Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Eurobike 2007 - Bisikletler 2

Eurobike 2007 - Bisikletler 2

Bisikletler 2. Bölüm: GT'den Orange'a

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 13.9.2007
Sayıca mübalağa olacak ama 32 kısım tekmili birden Eurobike makâlelerine ikinci bisikletler yazısı ile kaldığımız yerden devam edelim. Bizim çektiğimiz fotoğrafları ufak boyutta tuttuk, zâten Eurobike – Bisikletler albümünde büyük boyda inceleyebilirsiniz.

GT

GT’nin 2008 yeniliklerinden daha önce sayfamızda bahsetmiştik. Bu yıl bu köklü bir geçmişe sahip ve dağ bisikleti sahasında “kült” olmuş modellere imzâ atmış marka gerçekten çok çekici bir ürün yelpâzesi ile karşımızda.

DHi serisi bu yıl da GT’nin tepe inişi ve serbest sürüş sahasındaki en önemli silahı. 2007 modeline göre kadronun ana gövdesi alüminyum kalmışken sele borusunu taşıyan kısmı karbondan tasarlanmış. Serinin en üst modeli Team’de 203mm’lik Rock Shox Boxxer ve Fox DHX Air 5.0 süspansiyon öğeleri ve SRAM X.0 ile Shimano Saint çekiş sistemi kullanılmış.

DHi Team
       DHi Team

GT’nin bu yıl yeni gelen serilerinden biri Sanction. Bu model endurodan başlayıp serbest sürüse kadar olan bir sahayı kapsamak amacıyla tasarlanmış. Alüminyum kadronun boruları “hydroforming” ile üretilmiş, üst boru arkasındaki ayrımla birlikte yekpâre, yani o bölüm sonradan kaynaklanmamış. Elbette Sanction’da bütün çift süspansiyonlu GT modelleri olduğu gibi “Independent Drivetrain” tasarımına sahip. Serinin en üst modeli Sanction 1.0, Rock Shox Lyrik Two Step ve Fox DHX Air 4.0 süspansiyon öğeleri ile 160-180mm arasında süspansiyon mesâfesi sunuyor. Tamamen Shimano XT donanımlı. Elbette daha altlarda Marzocchi ya da Suntour donanımlı modeller mevcut.

Sanction 1.0
       Sanction 1.0

Force modeli GT’nin yeni çift süspansiyonlu All Mountain sınıfı bisikleti. 6061 alaşımından kadrosu, 140mm süspansiyon mesâfesi, Fox ve Shimano XT donanımı ile gerçekten çok yönlü kullanıma da açık.

Force 1.0
       Force 1.0

GT’nin XC ve yarışlar için tasarladığı çift süspansiyonlu modeller arasında en göze çarpan iki modelden biri kuskusuz Marathon Team. Kullanım sahasına göre nispeten zengin tutulmuş olan süspansiyon mesâfesi (120mm), Fox 32 TL ve RP23 süspansiyon sistemi, tamamen Shimano XTR donanımı ve elbette ID tasarımı ile bu model ve alüminyum muadili Marathon Pro gerçekten göz dolduruyorlar.

Marathon Team
       Marathon Team

Elbette markanın bu yıl en öne çıkan ikinci modeli karbon kadrolu Zaskar Team. 20 yıllık bir geçmişe sahip olan Zaskar modelinin bu yeni zirve noktası 100mm’lik Fox 32 RL amortisör, Shimano XTR çekiş sistemi ve frenler, Thomson ve Ritchey Carbon WCS kadro donanımı ile herhalde bütün Eurobike’ın en güzel bisikletlerinden biriydi.

Zaskar Team
       Zaskar Team

Bütün bunların yanında GT yukarıda da dediğimiz gibi Zaskar’ın 20. yılı nedeniyle klâsik tasarıma sahip 6061 alüminyumdan bir Zaskar 20. yıl özel modeli üretiyor. Bu kadroyu da başına fuarda efsânevî Hans Rey tanıttı.

20th Anniversary
       20th Anniversary

Son olarak markanın 2008 ürün yelpâzesindeki bir diğer yenilik Brian Lopes’un “iş aleti” olan Lopes 55 “dirt” modeli.

