Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Kasım . 2020  
Tur'da İtalyanların Günü

Tur'da İtalyanların Günü

44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 15.4.2008
Bugün 44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ikinci etabı da koşuldu. Etabı İtalyan Mirco Lorenzetto (Lampre) kazandı. 169.5km’lik, Kuşadası’ndan başlayıp Bodrum’da biten etapta her şey çok güzeldi, sonunda ise ne yazık ki pek de görülmesi istenmeyen sahneler yaşandı.

Yarışın başında aşağı yukarı 20.km’den itibâren bilhassa kıyıdaki güçlü rüzgârın da yardımıyla bisikletçiler birbirlerinden ayrıldılar, aralarında sonra ilk üçe girecek olan iki İtalyan’ın da bulunduğu yaklaşık 20 bisikletçi pelotondan koptular. Grup arayı yer yer 12 dakikaya kadar çıkardı. Daha sonra 6 dakikaya kadar inen fark Milram ve Centri della Calzatura Partizan takımlarının son 60 km'de tempolarını artırmaları ve öndeki grubu yakalamaya çalışmalarına rağmen düşmedi. Finişe 27 km kala fark hala 6 dakika civarındaydı ve bir türlü organize çalışamayan peloton ön gruba yetişemeden yarış bitti. Ön grupta birçok ferdi atak gerçekleşmesine karşın son atağın zamanlamasını iyi yapan Lorenzetto etabı ve Sarı Mayo'yu kazandı. Etap ikinciliğini CSF Group Navigare'den Tiziano Dall'Antonia, üçüncülüğünü de Francesco Ginanni (Serramenti PVC) aldılar. Bu arada Sarı Mayo Petacchi (Milram) pelotonda kalmayı tercih etti ve birinciden yaklaşık 12 dakika sonra bitişe geldi. Sarı Mayo'sunu da eski bir takım arkadaşına teslim etmiş oldu. * sprint primlerini kazanan Santambrogio Turkuaz Mayo'nun da sahibi.

       

“İtalyanların etabıydı“ diyebileceğimiz bu etabın son kısmında atağa kalkan bisikletçi grubu kendini birden 2-3 polis arabasının arasında buldu. Tam da bitiş düzlüğüne nereden ve ne şekilde girdiklerini anlayamadığımız arabalar nedeniyle karışan trafik bisikletçilerin dağılmasına neden oldu. İki aracın arasından – tâbir-i caizse – yılan gibi sıyrılarak karmaşıklıktan en iyi istifâde eden İtalyan Lorenzetto gene başka bir İtalyan Dall’antonia’yı (CSF) yakaladı ve geçmeyi başardı.

Genel ve detaylı sonuçlara organizasyon sayfasından ulaşabilirsiniz.

       

Bu noktada bâzı yorumları nısbî bir çerçeveye oturtmakta fayda var. Şurası gerçek ki televizyonda yarışın kalitesini seyrederken bâzen insanın yarışın Türkiye’de yapıldığına inanası gelmiyor. Dolayısıyla ülkemize has bir özellik olan "eleştirirken kantarın topuzunu kaçırma" durumundan sakınmak şart. Yarışı seyrederken mırıldandığımız “keşke bu kalite gelenekselleşse“ yorumu aslında bisiklet sporunun bugün Türkiye’de ulaştığı yüksek noktayı, beklentilerimizin nasıl yükseldiğini, ya da – teşbihte hata olmaz – nasıl “şımardığımızı” gösteriyor. Bu gerçeği de göz önünde bulundurmakta sanırız fayda var. Ama yine de parkurda polis arabasına gerek yok...

3. Etap

Gelelim yarınki etaba. Yarışın Bodrum-Marmaris arasındaki etabı 166.8 km ve tam 1869m irtifâ kazanımı var. Bu etap bütün Tur’un en fazla irtifâ kazanılan etabı ve artık dağlık araziye geldiğimizin göstergesi. Bu etapla birlikte 4. ve 5. etaplar yarışın Genel Klasman ve Puan Klasmanı'nda sonucunun aşağı yukarı belirlendiği etaplar olacaklar. Yarın da gerek etap birinciliği, gerekse GK için en önemli bölümler 50-66.km ile 80-116. km arasındaki yokuşlar olacak. Bu çıkışlar “yetmezmiş gibi” etabın tam sonunda da 150. km’den itibaren kısa olmasına karşın oldukça dik bir tırmanma bölümü etabı son derece heyecanlı kılıyor.

       

       

Tour of Turkey - Açılış Haberi

Tour of Turkey - 1. Etap

Tour of Turkey - 2. Etap

 

  Bu haber 3233 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015