Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Ağustos . 2020  
Trophy Coliseum Başarılı Bir Organizasyondu

Trophy Coliseum Başarılı Bir Organizasyondu

Trophy Coliseum III Kesin Sonuçları Açıklandı

Doğu Eke   mtbtr.com © 8.12.2003
Acarkent Coliseum Spor Merkezinin düzenlediği, sponsorluğunu Salomon, Double-up, Landrover, BP, Acarkent, Burn Free, Efes Dark, Medline, Piramit, Preventis, Polaris ve Uno firmalarının üstlendiği Coliseum Trophy III Yarışı, tam anlamıyla "adamı yoldan çıkaran bir macera yarışı" olarak gerçekleşti.

Cuma gecesi saat 19:00 da Gebze Ballıkayalar’dan başlayan yarış, Pazar günü Acarkent Coliseum'da saat 19:00'daki ödül töreni ile sona erdi. MTBTR'nin iki takım ile katıldığı yarışa toplam 23 takım katıldı ve bu takımlardan sadece 9'u yarışı tamamlayabildi. Etaplar eğlenceli ve macera dolu olduğu kadar, soğuk hava ve 2. gün başlayan yağmur ve soğuğun etkisiyle bir o kadar da zorlu geçti.

Organizasyon, özellikle etaplarda kaybolan ve sakatlanan yarışmacıları kurtarmak ve güvenliklerini sağlamak açısından son derece başarılıydı. Organizasyon yetkililerinin gelecek sene dördüncüsü yapılacak olan yarışı uluslararası boyuta taşımak istediklerini duymak hepimizi heyecanlandırdı.

Biraz yarıştan bahsedecek olursak, gece başlayan yarışın ilk etap olan kanyon geçişinde hiç bir acil durumun oluşmaması sevindiriciydi. Karanlıkda geçiş esnasında, ıslanmamak için birkaç noktada kaya tırmanışı yapmak zorunda kalındı. Ballıkyalar Kanyon geçişinin akabinde Mollafenari Köyü ilk kontrol noktası (CP1) idi ve oldukça maceralı bir etaptı: Yol üzerinde karşılaştığımız köpekler ve bekçiler bizi ilk gördüklerinde hiç de dostça davranmadılar doğrusu.
Team Ocean Alen Gavar - İrfan Altuntaş
       Team Ocean Alen Gavar - İrfan Altuntaş

Birinci kontrol noktasından ikinci kontrol noktasına (CP2) da yürüyüş/ koşu yapılarak varılacaktı. Mollafenari Köyünden Ovacık köyüne gidilmesi gerekiyordu ve ana yolları kullanmak yasaktı. Doğru yolu bulmak, hatta bir yol bulmak o kadar zordu ki etap, yarışçıların yön bulmakta en çok zorlandığı bölümlerden biri oldu.
Karanlığın üzerine yoğun sis de eklenince yeryüzü şekillerinden bir tahminde bulunmakta oldukça zorlanıldı. Yerdeki balçık çamura, su birikintileri de eklenince neler çekildiğini az çok tahmin edersiniz.

Ovacık köyü ikinci kontrol noktasına gelindiğinde birkaç takım bırakma kararı aldı. Bir sonraki hedef dağ yolları kullanılarak gidilecek olan Oruçoğlu köyü (CP3) idi. Yaklaşık 350 metre yükseklikte sırttan ilerlenilmesi gerekiyordu ve çok uzun bir yoldu. Oldukça zorlu bu yürüyüş etabında yarışı bırakan çok takım oldu.

Toplam 33 km civarında olan yürüyüş etabı sabaha doğru biterken, bu etaplarda yarışı bırakan takımların parkurdan toplanmaları başarıyla ve hızla gerçekleştirildi. Kontrol noktalarında MedLine Ambulansları ve sağlık ekibi acil durum için tüm yarış boyunca hazır bekledi. Bir yarışmacı, çantada bulunması zorunlu malzemelerden “düdük” yardımıyla yeri belirlenerek bulundu ve sağ salim kontrol noktasına getirildi.

CP3 noktasından bisikletler alınıp bir sonraki hedef olan Soğular Köyüne (CP4) gidildi. Yaklaşık 30 km olan asfalt bisiklet etabının arkasından, bir çok takım için kırıcı olan sahil koşusu etabı başladı. 15 km’lik sahil koşusunun zemini kayalık olması ve tüm gecenin yorgunluğunun takımların üzerine binmesi koşulları oldukça zorlaştırdı.

Koşu Kurna Köyünde (CP5) son buldu. Koşunun hemen ardından 15 km. süren arazide bisiklet binişinden sonra takımlar, kano etabının başladığı kontrol noktasına Bozhane Köyüne (CP6) vardılar. İlk ekip Cumartesi günü öğleden önce bu noktaya varmıştı. Saat 16:00 dan önce gelen ekipler, yarış başında ki kurala uygun olarak yarışa devam etmek isteseler de, organizasyonun tüm yarışmacıların pazar sabahı aynı saatte kano etabını başlatma kararıyla, herkes Riva Akarsuyunun kıyısında Cumartesi günü gecelemek zorunda kaldı.
ÖzMTBTR Takımından Ahmet Oğlakçı
       ÖzMTBTR Takımından Ahmet Oğlakçı

Macera Yarışlarında kural değişiklikleri etaplar arasında yapılabileceği için takımlar, bu tür değişikliklere hazırlıklı olunması gerektiğini bir kez daha tecrübe edinmiş oldu. Çadırlar kuruldu, sakat bilekler ve dizlerin tedavisi yapıldı. Gece, çadırı ve uyku tulumu olmayanlar için Bozhane Köyünün üç kahvesinden biri sabaha kadar açık kalarak yarışmacılara sıcak güvenli bir geceleme imkanı sağlandı. Gece boyunca sıcak çaylar ve gürül gürül yanan sobanın eşliğinde, takımlar arasında geçilen etapların sohbetleri yapıldı. Sohbetlerin hepsinde bir köpek hikayesi, haritanın eskiliğinden kaynaklandığı öne sürülen oryantasyon hataları ve sakatlanma anılarının geçtiğini söyleyebilirim.

