Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
Eurobike 2007 - Amortisörler

Eurobike 2007 - Amortisörler

DT Swiss-Fox-Magura-Manitou-Marzocchi-Rock Shox

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 8.9.2007
Eurobike elbette amortisörler açısından da oldukça önemli bir fuar. Henüz fuar esnâsında bizi çok heyecanlandıran Rock Shox’un yeni SID’inin fotoğraflarını bilumum açılardan fotoğraflarını sayfamızda gördünüz. Bu yazıda sırasıyla DT Swiss, Fox, Magura, Manitou, Marzocchi, Rock Shox markaları 2008 yılında neler getiriyorlar onlara bakacağız.

DT Swiss

Bu yılın herhalde en etkileyici olaylarından biri de DT Swiss markasının Pace’in amortisör kısmını satın alarak süspansiyon pazarına girmesi oldu. Zâten arka süspansiyon deyince akla gelen en iyi markalardan biri olan DT Swiss böylece iddialı bir şekilde ön amortisör piyasasına da girdi. Her ne kadar bu yıl ki amortisör serisi Pace’in model yelpâzesinin neredeyse birebir alınması üzerine kuruluysa da DT Swiss’in bundan sonraki modellerinde markadan âşinâ olduğumuz bütün teknolojik liderliği göstereceği şüphesiz.

XRC

XRC serisi DT Swiss’in arazi sürüsü (XC) için tasarladığı amortisörlerin grubu. XRC 80 ve XRC 100 ile iki modele sahip, haliyle bunların farkları birinin 80mm, diğerinin 100mm süspansiyon mesâfesine sahip olması. Her iki model de 1380g ağırlığındalar. Havali amortisörler, tepme kontrol sistemi olarak açık yağ banyosuna sahipler ve gidondan kilitlenebiliyorlar. İç boruların çapları 28.6mm, en önemli özellik alt boruların karbondan olması. Azamî 95 kilo biniciye izin verilen XRC serisi amortisörlerde en fazla 185mm çapında diskler kullanılabiliyor.

XRC100
       XRC100

XMC

XMC adından da anlaşılacağı üzere “All-Mountain” sınıfına hitap eden bir model. Modelin en önemli artısı yüksek süspansiyon mesâfesine rağmen düşük ağırlığı. 100mm’de 1510g, 130mm’de 1570g olan serinde ayrıca 29” tekerlekler için de üretilmiş modeller bulunuyor. 29” modellerinin ağırlığı haliyle bir nebze daha yüksek (1620g), bir de bunlar XMC80 ve XMC100 olmak üzere 80 ile 100mm’lik modeller.

XMC130
       XMC130

XMC100 29er
       XMC100 29er

XMC serisini 110 kiloya kadar olan biniciler kullanabiliyorlar, iç boruların çapları 32mm ve müsaade edilen azamî disk çapı da 210mm. Bu seride de alt borular karbondan. ayrıca DT Swiss’in “Launch Control” adını verdiği ve amortisörün mesâfesini azaltıp kilitlemeyi, yani bisikletin geometrisini çıkışlara daha uygun hâle getirmeyi mümkün kılan sistem de bu serinin özelliklerinden.

EXC

EXC serisi markanın enduro sınıfı amortisörü. EXC 150 (1590g) ve EXC 150/20 (1690g) adında iki model var. Adlarından anlaşılacağı gibi ikisi de 150mm’lik yalnız fark, 150/20 modelinin 20mm sokma mil kullanması. Her iki amortisörde de 32mm iç borular, karbon alt borular kullanılmış. Her iki model için de DT Swiss binicinin 110kiloyu geçmemesini tavsiye ediyor. XMC serisinde olduğu gibi bu seride de kademesiz “Launch Control” mevcut.

