Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Specialized 2008

Specialized 2008

Specialized 2008 - 2

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 3.7.2007
Geçtiğimiz gün ilk fotoğrafları çıkan Stumpjumper FSR’dan sonra Specialized’ın 2008 ürün yelpâzesi hakkında daha fazla bilgi basına çıktı. Cyclingnews’de yer alan „Specialized 2008’e devam“ niteliğindeki habere göre daha önce sayfamızda yer alan ve SeaOtter festivali kapsamında tanıtılan 29“ tekerlekli sabit kadrolu modele ek olarak gene 29“ tekerlekli çift süspansiyonlu Stumpjumper modelinde arka süspansiyon 105mm’ye düşürülmüş.

29” Stumpjumper’ın çeki boruları kısaltılmış ve modelde kullanılan 100mm’lik Reba ile daha başarılı kullanım sağlaması için alın açısı 1° arttırılmış. 29“ tekerlekli Stumpjumper’lar ayrıca daha kısa üst boru ve düz gidona sahip olacaklar.

29" Stumpjumper
       29" Stumpjumper

Enduro modeli geçtiğimiz yıl en ses getiren modeldi. 2008 yılında arka amortisöre süspansiyon mesâfesinin sonuna doğru daha lineer bir karakter kazandırılmış. kullanılan çift köprülü E150SL amortisörü 90g hafiflemiş.

Enduro SL
       Enduro SL

Enduro SL
       Enduro SL

2008 yılında Enduro serisinin adını taşıyan daha hesaplı bir alt modeli çıkacak, bu modelde X-Fusion ve Fox’tan alınan 150mm mesâfeye sahip arka amortisörlerle Enduro modeline uyum sağlayacak şekilde ayarlanmış 140mm’lik Rock Shox Pike kişinin kendi zevkine özel bir süspansiyon sistemi yerleştirebilmesi imkânını da sunacak.

Pitch kadro
       Pitch kadro

Specialized’ın yarışlarda en tutulan modellerinden biri olan Epic 2008 yılında en fazla değişimi arka süspansiyonda yaşamış. Brain amortisörü ufak darbelere daha hassas verme hedefi ile ayarlanmış, contaları daha uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmış. Ayar düğmelerine daha kolay ulaşım sağlanmış, buna ek olarak dahilî çatal (furş) yatağı kullanılmış, bunun da getirisi 40g.

Son olarak Demo modelinde arka süspansiyon eklemi magnezyumdan üretilmeye başlamış, bu da ağırlık tasarrufu hedeflenerek atılan bir adım.

Demo
       Demo

Specialized 2008 modellerinin Cyclingnews’a ek olarak NSMB’de de bir galerisi var, Buradan ulaşabilirsiniz.

Stumpjumper

Specialized’ı Specialized yapan modellerden biri olan Stumpjumper serisinin en üst modeli Stumpjumper FSR Carbon 2008 yılında esnemezlik, hız ve hafiflik yönünde tamamen yenilenecek modellerden.

       

       

Bisiklete ilk bakışta görülen bir şey var, Stumpjumper’ın bir sınıf yukarıya kaydırıldığı. Organik kadro tasarımı 2007 model Enduro serisini andırıyor, bu sâyede bisikletin yerle olan mesâfesi yükseltilmiş, kavisli alt boru su şişesine yer açmış ve Enduro’da da kullanılan rocker link benzeri bir eklem ile sele borusunun neredeyse tamamen oturma borusuna sokulmasına imkân tanınmış.

Kavisli alt boru
       Kavisli alt boru

Geçen yıl ki modele göre alt boru bayağı bir büyümüş, üst boru ise yanal esnemezliği arttırmak için genişlemiş ve yassılaşmış. Bisikletin kadrosunun arka kısmı tamamen yenilenmiş, üst çeki boruları karbondan tasarlanmış, tekerlek milinin yuvasının çekiş sistemi tarafı karbondan üretilirken karşı tarafında alüminyum kullanılmış.

Karbon çeki boruları
       Karbon çeki boruları

Yeni Stumpjumper 120mm süspansiyon mesâfesine sahip olacak ve Specialized’ın geçtiğimiz yıl Enduro ile başlattığı Total Suspension Integration, yani bisikletteki bütün süspansiyon öğelerinin kadro ile uyum icinde Specialized tarafından üretilmesi anlayışını devam ettirecek.

Daha önce “dedikodu” olarak duyurduğumuz, Specialized ile patent “anlaşmazlığı” nedeniyle Fox’un Terralogic teknolojisini 2008’de artık kullan(a)mayacak olması ve böylece bu teknolojinin sadece Specialized’a kalması sâyesinde Specialized FlowControl Brain teknolojisini yeni tasarladığı FutureShock S120 amortisöre uyarlayacak. Ön amortisör bu şekilde araziye uyum sağlarken, arka amortisörde dışarıdan hava basıncı, tepme kontrolü ve Brain Fade ayarı yapılabilecek.

Öndeki yeni amortisörün sisteminde yeni tepme kontrol mekanizması ve hava ile çalışan amortisör tek bir 32mm çapında alüminyum borunun içinde yer alıyorlar. Amortisörün diğer bacağı tamamen boş. Disk alıcıları “post-mount” standardında, buna ek olarak Specialized esnemezliğine ağırlık verdiği Roval tekerlek setini tercih etmiş.

Bütün bunların haricinde yeni S120 amortisörü yekpâre karbondan bir taç ve şaft borusuna sahip ve kadronun alın borusu ile birbirine tamamen uyacak şekilde tasarlanmış, yani başka kadrolara takılması mümkün gözükmüyor.

Amortisör şaft borusu kesiti
       Amortisör şaft borusu kesiti

Specialized geçen yıl Enduro modelinde olduğu gibi bu yıl da kendi ürettiği ön ve arka amortisörün artılarını hafiflikte, esnemezlikte ve kadro ile tam uyumda görüyor. Amortisör için markanın verdigi ağırlık sadece 1450g.

Bisikletin kadrosu da geçen yılın S-Works Carbon kadrosuna oranla 200g hafifleyerek 2 kilonun altına inmiş. Binmeye hazır bisikletin pedalsız olarak 10.4 kilo olduğu da verilen bilgiler arasında, ki bu ağırlık 120mm süspansiyon mesâfesine sahip bir bisiklet için çok çok iyi. Fiyatı da elbette ona göre olacaktır.

Kaynak: Cyclingnews / J. Huang

Specialized Türkiye Distribütörü: Aktif Pedal & 2Teker

 

  Bu haber 6450 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015