 Lopes 55
        Lopes 55

Ibis

Ibis yekpâre karbon kadrolu, önde 130mm, arkada 140mm süspansiyon mesâfeli ve 12 kilonun altındaki Mojo modeli ile geçtiğimiz yıllarda bayağı ses getiren markalardan biri. Özellikle Amerikan ve İngiliz dergilerinden çokça övgü toplamış olan dw-link (Dave Weagle) arka süspansiyon tasarımı ile öne çıkan Ibis modeli 2008’de sıradan karbonun yanında 4 ayrı renkte piyasaya sürülüyor. Bunlar “Eddy Orange, Guiness Foam, Vicious Blue ve Nuclear Pesto”.

Ibis renkler
       Ibis renkler

2008’deki markanın diğer bir yeniliği Mojo’nun yanına gelen Mojo SL modeli. Bu zâten oldukça hafif kadrodan Ibis aşağı yukarı 240g daha çıkararak limonun suyunu sıkar gibi kadroyu hafifletmiş. Mojo SL’in bisiklet olarak ağırlığı Ibis’in verdiği bilgiye göre 10 kilonun altında. Kadronun “silgi” gibi bir kaplaması var. Bu altta olan karbonu korumak için tasarlanmış, fakat bu kaplama kadroyu sıradan karbon görüntüsünden sıyırıp radara yakalanmamak için tasarlanmış “stealth” görüntüsü vermiş, çok hoş olmuş.

Mojo SL
       Mojo SL

Jamis

Jamis markasında genel olarak süspansiyonların yenilenmesi, kadrolarda ufak geliştirmelerle ağırlık tasarrufu gibi bütün modellere etki eden yenilenmelerin yanında önemli sayılabilecek iki yepyeni model var. Bunlardan birincisi karbon kadrosu ile hemen göze çarpan Dakar XCR Team. Bu model Jamis’in çift süspansiyonla XC yarış bisikleti. 100’er mm süspansiyon mesâfesi sunan Rock Shox Reba World Cup ile Fox Float RP23, tamamen Shimano XTR ve Easton kadro donanımı ile bezenmiş olan bisiklet sadece 10.6 kilo.

Dakar XCR Team
       Dakar XCR Team

İkinci yenilik ise Jamis’in artık klâsikleşmiş çelikten sabit kadrolu modeli Dragon’un 29” tekerlekli modeli. Dragon 29’er’da Rock Shox Reba Race ve Shimano XT kullanılmış. Bisikleti n ağırlığı 12.7 kilo.

Dragon 29
       Dragon 29'er

Kona

Kona’nın 2008 yılındaki en önemli yeniliği MagicLink arka süspansiyon tasarımı. Magic Link patentini Kona’nın aldığı ve sürüş esnâsında bisikletin geometrisini otomatik olarak yol şartlarına uyduran bir teknoloji. Otomatikten kastedilen geometri değişimi için herhangi bir kol, manivela ya da düğme olmaması, bisikletin inişlerde ve çıkışlarda kendiliğinden geometriyi değiştirmesi. Bu gerçekten zekice teknolojinin nasıl çalıştığını daha yakından öğrenmek için bu konudaki detaylı haberimizi hatırlatalım.

Coil Air Supreme
       Coil Air Supreme

İlgi çekici modellerden biri şüphesiz (bu yıl fazlasıyla markada gördüğümüz) Kona takımı üyesi Paul Basagoitia’nın bisikleti Bass. 15-15.5 ve 17.5” boyda üretilen “Slopestyle” tarzı bisiklet Marzocchi, Race Face ve Shimano donanımlı.

Bass
       Bass

KTM

Avusturyalı KTM markası bu yıl gerçekten çok çarpıcı modellerle Eurobike’ta en çok ilgiyi üzerine toplayan Avrupalı markalardan biriydi. Sırasıyla yeni çift süspansiyonlu XC bisikleti Score, maraton bisikleti Speed RC, all-mountain sınıfındaki temsilci Prowler’ın yeni modelleri, iniş ve serbest sürüş modeli Tribute, dirt modeli Flavour ve son olarak karbon sabit kadrolu Team modelleri markanın 2008 yılında çok üst seviye bir ürün yelpâzesine sahip olduğunun göstergesi.