EXC150/20
       EXC150/20

XR Carbon

XR Carbon DT Swiss’in yeni üst model arka amortisörü. 152-200mm arasında boyutlara sahip, 139-165g arasında değişen ağırlığı var, ki bu arka amortisör için çok çok hafif demek. Hava ile çalışan amortisörde tepme kontrolü ayarlanabiliyor, ayrıca kilit mekanizması da mevcut. Bunlara ek olarak kilit sistemi gidondan da kontrol edilebiliyor (kablo hariç +49g).

XR Carbon
       XR Carbon

XM180

XM180 XM serisi amortisörlere tekâbül eden arka amortisör. Teknolojik olarak XR karbon ile aynı, tek farkı haliyle karbon kullanılmamış olması. ayrıca ağırlık da bu nedenle 172-206g arasında.

XM180
       XM180

EX200

EX 200 serinin sert koşullar için tasarlanmış arka amortisörü. “Muhteviyâtı” diğer kardeşleri ile aynı olmakla birlikte bu sınıfta artan süspansiyon mesâfesini dengeleme amacıyla platform seçeneği sunuyor. ağırlığı 192-236g arasında değişiyor, kezâ gidondan kumanda seçeneğine sahip.

EX200
       EX200

Fox

Fox markasının en önemli yeniliğini, daha doğrusu 2007’ye oranla en önemli farkını daha önce sayfamızda okudunuz. Fox Terralogic sistemini Specialized ile olan patent anlaşmazlığı nedeniyle amortisörlerinden çıkarıyor. Kalkan Terralogic tepme kontrolünün düşük hızlarda amortisör sıkışırken daha etkin bir şekilde devreye girmesi ile dengelenecek. Tepme kontrolünde amortisörün sıkışmadan açılmaya ya da açılmadan sıkışmaya geçişi esnâsında yaşanan hassasiyet kaybı giderilerek yol tutuşta daha yüksek verim elde edilmiş.

Yeni tepme kontrolünün etkisi
       Yeni tepme kontrolünün etkisi

F32 Serisi

1974’ten beri amortisör üreten marka 2008 model yelpâzesinde F32 serisini tamamen yeniliyor. F80-100 modellerinde taç kısmında yenilemeye giderek ağırlık tasarrufu sağlanmış. Yan kısımlarda törpüleme işlemiyle hafifleyen taçta aynı zamanda esnemezlik birincil hedef olarak gözetilmiş. Kezâ alt bacaklar da geliştirilerek bir nebze daha hafifletilmişler.

Yeni tac
       Yeni tac

F32 series
       F32 series

Amortisörlerin üzerindeki kilit düğmesinin ergonomisi iyileştirilerek eskiden olduğu gibi amortisörü kilitlemek isterken tepme kontrolünü de yanlışlıkla değiştirme tehlikesi ortadan kalkıyor.

Disk fren kablolarının sağa sola dolanmadan ve ek parça kullanılmadan durmaları için amortisörlere bir kablo kılavuzu yerleştirilmiş. ayrıca artık yeni PM kaliper alıcıları var Fox’un F32 serisinde. Bu alıcılar da ağırlık tasarrufu yapılan yerler. Fakat Fox bu ağırlık tasarrufunun güvenlikten ödün vermek olmadığını PM alıcıların zarûrî testlerin 25 kati kadar dayanıklı olduklarını belirterek vurguluyor.

Yeni fren kablosu kilavuzu
       Yeni fren kablosu kilavuzu

Fox 36

36 serisinin bütün modellerinde ağırlık tasarrufu var, aşağı yukarı her model 90g kadar hafiflemişler.

Fox 36
       Fox 36

Ayrıca son yıllarda Rock Shox’un Maxle örneğinde olduğu gibi daha esnemez mandal sistemlerine olan talep doğrultusunda 2008’de yeni 20QR sistemi geliyor. Bu sistem adından da anlaşılacağı üzere 20mm sokma mil ile mandallı sistemin birleşimi. Haliyle ek bir âlete ihtiyaç duymuyor. İçi boş olan yeni mil %10 oranında daha hafif, esnemezlik yanal ve burgusal olmak üzere %35 ile %60 arasında arttırılmış.

