Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ekim . 2020  
Kim Neyi Kazanacak?

Kim Neyi Kazanacak?

Fransa Turu (Favoriler)

Sarper Günsal   mtbtr.com © 9.7.2007
Bu yazı prolog ve ilk etap başlamadan yayınlanmalıydı ama yetiştiremedim. Yazı bunlardan ne kadar etkilendi emin değilim ama 3 haftalık bir Tour için -psikolojik üstünlük hariç- çok önemli bir gösterge olmayacağını düşünüyorum. Ha bu arada Dave Zabriskie’yi (CSC) GK için düşünmekten vazgeçtim ;-)

29 Temmuz Pazar günü Paris’in Champs Elysées bulvarında noktalanacak olan 94. Fransa Turu’nda bireysel olarak dört önemli klasman bulunuyor:

  • Genel Klasman (GK) (Sarı Mayo),
  • En İyi Tırmanıcı (Puanlı Mayo)
  • Puan (Sprint) Klasmanı (Yeşil Mayo)
  • En İyi Genç Klasmanı (Beyaz Mayo)

Bir de En Mücadeleci Yarışçı Klasmanı var ama ona girmeyeceğim. Etap(lar) içinde en agresif bisikletçiye jüri tarafından verilen bir ödül. Tour sonunda da bir Süper Mücadeleci ödülü verilecek. Nesnel kriterler yanında sübjektif bir yargı da gerekeceği için tahmin yapmak çok anlamlı olamıyor. Geri kalan dört klasman arasındaysa elbette en önemlisi GK. Oradan başlayalım.

GENEL KLASMAN
Her şey bu mayo için
       Her şey bu mayo için

Herkes ve ben de Astana’dan Kazak Alexander Vinokourov’u favori olarak görüyoruz. Vino uzun yıllar Ullrich’in baş domestiği olarak Telekom ve T-Mobile’da yarıştı. 2002’de Ullrich yokken takım onun liderliğinde TdF’a katılacaktı ama Vinokourov İsviçre Turu’nda sakatlandı ve yarışamadı. 2003’te Paris’te üçüncülük basamğındaydı. 2004’te yine İsviçre Turu’nda düşerek Fransa Turu’na katılamadı.

2005 Tour’unda Vino yine Ullrich’in destekçisiydi ama rolünden pek de memnun olmadığı belliydi. Takım liderine bağlılığı Ullrich’in formuna bağlı gibi gözüküyordu. Birçok otorite T-Mobile’in pek de uyum içinde bir Tour geçirmediğinde hemfikirdi. Vino hem Galibier’nin geçildiği 11. etabı hem de Paris’te biten son etabı kazanarak GK’da 5. oldu. Geçen sene ise yarışa 2 gün kala 2006’da ise yeni takımı Liberty Seguros’tan 5 kişi yarıştan çıkarılınca Vino’nun yanında devam edeeği kimse kalmadı ve Tour’dan çekildi. Ama bir ay sonra herkese nanik yaparcasına İspanya Turu’nu kazandı.

Vino hem bir günlük Klasik yarışlarda hem de Büyük Turlar’da çok başarılı. Keçi gibi inatçı ve savaşkan. Boğa kadar da güçlü olması bir yana mental olarak da hiç vazgeçmiyor. Başarısız da olsa arka arkaya ataklar yapabiliyor. 34 yaşında. Otuz yaşından önce pek Tour kazanılmıyor bilenler bilir. Nedeni fiziksel gücün doruğa o yaşta ulaşması değil elbet. Daha çok o yaşa kadar sporcunun kendini kanıtlamış olması, etrafında bir takım kurulacak düzeye, üstünlüğe ve saygınlığa erişmiş olması. Onca yıllık yarış tecrübesi de cabası. Bu sene çok iyi bir takım kurdu kendine Vino (yani hepimiz bu takımın Vinokourov’un olduğunu biliyoruz sanırım, Vino yok Astana hiç yok). Klöden tek başına bir yetenek. Savoldelli İtalya Turu şampiyonu bir domestik. Kashechkin Dauphiné’de gayet formda olduğunu gösterdi. Iglinskiy de Kashechkin gibi Kazak ve liderinin emrinde.

Tüm bunlar Vino’yu bu senenin bir numaralı favorisi yapıyor. Benim tek endişem Vino’nun takımı doğru şekilde yönetip yönetemeyeceği. Federasyon’daki görevi yanında mtbtr.com’un gedikli forum üyesi Gürol Çaydaş’ın da belirttiği gibi Vino tek başına da başarılı atak(lar) yapabiliyor ve bu açıdan izole edildiğinde başka yarışçılar kadar riskli bir duruma düşmüyor. Ama Fransa Turu’nda üç hafta boyunca takımın hem sağlam kalıp hem de yarışı yönlendirecek ortak zeka ve iradeye sahip olması çok önemli. Okuduğum röportajlarında Andreas Klöden Vino’dan hemen hiç bahsetmedi. Sanki çok da kalpten bir destek vermiyor gibi algılıyorum. En azından Ullrich dönemindeki kadar severek yapmadığı bariz. Atsana Takım Direktörü –ve adı çok sık dopingle anılan- Walter Godefroot Londra’da yoktu. Belinden rahatsız ve takım arabasında yer alacak mı pek belli değil. Telekom/T-Mobile/Liberty Seguros’un eski patronu da olan Godefroot’u Fransız organizatörler de bu sene Tour'da görmek istemiyor gibi (aynı nedenden Bjaerne Riis de gelemedi zaten).

