-10 dakika dejenerasyon. Bütün bunları evinizde de yapabilirsiniz, fazla bir şeye ihtiyacınız yok.

Spiegel: Millîlerin lastik bantları mı?

Verstegen: Evet, bunlara mini bantlar diyoruz. Pek çok çalışma jimnastik topu ile de (fizyoterapi topu) yapılıyor. Bilmemiz gereken önümüzde nasıl bir araç durduğu. Daha fabrikadan yeni çıkmış bir araç mi yoksa 200.000km’yidevirmiş bir araç mi? Sadece fitnesi ile dünya kupası kazanılmıyor, sadece fitnesi hayat standardını da yükseltmiyor. Ama fitnesi olmadan dünya şampiyonu olamayacağınızı ve hayat standardınızın düşeceğini garanti ederim.

Büyük boyut için tıkla!

Spiegel: Çalışmalarınızdan bazıları yogayı hatırlatıyor, bu bir tesâdüf mü?

Verstegen: Yoga ve pilatesin kendi içinde avantajları var ama farklı şeyler. Yoga mobilite için iyi. Ama dengesiz insanlarda sorun olabilecek bir şey. Bir taraftan bir kası gerip uzatıyorsak diğer tarafta bir büzülme yaşanıyor, yani bir dengesizlik söz konusu. Ben ayni esnada hem esnetip hem güçlendiriyorum. Ama yogayı bu sisteme dâhil etmek olası.

Spiegel: “Fitness” sizin için ne demek? Bir yatırım mı?

Verstegen: Yeni bir terim geliştirdik: Prehab yani rehabilitasyon. Bununla kastettiğimiz ileride fizik tedaviyi önlemek için tedbirler. Profesyoneller ve hobi sporcuları için geçerli olan şey ayni: „Proaktif“ ol, yani bekleme, inisiyatifi ele al. Ayni bir arabanın düzenli bakıma girmesi gibi.

Spiegel: Amerika’daki müşteri kitleniz nasıl?

Verstegen: Amerika’da bir salgın hastalık söz konusu. Bu kadar yüksek kilolu insanin olması üzücü bir durum. Amerika’da bir insan günde 2.000’den az adim atıyor. Avrupa’da bu rakam 8.000 ile 12.000 arası. diğer tarafta fitnesi delileri var, sporu bir moda gibi gören. Bu da son derece gülünç. Amerikalılar her zaman hızlı bir hap, antrenman ile çabucak basari arıyorlar. Üç hafta sonra da heveslerini kaybediyorlar. Vücuduma 20 yıl boyunca yaptıklarımı 20 gün içinde geçirebileceğimi beklememeliyim oysa.

Spiegel: Mukâvemet alanında sütçü beygirleri değil safkanlar görmek istediğinizi söylüyorsunuz. Ne kastediyorsunuz bununla?

Verstegen: Bazen insanlar mukâvemet konusunda çok çalışıyorlar, koşuya gidiyorlar vs. ama hareketlerinin kalitesine dikkat etmiyorlar. Hareketler daha ziyâde sütçü beygirlerini andırıyor, onlar gibi ağır aksak. Ayni bilgisayarınıza bir virüs girmesi gibi. Sonuçta virüs de bir “software” ama ise yarar bir software değil. Yapılacaksa antrenman verimli olmalı, verimli bir şekilde çalışıldığı takdirde haftada iki defa mukâvemet antrenmanı yeterli.

Spiegel: Ayrıca günde altı öğün yemeyi tavsiye ediyorsunuz neden?

Verstegen: Pek çok kişi kahvaltıyı es geçiyor, günde iki defa yiyorlar, hattâ kimi zaman bir defa. Çünkü bu şekilde kilo verebileceklerini sanıyorlar. Halbuki bu sumo güreşçilerinin kilo almak için kullandıkları yöntem. Metabolizma bu durumda tasarrufa yöneliyor, çok yavaş çalışıyor. Bu nedenle günde altı defa yemeli, bazen ufak tefek şeyler ama sıkça. Hemen kalkınca bir şey, saat on gibi bir elma, iki bucuk saat sonra öğlen yemeği, saat dört gibi kuruyemiş, armut ya da yarim sandviç. Bu sayede sürekli enerjiniz oluyor. Yatağa gitmeden uzun süre önce bir şey yememezlik etmeyin, stres hormonlarınızı arttırır. Ne zaman bir şey yeseniz, vücudunuzun ateşine odun atıyorsunuz, bu sayede yemek yerken daha fazla kalori yakıyorsunuz. Örneğin kahvaltıyı es geçerseniz şişmanlama ihtimâliniz %400 daha fazla.

