Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Mart . 2021  
Büyük Tur Londra'da başlıyor

Büyük Tur Londra'da başlıyor

94. Fransa Turu

Sarper Günsal   mtbtr.com © 7.7.2007
94. Fransa Turu bugün Londra’da başlıyor. Yarış 29 Temmuz’da Paris’te sona erecek. Her yıl bir ay önceden hazırlanmaya başladığım bu önemli yarış için neden önceki seneler kadar heyecanlı olmadığımı kendime soruyorum. İlk neden geçen seneki Tour’u kazanan Floyd Landis’in dopingli çıkmasıyla yeni bir zirveye erişen, gittikçe artan doping olaylarının yarattığı bıkkınlık. Umarım bilimsel ve hukuksal tüm yollar kullanılarak dopingle mücadele sürdürülür. Doping yapanlara atletizmde olduğu gibi önce iki sene, ancak tekrarında yaşam boyu boykot cezası verilmeli diye düşünüyorum. Başımı toprağa gömdüğüm sanılmasın ama bu kadar güzel bir sporu ve bu kısıtlı satırları doping konuşarak harcamayacağım. Evet doping sahtekarlık ve yalancılık ve emeğin çalınması ve aldatılan izleyiciler ve, ve, ve demek. Fakat bu spor dopingin bile bozamayacağı kadar güzellikler içeriyor.

Sükunetimin bir başka nedeni de bu seneki yarışın neye benzediğinin belli olmaması. Önceki senelerde Lance’in zafer sayısını artırıp artıramayacağı sorusu vardı. O bıraktıktan sonra da bayrağı kim alacak diye heyecanlandık. Geçen sene Landis müthiş bir etapla bunu başardı ama sonra olanları biliyoruz. Bu seneye geldiğimizde ise Landis yok, geçen senenin ikincisi Oscar Pereiro (CAS) da şampiyon ilan edilmeyince Tour ünvanını koruyacak bir şampiyondan yoksun başlayacak. Tour de France organizatörleri “1” numarayı verecek kimseyi bulamayınca 1-9 arasındaki numaralar iptal edildi. Sonuçta Pereiro 11 numarayla start alacak. Bu bile bu seneki Tour’un biraz ortada kaldığını bana düşündürüyor. Neşem biraz kaçık açıkçası.

Yine de Fransa Bisiklet Turu bu sporun en önemli yarışı ve hafif buruk da olsak dikkatimizi çekmeyi hala beceriyor. Emekli olanlar ve doping nedeniyle meydandan çekilenler sayesinde belki bu sene yeni bir yıldız çıkacak kim bilir... 2007 Fransa Turu’nu tanıtmaya başlayalım. Önce birkaç sayı:

  • 3570 km
  • 21 etap (1 prolog)
  • 3 zamana karşı etap (toplam 117 km)
  • 6 dağ etabı
  • 3 zirve bitişi
  • 2 dinlenme günü
  • 21 takım
  • 189 sporcu

2007 tek sayı olduğundan bu sene sporcular Fransa’yı saat yönünde dolaşacaklar. Daha ilginç olan şey de Le Tour 7 Temmuz C.tesi günü İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak prologla başlayacak. Londra son günlerde terör beklentisiyle oldukça heyecanlı günler geçirse de organizasyonun güvenliği konusunda her türlü önlem alınmış gibi gözüküyor. 7 Temmuz lokal saatle 15:00’da ’da Barloworld Takımı’ndan İtalyan Enrico Degano’nun 189 numarasıyla ilk startı alacağı yarış Trafalgar Meydanı, Victoria Street, Hyde Park, Serpentine, The Mall ve Buckingham Sarayı gibi turistik yerlerden geçecek. 7.9 km’lik bu etabı Britanyalı sporculardan Bradley Wiggins (COF) ve David Millar (SAU) çok kazanmak istiyorlar. CSC’den Fabien Cancellara ve Dave Zabriskie de favoriler arasında. Benim oyum İngilizler’den birine. Pazar günü sporcular Londra-Canterbury arasındaki 203 km’lik etabı koşacaklar. Alessandro Petacchi’nin sürmekte olan doping soruşturması nedeniyle Tour’a katılamayacak olmasıyla baş rakibi Robbie McEwen (PLO) bu etapta daha şanslı duruma geldi (Petacchi izini olmasına karşın astım ilacını fazla kaçırdığı için bir yıllık bir boykotla karşılaşabilir). Ama bu sene iddialı sprinter çok. Poposunda ikinci defa kist çıkan ve belki de ilk haftayı bile çıkaramayacak olan Oscar Freire (RAB), Tom Bonen (QST), Daniele Bennati (LAM) ve diğerleri bu ilk etabı kazanmak için kıyasıya yarışacaklar. Etap düz.