Score serisi markanın şüphesiz son yıllarda en çok gelişen XC yarışı tarzı çift süspansiyonlu bisikletler sınıfında yer alan en önemli temsilcisi. Dört eklemli ve 2:1 oranındaki arka yapı, 1950g ağırlığındaki kadro ile serinin en üst modeli Prestige tamamen Shimano XTR çekiş ve fren, DT Swiss ön ve arka süspansiyon (100mm), Mavic Crossmax SL tekerlekler ve Ritchey Carbon WCS kadro donanımı ile sadece 9.8 kilo ağırlığında. Karbon Score serisinin Prime (10.30kg), Master (10.50kg) ve Elite (10.80kg) adında üç modeli daha bulunuyor.

Score Prestige
       Score Prestige

Ayrıca Score RC adı altında aynı tasarımın alüminyum kadrolusu da mevcut. İki modelden oluşan bu seride RC 1.0 Shimano XTR ve Fox donanımı ile 10.90 kilo iken, RC 2.0 XT ve Rock Shox donanımı ile 11.70 kilo ağırlığında.

Score RC 1.0
       Score RC 1.0

100mm’nin nispeten az geleceğini düşünen ve bisikleti salt yarış aleti olarak görmeyip biraz da gezip tozmak isteyenleri de düşünmüş KTM ve Speed RC serisini tasarlamış. Speed RC serisinde arka süspansiyon 90-110mm arasında ayarlanabiliyor, serinin üst modeli RC 3.0 Shimano XT, Rock Shox Reba Team/Monarch ve Magura Louise frenlerle 11.7 kilo ağırlığında, diğer modellerde ağırlık düsen fiyata paralel olarak 14 kilonun üzerine çıkıyor.

Prowler KTM’in en geniş sahaya hitap eden modellerinden biri. Dört eklemli süspansiyon tasarımı, alüminyum kadrosu ve 130-150mm arasında ayarlanabilen süspansiyonu ile iki gruba hitap ediyor. Bunlardan biri 13.20 kilo ve 13.80 kiloluk Prowler Moto ve Bass modellerinin taşıdığı enduro grubu, diğeri ise gene 2008’in büyük yeniliklerinden biri olan sadece 11.8 kiloluk all-mountain sınıfı bisiklet Prowler Zero. Süspansiyon öğesi olarak Moto ve Bass Fox 36 ile Marzocchi 55 kullanırlarken Zero modelinde DT Swiss EXC tercih edilmiş.

Prowler Zero
       Prowler Zero

İniş sahasında yeni bir hesaplı model var, Tribute. 19.1 kilo ağırlığındaki model Avid Code 5 frenlerle donatılmış, süspansiyonu üstlenen öğeler Marzocchi 888 ve Fox DHX 5.0 (önde ve arkada 200mm). Gene bu tarzda devam edelim, ”dirt” sınıfı yeni bir model Flavour, Marzocchi DJ 3 amortisör ve Avid BB5 mekanik disk frenlerle donatılmış.

Flavour
       Flavour

Markanın göz dolduran modellerinden ikisi de sabit kadrolu. Bunlar önde amortisörü bulunan Team LC Prestige. Shimano XTR çekiş sistemi, frenler, DT Swiss XRC amortisör, Mavic Crossmax SLR tekerlek seti ile donatılmış bisikletin ağırlığı 8.80 kilo. Amortisörden de kurtulmak isteyenler için ise KTM Team LC Supreme modelini piyasaya sürüyor. Önde karbon çatallı bu model sadece 7.90 kilo ağırlığında ve neredeyse dağ bisikletinde yol bisikleti ağırlığını mümkün kılıyor.

Team LC Prestice
       Team LC Prestice

Team LC Supreme
       Team LC Supreme

KTM’in bu yılki modellerine bakınca, hele de Score ve Team serisine, markanın motosikletleri için kullandığı ”ready to race” sloganının bisikletleri için de geçerli olduğunu kabul etmek gerekiyor.

