Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
18. & 19. Etap ve Doping Dosyası

18. & 19. Etap ve Doping Dosyası

Contador Sarı Mayoyu Kurtardı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 28.7.2007

19. Etap

Bugünkü 55,5km’lik zamana karşı etabın Fransa Turu’nda sonucu en çok etkileyecek etap olduğunu söylemiştik. Etap sonunda görülen o ki Discovery Channel’dan Alberto Contador Tur’u kazanacak. Bugünkü etabı 5. sırada bitiren Contador’un yanında öne çıkan isim Levi Leipheimer oldu.

Etabın Contador ile Evans arasında geçmesini bekliyorduk. Yalnız Leipheimer’in üstün performansı sâyesinde mücâdele üçlü oldu. Leipheimer etabı Evans’in 51 saniye önünde bitirdi, Contador Leipheimer’in 2 dakika 18 saniye, Evans’ın 1 dakika 27 saniye arkasında besinci oldu. Leipheimer’in arkadan esen rüzgârında etkisi ile etaptaki ortalama hızı saatte 53 km idi, bu Fransa Turu tarihindeki en yüksek zamana karşı etap ortalama hızlarından biri. Bu birincilik Leipheimer’in kariyerinde Fransa Turu’nda kazandığı ilk etap.

Leipheimer
       Leipheimer

Takım olarak Discovery Channel öne çıktı. Leipheimer, Contador, Popovych ve Hincapie ile ilk onda takımın 4 üyesi yer aldı. Bu son etapla birlikte Discovery Channel takım sıralamasında Fransa Turu’nu kazanan takım olacak. Bugünkü etapta takımın refâkat arabasında Lance Armstrong da vardı.

Contador
       Contador

Alberto Contador bugün sarı mayoyu korumayı bildi ama Evans’ın sadece 23 saniye önünde, bugünkü etaptan önce bu 1 dakika 50 saniyeydi. Evans ise üçüncü sıradaki Leipheimer’in sadece 8 saniye önünde, bu da bugünkü etaptan önce 2 dakika 49 saniyeydi. Bu düşük farka rağmen (ki istatistiklere bakacak olursak bu 23 saniye 1989’da Amerikalı Greg LeMond’un Fransız Laurent Fignon’u son etapta geçip birinci olduğu Fransa Turu’ndan beri son etap öncesinde birinci ile ikinci arasındaki en düşük fark) Paris’teki son etapta favorilerin büyük bir mücâdele içine girip sıralamanın değişmesini beklemiyoruz. 1989’da yaşanan bu olayın Fransa Turu’nda son etaplarda zamana karşı etap konulmaması âdetini yarattığını geçen yılki Fransa Turu sonundaki bir haberimizde anlatmıştık.

Bu üçlüden sonra ise bayağı büyük bir zaman farkı var, beşinci Carlos Sastre (CSC) genel sıralamada Contador’un 7 dakika 8 saniye gerisinde.

Evans
       Evans

Şimdi tabii Tur bitecek ama akabinde doping testlerinin sonuçları beklenecek artık. Contador belki Tur’u genel sıralamada birinci bitirecek ama resmî olarak kimin birinci olduğunu söyleyebilecek miyiz, orası meçhul. 2006 Tur’unda Landis birinci bitirdi fakat davası hâlâ sürüyor.

18. Etap

Fransa Turu’nun 211 km’lik sondan üçüncü etabını (ki sondan ikinci de diyebiliriz aslında) etapta pelotondan kopan grubun son atağında Fransız Sandy Casar (Francais des Jeux) kazandı. Bu Casar’ın Fransa Turu’nda kazandığı ilk etap, 2005’ten beri katıldığı yarışta üç defa etap ikinciliği var. 28 yaşındaki bisikletçi etabın bitişindeki hafif yokuşta gruptan koparak grupta yer alan Belçikalı Merckx, Fransız Lefévre ve Hollandalı Boogerd’i geride bırakmayı başardı. Casar ayrıca bir de Tur’un başında yola çıkan bir köpek yüzünden düşmüştü (hayır, bu Milliyet gazetesinin internet sayfasında Fransa Turu hakkında bugüne kadar verdiği tek haber olan köpeğe çarpan bisikletçi videosundaki olay değil). Bu köpek üzerinden düşme olaylarının üçüncüsü 18. etapta gerçekleşti, etabın 27. km’sinde Belçikalı Willems bir köpek yüzünden düştü. Bir ek not: Etap sonunda bir Fransız zaferini tehlikeye atmamak için Lefévre bile bile atağa kalkıp Casar’ın taktiğini bozmadı.

Yeşil mayo haliyle Boonen’in artık, orası kesin. Atakçı sıralamasında ikincilik Robert Hunter’ın olacak.

Asıl önemli nokta Cadel Evans’ın bitişe yakın ana gruptaki bir bölünme nedeniyle Contador’dan 3 saniye fark yemiş olması. Böylece Evans bugünkü (Cumartesi) zamana karşı etaba Contador’un 1 dakika 50 saniye gerisinde girecek.

Doping Dosyası

Doping cephesinde bugün neler oldu bir bakalım. Her şeyden önce yeni bir dedikodu çıktı. Barloworld takımından Juan Mauricio Soler’in doping yaptığının tespit edildiğine dair. Fakat gerek Tur yöneticisi Prudhomme, gerekse takım böyle bir durum olmadığını belirttiler.

