Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Eurobike 2007 - DemoDay

Eurobike 2007 - DemoDay

Eurobike 2007 - 1. Gün

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 29.8.2007
Eurobike fuarının birinci gününden bütün okuyucularımıza merhaba! Daha önceki haberimizde belirttiğimiz gibi bugün Eurobike organizasyonu ilk defa olarak 2008 ürünlerinin test edilebileceği DemoDay’i gerçekleştirdi. Biz de elbette MTBTR olarak hazır ve nâzır bir şekilde sizin için en yeni ürünleri sınırlı süre içinde test ettik. İzlenimlerimizi paylaşmadan önce DemoDay hakkına bilgi verelim. Baştan söyleyelim, detaylı fotoğraflar için DemoDay galerimize buyurun.

DemoDay galerisi

DemoDay

DemoDay adından da anlaşılacağı üzere 2008 ürünlerinin sadece fuar ortamında görmekle yetinmeyenler için düzenlenmiş test günü. Bu günde asıl fuar alanının yaklaşık 40km uzağında Avusturya’da Eichenberg’de bir ufak fuar sahası kuruluyor. Sabah saat 0930’da ana fuar alanından kalkan basın otobüsü ile Eichenberg’e geldik, basın merkezinde verilen ilk brifingin ardından kendimizi testlere attık. Toplam 69 markanın açıkhavada ürünlerini sergilediği ortamda bir gün içerisinde deneyebildiğiniz kadar bisiklet ve donanım deneme şansına sahipsiniz. Bu kadar bolluğu görünce haliyle afallamış olsak da çabuk toparlandık. Maalesef DemoDay öyle bir ortam ki insan bir hafta sürsün istiyor. Oyuncak havuzuna düşmüş bir çocuk gibi hissediyorsunuz kendinizi. Fakat “hangi bisikleti denersek en fazla insan faydalanır Türkiye’de” düşüncesi ile Türkiye’de resmen temsilciliği bulunan markaların 2008 modellerinden bâzılarında karar kıldık. Gerçi dünden beri kesintisiz devam eden sağanak altında bisiklet denemek biraz zor olsa da gırtlağımıza kadar çamura batmış bir vaziyette bilumum test sürüşlerini kazasız belasız atlattığımız için mutluyuz..

Basin merkezi
       Basin merkezi

       

Parkur

DemoDay kapsamında bisikletleri denemek için parkur hazırlanmış. Gerek DemoDay’in bir gün sürüyor olmasından kaynaklanan zaman sıkıntısı, gerekse sağanak altında zeminin iyice berbatlaşması sonucunda biz kısa parkura odaklandık. Parkur önce yokuş yukarı çıkıyor, zemin iri çakıllarla başlayıp stabilize toprak yola dönüyor. Akabinde inişe geçiliyor ve son derece teknik, merdiven basamaklarından hallice, üç tane derenin kestigi, kafa büyüklüğünde kayaların bezediği bir yoldan gidildikten sonra asfalt üzerinden tekrar fuar alanına iniliyor. Dolayısıyla kısa olmasına karşın bisikleti her türlü ortamda sürmüş oluyorsunuz. Bu şekilde bir bisiklet testi kayıt işlemleri dahil yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Testler

Trek Fuel EX8

Daha birkaç gün önce haber olarak sayfamızda konuk ettiğimiz Trek'in yeni Fuel serisinden bir model test etme şansı gerçekten bulunmaz bir nimet. Test ettiğimiz model Shimano LX-XT ve Fox donanımlı bir Fuel EX8 idi. Bisikletin süspansiyon ayarlarının yapılmasının akabinde parkura çıktık. Kesin sonucu baştan söyleyelim: Trek yeni Fuel serisi ile şahâne bir "allround" model tasarlamış. Yani bisiklet iniş ve çıkış performansında yüksek seviyeyi çok iyi tutturuyor. Platform özelliğine sahip arka süspansiyon yokuş çıkarken sekmiyor, buna ek olarak yeni arka tasarım (EvoLink) sayesinde arka süspansiyon en minik çakıl taşlarına kadar duyarlı. Ayakta pedal çevrildiği takdirde arka yapıda kesinlikle esneme söz konusu değil. Bisiklet hafif enduro tarafına kayan geometrisine rağmen Trek'lerde sıkça görüldüğü üzere üst borunun nispeten uzun olması nedeniyle daha sportif bir binişe imkân tanıyor. Bu bilhassa dik yokuşlarda bisikletin önünün kalkmaması ve yön vermede kolaylık açısından önemli bir faktör. Gelelim inişe. Yukarıda parkurun özelliklerinden bahsettik. Fuel EX inişte enduro genlerini konuşturuyor. Basamak şeklini almış, sağanak sonucu üzerinden çayın aktığı kayalardan kontrolü kaybettirmeden ve ters tepki vermeden bütün süspansiyon mesâfesini son derece verimli bir şekilde kullanarak güvenli ve bir o kadar da zevkli bir iniş sağlıyor. Trek'in Evo Link özelliğine sahip bu arka süspansiyon tasarımının bu nedenle gerçekten çok başarılı olduğunu vurgulamak gerekli.

