Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Kasım . 2020  
44. Cumhurbaşkanlığı Turu 5. Etap

44. Cumhurbaşkanlığı Turu 5. Etap

İtalyanlara Tâbi Tur

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 18.4.2008
4. Cumhurbaşkanlığı Turu’na artık neredeyse İtalyan Turu diyeceğiz. Bugün de diğer günlerin benzeri bir şekilde bir İtalyan, Matteo Priamo (CSF Group Navigare) kazandı. Bu kendisinin ikinci, takımının ise üçüncü birinciliği. Etapta ikinciliği bir başka İtalyan, Gabriele Missaglia (Serramenti PVC), üçüncülüğü ise Kazak sporcu Assan Bazayev (Astana) aldılar.

5. Etap oldukça çekişmeli başladı. Çıkışın hemen ardından sürekli ataklar izledik, ancak pelotondan kopmak isteyenlerin hepsi tekrar “yakalandılar”. Bilhassa Lampre, Milram ve Benfica takımları öne çıkan takımlar oldular. Etapta ilk yokuşun başı olan Kaş’a gelindiğinde herkes bir aradaydı.

Aşağı yukarı 10km uzunluğunda ve azamî %8 eğime (ortalama %5.4) sahip tırmanışta Lüksemburglu sporcu Benoit Joachim (Astana) ilk atağa kalkan isim oldu. Pelotonda Saunier Duval takımı öne çıkarak Sarı Mayo'yu korumaya çalışan Karpin Galicia’ya baskı yapmaya başladılar. Yarıştaki ünlü isimler de (Klöden, Petacchi) Saunier Duval’in ve yer yer Silence Lotto’nun çektiği grubun önünde yer almaya gayret ettiler.

Yarışın bitişine yaklaşık 69km kala Andreas Klöden (Astana) öne çıktı ve grubu çekmeye başladı. Klöden’e takım arkadaşı Gregory Rast d yardım edince tempo biraz arttı ve pelotonda da kopmalar baş gösterdi.

Etapta 35.6.km’de yer alan yokuş primi değerlendirmesinde David Garcia Canada (Saunier Duval) ve takım arkadaşı Jose Alberto Benitez atağa kalktılar. Canada önce atağı başlatıp puanları Kırmızı Mayoyu taşıyan takım arkadaşı Benitez’e bıraktı.

”King of Mountain” değerlendirmesinden sonra inişe geçildiğinde 3 kişinin, Assan Bazayev (Astana), Jose Mondelo Diaz (Extremadura) ve Gabriele Missaglia’nin (Serramenti PVC) kopuşunu izledik. Kısa süre içinde bu gruba 4 kişi daha katıldı: Dries Devenyns (Silence Lotto), Gregory Rast (Astana), Matteo Priamo (CSF Group Navigare) ve Francesco Reda (NGC Medical). Bu 7 kişi ilk başta farkı 30 saniyeye kadar çıkardılar, bu esnâda pelotonda lokomotifliği sarı mayoyu çekmeye gayret eden Karpin Galicia üstlendi.

Bu sırada öndeki yedili grup da boş durmadı, 46km kala fark 50 saniyenin üstüne çıkmıştı, 44km kala zirveyi Priamo birinci aştı, peloton bu noktaya 2 dakika sonra gelebildi. Bu son zirveden sonra Demre’ye inerken fark en yüksek seviyeye, 2 dakika 12 saniyeye kadar çıktı.

Demre’de Turkuaz Mayo değerlendirmesinde kimse atağa kalkmadı, sırasıyla Diaz, Missaglia ve Priamo geçtiler. Bu noktaya peloton 1 dakika 39 saniye farkla geldi. Bu aşamadan sonra fark giderek kapandı. Milram’ın pelotonda öne çıkmasıyla 18km kala fark 1 dakika civarına inmişti.

Son 15km’de öndeki yedi kişi arasında bilhassa Rast ve Bazayev arasındaki çekişmeye tanık olduk. Bu çekişmenin de yardımıyla fark 9km kala tekrar 1 dakika 17 saniyeye çıktı.

Son 5km’ye aynı farkla girildi, 750m’lik son düzlüğün başında 180°’lik dönüşten sonra Rast, Bazayev ve Priamo öndeydiler. Priamo son 200m’de sağlam bir atağa kalkarak etabı kazandı, peşinden gelen Missaglia bütün çabasına karşın yetişemedi, Bazayev ise üçüncü oldu. Peloton ise bu gruptan 1 dakika 12 saniye sonra Petacchi’nin liderliğinde bitiş çizgisini geçti.

Etap sonunda Sarı Mayo hâlâ David Garcia Dapena’da (Karpin Galicia). Karpin Galicia bugün de gayet akıllıca ve dünkü yorgunluğun ardından zekice durumu idare etti. Elbette bunda atağa kalkanların içinde Sarı Mayoyu tehlikeye düşürecek bir isim olmamasının da etkisi vardı. Garcia şimdi GK birinciliğni 4 saniye farkla taşıyor, peşinden gelen isim takım arkadaşı Gustavo Cesar Veloso. Onu da 25 saniye geriden Jose Alberto Benitez (Saunier Duval) takip ediyor.

Kırmızı Mayo bugün de yokuş primlerini toplayan Jose Alberto Benitez’de (Saunier Duval) kaldı.

Yeşil Mayoda da yine aynı şekilde , bir değişiklik yok. Belçikalı Pieter Jacobs (Silence Lotto) bu mayoyu taşımaya devam ediyor.

Turkuaz Mayoda da isim dünkü ile aynı, Alman sporcu Christoph Meschenmoser (Ista) bu mayoyu giyen bisikletçi.

Daha detaylı sonuçlara Tur’un sayfasından ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak Tur’da kullanılan elektronik ciplerin tedarikçisi Sport Timing’in sayfası üzerinden geçmiş etapların tam teşekküllü sonuçlarına kolayca ulaşabildiğinizi hatırlatalım.

6. Etap

Tur’da sondan bir önceki etap yaklaşık 116km uzunluğunda ve toplam 792m irtifâ kazanılıyor. Finike’den başlayıp Antalya’ya uzanacak etapta çıkıştan itibaren ilk 14km yokuş yukarı. Dolayısıyla daha etabın başında genel sıralamayı etkileyecek ataklar yaşayacağız.

       

       

Kriteryum Videosu

Istanbul'daki kriteryum etabı oldukça çekişmeli görüntüler ile bir de grupça düşüşe sahne olmuştu. Bu etabın videosunun da sayfamıza konuldugunu belirtelim, buradan ulaşabilirsiniz.

Tour of Turkey - Açılış Haberi

Tour of Turkey - 1. Etap

Tour of Turkey - 2. Etap

Tour of Turkey - 3. Etap

Tour of Turkey - 4. Etap

Tour of Turkey - 5. Etap

 

  Bu haber 3242 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015