Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Eurobike 2007 - Bisikletler 3

Eurobike 2007 - Bisikletler 3

Bisikletler Üçüncü Bölüm: Proceed'den Wheeler'a

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 15.9.2007
Bisikletler dizisinin üçüncü ve son yazısına da geldik. Marka marka incelemeye devam ediyoruz. Tekrar hatırlatalım, bizim çektiğimiz fotoğrafları ufak boyda tuttuk, Eurobike albümlerine bakabilirsiniz detaylar için.

Proceed

İniş ve serbest sürüş sahasına odaklanmış markalardan Alman Proceed 2008 yılında iki yeni modele sahip ürün yelpâzesinde. Bunlardan birincisi sabit kadrolu Mud HT. CNC freze makinesinin başında bayağı zaman geçirilmiş gibi duran bu sabit kadro ek alüminyum plakaları, 1 1/8 alın borusu seçeneği ve isteğe bağlı olarak mandallı ya da sokma mil kullanımı ile göze batıyor.

Mud HT
       Mud HT

İkinci model ise “slopestyle” için düşünülmüş kadro Mud FS. Kadronun süspansiyon mesâfesi 130-150mm arasında ayarlanabiliyor, tek eklemli bir tasarıma sahip. Yataklar bilakis büyük tutulmuş ömürlerinin uzaması hedeflenerek ve kadro yanlardan ek metal plakalarla desteklenmiş.

Mud FS
       Mud FS

Rewel

Titanyumdan sabit kadro üreten önemli markalardan biri de Rewel. Onca titanyum kadro içinde elbette Rewel’inkilerin de güzelliğini vurgulamamak olmaz, yalnız Rewel markasının önemli bir artısına da burada değinelim. Kadrosunun titanyum olmasını isteyip bunu bir de headshock ya da Lefty türü amortisörle birleştirmek isteyenler için Rewel özel çözümler sunuyor. Headshock zâten ürün yelpâzesinde vardı, bu yıldan itibaren Lefty seçeneği de var.

MTB Lefty
       MTB Lefty

Rocky Mountain

Rocky Mountain 2008 yılında genel olarak ürünlerinde gelişmeye gidecek markalardan biri. Bunun dışında markanın iki önemli yeniliği var. Bunlar markanın yarışa hazır iniş bisikleti Flatline ve serbest sürüş / slopestyle bisikleti Slayer SS.

Flatline bu yıldan itibaren markanın iniş bisikleti RMX ve serbest sürüş bisikleti Switch’in yerine geçecek. Bu bağlamda Scott’ın Gambler’i ile karşılaştırmak mümkün. Bisikletin hem serbest sürüş, hem de iniş için kullanılabilmesini sağlayan etken yeni geliştirilen LCR2 (Low Center Counter Rotating) arka tasarım. Bu tasarımda süspansiyonla hareket etmeyen kütleler daha ortaya çekilerek süspansiyonun küçük engebelere daha hızlı tepki vermesi sağlanıyor. Buna ek olarak tasarımın eksen noktası orta mil yatağının hemen üst-arkasında. Bu noktada pedal çevirirken ve frene basarken ortaya çıkan etkilerden tamamen bağımsız kılınmış oluyor süspansiyon ve dolayısıyla sekmiyor ya da çökmüyor. Flatline 185-215mm arasında süspansiyon mesâfesi seçeneği sunuyor. „Form“ kadro tasarımı çerçevesinde kadronun ağırlık merkezinin yere yakın olmasına çalışılmış. Alt ve üst boruların alin borusunun hemen arkasında kaynaklanmış olmaları kadroya fazladan sağlamlık veren bir etken. Arkada 12mm sokma mil kullanılıyor. En üst model Flatline Puro’da Marzocchi 888 ve Roco TST amortisörler var. Çekiş ve fren sistemi Shimano Saint, tekerlekler Saint göbeklerden ve Mavic EX729 jantlardan oluşuyor.

