Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
İtalya Bisiklet Turu

İtalya Bisiklet Turu

90. İtalya Bisiklet Turu Il Giro

Sarper Günsal   mtbtr.com © 12.5.2007
90. İtalya Bisiklet Turu “Il Giro” 12 Mayıs Cumartesi günü Sardunya Adası’nda başlıyor. Genel bir kanı olarak Fransa Turu’nun gölgesinde kalıyor intibası bıraksa da İtalya Turu hem yılın ilk Büyük Tur’u hem de ortaya çıkardığı ve şöhret haline gelen yetenekleriyle her zaman dikkat çeken bir yarış.

İtalya Birliği’ni kuran Sardunyalı General Garibaldi’nin 200. doğum yılı anısına ilk üç etabı Sardunya Adası’nda koşulacak Giro 2007 21 yarış ve 2 dinlenme gününde toplam 3442 km sürecek. Yarışta ilk gün 24km’lik TTT etabı var. Büyük Turlar’ın prologlarında TT’ye alışkınız ama takım takip pek alışkın olduğumuz bir format değil. Fabian Cancellara ve Dave Zabriskie’li kadrosuyla CSC Takımı bu ilk etabın favorisi. Yarışta bunun dışında biri tırmanma olmak üzere iki de ITT koşulacak. 25 Mayıs’ta koşulacak 13 km’lik tırmanma TT’sinin Genel Klasman’ı oldukça şekillendirmesi bekleniyor. 20. Etap olan Bardolino-Verona arasındaki 42km’lik TT de klasmanı son haline getirecek.

 Yarış Güzergahı
        Yarış Güzergahı
3. Etap’tan sonra uçakla anakaraya geçecek olan sporcular bir günlük dinlenmenin ardından Salerno’dan başlayarak kuzeye doğru çıkacaklar. 17.1 km’lik %10luk yokuşlara sahip Montevergine di Mercogliano’da biten 4. Etap’la birlikte bu seneki İtalya Turu’nun tırmanıcılara ait olduğu bir kez daha vurgulanacak. Yarışta tırmanmayla biten dört etap daha var.

Ferrari arabalarının 60. yılı da bu seneki yarışta hatırlanmış. 8. Etap’ta Apeninler’i aşan sporcular daha sonra sonra Fiorano Modenese kentinde Ferrari test pistinin içinde etapı bitirecekler. 10. Etap yine bir dağ finişine sahne olacak. Lido di Camaiore’de başlayacak 230 km’lik etap Cenova’dan geçtikten sonra 9 km’lik Nostra Signora della Guardia Kilisesi tırmanışıyla bitecek. Bu çıkış Giro tarihinde ilk defa geçilecek. Bir başka kilise finişi de 13 km’lik tırmanma TT’sinde olacak. İtalya’nın yün merkezi Biella şehrinden başlayacak olan 13. Etap Oropa Kilisesi’nde bitecek. Ortalama eğim %5.5.

Daha sonraki günlerde içlerinde Fransa Turu’nun vazgeçilmezlerinden Col d’Izoard’ın da geçileceği etaplardan sonra yarışçılar ikinci dinlenme gününden önce oldukça ağır Trento-Tre Cime di Lavaredo etabını koşacaklar. 280 mt irtifadan başlayan bu etap meşhur kayak merkezi Cortina d’Ampezzo’dan da geçiyor.Üç dağ boğazının sırayla aşılmasından sonra sporcular efsanevi Tre Cime di Lavaredo’ya pedal basacaklar. Zirveye doğru %18’lik eğimlerle karşılaşacak olan yarışçılar için 190km’lik bu etap gerçek bir sınav olacak. Eddy Mercxx 1968’de bu etabi kar fırtınası içinde kazanmıştı. Küresel ısınmanın da etkisiyle son derece yumuşak geçen kışa rağmen yine yağmurlu ve soğuk bir etap beklenebilir.

İtalya Bisiklet Turu geçen sene Almanya’da dolaşmıştı, bu sene de Avusturya’ya gidip dönecek. İtalya Turu’nun güzergahı açıklandığından beri Lienz-Monte Zoncolan etabının biteceği Monte Zoncolan, yani Zoncolan Dağı tırmanışıyla ilgili çokça yazı çıktı yabancı basında. Monte Zoncolan iyi bilinen ama Giro’da sadece bir defa yer almış bir dağ. Ovaro kasabasından itibaren 10.1 km’lik ve %11.9 ortalama eğimli bir canavar. Orta kısmı ortalama %16, bazı bölümleri ise %22 eğime ulaşan bu tırmanmanın son bölümü toprak yolda çıkılacak (meteorolojik şartlar izin verirse). 2003’te başka bir rotadan çıkılan Zoncolan’daki etabı kazanan Gilberto Simoni o sene Pembe Mayo’nun da sahibi olmuştu. 30 Mayıs Çarşamba günü koşulacak bu etabın özellikle son saatini kaçırmamanızı öneririz.

Sondan bir önceki etap Fransa Turu’nda da kullanılan formata uygun şekilde zamana karşı koşulacak 42 km’lik Bardolino-Verona TT’si. Etabın ilk 12 km’sinde hafif bir tırmanış olmasına karşın genelde düz bir etap olacak. 1984’de yine Verona’da biten TT’de Francesco Moser Laurent Fignon’a 2’24” fark atmış ve Giro’yu kazanmıştı.

Yarışta öncelikle İtalyanlar favori elbette. Fransa Turu’nun tersine İtalyan bisikletçiler kendi Tur’larında Pembe Mayo’yu pek yabancılara vermiyorlar. 89 yarışın 69’unu İtalyan bisikletçiler kazanmış. Son 10 yıldır da İtalyan sporcular şampiyon oluyorlar. Geçen hafta yarıştan çekilen Ivan Basso bu senenin favorisiydi ama şimdi yarış tekrar açık hale geldi. Gilberto Simoni, Paolo Savoldelli ve Damiano Cunego dikkat edilmesi gereken isimler. Danilo Di Luca için bu Giro biraz fazla dik gibi görünse de o da çok formda. Yaroslav Popovych de en az bir etap kazanmak için çok çalışacak. Discovery Channel liderleri Basso’yu doping skandalından dolayı kaybettiğinden pelotondaki saygınlığını kazanmak için çabalayacak. Üstelik sponsorlukları bu sene bitiyor ve yenisini de bulamadılar. Son olarak eğer tırmanma diyorsak lütfen Bask Ülkesi’ni ve neredeyse Bask Milli takımı muamelesi gören Euskaltel-Euskadi Takımı’nı gözden uzak tutmayalım. İnatçı Basklar Benat Aransolo liderliğinde turuncu mayolarıyla kendilerini gösterecekler.

 19. Etabın Profili
        19. Etabın Profili

Hep tırmanıcıların öne çıkacağı bir Giro olacağından bahsettik ama Alessandro Petacchi ve Robbie McEwen’in kapışacağı etaplar da var. 3.,9. ve 19. Etaplar sprinte uygun görünüyor. Onlara Paolo Bettini ve Danilo Napolitano da katılabilirler.

Petacchi
       Petacchi

Euskaltel
       Euskaltel
Bakalım Maglia Rosa’yı bu sene Milano’da kim sırtına geçirecek? Sezonun ilk Büyük Turu’nu her gün Eurosport kanalından izleyebilirsiniz.

Kaynak: cyclingnews.com,velonews.com,La Gazzetta dello Sport (www.lagazzetta.it)

 

  Bu haber 6078 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015