Lapierre

Gelelim içimizdeki “frankofil”leri en mutlu edecek markalardan birine, Lapierre’e. Lapierre’in en önemli yeniliklerinden biri teknik bir konu, ”optimized suspension technology”. Bu sistem Lapierre’in gecen yılki Eurobike yazımızda tanıttığımız FPS2 sistemini XC/Arazi sürüsü bisikletlerinden alıp all-mountain ve enduro sınıflarına taşımayı amaçlıyor. Sistemin ana hedefleri FPS2 ile aynı. “Virtual Pivot Point” sistemi üzerine inşâ edilerek pedal sisteminden kaynaklanan ivmelerin tamamen kesilmesini sağlıyor. Özellikle “long travel bike” sınıfında kadro yapısını basitleştirerek yerine göre daha karmaşık süspansiyon tasarımlarına oranla yarim kiloya kadar ağırlık tasarrufu sağlıyor. Dahası pedal etkisinden bağımsızlığı sayesinde negatif sıkışma mesâfesini daha yüksek tutmayı ve kullanım sahasına göre geniş bir aralıkta ayarlamayı mümkün kılıyor.

Haliyle bu girizgâhtan sonra Lapierre’in 2008 yeniliklerinin en azından sınıf olarak tahmin etmek zor değil. Bunlar all-mountain sınıfındaki Zesty, enduro sınıfındaki Spicy modelleri.

Zesty serisi üç modelden mürekkep. Zesty 714-514 ve 314 modellerinin kadroları aynı. 7005 alüminyumdan, “hydroforming” ile üretilmiş borular ve 140mm süspansiyon mesâfesi. Her model önde ve arkada Fox amortisörlerine teslim edilmiş, haliyle örneğin 714’te önde 32 Float RLC varken 314’te RL modeli var. Arkada 714 platforma sahip RP23’le darbeleri emerken 314’ün sürücüsü Float R modeline emânet. Bisikletlerin ağırlıkları da ona göre, 714 11.8 kilo, 514 12.1 kilo, 314 ise 12.7 kilo. Söz konusu süspansiyon mesâfesi düşünüldüğünde çok basarili değerler. Zesty modelinin kadro ağırlığı amortisör dahil 2750g.

Zesty 914
       Zesty 914

Spicy modeli ise Zesty ile Lapierre’in iniş bisikleti DH230 arasındaki boşluğu kapamak için tasarlanmış. Serideki bisikletler “hydroforming” ile üretilmiş 7005 alüminyumdan ve 160mm süspansiyon mesâfesi sunan bir kadroya sahip. Üst modelde Fox 36 Talas RC2 ile Float RP23 amortisörler kullanılmış. Aynen Zesty’de olduğu gibi alt modellerde daha basit öğelerle karşılaşıyoruz. Ağırlıklar 12.7 kilodan başlayıp 13.9 kiloda son buluyor.

Spicy 916
       Spicy 916

Spicy 916
       Spicy 916

Zesty ve Spicy’lerde arka vites attırıcı koruyucu gibi detaylar da düşünülmüş. Spicy’nin kadro ağırlığı amortisör dahil 2880g. Spicy modellerinin arkada “Horst Link”e sahip olduklarını (Horst Link ne diyenler sayfamızda araştırma yapabilirler, yukarıdaki detay fotoğrafında gözüküyor), ve daha önce Scott’in başına geldiği gibi Specialized’in Amerikan pazarı için bu tasarımın patentini kontrol etmesi nedeniyle Amerika’da satılamadıklarını da ekleyelim.

Litespeed

Litespeed’in müstesnâ bir marka olduğunu belirtmeye gerek yok herhalde. 2008 yeniliklerinde aslında daha ziyâde yol bisikleti sahasına odaklanmış olsa da marka, Eurobike’ta dikkat çeken iki model vardı. Bunlar kısmen Litespeed-Maxxis takımının yarışçısı Goeff Kabush’un bisikletinden parçalarla bezenmiş olan Sewanee, yeni Sewanee SS ve 29” tekerlekli Obed 29er.

