Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Ocak . 2021  
Eurobike 2007 - Genel Değerlendirme Ve Geri Kalan

Eurobike 2007 - Genel Değerlendirme Ve Geri Kalan

Eurobike'tan Geriye Kalan

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.9.2007
Eurobike 2007 fuarının bitişinden tam 2 hafta sonra fuar hakkındaki son yazıya da oturduk. Eurobike’in ardından neler kaldı? Bu son yazıda genel bir değerlendirme yapacak ve fuarın „teknik“ konular haricinde kalanları, yaşadıklarımızı gözden geçireceğiz.

2008’de Neler Olacak?

Önce dağ bisikletinde 2008 yılında bizce öne çıkmaya başlayan eğilimleri, modaları sayalım:

Kadınlara yönelik ürünler artık istisnâ olmaktan tamamen çıktı. Hemen bütün markaların artık kadınlara özgü ürün serileri ve modelleri var. Geçtiğimiz yıllarda kadın vücudunun farklı ölçüleri hesaba katılarak tasarlanan bisikletlerden sonra artık kadınlar her türlü ürün grubunda temsil ediliyorlar. Yani kadınlar için artık bahane kalmamış oluyor.

10 kilonun altında çift süspansiyonlu bisikletler bu yıl en çok göze batan ürünler arasındaydılar. Cannondale Scalpel, Scott Spark gibi ürünler XC sınıfında giderek yayılan çift süspansiyonlu bisikletlere örnekler. Sabit kadrolu bisikletlerle karşılaştırıldığında ağırlık zaafı bulunmayan bu bisikletlerden profesyonellerde giderek daha fazla göreceğiz sanırsak.

Hafif all-mountain/enduro bisikletleri bizce çok önemli bir gelişme. Elbette her ürün serisinin en üst sınıfında, ancak 12 kilo civarında ve 120-150mm arasında süspansiyon mesâfesine sahip modeller artık yokuş yukarı çıkarken zorlanmadan inişlerde yüksek verim almayı mümkün kılıyorlar. Bu tarz ürünlerin giderek yayılacağını düşünüyoruz.

Defile
       Defile

MTBTR Ne Yaptı

Kısaca bir kendi karnemize bakalım. Genel olarak MTBTR açısından çok başarılı bir fuar olduğunu söylemek mümkün. Üç albümde 598 fotoğraf sunduk sizlere. Bu 598 fotoğraf elbette çekilen iki bin civarında fotoğraftan seçtiklerimiz. Buna ek olarak MTBTR albümleri Sicklines, cyclelicio.us, MTBR gibi belli başlı dağ bisikleti sitelerinde referans oldular. MTBR forumlarında gördüğümüz ve bizi çok güldüren ”somebody Turkish really hit Eurobike with a camera” cümlesi ya da cyclelicious sayfasındaki ”MTBTR Eurobike bike porn” tasviri bunun bir ifâdesi kesinlikle. Bunun da dışında Amerika’dan Rusya’ya, İtalya’dan Belçika’ya, Yeni Zelanda’dan İngiltere’ye, İsrail’den Almanya’ya onlarca ülkenin forumlarında, dağ bisikleti portallarinda “foto.mtbtr.com” linki var. Eurobike’in ikinci günü çektiğimiz fotoğrafları tasnif edip albüm haline anca getirip, üçüncü gün sabah saat 03:30’da ışıkları sönmüş fuar alanına gelip, arabadan inip elde diz üstü bilgisayar W-LAN arayarak internete yüklemeye varacak kadar güncelliği yakalama azminin getirdiği doğal sonuç bu.

Peki neden böyle, bu kadar uzun ve detaylı yazıyoruz? Bu konuya gecen yıl da değinmiştik. MTBTR olarak kendimize biçtiğimiz bir vizyon var. Bu vizyon Türkiye’nin dağ bisikletinde dünyaya açılan pencerelerinden biri olmak. Amacımız bu pencereyi ardına kadar açmak. Bu da mümkün olduğunca fazla yeniliğin okuyucuya ulaştırılması, mümkün olduğunca fazla teknolojinin tanıtımı, mümkün olduğunca fazla çeşit ve yorum demek. Bizce MTBTR’nin bugün geldiği yerde, ulaştığı seviyede olması gerekeni yapıyoruz.

Ha, bütün bu iş esnâsında “t-shirt adam”ın sırtımızı sıvazlamasını ve Yeti’den zar zor kaçarak kurtulduğumuzu da unutmamak gerek. Canımızı zor kurtardık.