 Prolog Londra
        Prolog Londra'nın göbeğinde yapılacak

Fransa Turu 8 Temmuz Pazar akşamı feribotla Dunquerque’e (ya da Dunkirk’e) geçtikten sonra Belçika topraklarına girecek. Dunquerque-Ghent etabı Bahar Klasikleri’nin yollarında geçecek ve bu etabı kazanmayı en çok Tom Boonen (QST) isteyecek. Boonen amacının Belçika topraklarını Sarı Mayo’yla geçmek olduğunu söylüyor. Tur ertesi gün de Belçika’da başlayacak ve meşhur Paris-Roubaix yarışının başlangıç şehri Compiegne’de bitecek (3. Etap: Waregem-Compiegne - 236.5 km). Ertesi günü klasik bir “ilk hafta etabı” daha sırayada. Genelde düz, kaçışları özendiren bu ilk hafta etapları sponsorlarını sevindirmek isteyen takımların sporcularını kaçışlara katmaya çalıştığı yarışlara sahne oluyor. Etabın son bölümlerinde sprinterler ve/veya Sarı Mayo’nun takımı pelotonun temposunu yükseltip kaçakları yakalamaya çalışacaklar.Geçen sene Oscar Pereiro’nun kazandığı +20 dakika fark bu sene sanırım pek olmayacak. En azından kimse Pereiro’yu bırakmayacak. Her an sürpriz etap birincileri çıkabilir. Fransa Turu’nda bir etap kazanmak tüm kariyeri kurtarmak ve geleceği garantilemek demek.

5. Etap sporcuları Paris civarından güneye Alpler’e doğru götürecek. Etap beyaz şarap başkentlerinden Chablis’de başlayıp 182.5 km. ve irili ufaklı sekiz tırmanma sonrası Autun’de bitecek. Özellikle yarışın son kısımlarında yine bir kaçış beklenmelidir. Cuma günkü 6. Etap ise Bourg-en-Bresse’de bitecek ve hafta sonu başlayacak dağlar öncesi son düz etap olacak. Bu etaptan sonra sprinterlerin bazıları yarışı bırakabilir, bırakmayanlar ise Alpler geçilene dek zaman limiti içinde etapları bitirmeye bakacaklar.

7. Etap Bourg-en-Bresse – Le Grand Bornand arasında 14 Temmuz’da koşulacak. Uzunluğu 194.5 km (nedense bu sene birçok etap buçuklu uzunlukta). 14 Temmuz Fransa’da Bastillle Günü, yani ulusal bayram. TdF’da 14 Temmuz etaplarını bir Fransız sporcunun kazanması istenir; hatta uygun bir durum (kaçış vs.) oluşursa peloton da buna izin verir ama bu defaki etapta ev sahibi ülkeye pek kıyak geçilemeyecek. Çünkü bu sene 14 Temmuz dağların başlaması demek. Yine de Cristophe Moreau (AG2R) kazanırsa ne kadar hoş olur! Moreau 36 yaşında ve harika bir sene geçiriyor. Alplerde yapılan son hazırlık yarışı Dauphiné Libéré’yi tüm Astana Takımı’na rağmen kazanmakla kalmadı, iki hafta sonra da Fransa Yol Şampiyonluğu’nu kazandı. Fransa Turu’nda üç renkli ulusal şampiyon mayosuyla yarışacak. Eğrisi doğrusuna gelir de Moreau bu etabı kazanırsa finişte ağlayan Fransızlar bile görebiliriz diye düşünüyorum. Etapta “HC (Hors Categorie)” (mealen: kategorize edilmez derecede zor çıkış) yokuş yok ama yine de Col de la Colombiere çok iyi bilinen bir tırmanma.

