Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Avid & Rock Shox & Truvativ

Avid & Rock Shox & Truvativ

SRAM 2009

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 27.4.2008
Geçtiğimiz günlerde SeaOtter’dan kısa bir haber derlemesi yapmış ve SRAM grubu kapsamında bilhassa Rock Shox’ın Reba ve Revelation modelleri ile Avid’in Elixir freninden bahsetmiştik. Truvativ’i de dahil ederek SRAM grubunun şimdilik 2009 ürün yelpâzesi kapsamında hangi ürünleri tanıttığını bir elden geçirelim.

Avid

Avid’in yeni freni Elixir ve Elixir R. Daha önce de belirttiğimiz gibi her iki model arasındaki fark “R” modelinin fren kolunun gidona mesâfesinin bir alete ihtiyaç duyulmadan, diğer modelin ise ancak bir allen anahtarla ayarlanabilmesi.

Elixir R
       Elixir R

Elixir’in en önemli özelliği muhtemelen bir sınıfa hapsettirmemesi kendini. Elixir (R) arazi sürüşü (XC), all-mountain, serbest sürüş ve iniş sınıflarının hepsini kapsayacak şekilde tasarlanmış. Böyle farklı taleplere karşılık verebilecek bir fren gücüne ulaşmadaki önemli nokta SRAM’ın yeni „Taperbore“ teknolojisi ve millerin yeni konumu. Bu sayede fren kolunun direnci düşürülmüş ve dolayısıyla frenin hassasiyeti arttırılmış. Elixir R’nin tasarımında ayrı bir hidrolik haznesine de gerek duyulmuyor artık, bu sayede daha ince bir tasarım mümkün olmuş. Dahilî haznenin bir getirisi de bayağı bir ağırlık düşürülmesi. Elixir R 375gram (Post Mount/160mm disk) ile Juicy 7 modelinden 20 gram daha hafif.

Elixir R
       Elixir R

Modelin yükselen fren gücünün arkasındaki en önemli etken esnemezliğin artması ile iki parçalı ve daha geniş pistonlar içeren bir kaliper. Genişletilmiş pistonların ürettiği fren gücü Elixir modellerini Juicy ile Code arasında bir konuma oturtuyor. Kaliperin iki parçalı tasarımında ısı yalıtımına da dikkat edilmiş.

Elixir R (203mm disk)
       Elixir R (203mm disk)

Sinter/metal fren balataları artık kaliperin üst tarafından değiştirilebiliyorlar, bu sayede balata değişimi çok çabuk gerçekleşiyor. Kullanılan fren hidroliği Dot 5.1. Elixir ayrıca Avid’in diğer frenlerinden de aşinâ olduğumuz „Tri-Align Caliper Positioning System“ (Avid’in geliştirdiği kaliperi diske göre ayarlama sistemi) özelliğine sahip.

Elixir R’nin tavsiye edilen Amerika satış fiyatı beher fren başına 129 dolar (160mm disk ile) ve 137 dolar (203mm disk ile) arasında değişiyor.

Rock Shox

Reba

Reba’daki en önemli yenilik geçtiğimiz Eurobike’ta SID’in ilk çıkışında henüz bir dedikodu olarak sizlere duyurduğumuz üzere artık bir Reba WorldCup modelinin olmaması. Fakat bu bir kayıp değil, çünkü yeni SID ve yeni Reba modelleri bu açığı kapıyorlar. Reba serisi SL-Race ve Team modellerinden oluşuyor artık.

Yeni Reba modellerinin en önemli özelliği ilk defa SID’de gördüğümüz ve amortisörün esnemesini azaltmak için kısmen genişletilmiş alt borulara sahip olmaları. Magnezyum alaşımlı alt borular Post Mount standardında disk montajına uygunlar, taç kısmı AL66 alaşımından, 32mm çapındaki üst borular ise 7000 serisi alüminyum alaşımından ve kayganlığı arttırmak için anodizasyon işlemine tâbî tutulmuşlar.

