Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Eylül . 2020  
44. Cumhurbaşkanlığı Turu Bitti

44. Cumhurbaşkanlığı Turu Bitti

David Garcia Birinci - Fotoğraf Galerisi Eklendi

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 21.4.2008
44. Cumhurbaşkanlığı Turu bugünkü Antalya-Alanya etabı ile son buldu. Her şeyden önce söylenmesi gereken, birkaç aksaklığa ve TRT’nin yayın konusundaki bazı zaaflarına rağmen organizasyonun son tahlilde Türkiye’nin şimdiye kadar yol bisikletinde gördüğü en iyi organizasyon olduğu ve dağ bisikletinde son birkaç yıldır var olan ivmenin daha da artarak yol bisikletine geçmiş olduğu. Gerek sportif seviyesi, gerek organizasyonel kalite açısından son derece başarılı geçen Tur, Türkiye’nin uluslararası profesyonel bisiklet organizasyonlarında pekâlâ bugüne kadarki “olağan şüpheli” ülkelerden bir eksiği bulunmadığını gösterdi...

…diyerek yarışa dönelim. En mühim noktayı baştan belirtelim: MTBTR’nin öğrendiğine göre bitişteki kazada yaralanan Danilo Hondo’nun boynunda bir iç kanama var, ancak hayatî bir tehlike yok.

Tour of Turkey 7. Etap Fotoğraf Galerisi

Danilo Hondo kazadan sonra...
       Danilo Hondo kazadan sonra...

Gelelim asıl sonuca: İspanyol David Garcia (Karpin Galicia) beklendiği üzere üçüncü etabın sonunda sırtladığı Sarı Mayo’yu korudu ve 44. Cumhurbaşkanlığı Turu’nun galibi oldu. 7 etap sonunda vatandaşı Jose Benitez’in (Saunier Duval) ve Belçikalı Pieter Jacobs’un (Silence Lotto) 18er saniye önünde bulunan Garcia için bu kariyerinin ikinci Tur galibiyeti. Ödülünü bir Türkiye Turu’na ilk defa bizzat katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün takdim ettiği Garcia’nın ilk Tur birinciliği 1999 yılında kazandığı Tour of the Future (Portekiz).

       

       

Son etabı ise –hayır bir İtalyan değil– Arjantinli Maximiliano Richeze (CSF Navigare) kazandı, ikinci Alman André Schulze (PSK Whirlpool) olurken üçüncülüğü ise Assan Bazayev (Astana) aldı. Bu birincilik CSF Navigare için Türkiye Turu’ndaki 4. birincilik. Dünkü etabı kazanan ve bu etabın da favorileri arasında bulunan İtalyan Alessandro Petacchi (Milram) bitiş düzlüğündeki düşüşe takıldığı için etabı Richeze’nin 22 saniye arkasında tamamlayabildi.

Garcia yarıştan sonra “Marmaris’te Sarı Mayo’yu taşımaya başladığımdan beri her şey umduğum gibi gitti, bugün tek korktuğum şey bir kazaydı. Hattâ bu yüzden etabın sonunda atağa kalkmayı bile düşündüm. Tur’u kazanmak benim için çok büyük bir tatmin ve önümüzdeki yarışlara daha soğukkanlı yaklaşmamı sağlayacak. Bundan sonra bu yılki ana hedefimiz olan İspanya Turu’na (Vuelta a Espana) hazırlanacağım“ dedi.

Başından beri kararsız atakların hakim olduğu etapta kopma denemelerinin hiç biri basarili olamadı, ta ki bitişe 80km kala Rus Dimitri Nikandrov (Centri della Calzatura Partizan), Alman Fabian Schaar (Team Ista) ve İspanyol Sergio Herrore (Extremadura) kopana kadar. Bu üçlü de ne nihâyetinde Alanya’da yakalandılar. Etapta iki tane düşüş yaşandı. Önce 60.km.de peloton bu nedenle durmak zorunda kaldı, sonra bitiş düzlüğünde bitişe birkaç yüz metre kala İspanyol Javier Benitez’in (Benfica) sebep olduğu, oldukça fazla bisikletçinin içinde bulunduğu ve Danilo Hondo’nun (Serramenti PVC) en ağır yaralı olduğu bir kaza daha gerçekleşti.

