Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Elite Erkekler - Kadınlar

Elite Erkekler - Kadınlar

Avrupa Şampiyonası - 3. Gün

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 15.7.2007
Avrupa Şampiyonası’nın son yarışı olan elite erkekler yarışı bugün akşam tamamlandı. Uçağa yetişmek zorunluluğu nedeniyle yarışın hemen ertesinde kısa da olsa bir haber ve fotoğrafları sayfamıza giremediğimiz için okuyucularımızdan özür diliyoruz. Tekrar hatırlatalım, önümüzdeki birkaç gün içerisinde sporcuların yarış sonrasındaki yorumlarını da içeren ve genel olarak gerçekten harikulade olarak nitelendirilebilecek bu organizasyonu değerlendiren daha etraflı bir makâlemiz gelecek.

Elite Erkekler

Çıkış turu sonrasında
       Çıkış turu sonrasında

       

Gelelim yarışa. Bayanlara oranla birebir mücâdeleden daha yoksun geçen yarışta Jose Antonio Herminda 2002 ve 2004 yılından sonra üçüncü defa Avrupa Şampiyonu oldu. İkinciliği Julien Absalon, üçüncülüğü ise Fredrik Kessiakoff aldılar.

Elite Men Results
       Elite Men Results

Herminda yarıştan sonra taktik olarak ağırlığını ilk inişten itibâren öne geçmek olduğunu, bunun bu pistte iki üstünlük yarattığını belirtti. Herminda’ya göre bunlardan biri parkurun fazla tozlu olması nedeniyle ikincinin sürekli toz yutması, diğeri ise dar virajlara sahip parkurda farkın 10 saniye dahî açılmasının ikincinin birinciyi gözden kaybetmesine yetmesi ve bunun ikincide yarattığı psikolojik baskı. Hermida bu taktikle birinci inişten itibâren farkı açtı, daha ilk tur sonunda Absalon’a 44 saniye fark attı. Yarışın ilerleyen turlarında da bu farkı korumayı bildi ve yarışı kazandı.

Absalon
       Absalon

İkinci olan Absalon çıkış turunda pozisyon kaybettiğinden (Absalon çıkış turundan 9. sırada döndü) ve bunun kendisini böylesine teknik bir parkurda ilk iniş öncesinde dezavantajlı bir konuma getirdiğinden yakındı. Ancak gene de ikinci olmaktan çok mutlu olduğunu ekledi.

 Herminda
        Herminda

Birinci ve ikinci yarış sonrasında
       Birinci ve ikinci yarış sonrasında

Üçüncü İsveçli Kessiakof ile dördüncü İsviçreli Sauser’in mücâdelesi seyretmeye değerdi. Yarışta çift süspansiyonlu bisikletle yarışan tek sporcu olan Sauser inişlerde, Kessiakoff ise çıkışlarda daha iyiydi ve bu mücâdele “yarışlar çıkışlarda kazanılır” lafının kanıtı gibi oldu.

Absalon-Hermida-Kessiakoff
       Absalon-Hermida-Kessiakoff

İlginç bir çekişme de dördüncü ve beşinci olan İsviçreli sporcular Sauser ve Vogel arasında yaşandı. Yarıştan sonra Vogel başta Sauser’in daha iyi olduğunu sandığını, ancak yarış esnâsında kendisinin daha iyi olduğu izlenimini edindiğini söyledi. Yarışı yakından takip edenler bu ikilinin 5. tura kadar baş başa gittiklerini fark etmişlerdir. 5. turda Vogel bir zincir sıkışması (chainsuck) nedeniyle bayağı vakit kaybetti. İsviçreli sporcu kendisini bu sırada sollayan Paulissen (9.) ve Trofimov’u (7.) anında geçtiğini, Sauser’i de eğer bu teknik arıza olmasaydı rahatlıkla geçeceğini ama en iyi durumda üçüncü olabileceğini belirtti.

Türk sporcular içinde en iyi dereceyi Scott Türkiye takımından Muammer Yıldız yaptı. Türkiye Şampiyonu Bilal Akgül dördüncü turda teknik çıkış sonrasında Muammer Yıldız’a geçildikten sonra üç gün önceki düşüşünün de etkisi ile yarışı bıraktı.

Muammer Yıldız
       Muammer Yıldız

Erkekler Fotoğraflar

Geçici olarak şampiyona fotoğraflarını Picasa’ya yükledik:Elite Erkekler Fotoğrafları.

Elite Kadınlar

Bu sabah yapılan elite bayanlar yarış oldukça heyecanlı geçti. Favorilerden Alman Sabine Spitz, Rus İrina Kalentieva ve Çek Katerina Nash yarışı uzun süre başabaş götürdüler. Spitz son iki turda farkı düzenli olarak açık tutarak yarışı kazanmayı başardı.

Elite Women Results
       Elite Women Results

Kalentiva-Spitz-Nash
       Kalentiva-Spitz-Nash

Spitz
       Spitz

İlk üç
       İlk üç

Yarıştan sonra sporcuların görüşlerini aldık. Birinci Spitz seviyenin çok yüksek ve zeminin fazla kumlu olması nedeniyle taktik olarak yarışı başından itibaren önde götürdüğünü söyledi. Ayrıca ilk teknik inişi üçüncü sırada geçtiğini ve bu yüzden kalkan kum nedeniyle önünü görmekte zorlandığını ekledi.

       

İkinci Kalentieva parkurun çok teknik ve havanın kendisi için çok sıcak olduğunu söyledi. Birinci turda hızı çok yüksek bulmuş. İkincilikten oldukça memnun olduğunu ekledi. Yalnız bir tur daha olsaydı Spitz'i yakalayabilme ihtimâli bulunduğunu belirtti.

       

Üçüncü olan Nash parkuru çok zorlayıcı bulduğunu, havanın önceki günlere göre nispeten serin olmasının performansını olumlu etkilediğini ifade ederek burada yarışmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.

       

Dördüncü İsviçreli Petra Henzi rakiplerinin çok güçlü olduğunu, dördüncülüğün kendisi için bir nebze hayal kırıklığı yarattığını, Perşembe günkü takım yarışından beri kendini iyi toparlamasına rağmen sırtındaki çok ağrı veren sakatlık nedeniyle bugün takım yarışındaki kadar başarılı olamadığını belirtti.

Ürgüp'te üç hafta önce Türkiye Şampiyonu formasını sırtına geçiren Senem Güler tur farkı olmadan yarışı başarıyla tamamladı.

Senem Güler
       Senem Güler

Senem Güler
       Senem Güler

       

       

Kadınlar Fotoğraflar

Geçici olarak şampiyona fotoğraflarını Picasa’ya yükledik:Elite Kadınlar Fotoğrafları.

 

  Bu haber 6429 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015