Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Ocak . 2021  
Son Değerlendirme

Son Değerlendirme

94. Fransa Bisiklet Turu

Sarper Günsal   mtbtr.com © 6.8.2007
Bu değerlendirme yazısı elbette parmaklar geri geri giderek yazılıyor. Geçen seneki Tour için “skandal” “rezalet” falan dedik ama bu sene kullanacak sıfat kalmadı meydana gelen olaylar karşısında. Öncelikle bir dağ bisikleti sitesi olan MTBTR.com’da yol bisikleti üstüne ahkam keserek Müslüman mahallesinde salyangoz satar durumda olmanın zorluğu da var. Yol bisikleti benim de sabrımı zorluyor bazan.

Geçen hafta başı dopinge dair yazdığım yazıda takımlardaki kültürün değişmesi için takım çalışanlarının belli bir bölümünün bu işlerden çekilmesi gerektiğini belirtmiştim.. Bu öneriye profesyonelliğe 90’lı yıllarda başlamış, yaşı otuzu geçmiş sporcu kuşağının da artık çekilmesi gerektiğini eklemek gerek. Zaten pelotonda da bu tip sesler yankılandı hafta içinde. Çünkü bu nesil anlaşıldığı kadarıyla doping yapmanın normal sayıldığı bir kültürde büyümüş durumdalar ve vazgeçmiyorlar. Cristian Moreni ve Vinokourov buna çok iyi örnekler. Moreni B numunesini bile test ettirmedi. Alexander Vinokurov’un neden kan nakli yöntemi kullandığını sanıyorsunuz? Çünkü TdF 2007’nin (ve öncekilerin) doping testlerini yapan Fransa ulusal laboratuarı bu testi yapamıyor sanıyordu. Halbuki geçtiğimiz kış bu testi yapan İsviçre’deki laboratuar yöntemi Fransızlara da öğretmişti. Test Tour’da alınan kan örneklerine uygulandı ve Kazak bisikletçi yakalandı. Ama Vino’nun babasının kanını kullandığı suçlamasına “Ondan kan almış olsam testte votka çıkardı” cevabına çok güldüğümü söylemem gerek. Her durumda mizah yeteneğini kaybetmemek güçlü olmasa da kalender bir kişiliğin göstergesi olabilir. Doping konusunu burada keselim ve değerlendirmeye dönelim.

 Alplere çıkarken
        Alplere çıkarken

Tour’un en büyük kazananı hiç kuşkusuz Discovery Channel Takımı oldu. Armstrong’un sporu bırakmasından sonra 2006’da pek bir başarı elde edemeyen ekibin 2007’de Amerikalı bir sponsor bulma ümitleri çok azalmıştı. Ama şartların gelişmesi sonucunda yarışta birinci ve üçüncülüğü alıp (Popovych de ilk onda yer aldı), üstüne Takım Klasmanı’nı da kazandılar ve buna kendileri de şaşırdı. Tecrübeli pedal Hincapie ve özellikle Yaroslav Popovych’in tırmanmalarda verdiği müthiş destek Contador’u yukarılara taşıdı. İyi bir sponsor bulmak için şimdi daha şanslılar.

 Leipheimer üçüncü oldu
        Leipheimer üçüncü oldu

Diğer yandan bir başka galip organizatör A.S.O. şirketi oldu. UCI özellikle Rasmussen konusunu doğru ele almayınca başta L’Equipe gazetesi olmak üzere UCU’a çok şiddetli eleştiriler geldi. Şu ana kadar da UCI’ın bu eleştirilere çok da güçlü argümanlarla karşı çıktığını söylemek zor. Bu A.S.O’nun elini güçlendiriyor. Gelecek yıllarda düzenleyeceği organizasyonlarda özerklik elde etme yolunda önemli bir mesafe kat etmiş oldu (Fransa Turu yanında Paris-Roubaix, Paris-Nice ve Dauphiné Libéré’yi de A.S.O. düzenliyor).

Fransa Turu 2007’nin en olumlu mesajı Alberto Contador’un Sarı Mayo’yu kazanması oldu . Contador yeni neslin en iyi yarışçılarından biri olarak gösteriliyordu. Aslında onun da başında kara bulutlar dolaşmadı değil. Karnesi pek de temiz olmayan takim direktörü Manolo Saiz’in yetiştirdiği bir yetenek olarak Operacion Puerto kapsamında geçen sene adı geçmişti. Ama İspanyol savcı kendisini 2007 sezonu daha başlamadan temize çıkartmıştı. Çok iyi bir tırmanıcı (üstatlardan gelen uyarılarla artık “yokuşçu” kelimesini de kullanmaya başlayalım) olarak biliniyor. Contador pelotondaki en patlayıcı tırmanma yeteneğine sahip sporcu olarak gösteriliyor. Gerçekten de bu yeteneğini Alp etaplarında görebildik. Pireneler’de Rasmussen’le başbaşa çıktıkları Plateau de Beille etabı da şimdiden belleklere kazındı bile. Daha çok genç. 25 yaşını bile bitirmedi. Zamana karşı yeteneğini biraz daha geliştirebilirse hem bisiklet sporu için yeni bir umut olacak.