       

Türk Sporcular

Türk sporculara gelince. Yarışı Genel Klasman’da en iyi tamamlayan Türk bisikletçi Brisa forması ile yarışan Mert Mutlu oldu (55.). İkinci sporcumuz millî takım forması ile yarışan Behçet Usta (75.). Genel olarak Türk bisikletçilerin performansına baktığımız zaman millî takımın gelecek vaat ettiğini söylemek yanlış olmaz. Millî takım Tur’a 6 bisikletçi ile başladı, 5 bisikletçi ile bitirdi. Birinci etapta çıkış alan 148 kişiden 34’ünün yarışı bitiremediği ve millî takımdaki en “yaşlı” sporcunun 23 yaşında (Usta) olduğu düşünüldüğünde neredeyse tam kadro bitişe gelebilmek muhakkak ki takdir edilmesi gereken bir başarı. Dolayısıyla en iyi dereceyi yapan Mert Mutlu (Brisa) ve millî forma ile yarışan Behçet Usta (Brisa), Orhan Şahin (Brisa), Uğur Marmara (Brisa), Nazım Bakırcı (Brisa) ve İsmail Aksoy (Antalya Kepez Belediyespor) ile millî takım antrenörü Suat Torgay’ın önümüzdeki yıllarda daha başarılı sonuçlara imza atacakları kesin diyebiliriz.

Genel Sonuçlar

Genel klasman/Sarı Mayoda İspanyol David Garcia Dapena (Karpin Galicia) birinci, ikinciliği Jose Albetro Benitez Roman (Saunier Duval) ikinci, onunla aynı zamanı paylaşan Belçikalı Pieter Jacobs (Silence Lotto) üçüncü oldular.

Puan klasmanı/Yeşil Mayoda Astana takımı birinciliği aldı. Kazak sporcu Assan Bazayev 49 puanla birinci olurken onu İtalyan Matteo Priamo (CSF Group Navigare) ve Pieter Jacobs (Silence Lotto) 39ar puanla izlediler.

Yokuş klasmanı/Kırmızı Mayoda İspanyol Jose Albetro Benitez Roman (Saunier Duval) 26 puanla birinci oldu, David Garcia (Karpin Galicia) 13 puanla ikinci, Luca Zanasca (Centri della Calzatura Partizan) 12 puanla üçüncü. Bu sonuçlar zâten 6. etap sonunda kesinleşmişti.

Türkiye Güzellikleri Sprint klasmanı/Turkuvaz Mayoda Alman Christoph Meschenmoser (Team Ista) 10 puanla birinci, İspanyol Josu Mondelo Diaz (Extremadura) 5 puanla ikinci, İtalyan Gabriele Missaglia (Saunier Duval) 3 puanla üçüncü oldular. Turkuvaz mayo sonuçları da 6. etap sonunda belliydi.

Takım klasmanında ise Serramenti PVC birinci oldu. İkinci takım Silence Lotto, üçüncü Saunier Duval-Scott.

Daha detaylı sonuçlara Tur’un sayfasından ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak Tur’da kullanılan elektronik ciplerin tedarikçisi Sport Timing’in sayfası üzerinden geçmiş etapların tam teşekküllü sonuçlarına kolayca ulaşabildiğinizi hatırlatalım.

Tour of Turkey - Açılış Haberi

Tour of Turkey - 1. Etap

Tour of Turkey - 2. Etap

Tour of Turkey - 3. Etap

Tour of Turkey - 4. Etap

Tour of Turkey - 5. Etap

Tour of Turkey - 6. Etap

 

  Bu haber 4294 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015