Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Ekim . 2020  
Avrupa’dan İzlenimler

Avrupa’dan İzlenimler

Bisiklet Ve Hava Kirliliği

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 10.2.2007

Biraz dünyayı takip edenlerin haberi olmuştur, geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında “Hükümetler Arası İklim Değişimi” organizasyonu çerçevesinde berbat mı berbat bir rapor yayınlandı. Açıkçası küresel ısınmanın ve yoldan çıkmış hava koşullarının önümüzdeki asır içinde beşeriyet için son derece fena sonuçları olacağını ve aslında somut adımlar atmak için artık geç kalındığını Kaf Dağı’nın ardındakilerin bile duyduğunu kabul ediyoruz. Maalesef necip Türk matbuatında diğer konulardan bu mevzua sıra gelmediğinden Türkiye’de bu konuda etraflı ve ısrarla yayın yapan Ömer Madra ve Açık Radyo sayfası kalıyor bildiğimiz üzere.

Hollanda

Konunun bisikletle alâkasına gelince: Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre Hollanda’da 7.5km’ye kadar olan mesâfeler araba yerine bisiklet ile katedildiği takdirde yıllık 2.4 milyon ton karbondioksit tasarrufu sağlanabiliyor ve bu da Hollanda’nın Kyoto protokolü kapsamındaki hedefinin sekizde biri.

Almanya

Benzer sonuçlar Almanya’dan da geliyor. Almanya’da ortalama bir bisikletlinin senede yaptığı 824km yolu (Hollanda için bu rakam 917km’ydi, önceki haberimizde yazıyor) 1320km’ye çıkarması halinde 4-13 milyon ton arasında karbondioksit tasarrufu sağlanabiliyor. Öte yandan Almanya’da bisiklet yolları inşası için ayrılan bütçenin son devlet bütçesinde 100 milyondan 80 milyon Avro’ya düşürülmüş olması Alman hükümetinin bu konuda pek de istekli olmadığının göstergesi gibi.

Fransa

Paris’e atlayalım. Paris belediyesi Fransız reklam şirketi JCDecaux’ya Paris’te bedava bisiklet kullanımı konulu bir proje siparişi vermiş. Bu bilhassa şehre gelen turistlere yönelik bedava bisiklet servisi Amsterdam, Kopenhag ve Viyana gibi bisikletin yaygın olduğu Avrupa şehirlerinde uygulanıyor. JCDecaux yaza kadar Paris’te 14.100 bisikleti kullanıma sunacakmış. Projenin önemli amaçlarından biri hava kirliliğini azaltmak.

Viyana "Citybike"
       Viyana "Citybike"

Avusturya

Paris’teki sistem ne kadar başarılı olur şahsen bilmiyorum ama Viyana’daki sistem hakkında ufak bir bilgi verebilirim. Viyana’da buna benzer bir proje bundan 3 yıl önce başladı. Başlangıçta biraz fazlasıyla iyi niyetli bir şekilde bisikletler şehir içindeki istasyonlardan birinden 2 Avro’luk bozuk paraların bir kumbaraya atılması ile alınıp kullanılabiliyordu. Sistem tamamen bisikleti kiralayanın vicdanına dayanıyordu yani. Bisikleti tekrar herhangi bir istasyona geri götürdügünüz bisikleti kilide takip 2 Avro’nuzu geri alıyordunuz. Haliyle henüz yeterli medeniyet seviyesine ulaşmamış olan bir takım zümre bu sistemi 2 Avro’ya bisiklet satın almakla eş tuttuğundan 1 ay içinde Viyana’da bulunan yaklaşık 3.000 bisiklet sırra kadem bastı, yer yer Macaristan ve Çek Cumhuriyet sınırlarında onlarca bisikletin bir arada kamyon kasalarında yakalandığı oldu.

Bunun üzerine proje değiştirildi, bugün sadece banka kartı veya kredi kartı ile bisiklet kiralanabiliyor. Kira demeye gerek yok aslında, çünkü ilk 1 saat bedava; şehir içindeki 50 istasyondan birinden alınan bisikleti 1 saat içinde bir diğer istasyona götürüp kilide taktığınız takdirde elektronik olarak bu işlem kaydediliyor ve hesabınızdan para düşülmüyor. 15 dakika bekledikten sonra ikinci bir saat için tekrar bisiklet kiralayabiliyorsunuz bedavaya. Bu şekilde elektronik olarak kimin bisikleti aldığı gözüktüğü için sistem gayet güzel çalışmakta. Anlaşılan bu sistem şimdi Amsterdam, Kopenhag ve Viyana’dan sonar Paris’te de yerleşecek. Darısı bizim şehirlerimizin başına, ne diyelim…

Kaynak: ADFC

 

  Bu haber 3117 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015