T-Shirt adam
       T-Shirt adam

Yeti ve Melike
       Yeti ve Melike

Eurobike Awards

İstenirse hakkında baştan aşağı yeni bir makâle yazılabilecek konulardan biri de her yıl verilen geleneksel Eurobike ödülleri. Sayıca kimsenin gönlünü kırmamak için olsa gerek, 4 altın, 8 gümüş ve tam 35 bronz madalya alan ödül vardı bu yıl da. Dolayısıyla sadece altın ve gümüş alan ödüllere yer ayırmak sanırız en iyisi olacak.

Flevobike GreenMachine yatarak kullanılan bir şehir içi bisikleti. Çekiş sistemi tamamen kapalı tutulmuş, Hollandalı ufak bir firma tarafından üretiliyor.

Flevobike
       Flevobike

Giant CityStorm “system integration” fikrinin şehir bisikletlerinde de uygulandığının göstergesi.

Giant City Storm
       Giant City Storm

Topeak Jango bisiklet olarak tanımadığımız bir markanın geliştirdiği yeni bir bisiklet. Topeak’in bütün ürünleri bisiklete takılıp taşınabiliyor.

Topeak Jango
       Topeak Jango

Busch/Müler Lumotec IQ Fly LED’li far. En büyük özelliği LED’lerin zaafı olan ışığı keskin bir huzme haline getirmedeki başarısı.

Lumotec IQ
       Lumotec IQ

Gümüş alan ürünlere gelince.

Additive Bike bisikletler makâlesinde de belirttiğimiz sistemi ile gerçekten ödülü hak eden bir marka bize göre.

Additive Bike
       Additive Bike

Simplon Razorblade hakkında da detaylı bilgi bisikletler makâlesinde mevcut.

Momo Design Citybike karbon, titanyum ve alüminyumun bir arada kullanıldığı, son derece şık tasarımlı bir şehir bisikleti.

Momo Design
       Momo Design

Treré X-Bionic Race Shirt teri soğutma unsuru olarak “kullanabilen” ve oluşan ter buharını doğrudan dışarı atmaya çalışmayan, bu sayede adeta bir klima gibi çalışan triko.

X-Bionic
       X-Bionic

Adidas Twice markanın yeni dağ bisikleti ayakkabısı. Bilhassa esnek tabanı ile dikkat çekiyor.

Adidas Twice
       Adidas Twice

Adidas Twice
       Adidas Twice

Knog Gator 605 su geçirmez, üç kademeli far.

Knog Gator 605
       Knog Gator 605

Brooks Brick Lane “retro” tasarım akımının bisiklet çantasında kendini bulduğu bir ürün.

Giant City Storm
       Giant City Storm

Kızlar

Eurobike giderek araba fuarlarına benzemeye başlıyor. Ortada dolaşan mini etekli kız sayısında bayağı bir artış olduğu kesin. Buna ek olarak markalarda da farklı pazarlama taktikleri var. Bilhassa Marzocchi’nin önünde sıkça oluşan uzun kuyruğun nedeni haliyle markanın ürünleri değil, Marzocchi’nin meşhur Bombergirl’ü idi. Mariella’dan elbette biz de MTBTR’ye ithaf ile imzalanmış bir posteri kaptık. Ayrıca Marzocchi’nin Niki Gudex ile gerçekleştirdiği fotoğraf serisi de görmeye değer.

Buna ek olarak Kelly’s’in anlaşılan gelenekselleştirdiği vücut boyama etkinliği, Johnny Loco markasının tanıtımını yapan kızlar, Kalas markasının tanıtım mankenleri, Pinarello’nun konu mankeni en çok ilgiyi çektiler. Campagnolo’nun konu mankenleri markanın ürünlerine yoğunlaşmayı zorlaştırırken geleneksel Eurobike defilesindeki mankenler de dikkate değerdi. Markalar bu şekilde satışlarını arttırıyorlar mi bilmiyoruz ama bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isteyenleri birkaç seçme fotoğraf içeren “Girls” galerisine alalım.

