Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Ocak . 2021  
Trickstuff Trixer

Trickstuff Trixer

Hidrolik Frenle Gidonu 360° Çevirmek

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.2.2007

Dağ bisikleti denince bugün çok geniş bir saha kastediliyor. Bu geniş sahanın içinde bugün “dirt” gibi BMX dalından esinlenilen ve akrobatik ve artistik hareketlerin ön planda olduğu dal da var. Elbette bu hareketlerin içinde İngilizce tâbiri ile “barspin”, yani gidonu 360° ya da 720° çevirmek de önemli bir yer tutuyor.

Mayıs 2005 ayında yeni ürünleri tanıttığımız bir makâlemizde adı geçen Trickstuff markası ince çözümlere odaklanmış bir marka. Markanın bisikleti korumak amaçlı tasarladığı Tricksatz ürününü söz konusu makâlemizde tanıtmıştık.

Gidonu hareket esnasında bir ya da bir kaç tur çevirmek söz konusu olduğunda akla gelen sorulardan biri fren kablolarının ne olacağı. Bu konuda birden fazla seçenek var.

BMX bisikletleri gibi kapalı bir saha içinde ve fazla yüksek hızlara ulaşmadan kullanılan bisikletlerde –ya da “dirt” bisikletlerinde binicinin isteğine bağlı olarak- sadece bir ön fren ile yetinmek mümkün. Bu durumda bisikletin alın borusunun içine yerleştirilen kancanın ortası delik modelleri kullanılıyor. Bu kancanın içinden gecen fren teli alın borusunun altından çıkıp ön fren ile birleşiyor. Bu sistem hem hidrolik frenler, hem de mekanik frenler için kullanılabilen bir sistem. Genelde “dirt cap” adı verilen bu özel tasarımlı kancalar (ve üst kapakları) 6-7 Avro’dan başlayan fiyatlarla piyasada bulunabiliyorlar.

Dirt Cap
       Dirt Cap

Ama giderek büyüyen “dirt” sahasına girildiğinde haliyle erişilen hızlarla ve bisikleti kontrol için arka fren kullanma gereği ile birlikte tek bir ön fren ile yetinilmeyeceği de aşikâr. Bu durumda arka frene giden kablonun gidonu kendi ekseni etrafında çevirmeden nasıl etkilenmeden tutulabileceği sorusu ortaya çıkıyor.

Trickstuff’in 2005 ve geçen yılın Eurobike fuarlarında tanıttığı iki ürün işte bu durumda kullanılmak için oldukça başarılı bir tasarım sunuyorlar. Trickstuff Twister ve Trixer. Piyasaya çıkalı bayağı olan Trickstiff Twister mekanik frenler, geçtiğimiz yaz Eurobike fuarında tanıtılan –ve şimdi bizim İngiliz DirtMag dergisinde görüp de bu haberi yazdığımız- Trixer ise hidrolik frenler için. Twister haliyle mekanik bir sistem olduğu için o kadar değil ama Trixer gerçekten ilginç bir ürün.

Twister
       Twister

Twister
       Twister

Twister
       Twister

Her türlü hidrolik fren sıvısı için modeli olan Trixxer 1 1/8” şaft boruları için tasarlanmış, 7075 alüminyumdan CNC-freze ile yapılmış. Üstteki çatal yatağı birimi ile gidon boğazı arasında bir mesâfe halkası (spacer) gibi monte ediliyor.

Trixer
       Trixer

Trixer’in iki parçası birbirinin üzerinde hareket ederken içlerinde hidrolik sıvısı gidon döndürme esnasında hiçbir kesintiye uğramadan arka frene aktarılıyor. Bu sayede hareketler esnasında arka freni kullanmak da mümkün.

Trixer
       Trixer

90 gram hafifliğinde ve 24mm enindeki Trixer’in bir özelliği gidon çevirme esnasında kabloların kırılmasını da önlemesi. Yalnız bunun için özel olarak tasarlanmış ve aslında motor sporlarından geldikleri için son derece esnek ve dayanıklı olan Goodridge metal kablolar gerekiyor. Almanya fiyatı yaklaşık 120 Avro olan Trixer ile Goodridge kabloları bir arada olduğu zaman en ters konumlardaki frenlerde bile fren hidroliği fren gücünü hiç kayba uğramadan arka frene aktarabiliyor.

Goodridge kablolar
       Goodridge kablolar

Paslanmaz çelik dış ve teflon iç yüzeye sahip Goodridge kablolarının bağlantı yerleri kabloların binici tarafından kolaylıkla monte edilmesine, sökülüp takılmasına veya başka bir bisiklete aktarılmasına imkân tanıyor.

Kaynak: DirtMag, Trickstuff

 

  Bu haber 8507 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015