Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Tur Devam Ediyor

Tur Devam Ediyor

17. Etap Ve Gelişmeler

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 27.7.2007
Tur bütün hızıyla devam ediyor. 17 etabın sonuçları ve önümüzdeki etaplar için bir öngörü yapmadan önce son iki günde yaşadığımız olayların bugüne nasıl yansıdığına bir bakalım.

Rasmussen’in Rabobank tarafından takımdan atıldığını, akabinde de Tur’dan çıkarıldığını yazdık. Bu olayın gelişimi oldukça ilginç. Eski profesyonel bisikletçi, yeni İtalyan RAI yorumcusu Davide Cassani televizyonda Rasmussen’in ne kadar azimle çalıştığını anlatırken buna örnek olarak da Rasmussen’i İtalya’da nasıl antrenmanda gördüğünü anlatıyor. Sorun Rasmussen’in o sırada takımına Meksika’da olduğunu söylemiş ve Meksika’dan kendi adına bir mektup yollatmış olması. Yani Cassani bu şekilde istemeden Rasmussen’in ipini çekiyor.

Bugün RAI Cassani ile konuştu. Cassani’nin dediği 15 Temmuz’daki etap esnâsında Rasmussen’i 13 Haziran'da Val di Fassa’da, sağanaklı havada antrenmanda gördüğü. Bundan yola çıkaran Rasmussen’in ne zor hava şartlarında çalıştığını, 8 saat bisiklete bindiğini söylüyor televizyonda ve buna Rasmussen’in o sırada yalnız olduğunu ve takımı Rabobank’in mayosunu giymediğini ekliyor.

Bundan birkaç gün sonra Cassani’yi Danimarka televizyonları arıyorlar ve söylediklerinin doğru olup olmadığını soruyorlar. Akabinde Rabobank takım yöneticisi Theo De Rooy telefon ediyor ve ayni soruyu soruyor. Cassani de 13 Haziran’da Rasmussen’i İtalya’da gördüğünü yineliyor.

De Rooy bunun üzerine Rasmussen ile konuşuyor ve durumu anlatıyor. Belirtildiğine göre bu Rasmussen’in ilk bu tarz vukuatı değil ancak bardağı taşıran son damla olmuş. En azından resmî açıklama bu. Yoksa kötü niyetli bir yaklaşımla Rabobank’in Rasmussen’in dopingli olduğunu bildiği ve bunun ortaya çıkıp takıma da zarar verebilecek yeni bir rezâlete yol açmasını önlemek için Rasmussen’i ihraç ettiği de söylenebilir. Her halükârda Rabobank’in neden bugüne kadar beklediği, bardağı taşıran bu son damlaya kadar hiç bir adim atmadığı tartışmaya açık.

Rasmussen’in tepkisi tabii gâyet insanî bir şekilde oldu. Kariyerinin bitirildiğini, bunu hak etmedigini, ne yapıp nereye gideceğini bilmediğini söyledi. Bu noktada Rasmussen’in herhangi bir şekilde bu Tur esnâsında ya da geçmişte dopingden yakalanmadığını, sadece ikâmet planını federasyona doğru bildirmediği için bu sorunu yaşadığını tekrar hatırlatalım.

Rasmussen’in yarış dışı kalmasıyla bugünkü etap sarı mayosuz koşuldu. Rabobank takımı da yarışa devam etti. Dedikodulara göre takımda son defa Fransa Turu’na katılan Michael Boogerd ve Denis Menchow fazlasıyla kızgınlar Rasmussen’e. Zâten Menchow bugün takım arabasına bindi ve Tur’u bıraktı. Bu haliyle pelotonda 141 bisikletçi kaldı.

