Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
19 . Eylül . 2020  
Yerli Filmler Geçidi

Yerli Filmler Geçidi

Türkiye'den Bisiklet Videoları

Mustafa Özyılmaz   mtbtr.com © 26.3.2007
Filmlerin dağ bisikleti sporunun yayılmasında ve tanıtılmasında ne kadar önemli olduğu herkesçe malûm. Dünyada dağ bisikleti sektörüne paralel olarak büyük çapta bir de film endüstrisi oluşmuş durumda. New World Disorder ya da Kranked gibi en bilinen videoların yanında Youtube gibi platformlar sayesinde eline kamerayı kapan için çarpıcı görüntüler yakalamak ve bu görüntüleri yayınlamak mümkün artık.

Türkiye’de de 2-3 yıl öncesi ile mukâyese edildiğinde fazlasıyla etkin bir film „sektörü“ oluştu diyebiliriz. En son İzmir’den Fatih Buzgan ve arkadaşlarının çektiği ve DVD formatına getirdiği Cici Bisikletim videosunun da haberini alınca düşündük ki son zamanlarda ne tür videolar var Türkiye’de çekilmiş, bir bakmakta fayda var. Son bir ayda çıkan videolara şöyle bir bakmadan önce Fox’un video yarışmasının hâlâ sürdüğünü, son film gönderme tarihinin 6 Nisan olduğunu ve teferruata sayfanın altındaki bağlantıdan ulaşabileceğinizi hatırlatalım.

Adana Videoları

Bu yıl dağ bisikleti sezonu Adana yarışı ile açıldı. Yarış sonrası onca fotoğrafın yanında elbette videolar da bayağı önemli bir yer tuttular gündemde. Dolayısıyla Adana yarışı sonrası çekilmiş videolara da bir bakmak gerek.

Kron dağ Bisikleti Takımı’ndan Uğur Taşdemir’in Adana videosu Google video üzerinden seyredilebilir. Adana’ya gidememiş olanların yarış nasıldı diye merak edenlerin mutlaka seyretmeleri gereken bir video olmuş.

       

Wantedbikers da Adana’dan video çıkaran ekiplerden. 9 dakikalık bir elitler yarışı videosu ve buna ek olarak 11,5 dakikalık ikinci bir video Adana macerasını ekranlara taşıyor.

Adana hakkında bizim de yaklaşık 8 dakikalık bir videomuz bulunuyor. Youtube üzerinden seyredilebilen yaklaşık 8 dakikalık video sayfamızda daha önce yayınlanan ve şu anda ana sayfada bulunan Adana yarışı yazısına ek olarak yarışı “kanlı canlı” yaşamayı da mümkün kılıyor.

       

Wantedbikers

2002 yılında kurulan Ankaralı Wantedbikers ekibinin videolarını biraz Türkiye’de dağ bisikleti ile haşır neşir olup da bilmeyen yok herhalde. Ekibin kendi internet sayfasından da ulaşılabilen onlarca video içinde en sonuncusu grup üyelerinden Erkan’ın tek tekerlek üzerinde mahâretini sergilediği video.

       

Husûsî Videolar

Haliyle Youtube gibi platformların en büyük üstünlüğü eline kamerayı alanın bir video yayınlamasına imkân tanımak. Dolayısıyla bu sayfada yer alan bizim videoları da tekrar hatırlatmakta fayda var. Bugüne kadar fırsat bulup da çektiğimiz videolar özel sayfamda yer alıyorlar. Adana videosunun yanında bilhassa 2006 Alanya videosu izlemeye değer bulduğumuz videolardan.

Youtube’u husûsî platform olarak kullananlardan biri de Halil Öztürk. Halil’in de bugüne kadar çektiği dağ bisikleti ile ilgili yarış ve diğer videolarına kendi sayfasından ulaşmak mümkün. Yarış videolarının dışında Rock Shox SID ve Reba modellerini çalışma esnasında gösteren videolar gerçekten ilgi çekici.

       

Cici Bisikletim

Kısa metrajlı filmlerden sonra gelelim asıl konuya. İzmir’den kendi deyimleri ile “Türkiye’nin ilk bisiklet filmi” olan Cici Bisikletim’e.

       

Cici Bisikletim 46 dakikalık bir film. İzmir’den içinde Smyrna Freeriderz Team ekibi de bulunan 10 kişilik bir grubun çektiği film haliyle doğal olarak başından sonuna kadar bisiklet odaklı. Filmin her seviyede bisiklet kullanıcısına hitap etmesi hedeflenmiş, buna ek olarak tepe inişinden yol bisikletçiliğine kadar bisikletin bütün dallarının dahil edilmesine çalışılmış. Bisiklet sahnelerinin yanı sıra filmde komik sahneler bölümü, düşüşler ve sürpriz şahıslar da yer alıyorlar. Biraz filmin künyesine bakmak gerekirse:

Yönetmen: Fatih Buzgan, Can Ateşgüneş
Senaryo: Fatih Buzgan, Can Ateşgüneş
Oyuncular: Fatih BUZGAN, Can ATESGUNES, Ayhan EMEKSIZ, Osman CAMLI, Atakan KARAAGAC, Mehmet Ali Wheelie, Mustafa KABASAKAL, Umut KOSE, Ayhan Saddam TOPACLAR, Keko Mesut
Kamera: Fatih Buzgan, Can Ateşgüneş
Yardımcı Kameramanlar: Soner, Emrah, Umut Köse
Montaj: Can Ateşgüneş, Fatih Buzgan
Kapak Fotoğrafları: Can Ateşgüneş, Fatih Buzgan
Çekim Yapılan Yerler: Balçova Manastır Yaylası, Bostanlı Paten Pisti, Alsancak, Konak, Varyant, Susuzdede.
Kullanılan Kameralar: Sony DCR-HC 23 Mini DV, Sony Dijital 8 kamera, Panasonic SC-X 210 L Entegre kask kameralı spor kamera
Filmin toplam süresi 46dk.

       

       

Film DVD formatında, dolayısıyla seyretmek için bir DVD çalar ya da DVD oynatan bilgisayar gerekiyor. Yapımında ticarî bir amaç güdülmeyen filmin fiyatı olarak harcanan zamanın ve malzemenin karşılığı olması için sembolik bir ücret olacak şekilde 5YTL belirlenmiş. Tükenmeden yetişin diyoruz.

İrtibat: athleticfatih@hotmail.com

 

  Bu haber 6963 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015