Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
Sea Otter’dan Ortaya Karışık

Sea Otter’dan Ortaya Karışık

2008 SRAM, Rock Shox, Hayes...

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 17.4.2007
Avrupa’da pek de ön plana çıkmayan bir etkinliklerden biri de herhalde Sea Otter Classic. Oysa ki Sea Otter dağ bisikleti söz konusu olduğunda birincisi dünyanın en büyük (açık hava) etkinliklerinden biri, ikincisi bir sonraki yılın ürünlerinin ilk defa görücüye çıktığı ortam. Dolayısıyla geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen bir organizasyonda ilk defa sahneye çıkan bir takım 2008 model ürünlere bir göz atıp, Sea Otter derlemesi yapmak sanırız iyi olacak.

SRAM 2008

X.0

SRAM herhalde Sea Otter’daki en fazla yenilik sunan grup. Vites gruplarından başlayacak olursak 2008 yılında en üst grubu olan X.0 grubunu hafifçe iyileştiriyor. Basına dağıtılan bilgilere göre en önemli yenilik arka attırıcının kafesinde. Kullanılan maddede yenilik (alüminyum ve karbon), değişik bir geometri ve 1987’de kurulan SRAM markasının 20. yıldönümü nedeniyle kullanılan altın rengi ilk olarak göze çarpan özellikler. Arka attırıcıların ağırlıkları 203-197-192g (uzun-orta-kısa bacak). Uzun bacaklı modelde de karbon kullanılmış 2008 model serisinde.

Sram X.0 (medium)
       Sram X.0 (medium)

Sram X.0 (short)
       Sram X.0 (short)

PowerMeter Pro

Aynakol setinden veri kaydı ve takibi söz konusu olduğunda akla ilk gelen marka SRM. Sram simdi gecen yılki Truvativ modelinden sonra SRM ile ortak çalışma sonucu olan ikinci ürününü piyasaya sürüyor. Bu sefer yol bisikleti için olan Force grubu sırada. SRM destekli Force Aynakol nabız, pedal devri, hız gibi özelliklerinin yanında sıcaklık, harcanan enerji vb. verileri de aktarıyor. Haziran 2007’de piyasaya sürülecek olan her şey dahil 850g’lık aynakol setinin fiyatı – sıkı durun – tamı tamına 3.400 dolar!

Sram Force SRM
       Sram Force SRM

Rock Shox

Rock Shox’un 2008 ürün yelpâzesinde ilk tanıttığı ürünler arka süspansiyonlar Monarch ve Vivid.

Monarch

Monarch Rock Shox’un yeni arazi sürüşü (XC) ve „all mountain“ sınıfı arka süspansiyonu. Rock Shox Bar ve Ario serisinin üzerine gelen Monarch’in dış gövdesi daraltılırken iç borusu genişletilmiş, yeni bir subap kullanılmış, geri tepme ayarı daha hassaslaştırılmış, birbirine paralel olarak hızlı ve yavaş çalışma ayarları sunulmuş.

Rock Shox Monarch
       Rock Shox Monarch

Vivid

Vivid Rock Shox’un yeni serbest sürüş ve tepe inişi arka amortisörü. Yekpâre olarak üretilen gövde daha sağlamlaştırılmış, bu sayede conta sayısı azaltılmış, yavaş çalışma ayarı eklenmiş, amortisörün çok yüksek atlayışlarda “dibe vurmaması” için ek parça konulmuş (fotoğrafta yayın içindeki beyaz parça). Bunlara ek olarak Rock Shox yüksek ısıda ve basınçta çalışması için kendi amortisör hidroliğini kendi geliştirmiş, ayrıca amortisörün ilk sıkışmasının ayarı diğer ayarlarından bağımsız olarak yapılabiliyor.

Rock Shox Vivid
       Rock Shox Vivid

Recon Race

2008 yılında arazi sürüşü (XC) sınıfına giriş modeli olan Recon serisi de yarış için hafifletilmiş “Race” modeline sahip olacak.

Rock Shox Recon Race Silver
       Rock Shox Recon Race Silver

Hayes

Stroker modelini geçtiğimiz hafta size kısaca tanıtmıştık. Sea Otter’ı fırsat bilen Hayes yeni modelinin oldukça detaylı fotoğraflarını basına sundu.

Hayes Stroker Trail
       Hayes Stroker Trail

Hayes Stroker Trail
       Hayes Stroker Trail

Fren sadece Postmount standardı ile monte edilebiliyor. Fren kolları sağ ya da solda takılabiliyor. İki parçadan oluşan kelepçesi rahatça çözülebiliyor.

Hayes Stroker Ryde
       Hayes Stroker Ryde

Hayes Stroker Ryde
       Hayes Stroker Ryde

İşin ilginç yanlarından biri disklerin çapları. 5 ayrı çap var, 140-160-180-203 ve – sıkı durun – 224mm. Frenin ağırlığı da değişik modellere göre değişiyor. Örnek olarak 160mm disk ile 381g (Stroker Carbon) ya da 390g (Stroker Ryde).

Hayes Stroker kesit
       Hayes Stroker kesit

Mavic

Mavic de 29” kervanına katılanlardan. Fransız jant ve tekerlek üreticisi şimdi Crossmax SL modelinin 29“ boyutundaki bir modelini piyasaya sürüyor. Daha önce sayfamızda yayınlanan Mavic makâlesinden hatırlayacağınız Zicral teller, Isopulse tasarımı, FORE teknolojisi, Maxtal jantlar ve FTS-X göbekler kullanılmış. Mandallı (quickrelease) model için verilen ağırlık 1660g, 20mm sokma milli model için ise 1745g. Yeni 29“ tekerlekler sadece disk fren kullanımına uygunlar.

Mavic Crossmax SL 29"
       Mavic Crossmax SL 29"

Intense

Intense’in M serisinin en son ürünü olan M5 henüz prototip aşamasında, ama şimdiden markanın en önemli iniş bisikleti M3’ün bir üst kademesi olarak değerlendiriliyor. Kadronun önünde gerçekleştirilen değişim sayesinde ağırlığı 900g kadar düşürülmüş ve geometrisi eskisine oranla daha fazla kayalık bölümler ve daha yüksek hız gerektiren yeni Dünya Kupası parkurlarına uydurulmuş. Arka süspansiyon mesâfesi 240mm ile aynı kalırken, arka amortisörün montaj boyundaki artış sayesinde süspansiyon oranı düşürülmüş.

Intense M5
       Intense M5

Intense M5
       Intense M5

Intense M5
       Intense M5

Look 986

Look şimdiye kadar daha ziyâde yol bisikleti sahasında etkin bir marka. Sea Otter kapsamında sergilenen dağ bisikleti modeli 986 markayı dağ bisikletçileri nezdinde de her halükârda en arzu edilen markalardan biri olmaya aday kılıyor. 986’nın kadro ağırlığı 1200g, Look 595 yol bisikletinde olduğu gibi kadroyla birleşik sele borusu tasarımı kullanılmış. 986’nın ağırlığı 9.8kg olarak veriliyor.

Look 986
       Look 986

Look 986
       Look 986

Look 986
       Look 986

Kaynaklar: SRAM, Hayes, cyclingnews/mtbr.com (Mavic, Intense, Look fotoğraflar James Huang)

 

  Bu haber 8351 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015