Fox 36 QR
       Fox 36 QR

Haliyle bu seride de yeni PM alıcıları ve disk fren kablo kılavuzu bulunuyor.

F29

29” tekerleklere olan ilgi malumunuz. Fox da bu sahaya hizmet vermek amacıyla bu yıl F29 adı altında yeni bir amortisör çıkardı. Bu amortisör sadece RLC (Rebound-Lockout-Compression) modeline sahip. Kısaltmanın ya da parantez içinin açıkladığı gibi amortisörde tepme kontrolü ayarlanabiliyor, kilit var ve sıkışma hızı ayarı da bulunuyor. F29 80 ile 100mm süspansiyon mesâfesine sahip, her iki model de 1.76 kilo ağırlığındalar.

F29
       F29

Float RP23

Gelelim arka amortisörlere. Fox’un platformlu modeli RP23 de yeni bir platform/kilit manivelası tasarımı dışında en önemli yenilik hava subabının yerinin değiştirilmiş olması. Bu sayede bugünkü kadro tasarımlarında daha kolay pompa erişimi sağlanmış.

Float RP23
       Float RP23

Yeni subap acisi
       Yeni subap acisi

Fox’un platformu ProPedal oldukça geniş bir yelpâze dahilinde ayarlanabiliyor. Bu kafa karıştıran imkân enflasyonuna karşılık Fox artık 3 kademeli olarak yarış ortamından rahat gezi ortamına kadar seçenekler veren ayar da sunuyor. Bunlar

ProPedal light
ProPedal medium
ProPedal firm

RP23 Lockout
       RP23 Lockout

DHX Air

Biraz daha sert ortamlar için tasarlanmış olan DHX Air da 2008 yılında 3 kademeli ProPedal ayarını donanımına dâhil eden bir model. Amortisörün tepme kontrol sistemi geliştirilerek daha geniş bir yelpâze dâhilinde ayar yapılmasına imkân tanınmış. ayrıca kullanılan basınç aralığı da değiştirilmiş. Eskiden 75-200 PSI olan aralık artık 120-200 PSI. Bunun nedeni de eski modellerde kısmen yeteri kadar hava basılmadığı anlarda ortaya çıkan hava kabarcıkları. Hava basıncının alt sinirini yükselterek Fox bu tehlikenin önüne geçmeyi düşünüyor.

DHX Air 5.0
       DHX Air 5.0

Magura

Alman üretici Magura 2008 ürün yelpâzesinde iki yeni amortisör modeli ile karşımıza çıkıyor. Bunlardan birincisi sayfamızda daha önce de tanıttığımız Durin, diğer Laurin 130 FCR.

Durin

Durin modeli Magura’nın arazi sürüsü (XC) sınıfındaki yeni üst modeli. Amortisör gecen yıl piyasaya çıkan modellerden de tanıdığımız “Double Arch Design”a sahip, 32mm iç boru çapı var. Teknik olarak “Dynamic Lockout” dikkati çekiyor, ki sâdık okuyucularımız hatırlayacaklardır, bu sistemde amortisör kilitleniyor, ancak negatif sıkışma mesâfesi açık kalıyor, bu sayede yerle temas daha verimli sağlanıyordu. 100mm mesâfede 1480, 80mm mesâfede 1450g olan Durin 210mm’ye kadar disk frenle kullanılabiliyor.

Durin 100
       Durin 100

Bu yıl gelen yeni teknolojiler ise gidondan kumanda yardımı ile amortisörü kilitleme seçeneği (RCL – tellerle birlikte 52g) ve “Safety Dropout – SDO” teknolojisi. Bu tasarımda amortisörün tekerlek mili alıcısı yere dik değil, 45° açıyla tasarlanmış, bu sayede frenden kaynaklanan torku doğrudan amortisöre aktarmak yoluyla tekerlek mandalını daha az sıkmak mümkün kılınmış.