Flatline
       Flatline

Flatline
       Flatline

Slayer SS daha akrobasiye yönelik ve giderek artan slopestyle organizasyonları hedeflenerek tasarlanmış. Aynı şekilde LCR2 arka süspansiyon tasarımına sahip, kezâ aynı şekilde bisikletin ağırlık merkezinin aşağıda tutulması ana hedeflerden biri. SS396 Rock Shox Domain 318 ve Fox DHX 4.0 amortisörlere sahip, frenler Avid Juicy 5, çekiş sistemi SRAM X.9.

Rotwild

Rotwild özellikle arazi sürüsü (XC) sınıfındaki çift süspansiyonlu modellerinin farklı arka yapısı ile göze batan bir marka. Bu sistem 2008 yılına özgü bir yenilik değil ama karbon ana kadronun devamı olarak tasarlanmış “Active Linkage sistem” gerçekten ilgi çekiyor. Bu kadroya sahip en üst model olan R.R2 tamamen Shimano XTR çekiş ve fren sitemi ile DT Swiss süspansiyon öğeleriyle donatılmış. Bisikletin ağırlığı 9.9 kilo.

R.R2
       R.R2

Markanın asıl yeniliği „Rotwild Extreme Department – R.E.D“ tarafından geliştirilmiş enduro sınıfındaki temsilci R.E1. R.E1 geçen yılki RFC04’ün devamı, yalnız ona göre toplam yarim kiloya yakın hafiflemiş. Ana kadro simdi amortisör ile birlikte 3.6 kilo. Dört eklemli arka tasarıma sahip olan bisikletin bir tane 150mm’lik, iki tane de 175mm’lik süspansiyon mesâfesine sahip 3 modeli var.

R.E1
       R.E1

Santa Cruz

Santa Cruz’da bahsedilecek iki yeni model var. Bunlardan birincisi yeni tasarımıyla karşımıza çıkan iniş bisikleti V10. Boruların tamamen elden geçmesi ve arka yapının karbon eklemlere sahip olması sayesinde bisiklette yaklaşık 900 gram hafifleme gerçekleşmiş. Rock Shox Boxxer WC ve Fox DHX 5.0 amortisörleriyle 254mm süspansiyon mesâfesi sunan bu bisikletin tanıdığı tek yön var, o da en hızlı şekilde aşağıya doğru.

Markanın asıl yeniliği Bullit. Bu serbest sürüş modeli en son 2004’te üretilmişti, simdi tekrar karşımıza çıkıyor. Rock Shox Totem Solo Air ile Fox DHX Air 5.0 amortisörlere sahip, 180mm süspansiyon mesâfesi sunuyor, 6069’dan kadrosunda 135mm’lik mandal ya da 150mm’lik Maxle da kullanılabiliyor.

Bullit
       Bullit

Scapin

Scapin markasının ne kadar güzel, ne kadar çarpıcı bisikletler tasarladığını tekrar tekrar vurgulamaya gerek yok sanırsak. 1957 kurulmuş olan marka bu yıl 50. yılını kutluyor. Dolayısıyla bu tarz nispeten ufak bir markadan beklenmeyecek kadar değişiklikler var ürün yelpâzelerinde. Tam 3 tane bisiklet 2008’e farklı tasarımlarla giriyorlar.

Nyro
       Nyro

Nyro modeli karbon ve Columbus’un ürettiği çelik borulardan oluşuyor. Bisikleti çeki boruları ve genel olarak boru birleşim yerlerinde çelik kullanılırken, üst boru, alt boru ve oturma borusu ile ona birleşik olan sele borusu karbondan üretilmiş. Bu zâten çarpıcı tasarıma ek olarak markanın ürünlerine damgasını vuran bir sürü özellikle karşımıza çıkıyor. Örneğin

“Carbon HTR – Carbon Reinforced Heat Tube”, alın borusunun esnemezliğini arttırmak için,
“CFS – Comfort Flex System” arkadaki üst çeki borularının hafif bel verilerek tasarlanıp konfor sağlaması için,
”BB Super” orta mil yuvasını genişletip gene esnemezliğe katkıda bulunmak için,
”Roto” orta milin oturma borusuna olan açısını kullanıcının isteğine göre değiştirmek için geliştirilmiş teknolojiler.

