Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Liteville’den Sabit Kadro

Liteville’den Sabit Kadro

Liteville 101

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.5.2007
Pek çok bisiklet üreticisi son yıllarda sabit kadrolu bisikletlere olan yatırımı azaltıp çift süspansiyonlu bisiklet modellerini mükemmelleştirmeye çalışıyorlar. Bütün bu akıma karşı yönde kürek çeken markalar olduğunu görmek gene de insanı mutlu ediyor.

Liteville bundan yaklaşık 4 yıl önce kurulmuş bir Alman markası. Bugüne kadar ürettikleri ve yavaş yavaş mükemmel bir kadro haline getirdikleri 301 modeli gerçekten üstün kalitesi ile gönüllere taht kurmasının yanında bilumum testlerde de bugüne kadar mütemâdiyen en yüksek puanları toplayıp duruyor. Eurobike 2006’da test etme fırsatını da bulduğumuz bu kadronun 4 eklemli arka süspansiyon tasarımı nedeniyle son derece verimli çalıştığını, 130mm’lik arka süspansiyon mesâfesini son derece verimli kullandığını ve gene bu nedenle all mountain / enduro / arazi sürüşü (XC) gibi birbirinden aslında bayağı farklı sahalarda, cirit attığını belirtmek gerek. Bu konuya Eurobike makâlesinde de değinmiştik. Bu kadro 100-160mm arasındaki amortisörlerle uyum içinde çalışabilecek şekilde tasarlanmış.

301
       301

Liteville markası bugüne kadar M boyutunda amortisörsüz 2.340g’lik 301 modelini sürekli adım adım geliştirdi ve mükemmel bir seviyeye ulaştırdı. Haliyle bu durum fiyata da yansımış durumda, 301’in sadece kadrosu, DT Swiss’in özel olarak bu kadro için ayarladığı SSD212L amortisörü ile 1.775 avro. Bu aşamada markanın yapacak bir şeyi kalmadı da denebilir. Bu durumda genel yoğun istek de söz konusu olduğu için Liteville simdi bir de sabit kadro çıkarıyor.

101 adını taşıyacak olan kadro 301 modelinde de gördüğümüz son derece geniş (2-5“’e kadar) lastik kullanımına imkân tanıma, ince düşünülmüş kablo aktarımına, kadro boyunun oturma borusu değil, kadro uzunluğu üzerinden belirlenmesi özeliğine sahip. Buna ek olarak görsel olarak 301 modeline yakın bir kadro olmuş. Sağlamlığın ve esnemezliğin ön planda tutulduğu kadro M boyutunda 1590g olacak, geometri olarak nispeten yüksek montaj boyuna sahip Fox Talas türü amortisörlerle de uyumlu olacak. Bu da kadronun 301 modelinde olduğu gibi son derece geniş bir kullanım sahasına hitap etmesi için düşünülmüş. S/M/L/XL boylarında üretilecek olan kadronun üst borusu 301’e oranla aynı boyda 10mm daha uzun olacak, fiyat ise yaklaşık 850 avrodan başlıyor.

101
       101

Kadronun bir özelliği de arka tekerleğin sokma mil ile kulakçığı da taşıyan bir yapıya yerleştirilmesi. Bundan amaçlanan birincil olarak esnemezlik, ikincil olarak teknik açıdan uzun bir ömür.

101’in ayrıca bir de 101 four cross modeli var. Bu modelin geometrisi özel olarak 4X türü yarışlara göre tasarlanmış, arka üçgen daha güçlendirilmiş. Ayrıca kadroda ISCG (ISCG: International Standard of Chain Guides) standardına uygun yuvalar da bulunuyor. Bu model de S/M ile M/L şeklinde iki ölçüde üretilecek.

101 4X
       101 4X

Liteville bunlara ek olarak bugüne kadar 301 modelinde olduğu gibi 101 modeline de herhangi bir ön koşul olmaksızın sınırsız garanti veriyor.

Liteville hakkında bir dedikoduyu daha haber verelim: Ortalıkta dolasan söylentilere göre Liteville bir de 160mm süspansiyon mesâfesine sahip ve 13 kilo civarında olacak bir enduro modeli tasarlamakta.

Liteville’in Eurobike 2006’daki fotoğrafları için Eurobike albümünün 12. sayfasına bakabilirsiniz.

Konuyla ilgili makâle de burada bulunuyor.

Kaynak: Liteville

 

  Bu haber 4918 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015