Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Eylül . 2020  
İlk Türk UCI Dağ Bisikleti Takımı, Goldcity Alanya

İlk Türk UCI Dağ Bisikleti Takımı, Goldcity Alanya

İlk Türk UCI Dağ Bisikleti Takımı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 3.3.2007

Türkiye’de dağ bisikleti son yıllarda baş döndürücü bir hızla bir değişim içinde. Bundan 5-6 yıl öncesine kadar tasavvur dahî edemeyeceğimiz olaylara tanık oluyoruz. Geçtiğimiz bir yıl içinde Türkiye’de ardı ardına dağ bisikleti takımlarının kurulması, bugüne kadar sayısız yarışa ev sahipliği yapmış olan Ürgüp 2007 Avrupa Şampiyonası’na hazırlanmaya başlaması gibi mîhenk taşlarını gördük.

Türk dağ bisikletçiliği 15 Şubat’tan itibaren yeni bir mîhenk taşına daha sahip oldu. Artık Türkiye’nin de bir UCI takımı var. 2007 yılında UCI takımı sayısı 52. Bu 52 takım 19 ülkeden geliyor, bu 19 ülkeden biri artık Türkiye. 14 Şubat’ta Goldcity Alanya takımı ana sponsor olan Goldcity ile anlaşmanın imzalanması ile birlikte UCI’ın verdiği son tarih olan 15 Şubat’tan bir gün önce Türkiye’nin ismi de UCI nezdinde profesyonel takıma (Pro-Team) sahip 19. ülke arasına girdi.

UCI takımlar listesinde Türkiye
       UCI takımlar listesinde Türkiye

UCI Sayfasında Goldcity
       UCI Sayfasında Goldcity

Gerek takımın kuruluş aşaması, gerekse hedefleri ve geleceği hakkında bilgi almak için aynı zamanda takımın menajerliğini de üstlenmiş olan Türkiye Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın ile görüştük.

Takım Kimlerden Oluşuyor?

Görüşmenin teferruatına ve UCI takımı olmanın ne demek olduğuna geçmeden önce kısaca takım kimlerden oluşuyor bir bakalım. Abdurrahman Bey’in takımın kuruluşu için belirttiği çıkış noktalarından biri şu anda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyan en iyi dağ bisikletçilerimizi bir çatı altında toplama ve Türkiye’de UCI nezdinde uluslararası sahneye çıkmaya önayak olma isteği. Bu nedenle Giant marka bisikletler kullanacak olan takımda oldukça tanıdık isimleri görmemiz şaşırtıcı değil:

Kamil Alev
Hasan Kandemir
Halil Korkmaz
Uğur Hakkı Tosun
Semra Yetiş

14 Şubat’taki kayıt esnasında takımın sporcusu olarak kaydı yapılmış bisikletçilerimiz. Bunlara ek olarak kaydı takımın teknisyeni olarak yapılmış olan Yunus Yetkin de önümüzdeki dönemde takım sporcuları arasına girecek. Takım yöneticisi Abdurrahman Açıkalın dışında takımı oluşturan diğer üyeler antrenör Birol Toraman, teknisyen Kadir Erduru ve masör Sefa Berkil. Takımın kaydı yapılmadan önce Uğur Hakkı Tosun’un yardımcı takım yöneticisi (Assistant Team Manager) olma ihtimali UCI yönetmeliğinde bulunan hem yönetici kadrosunda hem de sporcu kadrosunda yer alamama maddesi nedeniyle suya düşmüş.

Halil Korkmaz birinci, Sefa Berkil üçüncü
       Halil Korkmaz birinci, Sefa Berkil üçüncü

UCI Takımı Ne Demek?

Bu konuya sâdık okuyucularımız Abdurrahman Bey ile yaptığımız ve video kaydını sayfamızdan sunduğumuz (bkz. sayfa altı bağlantılar) sohbette değinildiğini hatırlayacaklardır. UCI nezdinde profesyonel takım olarak Goldcity Alanya takımının bugüne kadar dünya kupalarında başarılarını hayranlıkla seyrettiğimiz Gunn Rita-Dahle’nin takımı Multivan Merida’dan hiçbir farkı kalmamış oldu. Bunun doğal sonucu da bu takımın sporcularının gene UCI nezdinde yasal olarak Gunn Rita-Dahle ile aynı statüye sahip olmaları demek. İnanması zor geliyor değil mi? Bütün bunlara ek olarak UCI takımlarına uluslararası yarışlarda öncelik tanınıyor.

Hasan Kandemir
       Hasan Kandemir

UCI tarafından tanınan profesyonel bir takım olmak, yani UCI’ın sayfasında bulunan „2007 dağ bisikleti takımları“ listesine girebilmek için dikkat edilmesi gereken bir sürü nokta var. Bunlar 1.500 İsviçre frangı gibi tipik kayıt ücretlerinden başlıyor, sporcularla sözleşmelere eklenen maddelerle, UCI kimlikleri ile, UCI’ın çerçevesini çizdiği forma tasarımı vs. ile devam ediyor. Bütün bu adımların gerek sporcular, gerekse sponsorlar açısından çok büyük getirileri var.