Nyro ISP (Integrated Seat Post)
       Nyro ISP (Integrated Seat Post)

Roto
       Roto

Vyrus modeli ise markanın karbon kadrolu bisikleti. 4 ayrı boyda üretiliyor. Kezâ bu modelde CFS ve Twin Stop özelliklerine sahip. Bu sonuncusu sele borusunu bir değil iki vida ile sıkıştırmayı ve böylece boru üzerine binen yükü dağıtmayı hedefliyor.

Vyrus
       Vyrus

Vyrus
       Vyrus

Son olarak Arché modelinden bahsedelim. Bu model tipik bir Scapin olarak salt Columbus Spirit çelik borulardan oluşuyor. CFS, Carbon FTR, Roto ve BB Super özelliklerine sahip.

Arché
       Arché

Scott

Gelelim “büyüklere”. Scott markasının 2008 yılındaki en önemli yeniliğinin Gambler modeli olduğunu sayfamızda söylemiştik. Fakat bu çok yönlü modeli anlatmaya geçmeden önce diğer modellerde ne yenilikler var ona bir bakalım.

Her şeyden önce en büyük yenilik markanın lider konumdaki iki modeli olan Spark ve Scale’in Limited modellerinde. Spark LTD bisiklet olarak tam 1.100g hafiflemiş. Yanlış okumadınız, 1.100g Spark LTD gibi bir bisikletin neresinden çıktı diye soran sadece siz değilsiniz. Bu şekilde yeni Spark „M“ kadro boyunda pedalsız olarak 9.35 kilo ağırlığında. Haliyle birinci olarak el atılan yer yeni HMX Net karbon liflerden oluşan borular. HMX Net (High-modulus-X Naked External Tubeset) şu anda piyasada bulunan en kaliteli ve uçak yapımında da kullanılan karbon lifleri. HMX Net bir alt seviyedeki karbon cinsi olan HMX’e oranla daha parlak ve ince lifli olduğundan karbon görüntüsünden kayıp veriyor, fakat bu sadece görsel bir özellik. HMX Net kullanımının kadroda sağladığı ağırlık tasarrufu 95g.

Spark LTD
       Spark LTD

Dolayısıyla Spark’ta hafifliğin asıl önemli etkeni daha hafif donanım. Örnek olarak Truvativ Noir aynakol setini, yekpâre karbondan Scott gidon-gidon boğazı birimini ve DT Swiss karbon amortisörü zikredebiliriz. Bisiklet Nude TC arka amortisör ile 0-70 ve 110mm süspansiyon mesâfesinde ayarlanabiliyor.

Gelelim Scale LTD’e. Scale’de de aynı Spark’taki uygulamaya rastlıyoruz. IMP (Integrated Molding Process) yöntemiyle birleştirilen yeni karbon liflerinin yanında, ki bu kadroyla birleşik sele borusunda 100g tasarruf sağlamış, en önemli etken donanım. Scott ilk defa olarak bu modelde kendi lastiklerini değil, Continental’in yeni Mountain King modelini tercih etmiş, amortisör DT Swiss Carbon XCR 100 tekerlekler DT/Ritchey, SRAM X.0 ve Truvativ Noir’dan mürekkep çekiş sistemi ile Magura’nin karbon kollu Marta SL frenleri bisikletin ağırlığını 8.55 kiloya indiriyorlar.

