Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
13 . Ağustos . 2020  
Küresel Isınmaya Karşı Bisiklet!

Küresel Isınmaya Karşı Bisiklet!

Bisiklet Bir Ulaşım Aracıdır Sempozyumu Tamamlandı

Ayşin Özer Başkır   mtbtr.com © 8.2.2008
"Bisiklet bir ulaşım aracıdır!" sempozyumu 6 Şubat Perşembe günü İstanbul'da geniş bir katılım ile gerçekleşti.

Sempozyuma bir gün kala "Hadi Ayşin madem bir ulaşım aracı ulaş bakalım evinden işine!" dedim ve attım kendimi yollara; istikamet Tarabya- Pangaltı, güzergâh boğaz boyunca Beşiktaş, Akaretler'den Nişantaşı, Osmanbey ve Pangaltı. Trafikte bisiklete binen biniciler üç aşağı beş yukarı nasıl sorunlarla karşılaştığımı tahmin ediyorlardır. Binmeyeler ise çok daha korkunç şeyler düşünüyorlardır! Şunun farkına vardım ki bana sorun yaratan sürücüler, yayalar aslında kötü niyetli değiller, sadece bilmiyorlar, anlamıyorlar. Bisikletin bir araç olduğunu, bunu kullanma hakkına sahip, normal insanlar olabileceğini bilemiyorlar. En yakın arkadaşlarım bile işe bisikletle gittim dediğimde bana ne kadar a – normal olduğumu hissettiren cümleler kurarlarken, bu arkadaşlarım, canlarım ciğerlerim bile bana uzaylı gibi bakarken, babam beni gördüğünde hala ‘cık cık cık ‘ derken biz nasıl yapacağız da yapacağız bisiklet bir araçtır hadi ulaşalım diyeceğiz?

Almanya'da bisiklete binenlere kimse uzaylı gibi bakmıyor, anneler bisikletlerinin arkasına çocuklarını oturtup yuvaya çocuklarını bırakırken, ayağı pedala değenler kendileri bisiklete binerek okula gidiyorlar. "Aaaa bakarmısın ne marjinal anne!" demiyor kimse, onlara gayet ve gayet NORMAL diyor.

Aslında hep diyoruz ya bu kültür meselesi, peki ama kardeşim nasıl oluşacak bu kültür… Oluşacak mı? …Yoksa bize uymaz kardeşim mi.?.. Biz iyiyiz böyle… Halk bunu istemiyor mu diyeceğiz…(reytingleri az ama…)

Aslına bakarsanız bu bir devlet politikası olarak gündeme gelmediği sürece bizler bu ülkede uzaylı a-normaller olarak bisiklete binmeye devam ederiz…

Sivil toplum örgütlerinin iyi niyetine, olması gerektiğine sonuna kadar inansam da içinde bilfiil Don Kişot gibi savaşmaya hazır da olsam bu hareketlerin asıl istenen sonuca bizi getireceğine olan inancım son derece az… Bizim istediğimiz sonuç ne tabii burada bu da çok önemli… İstanbul’a 643km bisiklet yolu ise eyvallah olur tabi… Neden olmasın 1000 de olur… Ama istediğimiz dünyada ve özelinde Türkiye'de bisikletin yaşamın bir parçası olmasını sağlamaksa bu şu andaki mantıkla çok ama çok zor…

Paris Bisiklet İstasyonlarından Bir Görüntü
       Paris Bisiklet İstasyonlarından Bir Görüntü

Çok güzel olan bir durum böyle bir sempozyumun gerçekleşmesi idi, hayatına bisiklet girmiş ve bunun için uğraşan bütün grupların bunu sahiplenip orada olması güzeldi, çok güzeldi, hafta içi işini gücünü bırakıp 100 kişiden fazla katılımcının büyük bir dikkatle sempozyumu izlemesi ümit vericiydi, en azından bu konuyu tartışmaya başlamamız çok ama çok güzeldi.

Odtü öğretim üyesi Sorgun Tont’un hoş sohbeti, bisikletin hayatlarının bir parçası olduğu konuşmacılar Murat Suyabatmaz, Aydan Çelik ve Ulaş Baydar’ı dinlemek ve İstanbul Büyük Şehir Belediyesinden Ertan Şimşek’i de aramızda görmek sevindiriciydi.

Ulaşım Planlama dairesinden Ertan Şimşek’in sunumunu izlerken çok etkilendim, bütün iyi niyetiyle görevini yaparken ilk başlarda yaptığı işe inanmadığını itiraf etmesi oldukça hoştu. Projelerini anlattıktan sonra… "Ben inanmaya başladım, projelerini biz yaptık hazır onay bekliyoruz" derken, aslında ‘şimdi üst yönetimin inanıp onay vermesi gerekli’ der gibiydi. Peki, ama kim buna onay verecek üst yönetim?

BisikleTema bence çok önemli bir yerde durmakta bisikletin bir devlet politikası olarak ülkenin her yerinde hayata geçmesine katkısı olacağını düşündüğüm en önemli sivil toplum örgütü. Acaba BisikleTema da bu nokta da mı? İstanbul’a 643 km bisiklet yolundan daha geniş bir vizyondan bakıyor olduklarını ve böyle bir konunun bu sempozyumla kalmayacağını ümit ediyor ve bu başlangıç için çok çok teşekkür ediyorum.

Bu konudaki görüşlerinizi buradan bizimle paylaşmanızı istiyoruz.

 

  Bu haber 3318 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015