Peki şimdilik neredeyiz? 17. Etap sonrasında sari mayoyu sırtlayan Contador da öyle sütten çıkmış ak kaşık değil. İspanya’daki Operacion Puerto kapsamında doktor Fuentes’in listesinde J.J harflerinin yanında bir de A.C harfleri var. J.J’nin Jörg Jaksche olduğu ortaya çıktı, bu durumda A.C’nin Alberto Contador olduğunu tahmin etmek zor değil. Jaksche’nin 2005 yılında Contador ile birlikte gırtlağına kadar dopinge batmış Liberty-Seguros takımında pedal çevirmiş olması da bir diğer bağlantı. Jaksche geçtiğimiz haftalarda verdiği bir mülâkatta o dönemde Liberty Seguros’da doping yapmayan olmadığını belirtmişti. Yani şu anda Tur’un lideri konumundaki Contador hakkında da kötü niyetli bir yaklaşımla bayağı olumsuz bir izlenime kapılmak gâyetle mümkün.

Contador
       Contador

Contador’un bu konudaki yorumu “yanlış zamanda yanlış takımda” olduğu yönünde. yalnız gecen yıl Ullrich ve Basso’nun çıkarıldığı Tur’da Contador’un da çıkış alamadığını hatırlatalım. yalnız – şeytan söyletiyor ama İspanyol olduğu için mi? – Contador hakkındaki iddialar hiç adam gibi araştırılmadı İspanyol polisi tarafından.

17. Etap

188,5km’lik 17. etapta Daniele Bennati (Lampre) son atakta iki Alman bisikletçi Jens Voigt (CSC) ve Markus Fothen’i (GST) geçerek birinci oldu. etabın başından yaklaşık 11km sonra erken kaçan ve farkı arada 10 dakikaya kadar çıkaran bu üçlü içinde tek atakçının da Bennati olması bu şekilde kendini gösterdi.

Bennati
       Bennati

Rasmussen’in çıkmasından sonra bugünkü etabın sarı mayosuz geçtiğini söyledik. Etap sonunda birinciden 9 dakika sonra bitişe gelen 24 yaşındaki İspanyol Contador kariyerinde ilk defa sarı mayoyu sırtladı. Contador genel sıralamada bugün kendisi ile aynı anda bitişe gelen Cadel Evans’in 1 dakika 53 saniye, üçüncü Leipheimer’in ise 2 dakika 49 saniye önünde.

Yeşil mayo için mücâdelede Tom Boonen Hunter ve Zabel ile arasındaki farkı açtı. Benekli mayoda ise Barloworld takımından Mauricio Soler mayoyu kazandı, bundan sonra Tur’u bırakmazsa kaybetmesine imkân yok.

Bugünkü zaman sıralamalarına ve kalan etaplara baktığımız zaman bütün dikkatimizi kalan Cumartesi günkü 55km’lik son zamana karşı etaba vermek gerekiyor, çünkü daha önce de söylediğimiz gibi dananın kuyruğu o etapta kopacak.

Tur’un Mizahı

Tur’un bütün bu durumunun biraz da gülünç olduğunu, daha doğrusu bütün bu olanlara biraz da mizâhî bir yaklaşım gerektiğini kabul etmemek olmaz. İki güzel „çalışma“ da Tur’un gidişâtı hakkında biraz gülmemizi sağlıyor. Çalışmalar wcuk.wordpress.com’dan. Birinci resimde Rasmussen’in nerede antrenman yaptığını bulun bakalım.

Resimde Rasmussen
       Resimde Rasmussen'i bulun

İkinci resim de Camelbak’a yeni bir yorum getirmiş.

Vino ve yeni model Camelbak
       Vino ve yeni model Camelbak

MTBTR’de Fransa Turu İle İlgili Makâleler

MTBTR’de bugüne kadar Fransa Turu hakkında bayağı etraflı ve genel mânâda eskimeyecek, değerli bilgiler içeren bir sürü makâle yayınladık. Tur meraklılarına bunların bâzılarını hatırlatmakta fayda var:

1903’ten itibâren Fransa Turu’nun tarihi

Eddy Merckx ile Lance Armstrong üzerine söyleşi

Rasmussen ile söyleşi

Prolog’da ne muhabbetler dönüyor?

Jef D’Hont’un anıları ve bisikleti tarihinde doping

Fotoğraflar: L'Equipe

 

  Bu haber 3578 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015