Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Şubat . 2020  
Atlama-Zıplama Derken
İleri Sürüş Teknikleri

Atlama-Zıplama Derken

Derleyen: Cüneyt Kazokoglu
11.10.2006

Hadi itiraf edelim, dağ bisikletine başlayan herkes zamanında birkaç defa bir atlama-zıplama denemesi yapmıştır. Sorun denemenin nasıl sonuçlandığı. Muhtemelen akşam bilgisayar ya da televizyon başında „Kranked, New World Disorder“ gibi videoları seyrettikten sonra aşka gelip ertesi sabah ilk iş gördüğünüz ilk tümsekten atlamaya çalışıp da kaba etinizin üstüne oturduğunuzda (ya da maazallah daha beteri) bu işlerin size göre olmadığını, paşa paşa bisiklete binmek varken böyle çoluk çocuğun uğraştığı cambazlıklara gerek olmadığını da söylediniz kendinize. Ya da bir zıplama çıktı ortaya fakat videoda seyrettiğiniz „5m ileri 2m yukarı“ koordinatları yerine „30cm ileri 15cm yukarı“ şeklinde oldu bu zıplama.

Oysa bisiklet üzerinde yeri geldiğinde uygun ve düzgün bir şekilde zıplamak sadece eğlencelik bir şey değil, tam tersine arazide hızlı yol almak ve önümüze çıkan engelleri de aşmak için önemli bir yol.

Temel adımlar

 • Önce kask, eldiven, mümkünse bacaklarda ve kollarda korumalar olmalı.
 • Sele borusu mümkün olduğunca içeri itilmeli.
 • İmkân varsa bu çalışmalar için SPD türü pedallar yerine çivili platform pedalları kullanılmalı.
 • Kısa kadro boylu/tekerlek mesâfeli ve dik oturmaya imkân tanıyan bisikletler bu tarz hareketler için daha uygunlar haliyle.

  Adım adım ilk uçuş

  Önce yapılması gereken bir “table” bulmak, yani ufak bir tepecik, yükselti ya da rampa. Rampaya doğru yavaş bir şekilde yaklaşıyor ve çıkış kısmında bir ivme vererek zıplama hareketine geçiyoruz. Temel pozisyonda rampaya gelirken üst vücut ve dizler ile bisiklet üzerinde çömelip rampaya girildiği esnada güçlü bir şekilde kendimizi öne-yukarı doğru geriyoruz. Bu hareket için ihtiyaç duyulan hız ne kadar düşükse zamanlama o kadar iyi ve hızı arttırabiliriz demek.

  İniş esnasında güvenli bir şekilde „konmanın” yollarından biri bu harekette rampadan kaynaklanan darbeyi arka tekerlek ile karşılamak. Bu nokta önemli, çünkü iniş esnasında ağırlığın ön tekerlekte olması tehlikeli durumlar yaratabilir. Dolayısıyla aynı “bunny-hop” hareketinde olduğu gibi rampaya geldiğimizde fazlasıyla ön tekerleğe ağırlık vermekten kaçınmalıyız.

  Rampaya girişte darbeyi arka tekerlek üzerinde karşılamayı da başardıysak bundan sonraki nokta atlamayı bütün rampa üzerinde gerçekleştirmek. Bunun için hızı biraz daha arttırmamız gerekiyor. Önemli nokta gene bisiklet üzerinde temel duruş konumunu almak.

  Uçuş aşaması

  Atlama sırasında öncelikle ön tekerleğe konsantre olmak, inişi bacakları kullanarak mümkün olduğunca yumuşatmak ve bu sayede dengeli hâle getirmek, iniş esnasında vücut ağırlık merkezini ortada tutmak dikkat edilecek hususlar.

 • Orta bir hızda rampaya yaklaşıyoruz. Denge unsuruna dikkat! Yerden havalandıktan sonra dengeyi düzeltmek imkânsız çünkü, dolayısıyla düzgün bir denge ile havalanmak çok önemli.
 • Pedal çevirmeyi bırakıp temel pozisyona geçiyoruz. Her iki ayak da bütün vücut ağırlığı ile sağlam bir şekilde pedallardalar.
 • Üst vücudu öne doğru eğip dizleri büküyoruz ki atlama sırasında ivme kazanabilelim.
 • Ön tekerlek ile rampaya girildiği andan itibaren üst vücut gidonu çekerek geriliyor. Bu sırada kırık dizler de açılıyor ve bisikleti „rampaya bastırıyoruz“. Bu noktada vücudun ağırlık merkezi biraz öne geliyor,üst vücut dik konumda.
 • Ön tekerlek rampanın sonunda yerden havalandığı zaman bisikleti vücudun gerginliği ile kontrolde tutmak şart. Üst vücudu nispeten önde tutarak ağırlık merkezinin çok arkaya kaymasını önlüyoruz. Bu şekilde bisiklet ön tekerleğin daha yukarıda durduğu bir konumla yay şeklinde bir uçuş hattına giriyor. Çıkışta ön tekerlek yukarıda, rampanın üst noktasında ön tekerlek ve arka tekerlek aynı seviyedeler, inişte arka tekerlek yukarıda.
 • Ulaşılan yüksekliği arttırmak için selenin arkasına kayılabilir.
 • İniş sırasında kolları ve bacakları zamanında germek ve zamanında temel pozisyona geçebilmek önemli. Eğer şimdiye kadar her şey yolunda gittiyse rampanın iniş kısmına iki tekerlek ile aynı anda konduk. Bu şekilde bir iniş nispeten yumuşak ama gene de aktif olarak „vücut süspansiyonu“nu kullanmak gerek.