Reba Team
       Reba Team

Artık bütün Reba modelleri 26” ve 29” boyuna sahipler. Her iki ölçüdeki bütün amortisörler normal mandallı mil ya da yeni Maxle Lite (20x110mm) sokma mil sistemine imkân tanıyorlar. Reba modellerinin süspansiyon mesâfeleri 80mmile 120mm arasında değişiyor.

Reba Race
       Reba Race

Amortisörün tepme kontrol mekanizması yenilenmiş. Motion Control sistemi geliştirilmiş, serinin artık en üst modeli olan Reba Team titanyum bir yay borusuna geliştirilmiş sıkışma ve tepme performansı sunan yeni bir „Black Box Motion Control“ sistemi ile donatılmış.

Reba Team 29" ve Maxle Lite
       Reba Team 29" ve Maxle Lite

Bütün Reba modelleri şimdi de olduğu gibi Dual Air sistemine sahipler. Bu sistemde de gelişmeler daha az sürtünmeye ve daha lineer bir yay eğrisi sağlamaya yönelik. Yeni Reba serisinin ağırlığı 1610 gramdan başlıyor (Reba Team, standart mil), 1814 grama kadar çıkıyor (29” Team ve SL modelleri). Bütün modellerde izin verilen azamî disk çapı 210mm. Reba modellerinin tavsiye edilen Amerika satış fiyatları 475 dolar (Reba SL 26“) ile 741 dolar (Maxle Lite ve gidondan kumanda ile donatılmış Reba Team) arasında değişiyor.

Revelation

Revelation modelindeki yenilikler başlıca şunlar:

 • Amortisörün azamî süspansiyon mesâfesi 140mm’ye çıkarılmış (Dual Air modelleri). Air U-Turn ile donatılmış modeller 110mm-140mm arasında değiştirilebiliyorlar.
 • Yeni çıkartma/grafik tasarımı var.
 • Bu model de sıradan mandallı mil (quick release) ya da 20x110mm Maxle Lite ile kullanılabiliyor.
 • Taç kısmı yeniden tasarlanmış.

  Revelation 426 Air U-Turn
         Revelation 426 Air U-Turn

  Revelation modellerinin ağırlıkları donanıma göre 1750-2037 gram arasında değişiyor. Amortisörlerin hepsi 210mm’ye kadar disk kullanımına izin veriyorlar. Tavsiye edilen Amerika satış fiyatları 577 dolardan başlıyor (Pushloc ile donatılmış Revelation 426), 719 dolarda son buluyor (Maxle Lite ve Pushloc ile donatılmış Revelation 426 Air U-Turn).

  Revelation 426 Maxle Lite
         Revelation 426 Maxle Lite

  Maxle Lite

  Maxle Lite 2009 yılı için Rock Shox’ın tasarladığı Maxle sisteminin geliştirilmiş bir modeli. En önemli artılar standart Maxle’a oranla 50 gram azalan ağırlık, fakat hâlâ 20x110mm sokma mil esnemezliğine sahip kalma. Maxle Lite 84 gram ağırlığında, daha ince bir alüminyum gövdeye sahip.

  Maxle Lite
         Maxle Lite

  Truvativ

  Stylo OCT

  Truvativ’de iki büyük yenilik var. Bunlardan birincisi bugüne kadar Holzfeller OCT aynakollarında gördüğümüz OCT (Open Core Technology, ağırlığı düşürmeye ve esnemezliği arttırmaya yönelik, 7050 alaşımı kullanılarak aynakolun içinin boşaltılması işlemi) tasarımını arazi sürüşü (XC) serisi Stylo modellerinde de, daha doğrusu Stylo OCT modelinde görecek olmamız.

