Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Manitou / Shimano / Nissan / RipTV / BMC

Manitou / Shimano / Nissan / RipTV / BMC

Hafta Ortası Potpurisi

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 15.3.2007
Geçtiğimiz günlerde dağ bisikleti sahasında Türkiye’de önemli olayları yaşarken dünyadan da bayağı ilginç haberler vardı. Haftanın tam ortasına geldiğimiz bugün birkaç haberden bir derleme yapmanın tam zamanı.

Manitou

Geçen yılın sonunda Hayes grubunun Manitou’yu satın aldığını sizlere buradan duyurmuştuk. Bu alışverişin sonuçları Manitou’nun 2008 ürün yelpâzesinde kendini gösterecek. Bike-EU sayfasındaki bilgilere göre Manitou’da iki büyük değişiklik var. Bunlar

1) Manitou üretimi Tayvan’dan Amerika’ya taşıyor.

2) Giriş sınıfı amortisörler artık üretilmeyecekler.

2008 yılı ürünleriyle birlikte Manitou üretimi artık Tayvan’da değil Amerika’da yapılacak. Yalnız arka amortisörlerin üretimine Tayvan’da devam edilecek.

Tayvan’daki üretimin sonlanmasıyla birlikte artık Manitou’nun giriş sınıfı amortisörleri piyasadan kalkıyorlar. R7, Minute, Nixon, Gold Label ve Travis 2008 ürün yelpâzesi içinde kalan amortisörler. Bunların dışındakilerin (Axel, Stance vs.) üretimi son buluyor. Manitou’nun amacı üründe nicelikten çok niteliğe yönelip kalite arttırmak anlaşılan.

Manitou’nun Eurobike 2006’da sergilenen modellerinin fotoğrafları da Eurobike albümünün amortisör bölümünde bulunuyorlar.

Shimano

Gene Bike-EU sayfasındaki Shimano’nun malî raporundan bilgiler yayınlandı. Bunlar teknik konulara meraklı okuyucuların ilgisini fazla çekmeyecek olsa da dünyada bisiklet ve donanım üretiminin boyutları hakkında fikir vermesi açısından ilginç bilgiler. 2006 net cirosu 2005’teki seviyede kalmış Shimano’nun. Bugünkü Japon yeni kuruna göre hesaplandığında 1.073 milyar avro ediyor, ki bu da 2005 yılına göre %1.5 artış demek. Cirodaki bu artışa rağmen firmanın net kârında %16’ya yakın bir düşüşle yaklaşık 87 milyon avroya inmiş.

Asıl ilgi çekici kısım bu cironun Shimano’nun hangi bölümlerine ne şekilde dağıtılacağı. Büyük kısım (%72) bisikletten geliyor, %26’si balıkçılık ürünlerinden, %2’si de diğer bölümlerden, ki bu diğer bölümlerde Shimano’nun otomotiv endüstrisi için ürettiği parçaları kapsıyor.

Coğrafî olarak bakıldığında Amerika %16.5, Asya %27.1, Avrupa %39, Japonya’da %15.1 oranında paylaşmışlar ciroyu.

Nissan

Bu hafta başında Nissan’in UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası serisinin ana sponsoru olduğu haberi de yayınlandı. Buna göre serinin tam ismi „Nissan UCI Mountain Bike World Cup presented by Shimano“. İsmi okuyunca insanın aklına ister istemez bir fıkra geliyor:

Halit Kıvanç bir kokteylde bir İspanyol asilzâdesi ile tanışmış, asilzâde kendisini söyle tanıtmış: „Bendeniz baron de ...os ....os ...os.... os ...os ....os ...os ....os de Salvatore“. Halit Kıvanç bakmış, „Bendeniz Halit Kıvanç“ dese olmayacak, o da başlamış kendisini takdime: „Bendeniz de Turkos, radyos sportotos, evde olmaz terkos, sabah erken işbaşı, gece yarısı paydos, vergi, bono, taksit elde bırakmaz kazanços, falan falancos...“

Bu da o hesap, artık „dünya kupası“ demek yetmiyor. Dünya kupası planına bu bağlantıdan ulaşılabilir.

       

Rip TV’de Steve Peat’ten Kazanma Tüyoları

RipTV’den daha önce bahsetmiştik sayfamızda. Sayfada dikkatinizi çekmek istediğimiz (aslında genel olarak sayfayı düzenli takipte fayda var) film Alex Rankin’in 2006 dünya kupası şampiyonu Steve Peat’i ve takım arkadaşı Nathan Rennie’yi konu aldığı, yarış sezonu boyunca onlara refâkat ettiği film, izlemekte ve ikinci kısmı için takipte kalmakta fayda var.

       

Filmi izlemek icin tıklayın.

BMC

BMC Isviçreli, ülkemizde fazla bilinmeyen, fakat Eurobike’ta sergilediği yüksek teknoloji ürünü bisikletleri ile çok ilgimizi çeken markalardan biri. Markanın yeni basın duyurusundan Amerika pazarına açılmaya başladığı haberini de aldık. Tarihinde ilk defa bu Isviçre markasının ihraç hacmi Isviçre içi satışlarını geçmiş. Marka yetkilileri hâlen bütün ihraç pazarlarında %50 ve üzerinde bir büyüme yaşandığını belirtiyorlar. BMC’nin üst grubu ISH’nin genel müdürü Andreas Georgiadis üç yıl içinde Amerika’nın en büyük pazarları olacağını, markanın bu ihraç hacmi sayesinde yılda %30-40 hızıyla büyüyeceğini öngörüyor. BMC şu anda 26 ülkede satılıyor, Iskandinavya, Doğu Avrupa ve Orta Doğu’da da distribütör arıyorlar, ilgilenenlere duyurulur.

Bütün bu başarıda BMC’nin Easton’ın CNT teknolojisi ile karbon kadro üreten ilk marka olması, VPS arka süspansiyon sistemi ile öne çıkan Fourstroke 01 ve ISC (Integrated Sceleton Concept) teknolojisi ile göze batan Team Elite 1 modellerinin de faydası olduğu şüphesiz.

BMC Fourstroke 01
       BMC Fourstroke 01

BMC’nin Eurobike 2006’da sergilenen modellerinin fotoğrafları da Eurobike albümünün bisiklet/kadro bölümünde bulunuyorlar.

Modeller hakkında tanıtim metnini de ilgili mâkalede bulabilirsiniz.

 

  Bu haber 6277 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015