Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ekim . 2020  
Eurobike 2007 - Lastikler

Eurobike 2007 - Lastikler

Continental'den Tioga'ya

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 8.9.2007
Gelelim lastiklere. Lastik sahasında yenilik 4 markadan geldi. Sırasıyla Continental, Hutchinson, Schwalbe ve Tioga. Buna ek olarak belirtmemiz gereken Michelin’in 2008 yılında yeni bir model piyasaya sürmediği ancak Country A/T modelinin 2.1“ boyunda da piyasaya çıkacağı.

Continental

Continental bu yıl en dolu dolu gelen lastik markalarından. Daha önce sayfamızda da tanıttığımız Mountain King modeli ve yeni çıkan Rubber Queen modeli gerçekten ilgi çekici tasarımlara sahipler. Bu modellerde (kısmen) kullanılan Black Chili bileşimi dönüş direncini %26 düşürüyor, yol tutuşunu %30 arttırıyor, lastiğin ömrünü %5 uzatıyor.

Mountain King 2.2 & 2.4

Başlıktan anlaşılacağı üzere iki ölçüde piyasaya çıkan Mountain King modeli gerek arazi sürüsü (XC), gerekse All Mountain sınıfına hitap eden bir lastik. lastiğin dişlerinin dağılımı sert ve nemli zeminde yol tutuşu hedeflenerek yapılmış. Supersonic ve ProTection modelleri yeni Black Chili bileşimine sahipler. Supersonic modeli haliyle son derece hafif (2.2”’te sadece 460g ağırlığında, 2.4”’te 530g). Yanakları güçlendirilmiş ProTection modeli ise aynı ölçülerde 620g ve 750g.

Mountain King 2.4
       Mountain King 2.4

Rubber Queen 2.4

Rubber Queen yeni serbest sürüş modeli ve sadece 2.4” boyutunda. Black Chili bileşimi kullanılan lastiğin iç lastiksiz kullanılan modeli de var. Rubber Queen iç lastikli modelde 850g, iç lastiksiz modelinde ise 1050g ağırlığında.

Rubber Queen
       Rubber Queen

Hutchinson

Hutchinson bir değil, iki değil, tam üç yeni modeli 2008 yılında ürün yelpâzesine alan bir marka. Bunlar her tür koşul için tasarlanmış Toro ve Iguana ile çamurlu ortamlar için tasarlanmış Rhino.

Toro (Boğa)

Toro Hutchinson’in yeni, her türlü zemin için tasarlanmış lastiği. lastiğin patlamaya karşı direncini arttırmak için “HardSkin” teknolojisi kullanılmış. Yan dişlerin açısı arttırılarak lastiğin virajlardaki yol tutuşunun daha verimli olması sağlanmış. lastiğin ağırlığı 28x1.85 ölçüsünde 510g’dan başlıyor, 26x2.35 ölçüsünde enduro için 970g’a kadar çıkıyor. Gerek XC modellerinde (66-127 TPI), gerekse enduro modellerinde (güçlendirilmiş 66 TPI) iç lastikli ve iç lastiksiz için versiyonlar var.

Toro
       Toro

Iguana (Iguana)

Iguana Hutchinson’in her türlü zemin için tasarladığı, yalnız Toro’ya oranla daha amatör biniş için düşünülmüş ikinci lastik. Sadece iç lastik ile kullanılabiliyor.

Iguana
       Iguana

Rhino (Gergedan)

Önümüz malum kış, çamur. Yeni Rhino iste tam da böyle ortamlarda kullanmak için. HardSkin teknolojisine sahip, fazladan güçlendirilmiş 66 TPI’lik gövdesi var. 2.1“ ve s.35“’lik modellerinin ağırlığı 2350 ve 1450g, gerek iç lastikle, gerekse iç lastiksiz kullanılabiliyor. lastiğin çamurda yol tutuşunu sağlamak için dişler piramit seklinde yukarı doğru tasarlanmışlar.

Rhino
       Rhino

Maxxis

Maxxis de Eurobike’te bayağı bir yenilikle karşımıza çıkan markalardan. Toplam üç yeni modelle 2008 ürün yelpâzesini genişletiyor marka.

Ridgeline ve Monorail
       Ridgeline ve Monorail

Monorail

Monorail bilhassa ilginç profili ile dikkat çeken, yüksek hızda verimli yol tutuş için tasarlanmış bir lastik. Ufak dişleri ve negatif profilinin derinliği ile büyük yan dişler birleştirilmiş. .26x2.1” boyunda üretilecek sadece. 60 ve 120 TPI’lik modellerinin ağırlığı 480-690g arasında değişiyor.

Ridgeline

Ridgeline tasarlanırken göz önünde tutulan hedef dönüş direncinin düşük olması ve yüksek hızlara ulaştırması bisikletçileri. Bu yüzden geniş yüzeyli ve birbirine yakın dişlere sahip. Telli modelinde (60TPI) 26x2.1 boyunda 595g, yarış için tasarlanmış eXCeption modelinde (120TPI) sadece 490g.

