Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Eylül . 2020  
Yeni 29 İnç Modeller

Yeni 29 İnç Modeller

Gary Fisher 2008

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.8.2007
Trek’in 2008 modellerini daha önce sayfamızda tanıtmış, bilhassa markanın 2008 modellerinde kullanacağı Evo-Link tasarımına dikkat çekmiştik. Bu haberimizi atlamış olanlar sayfanın altındaki bağlantıdan ulaşabilirler.

Geçtiğimiz hafta Trek’in kardeş markası diyebileceğimiz Gary Fisher da 2008 modellerini tanıttı. Gary Fisher’in 29“ tekerlek olgusunu yaratan marka olduğunu hatırlarsak 2008 yılında neden bu kadar çok 29“ tekerleğe sahip modeli ürün yelpâzesinde bulundurduğunu anlamak da kolaylaşır.

Her şeyden önce orta boy (medium) kadroda sadece 1.229 gram ağırlığında 29”’lik sabit kadrolu karbon model Superfly var. markanın belirttiğine göre Superfly esnemezlik gözetilerek tasarlanmış. Bunun için alın borusunda bu amaçla güçlendirmeye gidilmiş, asimetrik çeki boruları kullanılmış, alt boru orta mil yatağına yaklaştıkça daha geniş ve yassı hâle getirilmiş, ve bunlara ek olarak da orta mil yuvasının eni 68mm’den daha geniş ve dolayısıyla esnemez olan 73mm’ye çıkarılmış.

Superfly
       Superfly

Kalın lastik kullanımına da imkân tanıyan kadroda Gary Fisher karbona destek olması amacıyla kadronun örneğin zincir tarafındaki çeki borusu ya da alt borunun orta mil yuvasının hemen üstündeki kısmı gibi tehlikeli yerlere paslanmaz çelikten muhafazalar kullanmış.

Superfly Gary Fisher’in 29” tekerlekli sabit kadrolu ürün yelpâzesinin en üst modeli. Bu modelin bâzı özellikleri, örneğin gidon yüksekliğini azaltan yari dahilî çatal yatağı veya boruların sekli markanın diğer 29” alüminyum sabit kadrolu modelleri olan Paragon, X-Caliber, Cobia ve Rig ile çelik kadrolu Ferrous’ta da kullanılmış.

Paragon
       Paragon

Çift süspansiyonlular cephesinde daha önceden bildiğimiz 26”’lik, Trek’in OCLV teknolojisine sahip kadrosu ile HiFi Carbon modeli var. Bu bisikletin bir de alüminyum kadrolu HiFi Pro modeli gelecek. Karbon modelin kadrosunun esnemezliği Gary Fisher’in verdiği bilgilere göre alüminyum kadrodan %40 daha yüksek.

HiFi29 yüksek orta mil
       HiFi29 yüksek orta mil

Gary Fisher 2008 yılındaki bütün modellerde Genesis 2.0 (G2) geometrisini kullanıyor.

Yeri gelmişken bir parantez açıp bu Genesis geometrisinden de bahsedelim. Bu Gary Fisher’in 90’li yıllarda geliştirdiği bir tasarım. Temel olarak uzun üst boru ve kısa gidon boğazı fikrine ve bu tertibin daha kolay gidon çevirmeye imkân tanıması düşüncesine dayanıyor. Bu sâyede bisiklet viraja daha çevik bir şekilde yatabiliyor. Bu kısa gidon boğazının rolü. Uzun üst boru sayesinde de bisikletin tekerlek mesâfesi uzuyor, bu da inişlerde ve yüksek hızlarda denge sağlıyor. Uzun kadro boyu vücudun ağırlık merkezini daha ortaya/arkaya taşıyor, kısa gidon boğazı ile birleşince takla atma tehlikesi azalıyor.

Genesis 2.0’nin ne olduğunu Gary Fisher’in 2007 modellerini tanıttığımız yazıda anlatmıştık, oradan metni buraya kopyalayalım:

Genesis 2’de uzun üst boru mesâfesi ve kısa gidon boğazına bir de uzun amortisör „offset“i ekleniyor. Bu ne demek? Amortisörün bacağın ile ön tekerlek mili arasındaki mesâfe artmış. Bu sayede kadro boyu, yani iki tekerlek mili arasındaki uzunluk değişmeden dar virajlarda bisikletin kontrolünün daha kolaylaşması sağlanmış.

Fakat asıl yenilik 29“ tekerlekli HiFi. Bu bisiklet alüminyum HiFi üzerine kurulu, fakat kadroda hâliyle büyük boyutlu tekerlekler için değişiklik yapılmış. 100mm’lik arka süspansiyon mesâfesine sahip. Yukarıda nazarî olarak anlattığımız G2 geometrisinin bu bisikletteki karşılığı öndeki amortisörün „offset“inin 51mm olması.

HiFi29
       HiFi29

HiFi29 asimetrik çeki boruları
       HiFi29 asimetrik çeki boruları

HiFi29 arka tasarı m
       HiFi29 arka tasarı m

HiFi29 Genesis 2 - 51mm
       HiFi29 Genesis 2 - 51mm

G2 geometrisi 2008’de bütün modellerde bulunacak, 29“ tekerlekli modellerin amortisörleri bu bisikletler için 51mm offset’e sahip özel üretim olacaklar. 26“ tekerlekli modellerde bu ölçü 46mm.

Bütün Gary Fisher modelleri (aynı Trek modellerinde olduğu gibi) Fox süspansiyonu kullanıyorlar ve ana marka Trek’in belirttiğine göre grup bu aşamada kendi süspansiyonunu üretmeyi düşünmüyor.

Kaynak: Cyclingnews/Singletrackworld/Trek Türkiye

 

  Bu haber 6544 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015