 7. Etap profili
        7. Etap profili

8. Etap Le Grand Bornand’dan –Tignes’e kadar geçilecek. 165 km sürecek ve son 75 km’de üç tane 1. Kategori tırmanma var. İlk tırmanma etabında vakit kaybedenler bugün kendilerini toplamazlarsa Tour onlar için bitebilir. Yarışın ilk haftası bu etapla bitmiş olacak. Sporcular ve kafile kayak merkezi Tignes’de bir gün mola verdikten sonra 17 Temmuz’da bir diğer meşhur kış sporları merkezi Val d’Isere’e geçerek son Alp etabına başlayacaklar. Bu etapta üç meşhur tırmanış var. Col de l’Iseran (2764 mt irtifa!!!), Col du Telegraphe ve azametli Col du Galibier. Galibier 1911’den beri Fransa Turu parkurunda yer alıyor. Daha sonra adını anacağımız Pireneler’deki Col d’Aubisque gibi bisikletçilerin saygıyla bahsettiği efsane bir dağ geçiti. Kışın kar nedeniyle kapalı, yaz mevsiminde ise kendini bisikletçilere acı çektirmeyi görev bilen bir dev.

Col du Galibier tırmanışı!!
       Col du Galibier tırmanışı!!

Üç günü dağlarda geçiren Fransa turu biraz rahatlayacak ve 18 Temmuz’da Akdeniz’e inecek. 229.5 km’lik (yine buçuk!) Tallard-Marsilya etabı Alpler’de Genel Klasman (GK) iddiasını yitirenler için kendini gösterme zamanı olacak. Ertesi günkü 11. Etap da Marsilya-Montpellier arasında. Sivilce gibi bir 4. Kategori tırmanma hariç düz bir etap. Zaten profillerine bakıldığında 10.ve 11. etaplar Alpler’i Pireneler’e bağlayan geçiş etapları olduklarını gösteriyorlar. 12. Etap’ın ilk 120 km’sini de bu “bağlantı” parkurlarından sayabiliriz. Montpellier—Castres etabı 178.5 km. uzunlukta. 50,000 nüfuslu Castres şehrinde ışık üstadı İspanyol ressam Francisco Goya’nın resimlerini barındıran nefis bir müze olduğunu da bu arada Wikipedia’dan öğrenmiş bulunuyoruz.

Ve geldik ilk ciddi TT’ye. Albi kentinde koşulacak 54 km’lik bu zamana karşı etap Pireneler öncesinde GK’ı şöyle bir ortaya çıkaracak. İlk 20 kilometre hafif bir tırmanma, sonra düzlük ve iniş var. Dönemeçler dikkat gerektiriyor. Ardından 4 km’lik 4. Kategori bir tırmanıştan sonra son onaltı kilometre hafif bir inişle bitecek. Paris’te Sarı Mayo’yu giymek isteyen sporcuların burada çok az zaman kaybetmeleri gerekiyor. Ve elbette çok zorlanmamaları da gerekecek çünkü ertesi gün Pireneler başlayacak.