  Büyük boyut için tıkla!

  Püf noktaları

 • Yanlara doğru dengesizlik ya da yön sapması söz konusu olduğu zaman hemen bir ayağı pedaldan çekmek inişte destek bulmak için gerekli. Bu aşamada iniş kısmında sağda ya da solda ne var ona da bakmak gerek, inişin 2-3m yanında duvar varsa dengeli inememenin sonucu duvarla bütünleşmek olabilir.
 • Pek çok bisikletçi rampanın iniş kısmında ön tekerleği aşağıda tutma konusunda zorluk çeker, yani doğrudan iki tekerlek üzerine inmek yerine sadece arka tekerlek üzerine inerler. Ön tekerleğin çok yukarıda olması durumunda kısa bir arka freni sıkmak ön tekerleği tekrar aşağı alacaktır.
 • Eğer ağırlık noktası çok arkaya kayarsa arkaya doğru devrilme tehlikesi söz konusu olur. Bu durumda da mümkünse arka fren tamamen sıkılı bir şekilde inmek dengeyi düzeltmek konusunda yardımcı olacaktır. Elbette kilitlenmiş bir arka tekerlek üzerine inince birden öne gidecek bisikletin ağırlığı ama sırtüstü rampaya yapışmaktan kesinlikle daha iyi bir sonuç.
 • Eğer bunun tam tersi olur ve ağırlık fazla öne kayar ya da çok ileri uçarsak ağırlığı arkaya aktarmak ve gidona sıkı sıkıya sarılmak iniş esnasında gidonun üstünden uçmayı engelleyecektir.
 • Rampanın çıkış noktasında ön ve arka tekerleği aynı anda yukarı çekmemeye dikkat etmeli, aksi takdirde ivme yeteri kadar hızlı olmuyor ve istenen uçuş hattı gerçekleşmiyor, bu da atlanan uzaklığı kısaltıyor.
 • Yandan rüzgâr olduğu zaman atlamamak en iyisi, çünkü –hele de bu tarz ilk denemelerde- rüzgâr dengeyi bozucu bir etken olabilir.

  Yana doğru „bunny-hop“

  Hepimizin başına gelen durumlardan biri daha: Patikada hızla iniyoruz, birden önümüzde derin bir su kanalı çıkıyor, son yağmurdan kalma. Eğer ön tekerlek şimdi kanala girerse durum berbat. Ani fren yapmak bir çözüm olabilir elbette böyle bir durumda. Ama bundan çok daha şık bir yöntem yana doğru zıplamak.

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Büyük boyut için tıkla!

  Bu hareketi çalışmak da bayağı kolay: Aşağıdan ivme kazanıp hafif bir şekilde yana doğru gidonu çevirmek ve vücut ağırlığı ile bisikleti yana çekmek yeterli. Üst vücut bu esnada atlanmak istenen yöne doğru dönüyor. Bu esnada haliyle bisikletin yönü değişiyor ve asıl gidilmesi gereken yöne tam paralel konumdan çıkıyor. Bu nedenle bacakları kullanarak arka tekerleği tekrar çekmek bisikletin yönünü düzeltmek için gerekli. Kezâ burada da vücudu kullanarak yumuşatmak lâzım inişi.

  Kaynak: Mountainbike,

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Sağlık ve Antrenman

  Bisikletle Oryantiring Nedir?
  Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

  Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

  Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
  Devamı » » » 

  Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
  Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
  Devamı » » » 

  Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
  Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
  Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
  Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
  Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
  Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
  Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
  Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
  May.09 VO2 Max Testleri
  Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
  Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
  Auğ.08 Sınırların Peşinde
  Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
  Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
  Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
  Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
  Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
  Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
  Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
  Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
  Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
  Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
  Sağlık ve Antrenman Arşivi

   

    Bu yayın 16769 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015