Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
Tur Bitti

Tur Bitti

Viva Contador!

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 30.7.2007
Ve Fransa Turu bitti. Açıkçası âdet olduğu üzere Paris’te biten son etapta genel sıralamada bir şeylerin değişmesini beklemiyorduk, beklemek saflık olurdu. 19. Etap sonundaki sıralama ile Alberto Contador 2007 yılında Fransa Turu’nu kazanan isim oldu, ikinci onun 23 saniye gerisinde Fransa Turu’nda kürsüye çıkan ilk Avustralyalı Cadel Evans, ücüncü ise Evans’in 8 saniye ardından Leipheimer oldular. Bu sıralama Fransa Turu tarihinin 1989’daki LeMond-Fignon arasındaki 8 saniyeden sonra en ucu ucuna ikinci sıralaması.

Son etabı İtalyan Daniele Bannati (Lampre) kazandı ki bu Bannati’nin 17. etaptan sonra kariyerinde kazandığı ikinci etap. 146km sonunda Bannati’nin en yakınındaki isim Norveçli Thor Hushovd oldu.

 Bennati
        Bennati

Yeşil mayoyu Belçikalı Tom Boonen (QST) ilk defa olarak kazandı. Benekli mayoyu ise bu yil ilk defa Tur’a katılan 24 yaşındaki Kolombiyalı Mauricio Soler aldı.

Takim olarak Discovery Channel Tur’un en başarılı takımı oldu. Contador aynı zamanda beyaz mayonun da sahibi bu yarışta çünkü. Discovery bu zaferle birlikte 8. defa Tur’u kazanmış oldu. Discovery Channel yalnız önümüzdeki yıldan itibaren sponsorluğu bırakıyor, bunu daha önce de belirtmiştik. Discovery ayrıca ilkbaharda yıldızı Basso’yu kaybetmişti.

 Kürsü
        Kürsü

Doping Dosyası

Bu Tur tabii en medyatik Tur’lardan biri oldu herhalde. Tur’un basında organizatörler „yeni bir başlangıç“ hayalleri kurarlarken Tur’un sonunda hayal kırıklığı yaşadılar. ASO başkanı Clerc ve Tur yöneticisi Prudhomme bu yaşananların zamanında UCI doğru adımları atsaydı önlenebileceğini vurguladılar. Bu tepkilerinin bir göstergesi de UCI başkanı Pat McQuaid’in Paris’te fazla ortalarda görünmemesi ve kutlamaları gazeteci kontenjanından izlemesiydi.

Clerc her şeye rağmen Tur’un geleceğinden ümitli olduğunu vurguladı. 2008 yılındaki Tur için planları daha önce yazmıştık. Pro-Tour’dan tamamen kopmak, kimin katılacağını organizatörlerin kendi kıstaslarına dayanarak belirlemeleri, gerekirse millî takımların davet edilmesi.

UCI başkanı Pat McQuaid ise fazla yorumda bulunmadı, „herkesin sakinleşmesini bekleyeceğim önce“ dedi. McQuaid’e göre Tur yönetiminin düşüncesi gerçekleştirilmesi zor bir düşünce. UCI başkanı haliyle Tur’un sportif bir otorite olmadan (yani UCI olmadan) gerçekleştirilemeyeceğini düşünüyor. Bugünkü gelişmelerin ardında da toplumun değişmesini görüyor: „Son 90 yılda doping hep vardı, Tur yöneticileri bunu hep biliyorlardı. Şimdi toplum değişiyor, daha fazla şeffaflık istiyor, bazı şeyler o kadar kolay gizlenemiyor. Öte yandan seyirciler doping yapmadan Tur’un kazanılamayacağını düşünüyorlar“. Özellikle McQuaid’in bu son cümlesi aslında bir UCI başkanından beklenmeyecek bir düşünceyse de topu ASO’ya atmasını sağlıyor. McQuaid’e göre Tur çok zor ve ASO’nun Tur’u bu kadar zor seviyede tutması dopingi körüklüyor.

Bu arada bugün (Sali) günü Iban Mayo’nun EPO’dan yakalandigi aciklandi. L’Equipe’te yer alan bilgilere göre 24 Temmuz’daki dinlenme gününde alinan kanda EPO teshis edilmis. Mayo Tur’u 16. bitirmisti. Saunier Duval UCI’nin Mayo’nun dopingden yakalandigi konusundaki bildirisinin hemen ardindan sporcuyu takimdan atti. Mayo bu yil Giro esnâsinda da yüksek testosteron degerleri yüzünden yakalanir gibi olmus, ama o zaman UCI Ispanyol sporcunun testosteron degerinin “tabii” olarak yüksek oldugunu belirtmisti.

Contador

Lance Armstrong’un bir refakat aracında destek olduğu Contador İspanya’nın yeni kahramanı şimdi. Madridli sporcu bazıları tarafından efsanevi İspanyol bisikletçi Indurain’in varisi olarak da değerlendiriliyor.

Fuentes’in yakalandığı operasyon ile ilgili olarak yanlış zamanda yanlış yerde olduğunu vurguluyor Contador. Söz konusu operasyon sırasında Contador Manolo Saiz’in Liberty Seguros takımındaydı, bu takim gırtlağına kadar dopinge batmış bir takim dersek abartmış olmayız. Saiz aynı zamanda Contador’u ONCE takimi ile ilk defa profesyonel yapan isim.

Contador’un ismi Operacion Puerto kapsamında polis kayıtlarında geçiyor. Yalnız dedikodulara göre polise tanıklık yapması karşılığında kayıtlardan çıkarılıyor. Contador’un kendisi bunun bir hata olduğunu, operasyondan dört gün sonra UCI tarafından aklandığını vurguluyor. İspanya’da ise zâten bu konudan hiç bahsedilmiyor. O kadar ki operasyon kapsamında yakalanan Fuentes geçtiğimiz haftalarda bir devlet üniversitesinde ders vermeye başladı.

2004 yılında Asturya Turu’nda bir düşüş sonrasında tedavi esnâsında beyninde anörizma tespit ediliyor. Bu tespit ve sonrasındaki ameliyat aslında hayatini kurtarıyor. Ameliyattan 6 ay sonra tekrar bisiklete binen Contador 1.76m boyunda ve sadece 61 kilo ağırlığında, bu ölçüler iyi bir tırmanıcı ölçüleri. Bu sayede Pireneler’de Rasmussen ile başa baş gidebildi.

Contador ilk bisikletini 15 yaşında yılbaşı hediyesi olarak almış. Madrid’in güneyinde 40.000 nüfuslu bir işçi kasabası olan Pinto’dan gelen Contador’un 3 erkek kardeşi var, en küçüğü zihinsel engelli. İlk yol bisikletini ise amcası hediye etmiş. Haliyle Contador Pinto’da şimdi kahraman konumunda.

 

  Bu haber 3503 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015