Sewanee SS modelinde ilk bakışta pek bir fark yok. Biraz daha dikkatli bakınca bisikletin kadrosunun arka kısmının orta mil üzerindeki yatağının yerini esneyen çeki borularına terk ettiğini fark ediliyor. SS (Short Stroke) modeli bu yataksız esneyen çeki boruları ile 60mm arka süspansiyon mesâfesi sunarken “yataklı” LS modeli 85mm süspansiyon mesâfesi sunuyor.

Sewanee SS
       Sewanee SS

Obed 29er Litespeed’in 29 inç tekerlek furyasına cevabi. Bu bisikletin prototipleri hazırlanırken üst boru bu şekilde değildi, sonrasında 2004 yılında ürün yelpâzesinde yer alan Kitsuma modelinin kadrosuna benzetip kadroya “bel verdirdiler”.

Obed 29
       Obed 29'er

Look

Look’un 986 adını taşıyan karbon kadrosu ve temelini bu kadronun oluşturduğu, Miguel Martinez’in kullandığı bisiklet hakkında sayfamızda bayağı haber yer aldı. Sele borusunun kadro ile birleşik olduğu (Scott’in Scale ve Spark LTD modellerinden tanıdığımız) tasarıma sahip kadronun karbondan kadrosu kesilmemiş sele borusu ile birlikte (bu ifâdeyi de sanırsak ilk defa kullanıyoruz) 1200 gram ağırlığında. Her bisikletçi kendisine göre sele borusunu kesebiliyor. Lâkin tabii indirip kaldırmak yok bir defa kestikten sonra. Kadro üç boy halinde üretiliyor (S-M-L), 72.5° alın, 71.2° oturma borusu açısı ile oldukça yarışa yönelik bir kadro. Her halükârda “kafa çevirten” bir tasarım.

986
       986

MacMahone

Braveheart en sevdiğiniz film mi? “Whisky” ile “Whiskey” arasındaki farkı biliyor musunuz? (Bu vesileyle kültür turizmi de yapalım biraz). Öyleyse MacMahone markası ile tanışmanızda fayda var. Markanın “Lionheart”, “McLoed” gibi isimler taşıyan ürün yelpâzesindeki 2008 yeniliği “slopestyle” bisikleti Kingdom. Havali amortisör ile 4 kilo ağırlığında olan bu kadro tek vitesli (singlespeed) ya da vites attırıcı ile birlikte kullanılabiliyor, gidonu 360° çevirmek için BMX türü kablo aktarımı mümkün.

Kingdom
       Kingdom

Kingdom
       Kingdom

Marin

Marin markası dağ bisikleti deyince akla gelen en köklü, en “şanlı” mâziye sahip markalardan biri. Geçtiğimiz yıllarda uluslararası piyasalarda fazla sesi soluğu çıkmayan marka 2006’dan beri bir atilim içinde. Bu atilimin da en önemli unsuru markanın Quad Link 2.0 süspansiyon tasarımı. Niye Quad Link? Çünkü aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere 4 tane hareket vidası var. Sistemin en önemli özelliği süspansiyon eğrisinin başında arka tekerleğin geriye doğru hareketine imkân tanıması (intelligent wheel path). Buna ek olarak sistemin kısmen simetrik yapısından kaynaklanan yanal olarak esnemezliği en büyük artılarından biri. Ayrıca sistem “efektif çeki borusu” uzunluğunu sürekli sabit tutabiliyor (instantaneous pivot center). Bu sayede süspansiyondan pedala hiçbir etki gelmiyor. Quad Link 2.0 teknolojisi Quad XC serisinde (120mm), Quad Trail serisinde (140mm) ve Quad XLT serisinde (170mm) kullanılıyor.

Quad Link
       Quad Link

Model model yeniliklere bakacak olursak... Quad XC serisinden East Peak modeli yeni bir M6 alüminyum kadroya sahip 2008 yılında. Gene aynı seriden Mount Vision Pro modelinde geliştirmeler var. Bu sonuncu model Quad XC serisinin en tepesini temsil ediyor ve Shimano XTR, Fox 32 F120 RLC ile Float RP23 amortisörlere sahip.