Trek Fuel EX8
       Trek Fuel EX8
Specialized Enduro

Specialized Enduro açıkçası 2008 yılı yenilikleri arasında çok da önemli bir yer tutmasa da markanın sınıfında dünyanın en iyisi olduğu iddiasında olduğu bir modeli denemeden gitmek olmazdı. Enduro'yu daha asfaltta kullanmaya başlayınca bile markanın bu bisiklet hakkındaki övgüsüne hak vermemek elde değil. Bisiklet yüksek süspansiyon mesâfesinden beklenmeyecek kadar hafif olması ve kısa tutulan gidon boğazı nedeniyle hiç göstermediği kadar kolay kontrol ediliyor ve çabuk hızlanıyor. Elbette bisikletin tamamen Shimanı XTR olan donanımının hafiflikte etkisi yadsınamaz, ancak her halükârda bisikletin kullanım özelliklerinin hakkını teslim etmek gerek. Enduro haliyle çıkışta hafifliği ile öne çıkan ama kökeni ve geometrisi inişe yönelik bir bisiklet. Bu köken kendini dik çıkışlarda bir zaaf olarak gösteriyor. Amortisörün mesâfesini indirmediğiniz takdirde bisikletin önü kalkmaya başlıyor. Bu kadar kusur kadı kızında da bulunur demek gerek, çünkü asıl olarak inişte enduro büyük bir zevk. Kullandığımız bütün bisikletler arasında parkurun iniş kısmını daha rahat geçtiğimiz bir tek Scott Gambler vardı, o da haliyle kullanım sahasının farklı olmasının sonuç olarak hissedilen ağırlık açısından Enduro'nun iki katı kadar bir ağırlığa sahip. Enduro ile iniş esnasında hiçbir yerde fren yapmadan, basamaklarda ufak taşların üzerinde gidiyormuşçasına inmek mümkün. Bisikletin çift köprülü amortisörünün bir zaafı gidon biraz fazla çevrildiğinde amortisörün kadroya vurması, bu her zaman başa gelecek bir hadise değil, fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta. Çizgi altında kalan: Enduro Specialized’in dediği kadar var!

Specialized Enduro
       Specialized Enduro
Specialized Stumpjumper FSR

Specialized'in asıl yeniliği tasarımı tamamen değişen ve bir "light enduro" hâlini almış olan yeni Stumpjumper. Dolayısıyla asıl merak ettiğimiz model bu idi. Fakat bunu da baştan söylemek gerek: Enduro’nun aksine Stumpjumper yeteri kadar tatmin etmedi. Bunda beklentilerimizin çok yüksek olması da bir neden olabilir. Specialized teknisyenleri süspansiyon ayarı ile özenle ugraştılar. Ancak bizim sürüşümüzde bisikletin gerek ön, gerekse arka süspansiyonunun verimi nispeten düşük kaldı. Arka süspansiyon, Brain, sadece en yumuşak kademeye getirildiği, yani sonuna kadar açıldığı takdirde çalışmaya başladı, ondan öncesinde çıkış esnasında konfor açısından sabit kadrolu bir bisikletten farkı yoktu. Future Shock da aynı şekilde bütün ayar denemelerimize rağmen sıkışma eşiğinin çok yüksek olması ile göze battı. Yani ufak engellerde çok hassas olmadan büyük engellerde birden çöküyor. Her halükârda bunların "çocukluk hastalıkları" olduğunu ve Enduro gibi bir model yaratma kapasitesindeki Specialized'in bu sorunları bertaraf edeceğini tahmin etmek zor değil. Çünkü temelde Stumpjumper gerek sunduğu süspansiyon mesâfesi, gerekse hafifliği ile Enduro'nun geometrisinden daha sportif bir bisiklet arayanlar için biçilmiş kaftan.

