Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
XT 2008'de Değişiyor

XT 2008'de Değişiyor

Shimano XT 2008

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.5.2007
Shimano’nun dağ bisikletinde en gıptayla bakılan grubu XTR ise fiyat/performans oranının en fazla olduğu grubu da herhalde XT’dir. Shimano bugün 2008 model XT grubunu basına tanıttı. “1982’de bir telefon konuşması ile başlayan XT macerâsı...“ türünden Shimano’nun pazarlama taktiği unsuru olarak sayfasında kullandığı fuzûlî lafları bir kenara bırakıp yeni grupta “yeni” neler var bakalım. Her şeyden önce teknik yenilikler kadar XT grubunun da 2007 XTR grubuna görsel olarak daha yaklaştığı, X profilinin hâkim olduğu bir tasarıma kavuştuğunu görüyoruz. 760 kodundan sonra 2008’de 770 kodunu taşıyan XT grubu Temmuz 2007’de piyasaya sürülecek.

Yeni Arka Attırıcı

Shimano 2008’de şimdiye kadar Shimano’da seçilebilen “Top-Normal” ve “Low-Normal” (yani düz ve ters) arka attırıcılara ek olarak “Gölge arka attırıcı” (Shadow Rear Derailleur) adı altında yeni bir seri getiriyor. Bu serinin amacı tepe inişi, enduro gibi sahalara daha iyi uyum sağlamak. Dolayısıyla serinin önceliği de esnemezliğin arttırılması, eninin daraltılması gibi unsurlarda olmuş.

RD-M772 kodlu arka attırıcı “normal” yönde çalışan ve bu sayede rapidfire sistemi ile daha uyumlu bir arka attırıcı. En yüksek viteste (yani arkada en küçük dişlide) attırıcının eni normal bir attırıcıdan 15mm daha dar. Bu da RD-M772’nin bisikletten arka tekerlek mandal somunundan daha fazla çıkıntı yapmaması demek. Kablo yönünün doğrusal olarak tasarlanması kablonun dallara ve/veya kayalara takılması ihtimâlini azaltmış. RD-M772’nin yayı daha güçlü, bu sayede sarsıntılarda daha verimli çalışıyor. Kafes kimsinin yeni tasarımı attırıcının sarsıldığında çeki borusuna çarpmasını önlüyor. Orta ve uzun bacaklı modeli var, ağırlığı 235g.

RD-M772
       RD-M772

Daralan en
       Daralan en

RD-M770 (ters çalışan/low normal) ve RD-M771’e (düz çalışan/top normal) gelince. Bunlarda dürüst olmak gerekirse görsel değişim dışında pek de bir yenilik yok. Orta ve uzun bacaklı modelleri var, 239g’dan başlıyorlar.

RD-M770 / M771
       RD-M770 / M771

Disk frenler

Disk frenlerde fren kollarından başlayalım. Dual Control ile birlikte ya da tek basına edinilebilen fren kolları “Servo Wave” adı verilen yeni bir teknoloji ile donatılmışlar. Servo Wave ismini Shimano’nun mekanik frenlerinden de hatırlayanlar çıkacaktır aramızda, ki bu normal. Shimano aslında mekanik telli jant frenleri için geliştirdiği ve fren verimini arttıran bu teknolojiyi simdi ilk defa olarak XT grubu hidrolik disk fren kollarına da taşımış. Bu sistem sayesinde fren balatalarını diske temas ettirmek için gereken fren kolu hareketi azaltılmış, fren balatalarının temasından sonra etki gücü arttırılmış ve bu sayede %20 daha fazla fren gücü sağlanmış.

Bunlara ek olarak ergonomik tasarımda gelişme yapılmış. Fren kollarının gidona mesâfesi vb. özellikleri artık herkesin elinin büyüklüğüne göre ayarlanabiliyor.

BL-M775
       BL-M775

BL-M775 Servo Wave Hydraulic Disc Brake Lever (tam İngilizce ismi bu) bütün bu özellikleri ile çifti 128g ağırlığında.

BR-M775 kodlu kalipere gelince. artık her tür disk frende görmeye alışık olduğumuz yekpâre tasarım bir taraftan ağırlık tasarrufu sağlarken diğer taraftan esnemezliği arttırmış. Yeni yılda da disk çapları 160-180-203mm olacak. Kaliperlerin çiftinin ağırlığı 224g, set olarak örnek vermek gerekirse 160mm’lik bir set tek tekerlekte disk vs. dahil 316g’a çıkıyor.

