Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
Bike & Outdoor Cross Duatlon Yarışı Yapıldı

Bike & Outdoor Cross Duatlon Yarışı Yapıldı

Arazide Koşu ve Bisiklet

Mustafa Özyılmaz   mtbtr.com © 11.12.2007
Değişik bir disiplin ile kış yarışlarına devam ediyoruz. Bu Pazar (09.12.2007) Belgrad Ormanı Neşetsuyu'nda Scott Türkiye nin ana sponsorluğunda Bike and outdoor un düzenlediği duatlon (koşu-bisiklet-koşu) yarışı koşuldu. İlk kez katıldığım duatlon yarışından bu kadar keyif alacağımı hiç düşünmüyordum. Çünkü bende çoğu insan gibi koşmaktan keyif almayan bir insanım ama meğer yanılıyormuşum…

Sporcular sabah saat 9 da yarış alanında buluştular. İlk gittiğimizde bir faaliyet yoktu ancak kısa bir süre sonra gelen bariyerler, Red Bull ekibi, telsizler, megafonlar, aralıksız dolandırılan şeritler sayesinde kısa süre içerisinde harika bir atmosfer yaratıldı. Startın görünüşü normal bir federasyon yarışını aratmıyordu. Yarışın iki disiplini birleştirmesi nedeniyle her iki sporu yapan sporcular tek yarışta birleşmiş oldu.

       

Heyecan içinde numaralarımızı aldık. Yalnız bu sefer bir fark vardı. Numarayı sırta değil öne takıyorduk. Çünkü koşu etabında hakemlerin daha iyi not tutabilmesi amacıyla bu uygulama yapılıyordu. İlk kez bir yarışta koşu ile start almanın tadını yaşadık. Herkes heyecanla koşu parkuruna atıldı. Koşu parkurunda bir tur yaklaşık 5 dakika sürüyordu. En zorlu kategori 4–3–2 ( 4 tur koşu, 3 tur bisiklet, 2 tur koşu) şeklinde yarışacaktı. En kolay kategori ise 2–2–1 şeklinde yarıştı. Koşu parkuru çok güzel ayarlanmıştı. Hem kısa hem turlu olması, sürekli seyircilerin önünden geçmemizi ve sürekli destek almamızı sağladı olayı renklendirdi. Koşunun maksimum hız limiti az çok belli olduğundan herkes birbirine yakındı. Bu yarışı daha da zevkli hale getirdi.

Biz bisikletçiler olarak koşuda oldukça kötü bir performans sergilemeyi bekliyorduk. Ancak yine de iyi koşarak çok arkalarda kalmadık. İlk koşu etabını bitiren yarışılar değişim noktasına gelip bisiklet kıyafetlerini giyip bisikletlerini aldılar ve bisiklet etabına başladılar. Bisiklet etabı Kaçkar Antrenman Yarışları’na katılan arkadaşlarımız için hiç yabancı değildi. Uzun bir çıkış ve ardından çok keyifli bir inişe sahip bisiklet parkuru inanılmaz keyif verdi.

Koşu etabı benim için 20 dakika sürdü(4 tur). 20 dakika antrenman yarışı için tam kıvamına bir süreydi. Hemen ardından bisiklet etabı vardı o da 1 saate yakın sürdü (3 tur) .

       

Bisiklet etabının tamamlanmasının hemen ardından yeniden değişim noktasına gidip yeniden koşu moduna geçtik. İkinci koşuya başladığımızda fark ettik ki bisiklet etabında arayı çok fazla açmışız. Rahat bir 10 dakikalık koşu sonucunda takım arkadaşım İbrahim ile birlikte yarışı tamamladık. Finişte izleyenlere kısa süreli bir heyecan yaşattık :).

Duatlon açıkçası bana bisiklet yarışlarından çok daha fazla zevk verdi. Bisiklet yarışlarında olduğu gibi 2 saat boyunca aynı uzun parkurda dönmek sıkıcı olabiliyor bazen (parkuruna göre) ama bu yarışta sürekli disiplin değiştirmek, parkurların kısa ve turlu olması, seyircilerin her noktada olabilmesi çok keyif verici oldu. Koşudan korkup gelmeyenler çok şey kaçırdı diyebilirim. Çok eğlenceli geçen bir yarış oldu. Koştuk, bisiklete bindik, yarış sonrası Red Bull içtik , sucuk ekmek yedik , ödül aldık :) daha ne olsun ki :).

       

Bu yarıştan bahsederken bir isime teşekkür etmeden geçemeyiz. Yarışın fikrini ortaya atan, attığı fikire sonuna kadar inanan, planını programını yapan, yarış süresinde mikrofon ile yarışı anlatıp, sporculara destek olan Bora TİRKİ teşekkürü hak etti.

Tabi unutmadan önemli katkıları geçen sponsorlardan da bahsedelim. Scott Türkiye dereceye giren herkese, Salomon ise her kategorinin birincisine koşu ayakkabısı hediye etti. Red Bull ekibi ile birlikte tam destek verdi. Tüm sponsorlara ve özveri ile çalışan Bike And Outdoor ekibine teşekkür ediyoruz.

Sonuçlar şu şekilde oldu:

Amatör Bayanlarda birinciliği; 51dk 54 saniyelik derecesi ile Gonca ÜNAL, ikinciliği; 52 dk,10 saniye ile Ayşin Özer BAŞKIR, üçüncülüğü ise; 55dk 50 saniyelik derecesi ile Hülya ORAK aldı.

Amatör Erkeklerde birinciliği; 38dk 42 saniyelik derecesi ile Yiğit YAZICI, ikinciliği; 41dk 51 saniye ile Cenk TURAN ve üçüncülüğü Scott Türkiye Takımında 43 dakikalık derecesi ile Erol ÖZBEY'in elde etti.

16–23 yaş Genç Erkeklerde birinciliği; 1 saat 1dk 08 saniyelik derecesi ile Atilla Bisiklet Takımından İsmail DEMİRKAN, ikinciliği 1 saat 4dk 58saniye ile yine aynı takımdan Tunca GÜRKAN, üçüncülüğü ise 1saat 8 dk 46 saniyelik derecesi ile yakından takip ettiğim Yamaç KOLATAN elde etti.

       

23–30 Yaş Büyük Erkeklerde; birinciliği 1 saat 17dk 44 saniyelik derecesi ile Scott Türkiye Takımından Muammer YILDIZ, İkinciliği 1 saat 26 dk 55 saniyelik derecesi ile aynı takımdan İbrahim KÜÇÜKDOĞAN, 1 saniye arkasından gelen yine Scott Türkiye Takımından Mustafa ÖZYILMAZ ise üçüncülüğü elde etti.

30 Yaş Üstü Büyük Erkeklerde; birinciliği 1 saat 32 dk 5 saniyelik derecesi ile Team Touareg'ten Faruk KAR, ikinciliği 1 saat 33 dk 18 saniyelik derecesi ile Scott Türkiye Takımı sporcusu Cüneyt EVİNER,1 saat 39 dk 5 saniye ile Bike&Outdoor Sponsorluğunda yarışan Metin TANYEL üçüncülüğü elde etti.

Yarış Sonuçları Tüm Liste
Yarış Fotoğrafları ( fotohasan.net )

Kaynak: Bikeandoutdoor.com

 

  Bu haber 4999 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015