Eurobike girls

Campagnolo girls
       Campagnolo girls

Marzocchi imza
       Marzocchi imza

Northwave

Fuarın magazin sahasına daldık, devam edelim. Northwave ürün pazarlamada son derece eğlenceli bir fikir bulmuş. meşhur sinema filmlerinin afişlerini Northwave kullanan yıldızlarla birlikte yeniden canlandırmış. Elbette markanın en önemli temsilcilerinden Gunn-Rita Dahle Flesja da oradaydı. Ondan da birkaç poster aldık MTBTR’ye ithaf ile. Komik bir de olay geçti, Dahle’nin “konu mankeni” olduğu iki sinema posteri var. Bunlardan birincisi “Ah Mary Vah Mary” filminin afişi, diğeri “Kill Bill” filminin afişi. İmza sırası bize geldiğinde Dahle “şimdiye kadar sadece Ah Mary Vah Mary afişi imzaladım” dedi, biz de bunun üzerine Kill Bill afişlerinde karar kıldık. Zâten Dahle’nin bisiklet kariyerine bakınca “The Bride” kimliği kendisine çok daha uyuyor bizce.

Dahle
       Dahle

Dahle
       Dahle

Tom Boonen - Gladiator
       Tom Boonen - Gladiator

Gunn-Rita - Kill Bill
       Gunn-Rita - Kill Bill

Gunn-Rita - There
       Gunn-Rita - There's Something About Mary

Herminda - Zorro
       Herminda - Zorro

Denemeler

Eurobike fuarı kapsamında DemoDay’den bahsettik. Fakat haliyle sadece dağ bisikletinden ibâret değil fuar. Bu nedenle deneme fırsatı bulduğumuz birkaç farklı tasarımdan da bahsedelim.

Test
       Test

Test
       Test

Test
       Test

Üç tekerlekli bisikletler hakkında tek bir yorum yapabiliriz: Harika. Kullanımı son derece eğlenceli, hızlı, yokuş yukarı beklenmeyecek kadar kolay çıkan, go-kart tarzı bir kullanım hissi veren bu aletlerin tek zaafı nispeten alçak olmaları ve bisiklet yolları haricinde –hele de Türkiye’de- pek de güvenli olmamaları. Fakat onun dışında bilhassa önde tek-arkada iki tekerlekli modelin –biz henüz yapamamış olsak da- şaha kalkma, kıç attırma türü atraksiyonlara da imkân tanıdığını ekleyelim.

Test
       Test

Bir başka eğlenceli alet ise bodybuddy. Bu alet basamak çıkma hareketini bisiklete taşıyor. Kendisinden beklenmeyecek şekilde çabuk hızlanan alet hakkında yorum “acayip eğlenceli” seklinde.

It’s Party Time

Tipik Eurobike fuarı halk gününden önceki gece verilen parti ile son buluyor. Haliyle aşağı yukarı herkesin tahmin edebileceği, yemek bedava, içki paralı, bol bol rock konseri, tepinme türü bir parti. 30’a merdiven dayamış yaşıma rağmen “rock konserinde sevgiliyi omza alma” aksiyonunu omurgama zarar gelmeden atlatmış olmamı muhtemelen konser öncesi “sağlıklı beslenme”me borçluyum (Burada hariçten yorum geliyor: “Hayır, kesinlikle sevgilinin hafif olmasına borçlusun tabii!”). Peki.

Yemek
       Yemek

Yemek
       Yemek

Konser bölümündeki halimizi sanırız aşağıdaki video (WMV, ~10MB) anlatmaya yeter de artar. Videodaki görüntü kalitesi maalesef kameramanın kamerayı sabit tutamaması nedeniyle nispeten basarisiz olsa da konser ortamını fazlasıyla yansıtıyor kanımızca (kameramanın notu: kameramanın altında sürekli zıplayan biri olduğu zaman film çekmek de zorlaşıyor elbette!”).

Eurobike parti videosu

Konser
       Konser

Dünya kirmizi beyaz
       Dünya kirmizi beyaz

Son Söz Ve Teşekkür

MTBTR bir takım, bir ekip çalışmasının ürünü. Haliyle son söz olarak MTBTR ekibini oluşturan herkesin bugün geldiğimiz yerde payı olduğunu, bu fuar “yayınının” bu derece başarılı ve kapsamlı olmasında kişisel çaba değil, ekip ve takım ruhunun ne büyük bir etken olduğunu bir kere daha vurgulamak şart.

Dolayısıyla bu başarılı çalışmanın arkasındaki MTBTR ekibindeki bütün arkadaşlara, bilhassa oralarda mütemâdiyen telefonlu destek ile yardımcı olan Alptekin’e minnettarız.

Eurobike 2008’de görüşmek üzere. Sürç-ü lisân ettiysek affola.

 

  Bu haber 8835 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015