Büyük boyut için tıkla!

Spiegel: Futbol dünya şampiyonasında bitiş düdüğü çaldıktan sonra içine hemen bir şeyler atılması gereken beslenme pencerelerinden bahsediyordunuz, nedir bunlar?

Verstegen: Söz konusu olan oyundan hemen sonra dinlenme sürecine girebilmek. Vücudun sıcaklığını düşürmek için kasları hemen yakıtla doldurmak gerek. Bu pencerelerin ne zaman açık, ne zaman kapalı olduğuna dikkat etmek gerek. Oyun bittikten sonraki ilk on dakika içinde vücut hücreleri besini çok rahat emebiliyorlar, yanıcı madde gibi çalışıyor besin yani. Ondan sonra pencere kapanıyor.

Spiegel: İleri seviyedekiler için kitabınızda besin destek maddesi olarak kreatin öneriyorsunuz. Yasal olan ama hakkında tartışmalar bulunan kasları geliştiren ve dinlenme süresini azaltan bir madde.

Verstegen: Athletes’ Performance olarak besin destek maddeleri konusunda fazlasıyla muhafazakâr bir yaklaşıma sahibiz. En fazla protein, karmasik karbonhidrat ve minerallerden oluşan karışımları tavsiye ediyoruz. Bağışıklık sistemini korumak için bir yandan glutamin verirken diğer yandan da kreatin tavsiye ediyoruz. Kreatin vücutta tabii olarak bulunan bir madde, bir parça et yediğiniz zaman da alıyorsunuz. En son araştırmalar kreatinin amatörleri de kas sakatlanmalarından koruduğunu gösteriyor. Günde sadece 5gram gibi bir miktar söz konusu, bir aylık bir süreç içinde.Vitamin hapı gibi bir şey.

Spiegel: Dünya kupası esnasında da kreatin kullandınız mi?

Verstegen: Düşük seviyede ve önce doktorlarla konuşup anlaştıktan sonra. Bazı sporcularda beslenme profili sayesinde kreatine ihtiyaç olmuyor. Bu sayede bir doping mentalitesi yarattığımızı düşünmüyoruz. Bu ahlâki olarak temiz ve emin bir şekilde de yapılabilir. Kız kardeşim is ahlâki öğretiyor, dolayısıyla bu gri sahalar konusunda biraz bilgi sahibiyim. Performans arttırıcı doping maddelerine ahlâki alternatifler sunmalıyız, zihniyet, beslenme ve dinlenme konusunda. Bu is yerinde stres altındakiler için de geçerli.

Spiegel: Sizin planınıza göre çalışacak olan sporcular bir anlaşma imzalamak zorundalar. Anlaşmada kendilerini hedeflerine ulaşmak için azamî derecede zorlayacaklarını taahhüt ediyorlar. Futbolcular da bunu imzaladılar mi?

Verstegen: Hayır, ama dedik ki: Biz size en güncel teknolojiyle bütün imkânları sunacağız, karşılığında siz de performansınızı ortaya koymak için her şeyi yapmalısınız. Jürgen Klinsmann’in yarattığı kültür buydu.

Spiegel: Futbolcuların tipi de değişti. Son yıllarda örneğin Thierry Henry gibi güçlü ama zayıf olan atletler daha öne çıkıyor. Günümüzde salt güçten ziyâde vücut hakimiyeti ve hareket kabiliyeti daha mi önemli?

Verstegen: Kesinlikle. İşlevsel performans ön planda yer alıyor. Henry gibi oyuncular yarış arabalarını tam olarak oyunları için kuruyorlar. Oyun bugün daha hızlandı, eskisine oranla çok daha fazla fitnesse dayanıyor. Hem hız, hem güç, hem mukâvemete sahip bir arabaya ihtiyaç var. Sadece mukâvemetim iyiyse rakiplerim etrafımda top çevirir dururlar. çok hızlıysam ama sadece 2-3 defa sprint atabiliyorsam tekrar geride kalacağım demektir. Ve anında durup tekrar hızlanamıyorsam gene terli değil. Oyuncular bugün oyunun yükselmiş olan hızına uyum sağlamak durumundalar. Eğer hantal kalırsan rakibin bunu kullanıyor. Bu değişimi seviyorum. Modern futbolu beğeniyorum.

Athlete’s Performance,

Amazon’da Core Performance,

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 6880 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015