19. Etabın bitmesinin hemen ardından Vinokourov'un B numûnesi de pozitif çıktı, onun dosyası kapandı demektir bu.

Medyanın bu düşük sayıya rağmen olayın bu asamaya gelmesindeki rolünü vurgulamak açısından bu turda sadece 3 bisikletçinin dopingden yakalandığını da hatırlatmak gerek. Vinokourov ve Moreni takımları Astana ve Cofidis ile birlikte yarışı terk ettiler, kezâ Sinkewitz de (T-Mobile) artık Tur’da değil. Bunlara ek olarak Rasmussen doping şüphesi ile takımı Rabobank tarafından Tur’dan alındı.

Bugünkü zamana karşı etabının başında UCI T-Mobile, Barloworld, CSC ve Discovery Channel takımlarından kura ile seçilen 15 bisikletçiden kan örnekleri aldı, sonuçların hepsi negatif.

Gelelim Contador’a. Rasmussen’in yarış dışı kalmasından sonra Contador’un Dr. Fuentes’in listesinde A.C. harfleri ile ilintilendirilmesi ve buna rağmen Tur yönetiminin Contador’un yasadışı bir madde kullandığına dair elle tutulur bir kanıt olmadığı için Tur’a devamına hiçbir şekilde muhalefet etmemesi haliyle huzursuzluk da yarattı. Çünkü aynı belgelerde örneğin Gianpaolo Caruso’nun da ismi geçiyor, yalnız İtalyan Federasyonu İspanyol Federasyonu’nun aksine Caruso’ya 2 yıl ceza verdi, bu yüzden Caruso Tur’a katılamadı. Contador’un açıkça isminin geçmemesinin bir nedeni olarak da kendisinin Dr. Fuentes’in yakalandığı Operacion Puerte kapsamında tanık olarak polise yardım etmesi gösteriliyor.

Paris’te Protesto Planı

Dedikodulara göre bu yıl bâzı bisikletçiler Tur’un bitiş çizgisinden bir metre önce bisikletlerden inip yarışı bırakacaklar(mış). Bakalım, göreceğiz.

“UCI Yönetimi Külliyen Çekilmeli!“

Bu talepte bulunan Patrice Clerc, Fransa Turu’nu düzenleyen, yasal olarak “Tur’un sahibi” Amaury Sport Organisation’un yöneticisi. Talebinin nedeni de UCI’nin doping konusunda fazlasıyla yetersiz kaldığını düşünmesi. “Bu yaşananlar ışığında Pat McQuaid ve diğer yöneticilerin istifâdan başka seçenekleri olmamalı“ diyor. Clerc Rasmussen olayında Rasmussen defalarca doping yönetmeliğini çiğnemesine rağmen UCI’nin herhangi bir adım atmamış olmamasının sonunda Tur’un başına kabak gibi patladığı, bunun UCI’nin kendi Pro-Tour’unu gölgede bırakan Fransa Turu’na zarar vermek için kasten yapıldığı kanaatinde.

Clerc’in bu tepkisinin daha da ileri gidebilme ihtimâli var. “Daha ileri”den kasıt 2008 Fransa Turu’nun UCI’den bağımsız yapılması. Clerc bu yaklaşımında yalnız değil. Aynı şekilde Tur yöneticisi Christian Prudhomme da UCI’nin temiz bir Tur istemediğini vurguluyor. Hepimizin bildiği gibi Fransa Turu aslında UCI’nin Pro-Tour serisinin bir ayağı. Dolayısıyla UCI’den Pro-Tour lisansı alan her takım Fransa Turu’na da katılma hakkı elde ediyor, Tur organizatörü olan ASO’nun katılımcılar konusunda hiçbir şey söyleme hakkı bulunmuyor. Clerc ve Prudhomme UCI’nin şeffaflık ve profesyonellik konusunda çok açık zaafları olduğunu, bunun Fransa Turu’nda ortaya çıktığını vurgulayan Clerc’in planına göre önümüzdeki yıl şimdiye kadar olduğu gibi UCI’nin Pro-Takımlarına verilen katılım izni tek geçerli kıstas özelliğini kaybedecek, onun yanında Tur yönetiminin kendisinin belirleyeceği etik kıstaslar uygulanacak. Bu uygulama için ilk görüşmeler Ekim ayında başlayacak. Prudhomme bu yeni etik yönetmeliğinin mümkün olduğunca fazla takım tarafından imzalanmasını arzu ettiklerini söyledi, ama daha az takımla bir Tur düzenlemekten de kaçınmayacaklarını sözlerine ekledi. Önümüzdeki yıldan itibâren UCI’siz Fransa Turu’nda organizatörler birebir olarak WADA (World Anti-Doping Agency) ve WADA’nın Fransız kolu ile ortak çalışacaklar. Prudhomme bu yeni uygulamada elbette gene Vinokourov gibi bir olayın yaşanmasının mümkün olduğunu ama Rasmussen olayının bir daha kesinlikle gerçekleşmeyeceğine inandığını belirtiyor.

Yalnız arada WADA genel müdürü Richard Pound da Fransa Turu organizasyonunu eleştirmekten geri durmadı: “1998’deki Festina skandalından beri Tur yönetimi hiçbir şey öğrenmemiş” sözleri Le Figaro gazetesinde dün yer aldı.

Fotoğraflar: AFP

 

  Bu haber 3733 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015