Specialized Stumpjumper
       Specialized Stumpjumper
Scott Gambler

Gambler Scott’ın yeni serbest sürüş/iniş bisikleti ve dolayısıyla ilk sürprizi askıdan indirirken yaptı. Bisiklet haliyle o ana kadar denediğimiz modellere oranla gülle gibi ağır. Gambler’ın FR 10 modelinin süspansiyonunu bana göre ayarladıktan sonra tekrar yola çıktık. Yalnız bu sefer parkurun çıkış kısmını iterek çıkarmak zorunda kalarak. Çünkü yokuş yukarı ilk 10m’den sonra havlu atmamak bu tarz bir bisiklette bekleneceği üzere mümkün değil. Gelelim asıl önemli noktaya, inişe. Gambler ile parkurun iniş kısmındayken aklıma tahtırevan ile uçan halı gibi şeyler geldi. Bisiklet haliyle sonsuz gibi görünen ve hissedilen süspansiyon mesâfesi sayesinde en büyük kayalardan bile düz yolda gidiyormuşçasına iniyor. Onca süspansiyon mesâfesine rağmen iniş esnâsında çökme yapmıyor, agresif bir şekilde geri tepmiyor (bu biraz da Scott teknisyeninin mahâreti) küçük büyük demeden bütün engelleri dümdüz ediyor. Parkurun iniş kısmında hiç frene dokunmadan, sürekli “nerede acaba tedirgin olmaya başlayacağım” diye diye inişin sonunu ettiğim bir bisiklet Gambler. Bisikleti tepelere taşıma imkânı olanlar için harikulâde bir tecrübe olduğu muhakkak.

Scott Gambler
       Scott Gambler
Scott Spark 10

Spark Gambler’ın tam ters ucunda yer alan bir model. Ve sanıyorum yarış için üretilmiş olup da bir yarış bisikletinin zaaflarını bu derece varolmadığı başka bir model bulmak zor. Gidondan tam açık - %60 açık ve tam kapalı (lock-out) seçeneklerinin bulunduğu arka süspansiyon hiç hissettirmeden, 110mm’sinin oldukça fazla bir bölümünü kullanarak çalışıyor, o kadar ki doğruyu söylemek gerekirse tam açık hali tamamen yeterli, diğer seçeneklere gerek yok. Haliyle bu tarzbir bisikletten beklendiği izere hızlanması çok iyi, benim gibi 100 kiloluk birinin bile ayakta çıkarken esnetemediği bir arka yapıya sahip. Spark asıl sürprizi inişte yaptı. Genel olarak kendisinden beklenmeyecek bir şekilde, elbette süspansiyon mesâfesinin sınırladığı ölçüde fakat fazlasıyla verimli, zemin ile teması kesinlikle kaybetmeden inmeye imkân tanıyor. Biraz da test modelindeki geniş gidonun etkisi ile son derece güvenli bir sürüş sağlıyor. Dolayısıyla sonuç olarak aslında geçen yılın büyük yeniliği olan Spark’ı görüp de “bu bisiklet bana fazla, ben yarışmıyorum ki” diyenlere sözümüz: Yarış ortamında son derece başarılı olan Spark yarış haricinde, hata nispeten sert ortamlarda bile gayet mülâyim ve bir acemiyi bile idare edebilecek bir bisiklet. Arazi sürüşü (XC) için kesinlikle bisiklet teknolojisinin zirve noktalarından biri.

