Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Ocak . 2021  
Yalan Rüzgârı

Yalan Rüzgârı

Ve Rasmussen Tur’u Bıraktı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 26.7.2007
Fransa Turu’nu artık gitgide pembe dizi gibi izlemeye başladık. Olayların ardı arkası kesilmiyor.

Rasmussen Tur’u bıraktı. Evet, inanılır gibi değil, ama gece saat 11 gibi Tur’un resmî yayın organı L’Equipe’in internet sayfasında okuduğumuza göre bu da oldu. Sarı mayoyu giydiğinden beri doping şüphesi ile yarışan Rasmussen’i takımı Rabobank bu aksam, 16. etap sonrasında Tur’dan çekti. Çarşamba günkü ikinci etap zaferinden sonra Rasmussen ikinci İspanyol Contador’un 3 dakika 10 saniye önünde bulunuyordu ve açıkçası bu farkla Tur’u kazanmayı garantilemişti.

Rasmussen
       Rasmussen

Gecenin bir yarısı yapılan açıklamalara göre Rasmussen’in çekilmesinde sponsor baskısı etkili olmuş. Resmî neden Rasmussen’in Haziran ayında takımına Meksika’da olduğunu söylemesine ve bu nedenle doping kontrollerine gelmemesine rağmen İtalya’da üzeri reklamsız bir mayo ile antrenman yaparken görünmüş olması ve bunun takım içi kurallarına aykırı olması. Rasmussen reklamsız mayoyu bisiklet meraklılarının fazla ilgisini çekmeden rahat rahat antrenman yapmak için giydiğini söylemişti.

Rasmussen zâten daha önce de bahsettiğimiz gibi 11. etap sonrasında Danimarka Bisiklet Federasyonu tarafından doping kontrolü konusunda ikâmet planını düzenli bildirmediği ve kontrollerde bulunmadığı için millî takımdan atılmış, bu durum artık seyircilere de gına getirmişti. Bu yüzden – aşağıda da yazdık – bu günkü çıkışta Rasmussen bayağı yuhalandı.

Böylece şimdi Contador ikinci sıraya çıkmış oluyor. Yalnız tabii olaylar bu hızla seyrederken elimizde patlamış mısır, bundan sonra kimin ismini manşette okuyacağız diye seyretmiyoruz dersek yalan söylemiş sayılırız.

Vinokourov’un dopingli çıkmasından sonra durumu teyit için kendisinden 15. etap sonunda alınan ikinci bir numûnenin de yabancı kan dopingi yaptığını gösteren sonucu açıklandı. Her iki numûne de A numûnesi tabii, fakat Vinokourov’un elle tutulur yani kalmadı diyebiliriz. Kendisi hâlâ „beni çökertmek istiyorlar, düşmanlarım var“ türü yorumlarda bulunuyor. Fazla üzerinde durmaya değmez artık.

Bugün günlük doping olayını yaşayan takım Cofidis. Astana’dan sonra Cofidis de Fransa Turu’ndan çekildi, çünkü takım üyesi Christian Moreni testosterondan yakalandı. 16. etap sonunda pozitif A numûnesi haberi geldi. Moreni’nin 11. etap sonrasında verdiği idrar örneğinde vücut haricinden alınmış testosteron örneğine rastlanmış. Moreni en azından biraz olsun dürüstlük gösterip B numûnesinin açılmasını talep etmedi. İki koluna polis girip etap sonrasında Moreni’yi götürdüler. İşin komik yani 11. etapta 2004 İtalya şampiyonu Moreni birinciye 3 dakika 20 saniye farkla 102. olabilmiş.

Moreni
       Moreni
Haliyle böyle her Allah’ın günü bir doping olayı çıkması seyircileri de iyice bıktırmış olmalı ki bugünkü etap çok ilginç bir şekilde başladı. Etap başında seyirciler Rasmussen’i ıslıklayıp yuhaladılar. Biz de hayatımızda ilk defa sarı mayoyu taşıyan bisikletçinin böyle bir muamele gördüğüne şâhit olduk.

Çıkışta MPCC üyesi 5 Fransız ve 2 Alman takım doping yapanları protesto için aynı anda çıkmadılar. Önce Rasmussen çıktı, onu Contador izledi, bunların takımları çıktı. Ondan sonra 1-2 dakikalık bir beklemeden sonra bu takımlar çıkış aldılar. Bunda bilhassa Rasmussen’in Danimarka millî takımından çıkarılmasına, defalarca doping kontrolünden kaçmasına rağmen hâlâ Tur’da yarışmasının yarattığı huzursuzluk da etkili oldu mutlaka. Rasmussen şimdi Tur’u bıraktığına göre bu konu da kapanmış sayılır.

Rasmussen’in kazandığı 16. etapta ne oldu, bu şartlar altında pek de ehemmiyeti yok ama gene de yazalım. 218.5km’lik, kısa süreliğine İspanya’ya girip çıkan etabı son çıkışta Leipheimer ve Contador’a hiç şans tanımayan Rasmussen kazandı. Leipheimer etabı Danimarkalı bisikletçinin 26 saniye gerisinde, Contador da 35 saniye gerisinde bitirdi. Cadel Evans 43 saniye fark ile 4. oldu.

MTBTR’de Fransa Turu İle İlgili Makâleler

MTBTR’de bugüne kadar Fransa Turu hakkında bayağı etraflı ve genel mânâda eskimeyecek, değerli bilgiler içeren bir sürü makâle yayınladık. Tur meraklılarına bunların bâzılarını hatırlatmakta fayda var:

1903’ten itibâren Fransa Turu’nun tarihi

Eddy Merckx ile Lance Armstrong üzerine söyleşi

Rasmussen ile söyleşi

Prolog’da ne muhabbetler dönüyor?

Jef D’Hont’un anıları ve bisikleti tarihinde doping

 

  Bu haber 3559 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015