BR-M775
       BR-M775

Dual Control

Yeni Dual Control fren kollarında da Servo Wave teknolojisi var. Kollar mekanik jant ya da hidrolik disk frenle kullanılabiliyorlar. Shimano bu sistemin RD-M770 ters arka attırıcı ile kullanılmasını tavsiye ediyor. SRAM’in geçen yıl ilk defâ piyasaya sürdüğü ve –teşbihte hatâ olmaz- makineli tüfek gibi vites değiştirmeye yarayan “Zero Loss Travel” teknolojisinin muâdili olarak adlandırabileceğimiz “instant release” (anında boşaltma) teknolojisini geliştirmiş Shimano. Ayrıca radyal silindir sayesinde bütün set daha ufalmış, ele gelen bir görüntü kazanmış. Kezâ Dual Control’da da fren kolunun mesâfe ayarları var. Sistemin çifti 515g.

ST-M775
       ST-M775

Rapidfire

Aşağı yukarı dünyada en fazla kullanılan vites sistemi desek mübalağa etmiş olmayız herhalde. Yeni SL-M770 Rapidfire sistemi “instant release” teknolojisinin yanında XTR grubundan tanıdığımız “2-way release” (bir kolun hem başparmak, hem de şahâdet parmağı ile birden fazla yönde vites değiştirmesi) sistemine sahipler. Dual Control nasıl ters çalışan arka attırıcı ile uyumluysa, Rapidfire sistemi de düz arka attırıcı ile uyumlu. Kelepçesinin tasarımı sayesinde gidonun iç veya dış tarafından takılabiliyor. Vites ekranı sökülüp takılabiliyor. Ayrıca hareket edebilen göstergesi sayesinde süspansiyonların kilit kolları için yer açma imkânı da bulunuyor, çifti 260g.

Rapidfire
       Rapidfire

Tekerlekler

Tekerlek grupları söz konusu olduğunda iki tane seçenek var. Bunlardan birincisi 20mm sokma mil üzerine kurulu All-Mountain seti WH-M776, ki bu XT grubu üzerine ilk defa 20mm sokma millik bir set demek. Shimano bu adımla giderek hafifleyen, hafifledikçe de yayılan yüksek süspansiyon mesâfeli bisikletlere olan talebe cevap vermeyi planlamış. Hâlen pek çok üreticinin aksine Shimano açılabilen yatak kullanıyor, artıları ve eksileri mâlum. Sistem haliyle Center Lock disk uyumlu. kullanılan jantların eni 23mm’ye çıkarılmış. 24 tel, alüminyum tel başları ile düz 2.0mm’lik teller kullanılmış. İç lastikli ve iç lastiksiz kullanıma uygun setin ağırlığı 2050g.

Tekerlekler
       Tekerlekler

Arazi sürüşü (XC) tarzına odaklananlar için de XT grubu altında bir tekerlek seti var. WH-M775 modeli de “Center Lock” disk uyumlu. 2.0/1.8/2.0 mm’lik teller tercih edilmiş. 24 telli, alüminyum tel başlı, iç lastikli ve iç lastiksiz kullanıma uygun setin ağırlığı sadece 1660g.

Pedal

PD-M770 Shimano’nun XT ismini bu şekilde kullandığı ilk pedal. Açıkçası PD-M540’in görsel açıdan yenilenmiş bir modeli diyebiliriz. 352g ağırlığında.

Pedal
       Pedal

Aynakol

Yeni FC-M770 herhalde gene en çok ilgi çeken parçalardan biri olacak. Klâsik Hollowtech II tasarımına, standart modelde 22/32/44 dişli çarklara sahip. Bildik dışarıda duran yataklarla esnemezlik ve vites geçirmedeki verim arttırılmış. Karbon ve çelik kullanılan orta dişlinin hem esnemezliği yükseltilirken hem ömrü uzatılmış. Set 850g ağırlığında.

Aynakol
       Aynakol

Ön attırıcılar

FD-M770 (152g) / M771 (155g) ve M770-E (166g) modelleri üstten, alttan salınımlı ve E-tipi modeller. Kelepçe artık her tür oturma borusu çapına (28.6-31.8-34.9) bir adaptör ile uydurulabiliyor. Telin üstten ya da alttan gelmesi fark etmiyor. Ayrıca kafesin lastiğe olan mesâfesi arttırılmış.

Ön attiricilar
       Ön attiricilar

Göbekler

Klâsik göbeğin yanında bir de disk göbeği ve 20mm sokma mil uyumlu göbek var. Gümüş ve siyah renge sahip göbeklerde “Center Lock” sistemi kullanılmış disk fren için.

Göbekler
       Göbekler

V fren

V-fren kollarında ve frenlerde Shimano görsel yeniliğin dışında teknik bir yenilik getirmiyor 2008 yılında.

V-Fren seti
       V-Fren seti

Kaynak: Shimano basın bildirisi

 

  Bu haber 7511 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015