Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Eylül . 2020  
2-3-4. Etaplar

2-3-4. Etaplar

Fransa Turu

Sarper Günsal   mtbtr.com © 12.7.2007
Geçtiğimiz üç günde koşulan etaplar. Fransa Turu’nun ilk haftasında görmeye alıştığımız klasik sprint etapları oldu. Etap başında pelotondan kaçan üç-beş kişilik bir grup ara sprint/tırmanma zaman bonusları için birbirleriyle kısa yarışlar yapmanın dışında beraber çalışarak farkı artırır. Yemek molası (mola demek her ne kadar uygun olmasa da) sonrasında hızlanan ana grup temposunu artırır. Sprinter ve/veya Sarı Mayo’nun takımı genelde bu tempoyu belirleyerek kaçaklar son sprintten sonra yakalanırlar. Ardından sprinterlerin takımlarının önde yer almak, liderlerine avantajlı pozisyon yaratmak için verdilkleri amansız mücadele sonucunda son 300 mt’de sprinterler 70 km/sa’ya varan hızlarla son ataklarını yaparlar ve aralarından birisi etabı kazanır.

9 Temmuz Pazartesi günü koşulan 2. Etap Dunquerque- Ghent arasında 168.5 km uzunluktaydı. Yarışın hemen başında atağa kalkan Marcel Sieberg (MIL), Ruben Perez(EUSK), Cedric Hérvé (AGRT) kaçtılar. 65. km’de farkı 5:55’e kadar çıkarmışlardı ki bu Ruben Perez’in “sanal” Sarı Mayo olması anlamına geliyordu.

Yarış Ichtegem kasabasından geçerken kendisi de oralı olan Wim Vansevenant (PRE) pelotonun izin vermesiyle tek başına atak yapıp öne çıktı. Karısı, oğlu, ailesi ve memleketlilerini selamlayarak kasabadan geçerken büyük bir sevinç yaşadı. Bisikletin yazılı olmayan kuralları içinde böyle bir jeste izin verilmesi 36 yaşındaki Vansevenant’ın meslektaşlarınca sevilen ve takdir edilen bir sporcu olduğunu gösteriyor. Belçikalı sporcu geçen seneki Tour’da sonuncu olmuştu, bu sene de aynı dereceyi alabilir .

Quickstep’in sürüklediği peloton başlayan yağmur altında finişe 3 km kala kaçakları yakaladı. Bu arada sprinterlerden Erik Zabel’in neden olduğu kaza hemen tüm grubun düşmesine neden oldu. Kazanın önünde kalanlar arasında yer alan Gert Steegmans (QST) etabı sprintle kazandı. Steegmans’ın asıl görevi Tom Boonen’i (QST) son sprinte taşımaktı ama Boonen bacaklarında yeterli gücü bulamayınca takım arkadaşını geçemedi.

 Boonen kızmasın sakın???
        Boonen kızmasın sakın???

3. Etap Waregem-Compiegne arasında koşuldu ve 236.5 km ile bu yılın en uzun etabıydı. Bir gün önceki kazadan hemen hemen tüm sporcular etkilendiği için yarış son derece yavaş bir tempoda geçti. Ana gruptan kaçanlar bile farkı açmaya ve gereğinden fazla efor harcamaya yanaşmadılar. Yarış 35.8 km/sa gibi gercekten son derece yavaş bir tempoda koşuldu. Son kilometreye kadar da hareketlenmedi. Bu anda atak yapan Sarı Mayo Fabien Cancellara (CSC) müthiş bir tempoyla öndeki kaçakları 300 mt kala yakaladı ve geçti. Atabı kazanmayı değil yine bir kazaya karışmadan finişe varmayı düşündüğünü söyleyen İsviçreli pedal sprinterler zamanlamayı ayarlayamayınca etabın galibi oldu.

 Yarın yeni bir gün Fabien...
        Yarın yeni bir gün Fabien...

Dün koşulan 4. Etap Villers-Coterets ve Joigny gibi Fransızca’ya rahmet okutturacak iki kent arasında yapıldı ve 193 km uzunluktaydı. Bu defa kaçaklar beşli bir gruptular. Aralarında Juan Antonio Flecha (RAB) ve Sylvain Chavenel (COF) gibi iyi bilinen isimler de vardı. Pelotona tempo verme görevi de yine CSC’ye düşmüştü. Hava oldukça serindi. Son ara sprinti 1:30 farkla önde geçen kaçaklar 7 km kala yakalandılar ve sprinterlerin savaşı tekrar başladı. Bu defa doğru pozisyon alan ve iyi bir zamanlama yapan Norveçli Thor Hushovd (CAG) barloworld’den Robert Hunter ve Oscar Freire’in (RAB) önünde etabı kazandı. Hushovd geçen seneki İspanya Turu’un altıncı etabından beri bir zafer kazanamıyordu.

On ay sonra...
       On ay sonra...

Fransa Bisiklet Turu bugün koşulacak 182.5 km’li Chablis-Autun etabıyla devam edecek. Etapta 7 tane ara tırmanma bonusu var. Stephane Auge’yi kaçaklar arasında görmemiz çok olası. Bugün bir başka beklenti de yarışın toplu sprintle bitmemesi yönünde. Bakalım ne olacak. Yazıyı Klasman Liderleri’ni vererek bitirelim

  • GENEL KLASMAN: Fabien CANCELLARA (CSC)
  • Puan Lideri: Tom BOONEN (QST)
  • En İyi Tırmanıcı: Stephane AUGE (COF)

Kaynak:cyclingnews.com,VeloNews,com,www.letour.fr

 

  Bu haber 3471 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015