East Peak
       East Peak

En büyük yeniliklerden biri Quad Trail serisine yeni gelen model: Wolf Ridge. Bu yeni all-mountain sınıfı bisiklet esnemezliği ile öne çıkıyor, “hydroforming” kullanılarak üretilmiş boruları, nispeten rahat geometrisi de (67° alın açısı) cabası. Amortisörler Rock Shox Pike 426 U-Turn önde, Fox Float RP23 arkada. Shimano LX-XT donanımlı ve yeni Hayes Stroker Trail frenlere sahip. Arkada Maxle tekerlek mili dikkat çeken bir özellik.

Wolf Ridge
       Wolf Ridge

Bir başka yenilik serbest sürüş modeli Quake serisinde de sıradan sokma mil yerine artık Maxle kullanılıyor olması. Serbest sürüş demişken, Marin önümüzdeki 6 ay içinde 220-230mm süspansiyon mesâfesine sahip bir iniş bisikleti çıkaracak, bu da size MTBTR’den haber.

Sabit kadrolarda neler var diye sormak gerek, çünkü Marin’i Marin yapan bu markalar. İki yenilik kayda değer: Marin’in titanyum kadrolu Team Titanium modeli. Bu bisikleti görünce “tipik bir Marin” dememek imkânsız. Bunun dışında ilgi çekici modeller elbette 29 inç tekerlekliler. Pine Mountain 29er klâsik çelik Marin kadrosu ve tek vitesli (singlespeed) olma özelliği ile çok güzel bir model.

Team Titanium
       Team Titanium

Pine Mountain 29
       Pine Mountain 29'er

Meerkat

Bu markayı daha önce hiç duydunuz mu? Tabii ki hayır. Eurobike’ta ilk defa görücüye çıkan bu marka çok ilginç tasarımlara sahip. Her şeyden önce tasarımların kökeni motokros. Sabit kadrolu K2 (XC), K3 (4X)ve çift süspansiyonlu K4 (all-mountain) modellerinde gördüğümüz kadronun alın borusunun arkasındaki “delik” örneğin “alüminyum kadrolarda artık yenilik gelmez” düşüncesine karşı tasarlanmış ve hem kadroyu hafifletmeye hem de o bölgede yanal direnci arttırmaya yarıyor.

K2
       K2

Aynı şekilde iniş modeli olan M5’te de kullanılan “kafes” şeklindeki kadro sayesinde kadro ölçü ve açılarında oldukça değişiklik yapmak mümkün. Alın açısı iniş modelinde 66-70° arası, serbest sürüş modelinde 64-68° arasında ayarlanabiliyor, çeki borusu uzunluğu 400-430mm arasında değişebiliyor. Kadronun bu tasarımı sayesinde kadroda hiç kaynak kullanılmıyor ve bisiklet gerektiğinde çok daha rahat parçalanabiliyor.

M5
       M5

Merida

Ülkemize son giren markalardan biri olan Merida’nın Eurobike’ta üç tane önemli yeniliği vardı. Bunlar 8 kilonun altında kalan ağırlığı ile karbon bir sabit kadrolu bisiklet, yeni Matts TFS Trail ve One-Five-O idiler.

Carbon FLX Target 8 adından da anlaşılacağı üzere ağırlık olarak üst sinirin 8 kilo olduğu bir bisiklet. Bu haliyle aslında birebir KTM’in 7.9 kiloluk Team LC Supreme modelini hedef alan Merida’nın karbon kadrosu diğer sabit kadrolu modeller ile aynı. 2008 yılında kadrodaki değişiklik yeni kullanılan bir “nanomatrix” sayesinde kadronun darbelere mukâvemetinin %40-50 oranında arttırılmış olması. 8 kilonun altında bir ağırlık haliyle Crossmax SLR, Crankbrothers Egg Beater 4Ti pedallar, FSA K-Force Lite MegaExo aynakol, Avid Juicy Ultimate frenler ve sabit karbon çatal gibi özelliklerle sağlanmış.