Alberto Contador Velasco
       Alberto Contador Velasco

Puanlı Mayo Mauricio Soler Hernandez’in oldu.. Ne yalan söyleyeyim adını daha önceden duymamıştım. Benim için de tam bir sürpriz oldu. Briançon etabını son derece zekice ve cesaretle koştu ve kazandı. Ardından Pireneler’de de müthiş bir dayanıklılık gösterdi. Birkaç kere geri kalmasına karşın temposunu artırarak gelip kayıplarını en aza indirmeyi bildi. Kolombiyalı bu genç yokuşçu Tour’a “wild card” la katılan Barloworld’e müthiş prestij sağladı. Önümüzdeki yıllarda da adından bahsetmeyi diliyorum.

Soler Briançon
       Soler Briançon'da kazanırken

Yeşil Mayo Tom Boonen’in oldu. Daha ilk etapta düşen ve ilk hafta sonunda Tour’u bırakan Robbie McEwen’in yokluğunda 3. Etap’ta ele geçirdiği Yeşil Mayo’yu bir etap hariç Paris’e kadar çıkarmadı; arada iki de etap kazandı. Boonen bu başarısıyla geçen seneye oranla biraz sönük geçirdiği 2007 sezonunu parlak bir dereceyle taçlandırmayı bildi. Diğer sprinterler içinde iki etap kazanan Daniele Bennati ve Canterbury Etabı’nı düşüp kalkıp kazanarak muhteşem bir geri dönüş gerçekleştiren McEwen öne çıktılar.

Boonen ilk Yeşil Mayo
       Boonen ilk Yeşil Mayo'sunu kazandı

Kaybedenlere gelirsek…. Vinokourov için diyeceklerim belli. Takdir ettiğim ama pek sevmediğim bir yarışçıydı (geçmiş zaman kipi kullanmak oldukça uygun bence, bir daha ciddi bir yarışta gözükeceğini sanmıyorum). Yarış öncesi yazımda onun lider özelliklerini sorgulamış ayrıca takımının da yarışı sürükleyebileceğine dair kuşkularımı dillendirmiştim. Beni yanıltmadılar demek zorundayım. Elbette şanssız bir kazayla işi çok zora girmiş de olsa Vino’nun hem de TT öncesi doping yapmış olması affedilmez bir karar. Keşke kaza sonrası yarışı bıraksaydı da ona olan saygımız sürseydi. Sadece kendini değil Klöden ve Kashechkin’in sürmekte olan GK umutlarını da bitirdi.

Rasmussen’in durumu biraz daha karışık. Sonuçta ortada doping yok. Hatta Sarı Mayo’yla geçirdiği günlerde yapılan doping kontrollerinden hala bir ses çıkmadığına göre Tavuk temizdi. Ama antrenman programını UCI’e bildirmemesi onun gibi tecrübeli bir sporcunun yap(a)mayacağı kadar basit ve fahiş bir hata. O nedenle burada bir kasıt olduğunu düşünmek zorundayım. Takımı tarafından yarış dışı bırakıldıktan sonra Rasmussen’in “şimdiye kadar açığa çıkmamış bir doping metodu” uyguladığını varsaymam gerek. Yoksa Haksızlık!!! diye bağırmak zorundayım ve bunu istemiyorum. Cofidis Takımı ve Iban Mayo da büyük kaybedenler arasında. Hele Iban Mayo... Yıllarca büyük umutlar beslenen, bu sene Saunier Duval'e geçip İtalya Turu'nda bir de etap kazanan İspanyol'da EPO çıktı. Artık ne desem bilemiyorum. Fransa Turu 2003'te kazandığı L'Alpe d'Huez kadar başına taş düşsün!

Son kaybeden de ne yazık ki T-Mobile Takımı oldu. Uzun yıllardır profesyonel yol bisikletinin en iyi takımlarından biri olan bu Alman ekibinin geleceği oldukça karanlık. Geçen yıl tüm yönetici kadrosunu değiştirip yeni bir sayfa açan ekip ne yazık ki Tour yaklaşırken eski sporcularından gelen doping itiraflarıyla sarsılmış ama yoluna devam etmişti. Ancak Fransa Turu kadrosundaki Patrik Sinkewitz’in Tour öncesi yapılan incelemede dopingli çıktığının açıklanması takımı müthiş zor duruma düşürdü. Umarız Alman telekom şirketi sponsorluktan çekilmez ve koyu pembe mayoları izlemeye devam ederiz.

Bir kazanan daha var aslında. MTBTR.com sayesinde çok sevdiğim yol bisikleti sporu ve Fransa Turu hakkında ahkam kesme şansına kavuştum. Üstüne kısmetli bir rastlantıyla Eurosport’ta Tour'u yorumlama ayrıcalığını da elde ettim. Son olarak da Tour de France'ın Paris etabını kendi gözlerimle görebildim. Tüm bunlara bakarak kendimi Fransa Turu’nun en büyük galibi ilan ediyorum.

Gelecek yazılarda görüşmek üzere...

 

  Bu haber 3973 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015