Scale LTD
       Scale LTD

Scott’ın yepyeni yeniliği de haliyle Gambler. Gambler modeli ile Scott Nitrous ve High Octane modellerine veda ediyor. Bisikletin iki farklı modeli var, Gambler DH ve Gambler FR. Bu iki basarili modeli birden ikâme edecek bisiklet hakkında sayfamızın dergi kısmında etraflı bir makâle hazırlıyoruz, dolayısıyla şimdilik ilk tanıtımını yaptığımız habere yönlendirelim sizi.

Gambler DH10
       Gambler DH10

Gambler FR10
       Gambler FR10

Simplon

Simplon kesinlikle Eurobike’ın en parlayan markalarından biri oldu. Bunun nedenleri markanın 1 kilonun altında ağırlığa sahip olan yeni Razorblade kadrosu ile çift süspansiyonlu kadroları Stomp ve Elvox.

Razorblade
       Razorblade

Razorblade karbon kadroların ulaşabileceği tepe noktalarından birini temsil ediyor hiç şüphesiz. Bastan çarpıcı verileri, ağırlıkları verelim. Bu kadronun 44cm boyundaki bir modeli ile sabit çatallı bisiklet sadece 7.5 kilo ağırlığında, amortisörlü modeli ise 9.2 kilo. Kadronun 49cm boyundaki hâli 25g’lık bir tolerans payı bulunmakla birlikte sadece 990 g ağırlığında.

Razorblade
       Razorblade

Razorblade
       Razorblade

Kadroda “3FT – Triple Fusion Technology” kullanılıyor. Bu yekpâre (monokok) üretim ile boruların birbirine yapıştırmalı üretiminin birleştirilmesi. Yeni “Vibrex” arka çatal “monostay” tasarımı ve çeki boruları ile esnemezliği arttırıyor. “SCS+” teknolojisi boruları oval bir şekilde tasarlayıp konfor unsuru ile yanal esnemezliği aynı anda arttırmaya imkân tanımış. “Sandwich Carbon Dropouts” kadronun tekerlek mili alıcılarının alüminyum plakalar ile korunduğunu ifâde ediyor. Alt boruda “Double Chamber” tasarımına rastlıyoruz, boru tamamen boş değil, ikiye bölünmüş bir şekilde. Kadro boyu 40cm’den 56cm’e kadar çıkabiliyor, ki bu bayağı geniş bir yelpâze.

Stomp Razorblade’in çift süspansiyonlu hali diyebiliriz. 2007 yılında da ürün yelpâzesinde olan bu model 2008’de çok farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Kadro arka amortisör olmadan 49cm boyunda sadece 1760g ağırlığında, ki bu hafif bir arka süspansiyonlu 2 kilonun bayağı altında bir rakam demek. kullanılan karbon teknolojileri aynı, kadronun eklem kısmı da karbondan tasarlanmış. Arkada 115mm süspansiyon mesâfesi sunan ve geometrisi 130mm’lik amortisörlere göre tasarlanmış Stomp da aynı kadro boylarında üretiliyor. DT Swiss amortisörler ve tamamen Shimano XTR grubu ile bu kadronun bisiklet olarak ağırlığı 9.8 kilo.

Stomp
       Stomp

Stomp
       Stomp

Elvox ise geçen yıl nispeten ağır bir “all-mountain” modeliyken, yapılan değişikliklerle karşımıza hafif bir enduro olarak çıktı. Önde ve arkada (Fox RP23) 160mm süspansiyon mesâfesine sahip bisiklet yaklaşık 13.5 kilo ağırlığa sahip.

Elvox
       Elvox

Specialized

Specialized’ın 2008 yeniliklerinden sayfamızda oldukça uzun bir makâle ile bahsetmiştik. Markanın 2008 için en önemli diyebileceğimiz üç tane yeniliği var. Bunlardan birincisi yeni Stumpjumper FSR, ikincisi Pitch, üçüncüsü ise kadınlar için tasarlanmış olan Safire.