RCL
       RCL

Laurin 130 FCR

Yeni “All Mountain” amortisörü 130-100mm arasında süspansiyon mesâfesi değişimine imkân tanıyor. FCR kısaltması “Flight Control Remote” demek, gidondan kumanda aracılığıyla sürüş esnâsında amortisörün mesâfesini 130-100mm arasında değiştirmek mümkün. Buna ek olarak Albert Select teknolojisine de sahip, yani amortisörün sıkışma hızı platform sistemi ile ayarlanabiliyor.

Laurin 130 FCR
       Laurin 130 FCR

İç bacaklar 32mm çapındalar, aynı SDO tasarımı bu modelde de var. Amortisörün ağırlığı 1910-1685g arasında değişiyor, 210mm’ye kadar diske izi veriliyor.

SDO
       SDO

Manitou

Gelelim Manitou’ya. Manitou hakkında da sayfamızda fazlasıyla haber yer aldı. Artık HBSuspension bayrağı altında Hayes grubunda etkin olan Manitou markası şimdilerde yapısal değişiklikler yaşasa da 2008 yılı için ilginç birkaç model var.

R7 MDR

Sadece 1253 gram ağırlığındaki R7 MRD (Manitou Racing Division) modeli Merida’da Gunn-Rita Dahle Flesja’nin kullandığı amortisör. Alt boruları magnezyumdan, yalnız bu Eurobike’ta da görülen modelde karbon. Karbon alt borular amortisörün burgusal esnemezliğini %10 oranında arttırıyor. Seçeneğe bağlı olarak 80 ile 100mm süspansiyon mesâfesi sunan amortisörün iç boruları 30mm kalınlığında. Amortisörde azamî 185mm’lik disk çapına izin veriliyor.

R7 MRD
       R7 MRD

Minute

Minute modeli 32mm iç boru çapı ile nispeten daha ağır kullanıma dayanıklı olan bir model. MRD modeli 100mm süspansiyon mesâfesinde sadece 1450g ağırlığında. 100mm haricinde 120 ve 140mm’lik süspansiyon mesâfesine sahip modeller de mevcut seride. Azamî 210mm çapında disk kullanımı mümkün.

Dorado

En büyük yenilik ise Manitou markasının 2005 yılından sonra ürün yelpâzesinden alınan Dorado modelinin geri dönüyor olması. Bu model hakkında daha etraflı teknik bilgiye ulaşınca size ileteceğiz, maalesef fuar kapsamında buna fırsat bulamadık.

Dorado
       Dorado

Marzocchi

Açıkçası aklımızda fuardan Marzocchi deyince sadece aşağıdaki resimde görülen ..........amortisör...... kaldı. Bu model (ve benzerleri) hakkında detaylı bilgileri yakında sayfamızda çıkacak olan Eurobike ile ilgili genel yazımızda bulabilirsiniz.

Mariela
       Mariela

İşin gırgırı bir tarafa, Marzocchi’nin 2008 modellerini ve yeniliklerini çok etraflı bir şekilde daha önce sayfamızda yayınlamıştık , dolayısıyla meraklı karilerimizi oraya yönlendirelim.

Rock Shox

Rock Shox markasından en büyük havâdisi sanırız artık tekrarlamaya gerek yok. 2008 model SID hakkında bayağı bir yazdık, çizdik, fotoğraf çektik. Fakat bu amortisörün asil teknik özellikleri henüz pek de bilinmiyor. Dolayısıyla aşağıdaki bilgiler bayağı değerli.

2008 yılının Şubat ayında piyasaya çıkacak olan 32mm çapındaki iç bacaklı SID Reba World Cup’tan 100g daha hafif, ancak burgusal esnemezliği ondan daha fazla. Şimdiye kadar olduğu gibi Dual Air ve Motion Control teknolojilerine sahip.

