Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ekim . 2020  
Eurobike 2007 - Frenler

Eurobike 2007 - Frenler

Avid, Formula, Hayes, Hope, Magura

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 6.9.2007
2007 Eurobike sonrasında önümüzdeki yılın teknolojik yeniliklerini içeren yazı dizilerine başlıyoruz. Bu yazılarda marka marka sizlere 2008 yeniliklerini tanıtacak, bu sayede hem Eurobike fuarını fotoğraflara bakmanın ötesinde yaşamış olmanızı sağlayacak, hem de referans olarak her markanın 2008’de ne gibi yeniliklerle karşınıza çıkacağını sergilemeye çalışacağız.

Yazı dizisinin ilk bölümü frenler üzerine. Bu yazıda alfabetik sira ile Avid, Formula, Hayes, Hope ve Magura’nın Eurobike kapsamında sergilenen 2008 yeniliklerini bulacaksınız.

Avid

2008 yılı için Avid bilhassa ağırlık, kullanılan maddeler ve yeni Dot 5.1 sıvısı gibi ufak detaylara yoğunlaştı. Yeniliklere model model bakalım:

Code

Code fren kolunun magnezyum kullanılarak üretilmesi ve diğer parçalarındaki geliştirmeler ile 60g hafifleyerek 455g’a inmiş (ön fren, 160mm disk, PM). Çarpmada kırılması için iki parçalı üretilen fren kolu üç rulmanlı yatak içeriyor. Buna ek olarak frende yeni bir renk seçeneği de gelmiş. Code’un Code 5’e ne üstünlüğü mü var? Fren kolu magnezyumdan, ayrıca bir kaza anında kırılıp frenin ana gövdesine zarar vermeme özelliğine sahip. Fren balatalarının sırtı alüminyumdan buna ek olarak Code’da fren balatasının disk ile temas ayarı yapılabiliyor (kırmızı vida).

Code fren kolu
       Code fren kolu

Code kaliper
       Code kaliper

Code fren balataları
       Code fren balataları

Code 5

Code 5 Avid’in yeni hesaplı serbest sürüş freni. Serbest sürüş için ana model Code’un piyasaya çıkarılmasından tam bir yıl sonra fren gücünden ödün vermeden fren kolu daha basit bir alt model çıkardı Avid. Dört pistonlu Code 5 463g ağırlığında (ön fren, 160mm, PM), alüminyumdan, Avid’in 160-185-203mm çapında kendi kendini temizleyen „clean sweep“ disklerine sahip, sağ ya da sol tarafta isteğe bağlı olarak kullanılabiliyor. Avid’in artık bildik teknolojileri olan „Power reserve geometry“ ve „Tri-Align caliper positioning system“ ile donatılmış. Bunlar ne diyenlere sayfamızdaki arama motorunu hatırlatalım.

Code 5 fren kolu
       Code 5 fren kolu

Code 5 kaliper
       Code 5 kaliper

Juicy Carbon

Yeniden tasarlanan karbon fren kolu sayesinde zâten fazlasıyla hafif olan frende 30g daha tasarrufa gidilmiş. Juicy Carbon simdi sadece 380g ağırlığında (ön, 160mm, PM). Bu modelde kademeli olarak fren kolu ile gidon arasındaki mesâfe ayarlanabiliyor, fren kolu bütün Avid modellerinde olduğu gibi sağ ya da sola takılabiliyor.

Juicy Carbon fren kolu
       Juicy Carbon fren kolu

Juicy Carbon kaliper
       Juicy Carbon kaliper

Juicy 7

Kezâ ağırlık ön planda tutulmuş. Fren kolu yeniden tasarlanmış, ayrıca genel olarak kaliperde de ağırlık tasarrufuna gidilerek toplam ağırlık 395g’a indirilmiş (ön, 160mm, PM). Bu modelde kademeli olarak fren kolu ile gidon arasındaki mesâfe ayarlanabiliyor, fren kolu bütün Avid modellerinde olduğu gibi sağ ya da sola takılabiliyor.

Juicy 7 fren kolu
       Juicy 7 fren kolu

Juicy 7 kaliper
       Juicy 7 kaliper

Juicy 5

Juicy 5’te de fren kolu yeniden tasarlanmış, ağırlık 20g düşürülerek Juicy 7 ile aynı seviyeye indirilmiş.

Juicy 5 fren kolu
       Juicy 5 fren kolu

Juicy 5 kaliper
       Juicy 5 kaliper

Formula

Formula 2008 yılında iki önemli yeni modele sahip ürün yelpâzesinde. Bunlar gene daha önce sayfamızda tanıttığımız gibi Mega ve One.

Mega

Mega temel olarak Formula’nın en tutulan modellerinden Oro temel alınarak tasarlanmış, fakat %20 daha yüksek olan hidrolik oranı sayesinde daha iyi fren performansı sunan bir model. Ana piston One modeli ile aynı. Fren kolunun tasarımı kolun gidona mesâfesi ile frenin kavrama noktasını birbirinden bağımsız olarak ayarlamaya imkân tanıyor. Alete gerek duymadan frenin kavrama noktası ayarlanabiliyor. İki parçalı kelepçesi sayesinde gidondan başka bir parçayı sökmeden çıkartılabiliyor. Fren kolları isteğe bağlı olarak sağ ya da sol tarafta kullabilabiliyorlar.

