Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ocak . 2021  
Yol Bisikletinde Vaziyet...(2)

Yol Bisikletinde Vaziyet...(2)

Sezon Açıldı Ama...

Sarper Günsal   mtbtr.com © 17.3.2007
Yazımızın ikinci bölümünde son günlerdeki haberlerden bazı başlıklarla önümüzdeki haftalarda yapılacak Bahar Klasikleri’nin bir listesini vereceğiz

Operacion Puerto: Dağ fare doğurdu derler ya... Bu defa onu bile doğuramadı. Bundan 10 ay önce Liberty Seguros takımının ünlü direktörü Manolo Saiz ile İspanyol spor doktoru Eufemiano Fuentes ve bazı kişiler sporculara doping verdikleri iddiasıyla tutuklanmışlar ve bu olay büyük bir skandal olarak patlamıştı. Birçok sporcunun adının karıştığı soruşturma sürerken aralarında Ivan Basso, Jan Ullrich ve Alexander Vinokurov’un da bulunduğu 11 sporcunun yanısıra Astana Würth takımı da Fransa Turu’ndan çıkartılmıştı. Ivan Basso ve Ullrich geçen sezon bir daha yarışmamışlardı. İtalyan Bisiklet Federasyonu’nun hakkındaki soruşturmasında aklanan Basso, 2007 yılında Discovery Channel takımıyla anlaşmış ancak Jan Ullrich geçen ay spora veda ettiğini açıklamıştı.

 Kontroller her zaman işe yaramadı
        Kontroller her zaman işe yaramadı
Geçtiğimiz Pazartesi günü, soruşturmayı yürüten yargıç Antonio Serrano sanıklarla ilgili olarak “halk sağlığını tehlikeye düşürme” suçlamasında yeterli delillere ulaşamadığını, dolayısıyla Dr. Fuentes ve yardımcılarıyla ilgiyi davayı düşürdüğünü açıkladı. Böyece davada soruşturulan kimse kalmamış oldu. Yargıcın bu kararından sonra savcılar karara itiraz edeceklerini açıkladılar.

UCI Başkanı Pat McQuaid ise yaptığı açıklamada Basso ve diğerlerinin aklanmadığını, soruşturmanın rafa kaldırıldığını, yeni delillere ulaşılması durumunda yeniden başlayabileceğini söyledi.

 UCI Başkanı Pat McQuaid
        UCI Başkanı Pat McQuaid
Bunca aydır süren soruşturmaya karşın hiçbir sonuca ulaşılamadan soruşturmanın rafa kaldırılması spor camiasında büyük şaşkınlık yarattı. Bisiklet sporu üstündeki “doping “ gölgesinin kaldırılamıyor oluşu bu güzel sporu yaralamaya ve popülerliğini düşürmeye devam ediyor.

UCI-Büyük Turlar Çekişmesi: Geçtiğimiz haftalarda UCI ProTour ile Büyük Tur organizatörleri ASO, RCS Sport ve Unipublic arasındaki gerginlikten bahseden bir yazı yayınlamıştık. O yazıdan sonra kavga büyüdü ve iş sonunda ASO’nun düzenlediği Paris-Nice Turu’nun yapılamamasını bile gündeme getirdi.

       
Olayın aslı Büyük Turlar ve yine bu şirketlerin düzenlediği diğer yarışlara katılacak takımlar ve sporcuları kimin belirleyeceği konusundaki anlaşmazlıkla başladı. Bu yarışların hepsi ProTour statüsünde olduğundan her konuda UCI devreye girmek isterken, yarışların sahibi konumunda olan şirketler söz hakkını vermemek amacıyla ayak diremeye başlamışlardı. Sonunda bir ProTour takımı olan Unibet’in Paris-Nice’e katılamayacağı ASO tarafından açıklanınca olay iyice büyüdü ve UCI bu yarışın ProTour statüsünü kaldırdı. Buna cevap olarak organizatör şirket ASO (aynı zamanda TdF’ı da düzenleyen şirket) yarışı Fransız Bisiklet Federasyonu çatısı altında yapma kararı aldı ve işler gerildi. Ne var ki olaylar iyice tırmanırken bile taraflar görüşmeyi bırakmadılar ve pazarlıklar sonucunda Paris-Nice startından beş gün iç savaş önlendi.

       

       

Varılan anlaşmaya göre ProTour üyesi 18 takım ASO, RCS Sport ve Unipublic’in düzenleyeceği tüm yarışlara katılacaklar. İki “wild card” takımı olan Astana ve Unibet’in de durumlarının “olumlu bir bakış açısıyla inceleneceği” kayıt altına alındı. Lakin bir internet bahis şirketinin sponsor olduğu Unibet Fransız yasaları öne sürülerek Paris-Nice’e alınmadı. Geçtiğimiz haftalarda resmi formalarıyla katıldıkları Etoile de Besseges yarışının organizatörü 4,500 € para cezası ve ertelenmiş bir hapis cezasıyla karşılaştığından özel bir izin çıkmazsa Unibet’in işi Fransız topraklarında oldukça zor gözüküyor.

       

Önümüzdeki Yarışlar: Önümüzdeki haftalarda Avrupa yol bisiklet sezonunun en güzel bir günlük yarışları koşulacak. Bahar Klasikleri olarak adlandırılan bu yarışlar önümüzdeki hafta sonu koşulacak 294 km’lik Milano-San Remo Yarışı ile başlayacak (evet 294 kilometre). San Remo deyince bizim yaştakiler şehrin şarkı yarışmasını hatırlayacaklar ama 98 yıldır San Remo bu zor yarışın finaline de ev sahipliği yapıyor. Diğer yarışların tarihleri de aşağıda. Yarışların bazıları Eurosport’tan yayınlanacak.

  • 24 Mart...Milano-San Remo (La Primavera – Ilkbahar)
  • 8 Nisan ...Flamanya Turu (Ronde van Vlaanderen-Tour de Flandres)
  • 11 Nisan.....Gent-Wevelgem (Belçika)
  • 15 Nisan... Paris-Roubaix (L’Enfer du Nord – Kuzeyin Cehennemi)
  • 22 Nisan.....Amstel Gold (Hollanda)
  • 25 Nisan......Valonya Oku (La Fleche Walonne-Belçika)
  • 29 Nisan.......Liege-Bastogne-Liege (Belçika)
 

  Bu haber 3642 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015