Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
17 . Ocak . 2021  
Yalova Kupası Sahibini Buldu

Yalova Kupası Sahibini Buldu

5. Yalova Aksa Kupası Sonuçları

Mustafa Özyılmaz   mtbtr.com © 17.9.2007
Yalova'dan haberler ile yeniden karşınızdayız. Bakalım bu hafta sonu Yalova Denizçalı köyünde neler yaşanmış, kimler kazanmış kimler kaybetmiş.

Bu yıl beşincisi yapılan Yalova Aksa dağ bisikleti yarışında parkurda ufak tefek değişikliklere gidilmiş. Tel örgülü ve yarıklı iniş çıkarılarak onun yerine çok daha teknik ve bir o kadar da zevkli bir iniş parkura dahil edilmiş. Bu değişiklik parkurun kalitesini arttırırken aynı zamanda heyecanlı anları da beraberinde getirdi.

Lafı çok uzatmadan yarışta neler olmuş bir bakalım. Sabah seansında yapılan 90 dakika yarışı ile analizimize başlayalım.

Elit B'de Brisaspor takımından milli sporcu Uğur Marmara rahat bir birincilik elde etti. Söylemek bize düşmez belki ama Uğur Elit A kategosine daha çok yakışan bir sporcu. Elit B kategorisinin tanımına baktığımızda henüz profesyonelleşmemiş, deneyim kazanmak isteyen, bu spora yeni başlamış sporcuların rekabet edebileceği bir ortam olduğunu görüyoruz. Bizce Uğur Marmara hem takımı ile hem de performansı ile Elit A'ya daha çok yakışıyor.

 Uğur Marmara Elit B birincisi
        Uğur Marmara Elit B birincisi

Uğur Marmara'yı İzmir bölgesinden Turgay Germen takip etti. Turgay bu kategoride her yarışta kürsü görmeye gayret ediyor. Başarılarının devamını diliyoruz. Aynı zamanda üçüncü olan arkadaşımız İbrahim Şit'i de tebrik ediyoruz.

Son olarak Elit B kategorisi için birşeyler söylemek istiyorum. Elit B kategorisi yarışan sayısını arttırmak ve daha az profesyonel olanlar arasında rekabetin arttırılması amacıyla açıldı. Ancak son zamanlarda neredeyse tüm sporcular Elit B kategorisine kaçar oldu. Bu kaçışın belli sebepleri var.

Birincisi Elit A yarışcılarının çok hızlı olması ve geride kalanların harcırah alamayacak sıralamalarda kalması. Bir çok sporcunun maddi anlamda sıkıntıda olması insanları bu doğrultuda gitmeye yöneltiyor. Elit B'de rahat rahat yarışıp harcırah alabiliyorlar. Ancak böyle böyle bu sporcularımız gelişemiyorlar çünkü 90 dakika yarışmaya alışıyorlar, bu doğrultuda antrenman yapıyorlar ve Elit A'nın 150 dakika süren temposuna hiçbir zaman hazır hale gelemiyorlar. Bu da profesyonel sporcu sayımızın yerinde saymasına neden oluyor.

Elit A kategorisindeki sporcu sayısının azalmasının profesyonel sporcularımız üzerindeki etkisine bakalım bir de. Elit A'da iyi bir yer edinebilmek için fazladan çaba sarf eden, en profesyonel parçaları alan bir çok harcamada bulunan sporcularımız sporcu azlığı nedeniyle %65 harcırah uygulaması altında eziliyor. 15 sporcu katılsa ancak ilk 9'a girebilen bu imkandan yararlanabiliyor. Benim görüşüme göre bu kategori daha çok özendirilmeli. Bu sistemde bir değişiklik yapılmalı. Belki ilk 20 denilerek eski sisteme geri dönülmeli. Yoksa bir zaman sonra ilk 10 haricinde kalan sporcularda Elit B yarışmak isteyebileceklerdir.

 Eda Konuk genç bayanlar birincisi
        Eda Konuk genç bayanlar birincisi

Ayrıca Elit B'de yarışmak içinde bir kriter olması gerekir diye düşünüyorum. Örneğin yıl içinde 5 kere Elit B birincisi olan birisi Elit B yarıştırılmasın veya bir yıl boyunca Elit B puanları tutularak sezon sonunda dereceye girenler bir sonraki sezonda Elit A yarıştırılsın. Yoksa bu şekilde giderse ciddi anlamda profesyonelleşmiş ve yabancılar ile yarışabilecek düzeyde güçlü sporcu akışını sağlayamayacağız gibi görünüyor.

Tabii tüm bunların hepsi yalnızca birer öneri. Yapılır veya yapılmaz bilemeyiz ancak ortada bir tezat olduğu gerçek.

Gelelim deneyimli abilerimize. Master kategorisinde süpriz yok. Brisaspor'dan Nevzat Kıral birinci, Scott Türkiye'den Bora Tirki ikinci, İzmir'den Ali Ekber Kılıç üçüncü oldular. Hepsini ayrı ayrı tebrik ediyoruz.

Son olarak en önemli kategoriye C2 puanı veren yarışa Elit A kategorisine bakalım. 15 kişinin start aldığı yarışmada start anında Kamil Akalp ile Serkan Çalıcı'nın gidonları birbirine dolanınca yarış kaza ile başladı. Kamil bisikletinde oluşan sorun nedeniyle yarışmaya devam edemezken Serkan tekrar yarışa dönebildi.

8 tur üzerinden yapılan yarışta sporcular 5.6 km lik parkurda ter döktü. Brisaspor'dan Bilal Akgül yarışın favorisiydi. Yarışın son turuna kadar liderliği bırakmadı ancak kendini aşırı zorlaması nedeniyle son turda performansı düşünce Alman Lehmman onu geçti ve birinci oldu. Lehman ve Bilal'i Scott Türkiye'den Muammer Yıldız takip etti. Üç sporcuyuda can-ı gönülden kutluyoruz.

Yarışın detaylı sonuçlarına ve tur sürelerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

5. Yalova Aksa Kupası Sonuçları

Sonuçlar: www.30speed.com

 

  Bu haber 5402 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015