World Cup / Team / Race seklinde üç modeli bulunan yeni SID’in süspansiyon mesâfesi 80-100mm arasında değişecek. World Cup 1440g, diğer iki model 1450g. SID World Cup ve Team’de yeni Black Box Motion Control var, Race’de bugün de kullanılan Motion Control. Black Box’un özelliği düşük hızda tepme kontrol ayarına imkân vermesi, içinde kullanılan titanyum parçalar ve karbon düğmeleri.

Alt bacaklar magnezyumdan, taç kısmı ve şaft borusu alüminyumdan. İzin verilen azamî fren disk çapı 185mm.

2008 SID
       2008 SID

Son olarak size bir dedikodu: SID'in çıkmasından sonra Reba World Cup modeli üretimden kalkabilir, aman bizden duymuş olmayın!

Recon Race

2008 ürün yelpâzesine yeni giren modellerden biri Recon serisindeki Race modeli. XC sürücülerine hesaplı bir amortisör vermek amacıyla tasarlanmış olan Recon Race 100mm süspansiyon mesâfesine sahip (isteğe bağlı olarak 80’e de indirilebiliyor). Haliyle fiyatıyla orantılı olarak 1651g ağırlığında, Solo Air (tek subap) ve Motion Control sistemlerine sahip. Dışarıdan tepme kontrolü ve sıkışma hızı ayarlanabiliyor. 32mm iç bacak çapı var. Recon Race’in güzel bir yani V-frene de imkân tanıması.

Recon Race
       Recon Race

Vivid

Arka amortisörlere gelince iki büyük yenilik Vivid ve Monarch. Vivid Rock Shox’un iniş, serbest sürüş vs. türü sahalar için tasarladığı yeni çelik yaylı amortisör. Ana hedef dayanıklılık ve uzun ömür. Sadece bir tane sızdırmaz contaya sahip, halkalar (O-Ring) oldukça şişman tutulmuşlar. Vivid için özel tasarlanan hidrolik de amortisörün uzun ömrüne olumlu katkıda bulunan etkenlerden.

Dibe vurma durumuna karşı, daha doğrusu amortisörün süspansiyon mesâfesinin son kısmını daha verimli belirlemek için yeni “Drop Stop” teknolojisi geliştirilmiş. Bu amortisörün sonunda yer alan ve değiştirilebilen yastıklar aracılığı ile süspansiyon mesâfesinin son %20’lik kısmında gereken güç değiştiriliyor. Bu sayede bisikletçi bu son %20’lik kısımdaki süspansiyon ergisini tepme kontrol ayarını bozmadan kendi zevkine göre ayarlayabiliyor.

Son olarak yeni teknolojilerden biri de “Dual Flow Adjust”. Bu sayede süspansiyon mesâfesinin ilk ve son kısımlarında birbirinden bağımsız olarak tepme kontrol ayarı yapmak mümkün.

Vivid’in 240x76 – 222x77 ve 216x63.5mm ölçülerinde modelleri var, 216mm’lik modelde yaklaşık 428g ağırlığında.

Vivid
       Vivid

Monarch

Monarch Rock Shox’un yeni XC ve All Mountain sınıfı arka amortisörü. Sadece 205g’lik ağırlığı ile hâlihazırdaki MC’den %20, Pearl’den %25 daha hafif.

Tasarımı kadro ile arasındaki mesâfe arttırılacak şekilde yapılmış. Tepme kontrol haznesi büyütülmüş, artık daha fazla hidrolik alıyor, bu da daha dengeli bir performansa imkân tanıyor.

Yüksek ve düşük hızda tepme kontrolü ayrı ayrı yapılabiliyor. ayrıca “Floodgate” kullanılarak platform ayarı yapmak da mümkün.

”Solo Air” sistemine sahip Monarch’da aynı Vivid’deki “Dual Flow Adjust” teknolojisi var. Monarch’ın 152x31’den 216x63’e kadar olan boyutları var.

Monarch
       Monarch

Fotoğraflar: DT Swiss, Fox, Magura, Marzocchi, Rock Shox

Eurobike 2007 Parçalar ve Donanım Galerisi

 

  Bu haber 9019 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015