  Stylo OCT 3.3
         Stylo OCT 3.3

  Stylo OCT 3.3
         Stylo OCT 3.3

  Buna ek olarak bütün alüminyum dişliler mat bir tungsten grisi renge sahipler ve ağırlığı düşürürken vites geçirme verimini arttırıcı törpü işlemlerinden geçmişler. Stylo OCT modeli 3.3 koduyla arazi sürüşü (XC) için, 2.2 koduyla all-mountain için, 1.1 koduyla da tek vitesli bisikletler için piyasaya sürülecek.

  Stylo OCT 2.2
         Stylo OCT 2.2

  Stylo OCT 1.1
         Stylo OCT 1.1
  Gidonlar

  Truvativ 2009 ürün yelpâzesinde bütün gidonlarını değişik ölçülerde yeniliyor. İsimlendirmede aynı sınıf bilincini yaratmak için aynakol grubundan Noir ve Stylo isimleri, sınıflandırmada ise Rock Shox’tan World Cup, Team ve Race sınıfları alınmış.

  Hafiflik meraklıları için en önemli haber yeni Noir WorldCup Flat modeli, sadece 120 gram ağırlığında. Karbon Noir serisi görsel olarak adından da anlaşılacağı üzere Noir aynakolları ile uyumlu olacak şekilde tasarlanmış. Noir serisinin ağırlığı 120 gramdan başlıyor ve 680mm boyundaki eğik model Noir Race Riser’da son buluyor (200g). Bütün modellerin orta çapı 31.8mm.

  Noir World Cup Flat
         Noir World Cup Flat

  Noir Team Riser
         Noir Team Riser

  Arazi sürüşü ve all-mountain kategorisinde yer alan diğer gidon Stylo serisinin en üst modeli 235 gramlık Stylo World Cup, Stylo serisi aynakollarla uyumlu mat tungsten grisi bir renge sahip. Bunun dışında 700mm boyunda Stylo World Cup SS modeli geniş bir arazi sürüşü ya da tek vitesli bisiklet gidonu arayanlar için birebir. Stylo modellerinin ağırlığı 145 gramdan başlıyor (Stylo World Cup Flat Bar) ve 345 gramda son buluyor (Stylo SL Riser). Stylo serisinde World Cup modelleri 31.8mm, Team ve Race modelleri hem 31.8mm hem 25.4mm çapa sahipler.

  Stylo Race Riser
         Stylo Race Riser

  Stylo Race Flat
         Stylo Race Flat

  Serbest sürüş ve iniş sınıfındaki en önemli yenilik yeni seri BooBar. Boobar ismi Black Box’un ürün yöneticisi Jeremiah Boobar’dan geliyor. Boobar 780mm boyunda, Truvativ’in bugüne kadar ürettiği en geniş gidon. Orta çapı 31.8mm olan gidonun ağırlığı da 270 gram.

  Boobar Riser
         Boobar Riser

  Boobar Riser
         Boobar Riser

  Holzfeller modelinin eğik (riser) gidonunda ufak değişiklikler yapılmış, ayrıca Holzfeller serisine bir de düz gidon katılmış. Holzfeller World Cup modeli geçen yıla oranla sağlamlıktan ödün verilmemeye çalışarak %10 oranında daha hafif tasarlanmış. Düz Holzfeller modeli Flatty 700mm boyu ile tek vites (single speed) camiası ve „ellerini daha aşağıda tutmak isteyen“ iniş meraklılarına hitap ediyor. Holzfeller World Cup 260 gram ağırlığında, Flatty modeli 200gram. Her iki modelde de ortada çap 31.8mm.

  Gidon boğazlarında da yenilikler var. 170 gram ağırlığında, 5°’lik, tersyüz takılabilen yeni bir all-mountain gidon boğazı olan AKA gelecek. Modelin uzunluğu 60-110mm arasında değişecek.

  Kaynak: SRAM

  SRAM Türkiye resmî temsilcisi: Marintek

 •  

    Bu haber 7404 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015