Ardent

Ardent 2008 ürün yelpâzesinde en geniş sahayı kaplayan lastiklerden biri. Maxxis’in ürünleri arasında HighRoller ve Minion arasında duracak ve 2008 baharında piyasaya sürülecek. Hafif serbest sürüş modelinde 26x2.25, 29” tekerlekler için 29x2.25 ve 26x2.40 ölçülerinde var. Ayrıca iniş modeline de sahip, 26x2.40 ve 2x2.60. Bütün lastikler 60 TPI’lik, ağırlığı 650g’dan başlıyor.

Ardent
       Ardent

Schwalbe

Schwalbe de 2008 ürün yelpâzesinde en fazla değişiklik içeren markalardan biri. Yıllanmış model Racing Ralph’ta yenileme, yeni Furious Fred’in yanı sıra Muddy Mary ve Big Betty’nin yeni boyları ile yeni çivili lastik Ice Spiker Pro bu yıl piyasaya çıkacak ürünlerden.

Racing Ralph (RR)

Schwalbe’nin geçen yıl herhalde en çok satan dağ bisikleti lastiği RR’ta yaptığı yenilik tamamen virajlarda yol tutuş için lastiğin yanlarını hedef almış. Bunun için lastiğe U şeklindeki dişler eklenmiş. Önce iniş lastiklerinde kullanılan, sonra gecen yıl piyasaya çıkan Nobby Nic’te kendilerini ispatlayan bu dişler RR’de de lastiğin virajda dışa doğru kaymasını önlüyor ve daha yüksek viraj hızına olanak tanıyorlar. Buna ek olarak RR artık 29“ boyunda da piyasaya sürülecek. Elbette gecen yıl olduğu gibi bu yıl da RR (ve diğer modeller) serisi SnakeSkin yan duvar (güçlendirilmiş yan duvarlar), Double Defense (Snake Skin’in yanında lastiğin patlamaya daha dayanıklı hale getirilmesi) ve Evo Tubeless (Fazla ağırlık sadece 130g) özellik ve modellerine sahipler.

Racing Ralph / Double Defense
       Racing Ralph / Double Defense

Furious Fred (FF)

FF Schwalbe’nin bu yıl herhalde en çok ses getiren modeli. Sadece 295g ağırlığı ile hâlihazırda en hafif dağ bisikleti lastiği olan FF127 TPI’lik gövdesi ve inceliği ile Schwalbe bu lastiğin bir yol bisikleti lastiği kadar düşük dönüş direncine sahip olduğunu belirtiyor. lastiğin inceliği aşağıdaki fotoğrafımızda da belli oluyor zâten. Hâliyle bu lastik tamamen XC yarışları gözetilerek tasarlanmış, dolayısıyla Schwalbe bu modelin mümkünse bir patlama önleyici sıvı ile kullanılmasını tavsiye ediyor.

Furious Fred
       Furious Fred

Schwalbe lastik kesitleri
       Schwalbe lastik kesitleri

Muddy Mary ve Big Betty

Her iki seriye yeni modeller ekleniyor. Muddy Mary hafif bir serbest sürüş modeline de sahip, iç lastiksiz de kullanılabiliyor ve 2.35”Älik versiyonu da çıkacak. Big Betty’de ise ağırlık tasarrufuna gidilerek 850g gibi bir rakama ulaşılmış, ayrıca tepe inişi modelinde iç lastiksiz kullanım mümkün kılınmış.

Muddy Mary
       Muddy Mary

Big Betty
       Big Betty

Ice Spiker Pro

Kisin buzlu zeminde binmek için Ice Spiker Pro birebir. Lastik başına 361 çiviye sahip ve 695g ile aslında bu tarz bir lastik için çok da ağır değil.

Ice Spiker Pro
       Ice Spiker Pro

Specialized

Specialized kendi lastiğini kendi üreten firmalardan. 2008 yeniliği olarak artik ismi marka ile bütünleşmiş Specialized MTB Factory Team’in kaptanı Ned Overend’in tasarladığı The Captain adındaki lastik. 26x2.00 boyundaki lastik iki bileşimden oluşuyor (Dual Compound), elbette bir 29” modeli de var.

The Captain
       The Captain

Tioga

Tioga 2008 yılında iki yeni model çıkaracak. Bunlar yol tutuşu ve fren verimini azamî seviyeye çıkarmak için dişlerin yeni bir şekilde dağıtıldığı Trail Finder ve yüksek ve alçak küp seklinde dişlere sahip ve bu sayede arazide iyi yol tutuşu ile asfaltta düşük dönüş direnci sağlayan Square 8. Her iki model hakkında da hiçbir detaylı bilgi yok, resim olarak da Tioga yetkilileri sadece reklam verdiler, ki lastiklerin neye benzediği haricinde bir bilgi edinmek maalesef mümkün değil.

Trail Finder
       Trail Finder

Square 8
       Square 8

Fotoğraflar: Conti/Hutchinson/Schwalbe/Tioga/MTBTR

Eurobike 2007 Parçalar ve Donanım Galerisi

 

  Bu haber 8974 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015