Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Ekim . 2020  
Sorunlar Devam Ediyor

Sorunlar Devam Ediyor

Alanya Yarışı ve Bir Yorum

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 19.10.2003
Bu sene 7.'si düzenlenen ve dağ bisikleti ile ilgili Türkiye'de gerçekleştirilen iki uluslararası yarıştan biri olan Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışması 12 Ekim'de Alanya'da gerçekleştirildi. Ülkemizde oldukça az sayıda düzenlenen bu tür yarış organizasyonlarının başarı ile hayata geçirilmesi ve sayılarının artmasının, hem ülkemizin dünyada daha yakından tanınması hem de dağ bisikleti sporunun ülkemizde daha geniş kesimlere ulaşabilmesi için oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.
       

Türkiye Bisiklet Federasyonu, Alanya Belediyesi ve Delta Bisikletin ortak organizasyonu olarak düzenlenen ve beklentilerimizin aksine her geçen sene sorunların giderek arttığını üzüntüyle gördüğümüz yarışta organizasyon aksaklıkları ve yarış sonunda ortaya çıkan belirsizlikler ne yazık ki bu konudaki umutlarımızın artmasını önleyecek nitelikte: Yarışlarda yaşananlar ile ilgili fazla bir yorum yapmak yerine bu konuda sözü yarışın organizasyonunda görev alan Delta Bisiklet'ten Gökcan Baydar'a bırakıyoruz:

Bisiklet Sporunda Değişen Bir şey Olmadı
(Alanya 7.Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışması - 12 Ekim 2003)

Organizasyon Sorunları :
Organizasyonu daha önceki yıllarda üstlenen kişilerin uğradığı olumsuzluklar Delta grubuna da aynı şekilde yansımaya başladı. Organizasyonun teknik detaylarını ,uluslararası ve ulusal sporcuların koordinasyonunu üstlenen Delta Ekibi organizasyonun bisiklet bakım onarım işlerini üstlenmiş gibi gösterildi. Sporculara transferlerde sorunlar yaşatıldı ve belirtilen saatlerde sporcular havaalanından alınmadı. Yapılan yazışmalar ve uğraşlar bu yıl katılımın en yüksek düzeyde olmasını sağlamıştı ancak delta ekibinin bu başarısını belediye ve federasyon ekibi büyük hatalarla gölgelediler. Konaklama yerleri ve tarzı, sporcular geldikten sonra farklı algılanmış ! ''Biz sadece bunları sağlayacaktık'' denilerek en kötü yerlerde konaklatıldı ve belirtildiği halde tam pansiyon kabul edilmedi.Yarışmaya halkın ilgisi hiç olmadı çünkü yerel ekip tarafından hiçbir çalışma yapılmamıştı. ALDOSK ekibi tüm gayretlerini göstermekteydi ancak yetkili olarak ortada dolaşan insanlar onları da hem yıldırmış hem de yapabileceklerinin çok altında işler yaptırmışlardı. Bu durum gösteriyordu ki yetkili ve gönüllü arasında her faaliyette olduğu gibi işin gerçek sahipleri ve gösteri ekibi rollerini orada da almışlardı.

Teknik Sorunlar :
Teknik toplantıda sorulara yanıt vermek için delta ekibi protesto ederek çıkmadığı için yanıt verecek yetkili bulunamadı. Sorular sporcular için çok önemliydi çünkü onlar ülkemize puan ve derece için gelmişlerdi. Pasta veya makarna partisi bu işin küçük eğlence bölümüydü. Örneğin 23 Yaş Altı yaş grubunda olan sporcu elitlerde, Junior yaş grubundaki kişi de 23 Yaş Altı grubunda yarıştırıldı.
Bu kişiler hangi puanı alacaklar sorusuna UCI bilir biz sonuçları göndereceğiz onlar değerlendirecek denildi. Start tarzı Petra Hofs'un itirazıyla anında değiştirildi. Bu karar kişilerin ne kadar yetersiz ve yönlendirilebileceğini gösterdi.Yabancı sporcular itiraz edecekleri yetkiliyi bulamadılar. Birçok sorun ve yanlışlıklar bu sporcuların belki de bisiklet sporunun ülkemizde acınılacak durumunu yurt dışına çoktan taşımıştır.

Bizler bu tür değerlendirmeleri hak etmeyen ve iyisini yapabilecek insanlar olmamıza rağmen adımıza aynı zamanda bu rolü üstlenmiş kişiler yüzünden bu durumlara düşmeyi istemeyen sportif ahlak kurallarını benimseyen insanlarız.
       
(

Sonuçlar :
Hakem sonuçları her zamanki gibi inanılmaz yalnışlıklarla dolu idi. Bir kez daha yalnışlıklar ödül töreni sırasında kişisel kararlara göre değiştirildi, olmadı tekrar itirazlar, kamera görüntüleri kar etmedi ve protestolar kimseyi düşündürmedi.

Ödül almaya çıkmayan sporcular kimseyi etkilemedi ve sonuçlar kimseye verilmedi çünkü ödül töreni bitmiş hala sonuçlarla ilgili hakemler ellerindeki kağıtları karıştırıyorlardı. Aynı anda varışa gelen Ukrayna ve Alman sporcuların derecelerini halk bile gördü ama yetkililer göremedi. Yıllardır yurt dışı faaliyetler dahil onlarca faaliyet ve malzeme desteği alan yol bisikleti sporcularının başarısız olması da bu kişilerin tarzından mı kaynaklanıyor acaba?

Bu kadar olumsuzluğa rağmen Dünyanın sayılı sporcuları arasında derece yapan birçok sporcumuz oldu. Onlar bu başarılarını kendi uğraşılarıyla hak etmiş 16 ülke sporcusu arasında derecelere girmişlerdir. Bu ülkemiz adına bu sporu temsilen onların kişisel başarısıdır. Yoksa bu sporun babaları olarak geçinen kurumlara saplanmış orada yer etmiş olanlarla hiçbir ilgileri yoktur. Başarılarında en ufak bir maddi veya manevi katkısı olmayan bu kişiler artık çekilmeli ve işi bilen bu kültürü ülkemize yayabilecek insanlara yer vermelidirler.
Bu arada UCI önümüzdeki yıl bu yarışmalara puan vermeyeceğini açıkladı .
       
(Detayları yakında açıklanacaktır.)


Fotoğraf: Martin & Türkay

Daha fazla fotoğraf için tıklayın.

Yarış Sonucu


Elit Erkekler

  1. Maarten Tjallingii (Hollanda)
  2. Pavel Elsnic (Çekoslovakya)
  3. Sergiy Rysenko (Ukrayna)

Elit Bayanlar

  1. Petra Hofs (Hollanda)

23 Yaş Altı

  1. Igor Bogdan (Ukrayna)

30-39 Master

  1. Iain Nimmo (İngiltere)

40+ Master

  1. Henk Knol (Hollanda)

Küçük Erkekler

  1. Tim Ottens (Hollanda)
 

  Bu haber 3022 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015