Türkiye’de milletvekili seçimlerinin yapılacağı 22 Temmuz günü Fransa Turu’nda da doğal bir seçim olacak. Dağa çıkamayanlar seçimi kaybedecek (bu cümlenin politik bir anlamı yoktur!!). 2 tane HC tırmanışın olduğu 197.5 (!) kilometrelik Mazamet – Plateau de Beille etabı Sarı Mayo ve Puantiyeli Mayo iddialılarının sayısını iyice azaltacak. Plateau de Beille son olarak 2004’te koşulmuştu. 15. Etap da zor geçecek. Ertesi gün dinlenme olduğunu bilmenin göreli bir rahatlık vereceği sporcular bir adet HC, iki adet 1. Kat. ve iki tane de 2. Kat. dağ tırmanacaklar. Toplam mesafe 196 kilometre. Kolay gelsin...

Bu sene ikinci dinlenme günü 24 Temmuz Salı günü yapılacak. Ardından da Etapların Kraliçesi adını almaya hak kazanan 218.5 km’lik Orthez –Gourette-Col d’Aubisque etabı. Etaplar yazılırken başlangıç ve bitiş yerlerinin isimleri yazıldığına göre bu Gourette nereden çıktı diyecek olursanız açıklamaya çalışalım: Gourette para verdiği için orada. Fransa Turu etap başlangıç ve bitiş şehri olmak ciddi paralar istiyor. Mesela Montpellier şehri yöneticileri kentlerinin hem etap bitiş hem de ertesi gün etap başlangıç yeri olmasını isterlerse gayet ciddi bir parayı A.S.O. şirketine ödüyorlar (yaklaşık 300.000 Avro) . Gourette kasabası da aynen öyle yapmış. İlk olarak 1910’da Tour’da geçilen Col d’Aubisque kendi halinde bir dağ geçiti olduğundan yerleşim yeri değil ve dolayısıyla para verecek kimse de yok. Ama buraya beş kilometre uzaktaki Gourette kasabası bir kayak merkezi ve TdF sayesinde adını artık siz bile biliyorsunuz. Kısaca bu seneki 16. Etap - bir süre İspanya sınırları içinde koşulacak- Col d’Aubisque’te bitmeyecek, Gourette-Col d’Aubisque’te bitecek. İtirazı olan??.

 Bu da Col d
        Bu da Col d'Aubisque'den bir görüntü

Bask Ülkesi’nin ortasında ama İngilizlerin çok sevdiği Pau şehrinde başlayacak 17. Etap Castelsarrasin’de bitecek. Muhtemelen de GK’da bir saat kadar geride olan biri kazanacak. 18. Etap’la birlikte artık Puantiyeli Mayo için son mücadele yapılıyor olacak. Sarı Mayo ise takımıyla beraber yarışı kontrol etmeye çalışacak. Ve 28 Temmuz’daki ITT’de de dananın kuyruğu kopacak. Kişisel olarak Fransa Turu’nu kazananın bu bireysel zaman karşı etabında belirlenmesini çok isterim. Çünkü TT’lerde takım arkadaşı falan yoktur. Sporcu, bisikleti ve tüm doğal engellerle birlikte herkes için olabildiğince eşit şartlarda bir yarış söz konusudur. ITT’yi kazanan Tour’u da kazanır umarım.

Beşinci etap şarap kenti Chablis’de başlamıştı. E ziyafet sonunda daha sert bir şey gerekir diye mi düşünüldü bilinmez ama 19. Etap meşhur Cognac şehrinde başlayacak ve 55.5 km sonra Angouleme’de bitecek (Angouleme kenti bayağı para ayırmış bu işe çünkü 18. Etap da burada bitecek). İlk ITT’nin tersine oldukça düz, geniş yollarda koşulacak ve kimin bacakları ve konsantrasyonu yerindeyse iyi bir derece yapacak.

İkinci ITT 55.5 km
       İkinci ITT 55.5 km

29 Temmuz Pazar günü Paris’in Champs Elysées bulvarında noktalanacak olan 94. Fransa Turu’nu kim kazanacak peki?

Favorileri diğer yazıda işleyeceğim.

 

  Bu haber 3712 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015