Stumpjumper FSR hakkında herhalde fazla bir şey söylemeye gerek yok. Bisiklet XC sınıfı hedeflenerek tasarlanmış. Pro Carbon / Pro / Expert / Elite ve Comp olmak üzere 5 tane modeli var. Kadro 120mm süspansiyon mesâfesi sunuyor, Specialized’ın geçen yıl Enduro modeli ile başlattığı “kendi süspansiyon öğeni kendin kullan” politikasının bir sonucu olarak amortisör markanın yeni tasarladığı Future Shock, arkada da yeni FlowControl Brain modeli çalışıyor. Bisikletin ağırlığı Pro Carbon modelinde sadece 10.9 kilo.

Stumpjumper FSR Pro Carbon
       Stumpjumper FSR Pro Carbon

Bisikleti geçen yılki Stumpjumper ile mukâyese ettiğimizde Enduro modeline doğru bayağı değişiklikler görüyoruz. Üst borunun yeni tasarımı yanal esnemezliği arttırıyor. Arka süspansiyon kinematiği çekiş sisteminden gelen etkileri engelliyor, amortisörün yeni konumu sele borusunu sonuna kadar sokmaya imkân tanıyor. Ön attırıcı E-Type ve çeki borusuna vidalı, bu da ön attırıcının da arka yapı ile birlikte hareket etmesine imkân tanıyor. Tekerlek mili alicisi arkada disk fren tarafında karbon değil alüminyumdan, bunun nedeni de isi yalıtımını daha verimli bir hale getirmek.

Bisikletin ilgi çekici özelliklerinden biri alın borusunun altta 1.5”, üstte ise 1 1/8” ölçüsünde, yani konik bir yapıya sahip olması. Bu şekilde karbon lifleri daha verimli bir şekilde “örülebiliyorlar”, alın borusunda bu şekilde erişilen yüksek esnemezlik değeri Enduro modelinde olduğu gibi çift köprülü bir amortisörü gereksiz kılan bir unsur. Buna ek olarak Specialized’ın 120mm’lik amortisör için verdiği 1450g ağırlık da fazlasıyla başarılı bir değer. En üst model olan FSR Pro Carbon’da kadro Specialized verilerine göre 1950g ağırlığında, arka amortisör fazladan bir 440g daha getiriyor.

Future Shock
       Future Shock

Bu bisikletin birebir “dişisi” ise Safire. Kadınların geometriye yönelik ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanmış olan model Stumpjumper FSR ile aynı donanım sahip. Yalnız boruların çapları daha dar, kadronun açılarında ufak farklılıklar var. Her halükârda yarışmak isteyen kadınların düşünmesi gereken bir model. Safire serisinde Shimano XTR ve SRAM X0 çekiş sistemli, 1400 gramlık Roval Contrôle XC Race tekerlek setli FSR Carbon en tepede bulunuyor, onu Expert ve Comp modelleri izliyorlar. kadınlar için modeller elbette bu kadar değil. Epic modelinin „dişisi“ olarak da Era düşünülmüş. 100mm süspansiyon mesâfesine sahip.

Safire Pro Carbon
       Safire Pro Carbon

Future Shock
       Future Shock

Era FSR Marathon
       Era FSR Marathon

Yeni Pitch modeli Specialized’ın 150mm süspansiyon mesâfesine sahip bir All Mountain bisikleti arayan, ancak bütçesi nispeten dar olanlara sunduğu seçenek. Bu gâyet akıllıca tasarlanmış bisiklet Enduro’nun ufak kardeşi gibi duruyor. Pitch Pro ve Pitch Comp modelleri bulunan bisikletin 150mm’lik süspansiyon mesâfesi önde Rock Shox Pike 351 ya da 327 (140mm) ile arkada Fox RP2 ya da X-Fusion O2R amortisörle sağlanıyor. Avid Juicy3 SL ya da Hayes Stroker Ryde frenler kullanılmış.