Carbon Flex Target 8
       Carbon Flex Target 8

Matts TFS Trail modeli daha ziyâde geziye yönelik fakat çift süspansiyonlu bisiklet istemeyenler için tasarlanmış. Bisikletçiye daha dik bir kullanım konumu sağlayan bisikletin “dert çıkarmayan” türden bir sabit kadrolu olduğu kesin.

One-Five-O serisi ise önde 160mm, arkada 150mm’lik süspansiyon mesâfesi ile daha ziyâde atlayıp zıplayanlar hedef alınarak tasarlandığı belli. Meride bisikleti “long travel all mountain bike” olarak tanımlıyor, bisikletin toplam ağırlığı 14 kilo, Fox ve Shimano XT donanımlı.

Ancak Merida’nin herhalde en çok ilgi toplayan modeli Beijing 08 projesiydi. Bu bisiklet hakkında etraflı malûmat vermiştik, buradan ulaşabilirsiniz.

Beijing 08
       Beijing 08

Merlin

Merlin 2008 yılında bir yenilik getirmedi. Zâten böyle bir markadan “pazar markalarından” beklediğimiz gibi “9 ayda bir yenilik” beklemek de saçma. Merlin aynı grubun markası olan Litespeed’den de daha fazla bir şekilde zamanın ötesinde bir bisiklet. Aşağıdaki fotoğrafların tadını çıkarın, üreticinin internet sayfasında gezinin.

Works XLM
       Works XLM

Works 4.0
       Works 4.0

Mongoose

Mongoose’un 2008 yılında iki önemli yeniliği var. Bunlardan birincisi gecen yıl da ürün yelpâzesinde yer alan tepe inişi bisikleti EC-D üzerinde yapılan geliştirmeler. Bu bisiklet azamî 214mm süspansiyon mesâfesi sunuyor, Rock Shox Boxxer ve Vivid donanımlı. SRAM X9 vites sistemi ile Avid Juicy 7 frenlere sahip, hakikaten Juicy 7, Code değil. Buna ek olarak 2007 modelden farklar 1.5” alın borusu kullanılmaya başlanmış olması ve e.13 zincir kılavuzu.

EC-D
       EC-D

İkinci yenilik ise Khyber Super modeli. Bu model Mongoose’un all-mountain sınıfındaki temsilcisi, hafif serbest sürüse de kayabiliyor. 165mm süspansiyon mesâfesine sahip, önde Marzocchi 55 ATA, arkada ise Marzocchi Roco Air kullanılmış, frenler Formula K24.

Khyber Super
       Khyber Super

Niner

Niner 29” tekerlek deyince en önde gelen markalardan, çünkü isminden de anlaşılacağı üzere markanın bütün kimliği bu tarz bisikletler üzerine kurulu. markanın son yıllarca çıkardığı iki yeni model var ve bu iki modelden sadece biri Eurobike’ta idi: R.I.P. 9 (RIP: Roll in peace) modeli Niner’ın sondan ikinci çift süspansiyonlu modeli. 110mm süspansiyon mesâfesine sahip, Niner’ın kendi geliştirdiği CVA süspansiyon tasarımıyla (Constantly Varying Arc) göze batıyor.

R.I.P 9
       R.I.P 9

Niner’ın ikinci ve daha yeni modeli ise Jet 9, fakat bu 80mm süspansiyon mesâfeli modeli fuarda göremedik.

Norco

Norco’nun 2008’deki bâzı yeniliklerinden sayfamızda bahsetmiştik. İniş bisikletleri serisinde iki yeni model var. Bunlar A Line Park Edition ve Atomik. A Line Park Edition Marzocchi 888 ve Fox DHX 3.0 amortisörlere sahip, 198-225mm arasında süspansiyon mesâfesi sunan yeni model. Açıkçası Norco bu modeli muhtemelen biraz “hesaplı Team DH” olarak tasarlamış gibi duruyor. Bunun bir altındaki diğer model ise Atomik, süspansiyon mesâfesi ve arka amortisör ayni, çünkü kadro ayni, önde Marzocchi yerine 20mm Maxle’li Rock Shox Boxxer kullanılmış.