Sporcular açısından bakacak olursak UCI takımı ile sözleşme imzalamış bir sporcunun sözleşmesinde bir tarafta UCI, diğer tarafta ana sponsor bulunuyor. En ince detayına kadar düşünülmüş 7 sayfalık sözleşme ile sporcu UCI ile birebir anlaşmaya imza atmış oluyor. Bu nedenle sporcunun ana sponsor ile olan her türlü anlaşmasında gerek UCI, gerekse ülke federasyonu garantör konumunda. Yani ana sponsorun sporcuya karşı yükümlülüklerini yerine getirmeme durumunda sporcu ana sponsoru uluslararası mahkemelere kadar sürükleyip hakkını arayabiliyor. Dolayısıyla UCI takımında yer almak sporcunun yasal konumunu son derece sağlamlaştıran bir durum.

Kamil Alev (fotohasan)
       Kamil Alev (fotohasan)

Sponsorlar açısından da bir UCI takımı ile birlikte çalışmak son derece avantajlı. Başlangıç için yıllık 30.000 Avro bütçe ile takıma sponsor olan Goldcity Alanya firması için uluslararası platformda böyle bir fırsat çok çekici haliyle. UCI, takımların ana sponsorlarına dünya kupası yarışlarında 80m2’lik, elektriğinden suyuna kadar her şeyi hazırlanmış özel saha sunuyor. Bu noktada Goldcity hakkında belki bir iki bilgi vermek gerek. Goldcity Alanya’ya 25km uzaklıkta, 175.000m2’ye yayılmış, 5 yıldızlı otel, apart oteller ve villalar içeren son derece lüks bir turizm ve tatil sitesi. Bu sitenin en büyük pazarlarından biri Kuzey Avrupa. Dolayısıyla uluslararası platformda, hele de Avrupa’da düzenlenecek dünya kupası yarışları düşünüldüğünde, sponsor için nasıl bir reklam fırsatı olduğunu anlamak daha da kolaylaşır.

Takımın Gelecek Planları Neler?

Abdurrahman Bey ve federasyon daha önceki sohbetimizde de geçtiği gibi şu anda tamamen 2008 Pekin Olimpiyatları’na odaklanmış durumda. Dolayısıyla henüz takımın birinci yılında genel olarak sistemi tanıma ve öğrenme bir kenara, en önemli amaç olimpiyatlara en az 1 Türk bisikletçi yollayabilmek, olimpiyatlara gidecek sporcuların kesinleşeceği 1 Ocak 2008 tarihine kadar da bu yolda ne gerekiyorsa yapmak. Takımın zâten kuruluş nedenlerinden biri de bunu sağlamak. Haliyle 2007’de önemli etkinlikler 21 Nisan’da Belçika’da Houffalize’de başlayacak olan ve Mayıs sonunda Almanya Offenburg’daki dünya kupası yarışları. Abdurrahman Bey bu nedenle ısrarla 2007 yılında her türlü kulüpler seviyesindeki rekâbeti geri plana itip en temel hedefin Pekin 2008 için çalışmak olduğunu vurguluyor.

Yunus Yetkin
       Yunus Yetkin

1 Ocak 2008’den, yani Pekin kadromuz belirlendikten sonra ise Goldcity Alanya takımının bir diğer misyonu ön plana çıkacak, bu da uzun vâdede gençlere, yani alt yapıya yatırım yapmak. Burada da bilhassa 16-17 yaş grubu öne çıkıyor.

Takımın basına tanıtımı için yapılacak olan ilk toplantı 13 Mart’ta İstanbul’da düzenlenecek. Bunu takiben 15 Nisan’daki Manavgat yarışı çerçevesinde takım ilk defa etraflıca tanıtılıp –tabir caizse- görücüye çıkacak. Elbette MTBTR olarak size her iki toplantıdan da haber vereceğiz.

Türkiye’de son yıllardaki gelişmelerin hızına hayran kalmamak elde değil. Camianın biraz içinde bulunan herkesin de üç aşağı beş yukarı kabul ettiği bir gerçek, Türkiye’de belki Almanya gibi 6 ya da Amerika gibi 7 tane olmasa da, en az bir iki tane daha UCI takımı çıkabilecek potansiyelin bulunduğu. Dileriz Türk bisikletçiliğini uluslararası sahneye çok farklı bir boyutta taşıyan bu girişimin arkası gelir, önümüzdeki yıllarda UCI takımları listesinde „TUR“ kısaltmasından alt alta birkaç tane görürüz.

 

  Bu haber 8272 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015