Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Aralık . 2020  
Kanaat Notları

Kanaat Notları

Fransa Bisiklet Turu

Sarper Günsal   mtbtr.com © 20.7.2007
Son yazıyı 4. Etap’tan sonra yazmıştım. Geçen hafta sonunu yine bisikletle ama Göreme’de yapılan Avrupa MTB Şampiyonası’nda geçirince TdF biraz geriye düştü. O nedenle teker teker etapları özetlemek yerine şimdiye kadar olanların kısa bir özetini yapmayı tercih edeceğim.

Fransa Turu 2007’nin yarısını geçtik. 7 Temmuz’da Londra’da başlayan, Belçika’da iki gün geçirip Fransa’ya giren yarış ilk haftayı Alpler’deki Tignes kayak merkezinde tamamladı. Pazartesiyi (16/7) Tignes’de dinlenerek geçiren kafile son Alp etabını Val d’Isere-Briançon arasında geçti. Önceki gün Marsilya’da biten etapla Pireneler’e doğru geçişe başlayan Tour cumartesi günü yapılacak TT’ye kadar biraz soluklanacak. Albi’deki 55 km’lik bu sınavdan sonra sporcular yine dağlara çıkacaklar.

 Alp manzarası
        Alp manzarası

Geçilen 11 yol etabı ve Londra’daki prologun bana düşündürdüklerini yazmak istiyorum:

Fabian Cancellara (CSC) hem prologu hem de 3. Etap’ı kazanarak müthiş bir başarı gösterdi. TT Dünya Şampiyonu olarak prologda favorilerden biriydi ama kısa bir parkurda ikinciye 13” fark atmış olması gücünü gösteriyordu. Daha etkileyici olansa Compiegne’de biten etabı müthiş bir fırsatçılık göstererek kazanışıydı. Finişe bir kilometre kala ana gruptan atağa kalkıp, 100 mt kala öndeki kaçakları geçti. Arkadan hızla gelen sprinterlere de geçilmeyerek üstünde Sarı Mayo’suyla etabı kazandı. Formunu Dünya Şampiyonası’na kadar sürdürürse Stuttgart’ta ünvanını rahatça koruyabilir.

İlk hafta yine kazalar oldu ama diğer yıllara göre favoriler daha çok etkilendiler. İkinci gün finişe 20 km kala düşen Robbie McEwen etabı kazandı ama kazanın etkisi hafta boyunca devam etti. Toparlanamayan McEwen Tignes etabını zaman sınırının dışında bitirince diskalifiye oldu.

Kazaların asıl etkilediği ise Sarı Mayo favorisi Alexander Vinokourov ve Astana takımı oldu. Mutlak favori olarak gözüken Kazak sporcu Chablis-Autun etabında bitime 26 km kala düştü. İki dizinden ciddi yaralar alan Vino etabı bitirdi ama gece yarısına kadar hastanede kaldı. Takımın ikinci adamı Klöden de aynı etapta düşerek kuyruk sokumunu çatlattı (çatlak bir kuyruk sokumuyla her gün yaklaşık 180 km bisiklete binmeyi lütfen hissetmeye çalışın). Ama asıl sorun bu etapta her ikisi de GK’da 1:20 geriye düştüler.

 Klöden hendekte
        Klöden hendekte

Tignes etabında ve ardından Briançon’da da birinciden geride kalan Vino şu anda GK’da 8:05 geride. Bu andan itibaren Tour’u kazanması bir mucize olur ama pes etmek nedir bilmeyen Kazak’ı denklemden çıkartmak için yine de Albi TT etabının sonucunu bekleyelim. Astana’nın yeni lideri Klöden gibi gözüküyor.

İlk hafta düşerek yarış dışı kalanlar arasında bu seneki Paris-Roubaix birincisi Stuart O’Grady (CSC), ve yarışın gidişatını değiştirecek şekilde öne geçmiş olan Michael Rogers (TMO) da var. Kaçmış olan Michael Rasmussen’in (RAB) grubunda olan Rogers etabı o grupla bitirebilseydi Sarı Mayo’yu almış olacaktı. Halbuki etabı kazanan Rasmussen aynı zamanda hem en savaşkan yarışçı ödülünü, hem Puanlı Mayo’yu hem de Sarı Mayo’yu aldı. Bu zaferle “Tavuk”un hedefi bir anda değişti. Bu sene üçüncü defa Puanlı Mayo’yu hedefleyerek Tour’a gelen Rasmussen, Vino’un zaman kaybettiği Briançon etabından sonra Paris’e kadar Sarı Mayo’yu koruma hesapları yapıyor. En büyük sorun geçmişteki kötü TT performansları. Ama kış çalışmalarında TT’ye de ağırlık verdiği ve daha iyi olduğu söyleniyor. Prolog’da 166. olduğunu hatırlatayım.