Scott Spark
       Scott Spark
Cannondale Scalpel

Cannondale Scalpel yeni arka tasarımı ile 2008 yılının yeniliklerinden biri ve dolayısıyla listede yer alan modellerden biriydi. Bisiklete binip de ilk birkaç metreden sonra aklıma ilk gelen “Ferrari” oldu. Test ettiğimiz bisikletler içinde dürüst olmak gerekirse kullandığım 9.6 kiloluk Scalpel kadar çabuk hızlanan bir model yoktu. O kadar ki bisikletin önde sadece iki dişliye sahip olduğunu farketmem biraz zaman aldı. Dolayısıyla parkurun çıkış kısmında küçük dişlinin eksikliğine ve nispeten yorgun olmama rağmen kesinlikle zorlanmadım. Lefty oldukça iyi çalıştı, bisikletin arka süspansiyonu son derece hassas, yalnız bisikletin tırmanmak ve hızlanmak için üretildiği, süspansiyon mucizesi ya da göze batan bir yumuşaklık beklenmemesi gerektiği aşikâr. Bunu söyleyerek gelelim inişe. Artık günün yorgunluğundan mıdır, yoğunlaşan sağanaktan mıdır ya da Scalpel’deki Maxxis’lerin zayıflığından mıdır bilmiyorum, inişte basamaklı kısımda inmek zorunda kaldığım tek bisiklet Scalpel oldu. Süspansiyon peşpeşe gelen ağır darbelerde sertleşiyor ve verimini kaybediyor. Bu bir defalık inişe rağmen yeni Scalpel yarışçılar için olağanüstü bir bisiklet. Pedala ayağınız değer değmez hızlanmaya başladığınız, hızlanmak için değil, yavaşlamak için çaba sarfettiren bir bisiklet Scalpel.

Cannondale Scalpel
       Cannondale Scalpel
Giant Reign

Giant’ın yeni Reign modelı 100mm’lik süspansiyon mesâfesi ve nispeten konfora yönelik geometrisi ile tam bir tur bisikleti. Bunun olumsuz bir yorum olduğu sanılmasın, Reign şahsî fikrime göre Trek Fuel EX’e en yakın model oldu bugün. Çıkışlarda ve inişlerde eklem noktası 2007 modele göre bir nebze yukarı taşınmış olan Maestro tasarımı son derece verimli çalışıyor. İniş esnâsında diğer modellerle karşılaştırıldığında düşük gözüken süspansiyon mesâfesine rağmen sürprz yaratmıyor, kontrolü kolay ve güvenli. Bisikleti geri verirken konuştuğum Giant teknisyeninin de dediği gibi Maestro sayesinde bisiklet 100mm’lik süspansiyon mesâfesinin hakikaten 100mm’sini de kullanıyor.

Giant Reign
       Giant Reign
Orbea Occam

Bu model Türkiye’ye gelmiyor fakat tanıdığım bir Orbea hayranı buralara kadar gelip de bir Orbea denemeden dönersem yakamı bırakmaz düşüncesi ile denedim. Orbea’nın gerçekten göz alıcı ve karbon kadrolar içinde en güzellerinden biri olduğunu düşündüğüm sabit kadrolu modelleri yerine 2008 model çift süspansiyonlu, gene karbon kadrolu bir Occam’ı tercih ettim. Bisiklet gerek süspansiyon mesâfesi, gerek geometrisi ile güzel tasarlanmış bir tur bisikleti. Arka tasarımının son derece hacimli olması sayesinde yanal olarak esnemeyen bir kadroya sahip. Fakat samimî olmak gerekirse bunu dışında pek de göze çarpan, ya da kendini diğerlerinden ayıran bır teknolojisi ya da özelliği yok. Gerek Reign, gerek Fuel’e göre nispeten ağır olması bunda bir etken olabilir. Orbea görevlilerinin XTR donanımlı modelde 12 kilo altı bir değer vermelerine rağmen açıkçası ‘”el terazisi” bisikletin daha ziyâde 13 kilo yönünde bir ağırlığı olduğunu hissettirdi. Bu nokta çıkış esnâsında –hele de günün son bisikleti olduğu ve 5 saat bisiklet sürdükten sonraki yorgun hâlim düşünüldüğünde – olumsuz etkilese de bisikletin iniş performansı gâyet yerinde. Süspansiyon hızlı calışıyor, fakat tepme kontrolü oldukca iyi. Orbea her halükârda her köşe başında bulunmayan bir markaya sahip olmak isteyenler için ilk adreslerden biri.

Orbea Occam
       Orbea Occam

DemoDay galerisi

 

  Bu haber 9003 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015