Organizasyon ilginç bir uygulama yaptı. Etapları bitiremeyen takımların kaldıkları etaptan diğer etaplara nakledilerek, istedikleri ilerideki bir etabı yapabilmelerine olanak tanındı. Yarışı bırakmak zorunda kalan yarışmacılar da her etabı takip ederek, diğer ekipleri desteklediler ve doğada olmanın tadını çıkararak hoş zaman geçirdiler.

Sabah 7:30'da başlayan kano etabına erken hazırlanıp çıkabilen ekipler 15 - 20 dakika kadar zaman kazandılar. Yaklaşık 3.5 ile 5 saat arasında süren kano etabında sabah başlayan yağmur ve rüzgar 23 km’lik bu etabı gerçekten zorlaştırdı. Bu yarış için özel üretilen kanoların bazılarının su alması yarışmacıların denge kurmasını ve kürek çekmesini zorlaştırdı. Kanoyu ilk bitiren ekibin üstlerini değiştirmeden bisiklete binmesi bir hayli dikkat çekti ama sonradan öğrendiğim kadarıyla bir kahvede durup ısınmak zorunda kalmışlar. Kanodan sonra başlayan bisiklet etabında takımları en fazla zorlayan gene hava şartları oldu.

Yağan yağmur ve rüzgar takımların ip inişi noktasına geldiklerinde ellerini ve ayaklarını hissetmemeleri nedeniyle sorun yarattı. Bu durumda 80 metreden ip inişi yapmak bir hayli zordu fakat yarışın bitmesine bu kadar yakın olmak herkesin gözünü kararttığından takımların iniş sırasında tereddütsüz emniyet alıp zaman kaybetmeden ipe girdikleri görüldü. İp inişinden sonra kısa bir koşu ile finişe varan 9 takım bu zorlu yarışı bitirerek büyük bir başarı elde etti.
 İlk üçe giren takımlar
        İlk üçe giren takımlar

Yarışın sonuçları ve Yarış Direktörü Ali Rıza Bilal'in açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz:

Arkadaşlar,

Trophy Coliseum'03'ü eğrisi doğrusuyla kazasız belasız bitirdik. Umarım herkes zevk almış ve eğlenmiştir.

Biz Trophy Coliseum organizasyon ekibi olarak tüm katılımcılara, sponsorlarımıza, gönüllü çalışanlarımıza ve basına bir kez daha teşekkür etmek istiyoruz.

Bununla beraber yaptığımız bir hatayı da söylemek istiyoruz.

Yarışımız bittikten sonra hesaplamaları yaparken bir hata yapmışız. Hatamızı yarıştan 2 gün sonra ara dereceleri çıkarırken ortaya çıktı. Buna göre "Pitbull" takımı 2. oldu.

Yarış başında Pitbull takımının çantasından kendi 2 numaralı önlükleri çıkmayınca ?? bizde onları 26 göğüs numarası ile yarıştırdık. Bazı noktalarda hakemler onları 26 numaralı takım diye kaydederken bisiklet etaplarındaki hakemlerimiz de bisiklet numaratörüne bakıp 2 numaralı takım diye kaydetmiş. Biz de yarış sonunda hesaplamaları yaparken Pitbull takımını gözden kaçırdık.

Organizasyon olarak bizler de sizler kadar günlerdir yorulduk uykusuz kaldık. Bunları da göz önüne almasını isteyerek Pitbull takımından özür dileriz.

Her ne kadar "Pitbull" takımına özür borçlu olsak da ve bundan sonra morallerini ne kadar düzeltebiliriz diye düşünsek de "Pitbull" takımını Coliseum'a ikincilik kupalarını almak için davet edeceğiz.

Buna göre dereceye giren takımlar şöyle:

1.Takım Team Ocean Alen Gavar-İrfan Altuntaş

2.Takım Pitbull Bora Tirki-Metin TAnyel

3.Takım Maltepe Uni. Fatih Pekin-Gazi Bilir

4.Takım Hakiki MTBTR Ayşin-Alptekin BAşkır

Cesaret Ödülü AS Kubilay Çimen-Adil Aydın

Pitbull takımını tekrar tebrik ederiz.

Son sonuçlar www.coliseumcenter.com sitesinden veya trophycoliseum mail grubumuzun "file" kısmından öğrenebilirsiniz. Ayrıca ara geçiş zamanları da mevcut.

En kısa zamanda tüm yarışmacıları tekrar Coliseum'a davet edip tüm yarışı film olarak izleteceğiz.

Macera ile kalın

Trophy Coliseum Ekibi Adına
Yarış Direktörü
Ali Rıza Bilal

Yarış Sonuçları:
       

 

  Bu haber 5710 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015