Diğer adaylar arasında daha Tour’u hiç bitirememiş olmasına karşın her senenin favorisi Alejandro Valverde (CAS), hiç atak yapmayan ama liderlerin tekerleğinden hiç düşmeyen Cadel Evans (PLO), Basso’nun yokoluşuyla takım lideri sıfatını tekrar alan Levi Leipheimer (DSC) var. Ayrıca Vino’nun işi eline gözüne bulaştırma olasılığına karşı yedek kuvvet olarak podyum gediklisi Andreas Klöden (AST) ve CSC’nin “ortak takım liderleri” olarak anons etmeye başladığı Carlos Sastre ve Franck Schleck (Andy Schleck değil) de dikkat çekilecek adaylar. Sürpriz isimlere bakacak olursak muhteşem bir sezon geçiren Christophe Moreau (AG2R), Rabobank’tan Denis Menchov, geçen yılın sürpriz ikincisi (ya da ilan edilemeyen birincisi) Oscar Pereiro’yu da (CSE) sayabiliriz.

EN İYİ TIRMANICI
Rasmmussen
       Rasmmussen'in eldivenleri bile puanlıydı

Vino çıldırıp GK’ın yanında bu Mayo’yu da kazanırsa şaşırmayalım. Ama son iki yılın klasman şampiyonu Danimarkalı Michael Rasmussen (RAB) elbette en büyük favori. TdF’a hazırlık yarışı Dauphiné Libéré’nin tırmanma etaplarında çok ortalarda gözükmedi ama hep önlerde yer aldı. Açıkçası onun kazanmasını da istiyorum. TdF 2005’te son TT’de iki kere düşüp iki kere bisiklet değiştirip GK üçüncülüğünü kaybederken TV karşısında azap çekmiştim. Hem eski bir MTB Dünya Şamp. sempatimiz artıyor. Diğer yandan Cristophe Moreau (AG2R) çok iyi bir tırmanıcı ve GK için pek şansı yok. Noktalı Mayo’ya yüklenebilir. Ve CSC’den Franck Schleck de geçen sene ne kadar iyi bir tırmanıcı olduğunu göstermişti. Eğer GK hayali yoksa adı Eni İyi Tırmanıcı için öne çıkan adaylar arasına girer.

PUAN (SPRINT) KLASMANI
Paris
       Paris'te McEwen ya da Boonen giyecek gibi

Alessandro Petacchi’nin doping soruşturması nedeniyle 94. Fransa Turu’na katılamaması rekabetin seviyesini düşürdü denilebilir. Eski kurt Robbie McEwen* (PLO), Belçikalı sprinter Tom Bonen (QST), Daniele Bennati (LAM) buradaki olası adaylar. Büyük olasılkla Bonen ve McEwen arasında geçer diye düşünüyorum

EN İYİ GENÇ KLASMANI
 Beyaz Mayo
        Beyaz Mayo

Bu biraz zor bir tahmin çünkü bu sene Tour’a çok iyi genç bisikletçiler katılıyor. Şöyle bir sayalım: Thomas Dekker (RAB), Alberto Contador (DSC), Thomas Lövkvist (FDJ), Philippe Gilbert (FDJ), Igor Anton Hernandez (EUSK), Heinrich Haussler (GER). Discovery Channel Takım Direktörü J. Bruyneel Contador’u Beyaz mayo amacıyla yarıştıracaklarını söylemişti. İspanyol bisikletçi bu yıl Paris-Nice’i kazanarak cok sükse yaptı. Thomas Dekker de çok iyi bir yarışçı. O da bu sene 1 haftalık Romandiya Turu’nu kazandı. Bu sene toplam 117 km zamana karşı yarış olduğunu da göz önüne alırsak Dekker’in TT yeteneği farkı ortaya koyabilir.

Çok güzel bir Tour de France olmasını gönülden diliyorum. Son TT’ye kadar birinci belli olmasın ve hatta geçen sene olduğu gibi Champs Elysées bulvarında klasman mücadelesi yapılsın. Kimsenin burnu kanamasın, spor dışı konular gündeme girmesin. Ve kişisel bir dilek olacak ama lütfen önümüzdeki üç hafta bir aksilik olmasın ve 29 Temmuz’da Paris’te son etabı sevdiklerimle beraber izleyebileyim.

* Yazıyı bu sabah tekrar gözden geçirirken dün akşamki etapta McEwen’in düşüp kalkıp ekibiyle beraber ana grubu yakalayıp, 180 kişinin tekrar önüne geçip son 40 mt’de karşı konulmaz bir atakla etabı bir bisiklet boyu farkla kazanması karşısında ne diyeceğimi bilemedim.

 

  Bu haber 4185 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015