Düşenler arasında Tignes etabını bitirdikten sonra dağdan inerken bir seyirciyle çarpışıp burnu kırılarak yarış dışı kalan Patrick Sinkewitz (TMO) de var. Lakin onun başına gelene ilahi adalet de denebilir. Dün yapılan açıklamada Alman sporcuya 18 Haziran’da yapılan testte kanında yüksek derecede testosteron çıktığı bildirildi. T-Mobile takımının yeni yönetimi doping konusunda son derece sıkı denetimler koymuştu. Önlemlere rağmen gerçekleşen bu olaya yol bisikletine büyük yatırım yapan T-Mobile şirketi nasıl bir tepki verecek daha belli değil. Geçen yıllarda doping yapan sporcuların son aylardaki itiraflarıyla oldukça sarsılan Alman kamuoyunun ruh halini en iyi gösteren ise Tour’u yayınlamayı durduran Alman TV kanalları oldu.

11. Etap sonunda Fransa Turu’nun Genel Klasmanı’nda ilk on şöyle:

  • 1. Michael Rasmussen (RAB) 53:11:38
  • 2. Alejandro Valverde (CDA) 2:35
  • 3. Iban Mayo (SAU) 2:39
  • 4. Cadel Evans (PLO) 2:41
  • 5. Alberto Contador (DSC) 3:08
  • 6. Carlos Sastre (CSC) 3:39
  • 7. Andréas Klöden (AST) 3:50
  • 8. Levi Leipheimer (DSC) 3:53
  • 9. Kim Kirchen (TMO) 5:06
  • 10. Mikel Astarloza (EUS), 5:20

Ayrıca Frank Schleck (CSC) 12. (+5:56); Denis Menchov (RAB) 18. (+7:10); ve Alexander Vinokourov 21. (+8:05) durumdalar. Menchov artık takım arkadaşı Rasmussen için çalışacak. Keza Vino da “Albi TT Mucizesi” gerçekleşmezse acısını içine gömüp Andreas Klöden’i destekleyecek. Maalesef bisiklet sporu çok acımasız…

 Vino mutsuz...
        Vino mutsuz...

Yalnız bu noktada Klöden ve Vino’nun düşüşünün sadece şanssızlık olarak adlandırılamayacağını düşünüyorum. Vinokourov zinciri atlama yapınca düştü, Klöden ise peloton birden yavaşlayınca önündeki bisiklete değdiğni ve düştüğünü açıkladı. İlki yarış hazırlığının mekanik yönden yeterli olmadığını düşündürüyor bana. Hadi Klöden’in üstüne çok gitmeyeyim ama yine de takım çalışmasının eksik olduğu düşünülebilir. Pelotonun yavaşlayıp hızlanması “Akordeon Etkisi”yle arkadakilere çok daha fazla yansır. Bu nedenle pelotonda önlerde (ilk 30-40 kişi içinde) yer almak favori takımların en önem verdiği konulardan biriyken hafta boyunca Astana’yı genelde dağınık durumda gördük. Belki de Discovery Channel’in disiplinli trenine alışmıştık, şimdi şaşırıyoruz.

Kim kazanacak? Forum’da yazdığımı buraya da alayım: Rasmussen'i dağlarda bir daha öyle başıboş bırakmazlar. Ve toplam 110 km TT boyunca 2:30'u koruyamaz gibi geliyor. Yarışın bu andan itibaren Andreas Klöden ve Valverde (CDA) arasında geçeceğini düşünüyorum. Alejandro Valverde (İskender Yeşilvadi!!!) hiç Tour bitiremedi ama hep favoriler arasında adı geçiyor. Bir yerini sakatlamadan Pireneler’e kadar gelebilirse şansı artar. Çok iyi TT’ci olan Klöden’in çatlak kuyruksokumu yüzünden yarış dışı kalmayacağını varsayıyorum elbette. Plase Carlos Sastre (CSC), sürpriz Leipheimer (DSC) ve Cadel Evans’dan (PLO) gelebilir. Mucizenin adı ise Vinokourov…

 

  Bu haber 4010 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015