Pitch Pro
       Pitch Pro

Son olarak Stumpjumper modelinin 29” tekerlekli hâlinin de bulunduğunu hatırlatalım.

Stumpjumper 29 FSR
       Stumpjumper 29 FSR

Stevens

Stevens karbon bir XC çift süspansiyonlu model, bir enduro sınıfı model, bir de yeni karbon sabit kadrolu modeli ile öne çıkan Alman markalarındandı fuarda. Fluent Team modeli, daha doğrusu bütün yeni Fluent serisi arazi sürüşü (XC) ve maraton için düşünülmüş bir seri. Serinin en üst modeli de Fluent Carbon Team. Arkada 110mm süspansiyon mesâfesi sunan DT Swiss, önde ise 100mm’lik Fox 32F 100 RLC ile bu bisiklet 10.6 kilo ağırlığında, tamamen Shimano XTR çekiş sistemi ve fren donanımlı, kadro donanımı ise Ritchey WCS Carbon. Yekpâre karbon kadro aynı modelin alüminyum kadrosuna oranla 400g daha hafif.

Fluent Carbon Team
       Fluent Carbon Team

Glide Team Stevens’in 130mm süspansiyon mesâfesi ile daha ziyâde tur/enduro arasında konumlandırdığı bir model. Tamamen XTR donanımlı üst modeldeki 12.1 kilodan başlayan ağırlığa sahip kadro 7005 alüminyumdan. Gene arkada DT Swiss (XM180), önde ise 100-140mm arasında ayarlanabilen Fox Talas RLC tercih edilmiş. Frenler ve çekiş sistemi tamamen Shimano XTR.

Glide Team
       Glide Team

Sabit kadrolu SMC (Stevens Mountain Carbon) modeli ise bilhassa kadrosunun tasarımı ile dikkat çekiyor. Üst borudan gelen karbon lifleri bir balık yüzgeci gibi yassılaşarak arkada bir “monostay”e dönüşüyorlar. Haliyle tamamen yarış hedeflenerek tasarlanmış bir bisiklet. 9.1 kilo ağırlığında, Fox F32 F80 RLC amortisör kullanılmış. Kadrosunun ağırlığı 20” boyunda 1.120g, tamamen Shimano XTR donanımlı.

SMC1 Team
       SMC1 Team

SMC1 Team
       SMC1 Team

Storck

Storck 2008 yılında birkaç önemli yenilikle sahneye çıkan markalardan biri. Bunlardan yol bisikleti Fascenario’dan daha önce sayfamızda bahsetmiştik. Dağ bisikleti alanında markanın en önemli yeniliği Rebelion 1.0 ve 1.1 modelleri. Storck bu modellerde „Vacuum Void Controlled – VVC“ sürecini kullanarak aynı Fascenario’da olduğu gibi „sıradan“ Rebel Carbon modeline oranla %38 oranında ağırlık tasarrufuna gitmeyi, bu esnâda da esnemezliği arttırmayı başarmış. Kadro kalın boru çapları ve yeni arka tasarımı ile göze batıyor. Bu arka tasarım ağırlık tasarrufuna katkıda bulunurken daha kayıpsız bir güç aktarımını mümkün kılmış. Ayrıca arka disk fren alicisi alt çeki borusuna yerleştirilmiş.

Rebelion 1.1
       Rebelion 1.1

Trek

Trek’in 2008 yenilikleri hakkında sayfamızda epey yazı çıktı. Markanın 2008 yılında çok önemli iki teknolojik yeniliği var. Bunlardan birincisi ABP – Active Braking Point. sıradan arka süspansiyon tasarımlarında çeki borusunun sonundaki eklem noktası tekerlek milinin ya altında ya da üstünde. Trek’in yeni ABP sisteminde ise tekerlek mili ile süspansiyonun eklemi aynı eksen üzerindeler. Bu sayede süspansiyon fren esnâsında hiç olmadığı kadar etkin çalışıyor.