İki parçalı kaliperinde metal balata kullanan Mega’ya 220mm’ye kadar olan diskler takılabiliyor. Toplam ön frenin ağırlığı yaklaşık 390g (ön, 160mm disk)

Mega fren kolu
       Mega fren kolu

Mega kaliper
       Mega kaliper

One

One Formula’nin yeni üst modeli. One Mega’nın yukarıda saydığımız özelliklerine ek olarak aletsiz bir şekilde fazladan bir vida aracılığı ile fren kolunun gidona olan mesâfesinin ayarlanmasına imkân tanıyor.

371g’lık One’ın (ön, 160mm disk) yekpâre kaliperi Mega’ya oranla daha sert ve sağlam. Kaliperin açık yapısı ısı yalıtımını olumlu yönde etkileyen bir unsur.

One fren kolu
       One fren kolu

One kaliper
       One kaliper

Hayes

Hayes’in bu yılki ürün yelpâzesinde en önemli model Stroker. Stroker serisi üç modele sahip, bunlara aşağıdan yukarıya Ryde, Trail ve Carbon.

Stroker modellerinin belki de en göze çarpan yeniliği radyal silindir tasarımları. Bu silindirin içine yerleştirilmiş yeni fren hidroliği haznesi hidroliğin ısı ile genleşmesine Hayes’in şimdiye kadarki üst modeli Mag’dan %33 oranında daha dayanıklı. Yeni tasarım aşınan fren balatalarından doğacak fren kolundaki temas noktası kaymasını da dengeliyor. Fren kolu CMM – Coordinate Measuring Machine kullanılarak mümkün olduğunca ergonomik olma hedefi gözetilerek tasarlanmış. Bunlara ek olarak koldaki mavi vida ile fren kolunun gidona mesâfesi ayarlanabiliyor.

Stroker Ryde fren kolu
       Stroker Ryde fren kolu

Stroker Ryde kaliper
       Stroker Ryde kaliper

Gelelim kalipere. Kaliper Hayes’in şimdiye kadar tasarladığı en geniş yüzeyli fren balatalarını barındırıyor ve frenin çok zorlandığı anlarda ortaya çıkacak yüksek ısı göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Bunun dışında kaliperden çıkan fren kablosunun açısının ayarlanabilmesi de kullanım kolaylıklarından biri.

Stroker Trail fren kolu
       Stroker Trail fren kolu

Stroker Trail kaliper
       Stroker Trail kaliper

Hope

Hope markası 2008 yılında frenler yelpâzesinde fazla bir yenilik getirmeyen bir marka. Daha önce sayfamızda anlattığımız gibi en büyük yenilik Mono Mini Pro modelinin ağırlığı kullanılan karbon (fren kolu) ve titanyum (vidalar) öğeler sayesinde sadece 295g.

Mono Mini Pro
       Mono Mini Pro

Bu modele ek olarak Hope daha büyük çapta disklerin kullanımı için yeni kaliper adaptör boyutları da piyasaya sürüyor.

Ayrıca renklerde bir yenilik var, Mono Mini’nin pembe bir modeli ve Mono Mini Pro’nun sınırlı sayıda üretilen yeşil bir modeli 2008 yılında Hope’un piyasaya çıkaracağı yeniliklerden.

Magura

Alman fren ve süspansiyon üreticisi Magura’nın 2008 ürün yelpâzesindeki yeni modelleri Louise Carbon ve Louise BAT. Neler bunlar yakından bakalım.

Louise Carbon

Louise Carbon’da adından da anlaşılacağı üzere karbondan üretilen fren kolu haricinde daha önce sayfamızda tanıttığımız Chainsaw Cooler türü bir “ısı düşürücü” sisteme dahil edilmiş. Buna ek olarak 45°’lik bir aralıkta fren kablosunun kaliperden çıkış açısı ayarlanabiliyor.

Louise Carbon fren kolu
       Louise Carbon fren kolu

Louise Carbon kaliper
       Louise Carbon kaliper

Heateater
       Heateater

Karbondan üretilen fren kolunun elbette gidona mesâfesini ayarlamak mümkün, ayrıca bundan bağımsız olarak yeni “Bite Adjust Technology” (BAT) ile frenin kavrama noktası da belirlenebiliyor. Geçen yıl tanıtılan Ventidisc tasarımı disklerin her üç çapta da %15 oranında daha verimli havalandırma yapmalarına imkân tanıyor.

Ventidiscs
       Ventidiscs

Sistem ağırlığı 439g’dan başlayan modelde ayrıca 2008 yeniliği olarak “Dual Docking” tasarımına yer verilmiş, ki bu Shimano’nun Rapidfire ya da SRAM’in Trigger türü vites kollarını zevke göre fren kolunun iç ya da dış tarafına takmaya imkân tanıyor. Ayrıca bu yıl Louise modellerinde “Easy Bleed Technology” (EBT) adı verilen ve fren sisteminin hidroliğini kolay boşaltmaya yarayan tasarım mevcut.

Easy Bleed Technology
       Easy Bleed Technology

Son olarak Magura’nın “quickfit” adını verdiği fren kolunun gidona tek vida ile takılmasını mümkün kılan tasarımı da belirtelim. Bu tasarım sayesinde fren kolunu takip sökerken gidondan başka bir parçayı (örneğin vites kollarını) oynatmaya lüzum kalmıyor.

Quickfit
       Quickfit

Louise BAT

Louise BAT aslında yeni Louise. Yukarıda saydığımız özelliklere haiz. Tek farkı fren kolunun karbondan olmaması. Bu da ek olarak fren başına bir 16g ağırlık demek (454g).

Louise BAT fren kolu
       Louise BAT fren kolu

Louise BAT kaliper
       Louise BAT kaliper

Eurobike 2007 donanım ve parçalar galerisi

Fotoğraflar: Avid, Formula, Hayes, Hope, Magura

 

  Bu haber 7684 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015