A-Line Park Edition
       A-Line Park Edition

Atomik
       Atomik

İnişten serbest sürüse gelecek olursak Shore serisi, ki bu tamamen yeniden tasarlanmış. Ağırlık noktasını aşağı çekmek önemli bir hedef olarak gözetilmiş, alın boruları 1.5” ölçüsüne genişletilmiş, arka tekerlek alıcılarda Maxle sistemine geçilmiş. diğer taraftan kadro ağırlıkları düşürülmüş ve esnemezliğe dokunmadan manevra kabiliyeti arttırılmış. 181mm süspansiyon mesâfesi sunan bu kadrolar üzerinde Rock Shox Totem ve Domain ile Marzocchi 66 donanımlı 3 ayrı model bulunuyor.

Shore One
       Shore One

Yeni Fluid LT serisi ise markanın all-mountain sınıfındaki temsilcisi. “Hydroforming” ile üretilmiş borulara sahip kadrolarda önde Rock Shox Lyric ya da Marzocchi 55, arkada Fox DHX 5.0 ve 3.0 amortisörleri kullanılmış. Bu seri gecen yıl da ürün yelpâzesinde bulunan Fluid serisinden farklı olarak daha fazla süspansiyon mesâfesine sahip ve daha önemlisi süspansiyon mesâfesini 137-158mm arasında ayarlama imkânı sunuyor.

Fluid LT 1
       Fluid LT 1

Nox

Nox da genel olarak pek çok modelinde gelişime giden markalardan. Yeni renkler, ağırlık tasarrufu vb. noktalar her kadroda karşımıza çıkıyorlar. Yalnız yeni iki kadro var. Bunlardan birincisi Flux 4X. Adından da anlaşılacağı üzere 4X kadrosu, 4 eklemli arka süspansiyon tasarımına sahip, 115mm süspansiyon mesâfesi sunuyor, Maxle sokma mil kullanılıyor.

Flux 4X
       Flux 4X

İkinci kadro ise Flylight 26. Bu da markanın yeni “dirt” bisikletinin temelini oluşturacak. Reynolds 520 çelikten üretilmiş, 26” tekerlekler için ve tek vitesli (singlespeed) olarak da kullanılabiliyor.

Flylight 26
       Flylight 26

Orange

Bu yazının son markası Orange. Marka bu yıl gerçekten önemli yeniliklerle fuardaydı. 224 markanın yeni gelecek olan iniş kadrosu. Henüz piyasaya ne zaman çıkacağı belli olmasa da 200mm’nin üzerindeki süspansiyon mesâfesi ile markanın şânına lâyık olacak bir kadro olduğu kesin.

224
       224

ST4 yeni arazi sürüsü bisikleti. gerçekten üst seviye donanıma sahip. Rock Shox Reba Race ve Fox RP23 100’er mm süspansiyon mesâfesi sunuyorlar. Shimano XTR ve Race Face çekisi üstleniyorlar. Orange’ın “rocker link” arka tasarımı dikkat çekiyor.

ST4
       ST4

Strange modeli adından da anlaşılacağı üzere hakikaten “garip”. Her şeyden önce zincir yok, tahrik kayışı ile çalışıyor bisiklet. Orange’ın bu konuda denemeler yaptığını bu yılın Mayıs ayında prototip olarak çıkmış olan tahrik kayışlı P7 haberimizde sizlere duyurmuştuk.

Strange
       Strange

Orange’ın fuarda sergilediği bir de mücevher kabilinden model vardı. VIT-T modeli sabit titanyum kadrolu bir bisiklet. Fakat özelliği markanın 20. yıldönümü için tasarlanmış olmasında yatıyor. Bu nedenle bu bisikletten sadece 20 adet üretilmiş ve bisikletler 1987-1988-1989-...-2007 seklinde numaralandırılmışlar. Alınıp binilmeye kıyılmayacak bir bisiklet.

VIT-T
       VIT-T

VIT-T
       VIT-T

Üçüncü ve son bisikletler yazısında görüşmek üzere.

Eurobike 2007 Bisikletler Galerisi

 

  Bu haber 12611 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015