ABP
       ABP

Markanın ikinci teknolojik yeniliği ise Full Floater. Bu tasarımda arka amortisörün kadroya bağlı olduğu nokta hareketli. Amortisör yukarıda EVO Link’e bağlı, aşağıda ise alt çeki borusunun devamına. Bu sayede ufak engebeleri emmesi, kısacası hassasiyeti çok yükseliyor arka süspansiyonun.

Full Floater (üst eski, alt yeni sistem)
       Full Floater (üst eski, alt yeni sistem)

EVO Link bisikletin kadrosunun iki kısmını birbirine bağlayan eklem. Şimdiye kadar Trek bu eklemde üç parçadan oluşan Rocker Link’i kullanıyordu, artık yekpâre EVO Link’i kullanıyor. Bunun getirisi haliyle daha fazla yanal esnemezlik.

Trek Full Floater & EVO Link
       Trek Full Floater & EVO Link

Bu çift süspansiyon teknolojileri 120mm süspansiyon mesâfesine sahip 4 modelde kullanılacak 2008 yılında: Fuel EX9.5, EX9.0, EX8, EX7. Haliyle model serisinin en üst modeli Fuel EX 9.5. Trek’in OCLV karbon kadrosu 120mm süspansiyon mesâfesi Fox Float RP3 ile sunuyor, önde Fox Talas RLC amortisör 90-130mm arasında ayarlanabiliyor, SRAM X.0, Shimano XTR ve Bontrager donanımlarına sahip bisikletin kadrosu da ayrı satılıyor.

Fuel EX 9.5
       Fuel EX 9.5

Trek’in 2008 ürün yelpâzesinde yer alan ilgi çekici bir model ise 69er. Yayılan her iki tekerleği de 29 inç yapma eğiliminin aksine bu bisiklet sadece önde 29” tekerlek kullanırken arkada bildik 26” tekerlekte karar kılmış. Bunun nedeni de 29“ tekerleğin engel asma vb. durumlardaki artısını önde kullanırken arkada daha ufak bir tekerleğin hem denge sağladığı, hem de bisikleti daha çevik kıldığı. Bu bisikletin bir tek vitesli (singlespeed), bir 3x9 vitesli, bir de Top Fuel 69er olarak çift süspansiyonlu modelleri var. Bu sonuncuda Fox’un amortisörler yazımızda da bahsettiğimiz yeni F29 100RL amortisörü kullanılmış. Sabit kadrolu, alüminyum boruları „hydroforming“ yöntemi ile üretilmiş modellerde ise kullanılan amortisör 100mm’lik Maverick Custom Double crown, ki bu “upside-down”, yani ters amortisör kullanma bisikleti çarpıcı kadro tasarımı ile birleştirildiğinde görsel olarak gerçekten çok farklı ve karakter sahibi kılan özellik.

69er Singlespeed
       69er Singlespeed

Fuel 69er
       Fuel 69er

Wheeler

Wheeler markasının ürün yelpâzesinde 2008 yılında iki önemli yenilik var. Bunlardan birincisi enduro sınıfı Hornet serisinin en üst modeli Hornet 10. Bu modelde Fox 32 Talas RLC ve Manitou amortisörler kullanılmış. Tamamen Shimano XT grubu ve Crank Brothers’in Acid pedalları göze çarpan diğer özellikler.

Hornet 10
       Hornet 10

Asıl yenilik yeni RAMP serisi. RAMP haliyle bir kısaltma, “Revolutionary suspension construction, Active movement control, Marathon endurance geometry, Performance system” tümcelerinin bas harflerinden oluşuyor. 120mm süspansiyon mesâfesi ile daha çok tur ve maraton yarışları için düşünülmüş bir model. Rock Shox Revelation ve Fox Float RP23 amortisörler, ile tamamen Shimano XT donanımına sahip.

Ramp 10
       Ramp 10

Eurobike 2007 Bisikletler Galerisi

 

  Bu haber 12571 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015