Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
05 . Aralık . 2020  
İşler Kızışıyor!!

İşler Kızışıyor!!

91. İtalya Bisiklet Turu

Sarper Günsal   mtbtr.com © 25.5.2008
10 Mayıs’ta başlayan İtalya Bisiklet Turu’nda 14 etap koşuldu. Güneyde Sicilya’dan başlayan yarış Çizme’nin topuğundan yukarı doğru çıkarak Trentino Bölgesi’ne vardı. Dün Romeo ve Jülyet’in kenti Verona’dan yola çıkan sporcular kuzeye Dolomit Alpleri’ne çıkarak dağlara girmiş oldular. Buraya kadar olanları kısaca özetleyelim:

Hava bugüne kadar yağışlı geçtiğinden oldukça kırıcı bir tur geçtiği söylenebilir. Sık sık düşüşler ve kazalar yaşanıyor. Pelotondaki favori sakatlık bilek ve dirsek çatlamaları ve kırıkları. Riccardo Ricco, Contador, Leipheimer, Robbie McEwen ve birçok yarışçı düşmeden kaynaklanan yaralanmalarla uğraşıyorlar. Bazıları ise onlar kadar şanslı değil. David Zabriskie, Stuart O’Grady, Mauricio Soler gibi ünlü pedallar yarıştan çekilmek zorunda kaldılar. Bu şanssız sporcular arasında daha tanıdık bir isim de var. Türkiye Turu’nda iki etap kazanan CSF Group Navigare’den Matteo Priamo. İtalyan sporcu ilk defa katıldığı Giro’da müthiş bir başarı göstererek 6. Etabı kazandı. Ama 12. Etabın son kilometrelerinde düşerek dirseğini kırdı ve yarışa veda etti.

Sicilya’daki TTT ile başlayan yarış Slipstream Chipotle’ye ilk Pembe Mayo’yu kazandırdı. Takımın emektarlarından Christian Vandevelde kazandığı mayoyu korumak için ikinci etapta çok çalıştı ama Liquigas’dan Franco Pellizotti’nin 1 saniye gerisinde kaldı. Tırmanışla biten bu etabı Saunier Duval Scott’tan Riccardo Ricco Danilo di Luca’nın önünde kazandı.

 Riccardo Ricco 2. Etap
        Riccardo Ricco 2. Etap'ı kazanıyor

3. ve 4. etaplar sprinterlerin zaferiyle bitti. İtalyanların yeni sprint prenslerinden Daniele Bennati ve High Road’dan İngiliz Mark Cavendish bu etapları kazandılar. Bennati ve Cavendish birer sprint daha kazandılar birbirlerini geçerek. İki zafer kazanan bir başka sporcu da Riccardo Ricco oldu. Genel Klasman’da da favori olan sporcu 2. Etap’tan sonra yine yokuşla biten 8. Etap’ı Paolo Bettini’nin hemen önünde kazandı.

Yarışlarda hep kaçak gruplarda görmeye alıştığımız ama pek etap zaferi yakalayamayan Tinkoff Takımı bu Giro’da muradına erdi. Rus sporcu Pavel Brutt beşli bir grupla kaçtıkları yarışın son kilometresinde cesur bir atak yaparak yarışı kazandı. Ama dram Slipsream Chipotle’nin kaptanı David Millar’ın tam bu atağa cevap vermek için hızlandığında zincirinin kopmasıyla geride kalışı oldu. Millar’ın bisikletini yolun dışına fırlatması ise FELT bisikletleri için hayırlı bir pazarlama hamlesi olmadı.

 Tinkoff
        Tinkoff'dan mutlu son

 Bisikleti alıp kaçmayan vatandaşlar
        Bisikleti alıp kaçmayan vatandaşlar

Matteo Priamo’nun kazandığı 6. Etap bize yeni bir Pembe Mayo da getidi. İtalya Yol Şampiyonu Giovanni Visconti (QST) dört gündür GK birinciliğini sürdüren Franco Pellizotti’yi (LIQ) geride bırakarak Pembe Mayo’nun yeni sahibi oldu. 7. Etap dağlardan küçük bir kesit sundu bizlere. 1302mt. irtifadaki Pescocstanzo’da biten etabı LPR’dan Gabriele Bosizio kazandı. Genel klasman favorileri bu etapta pelotonu şöyle bir silkelediler ve klasmandaki yerleri yavaş yavaş belirginleşti. Tivoli’de kısa bir tırmanışla biten 8. Etabı kazanan Riccardo Ricco gereksiz efor harcadığı için eleştirildi ama pek umursamadı. 9. Etabı Bennati kazandı ama bu etapta da kazalar oldu. Favorilerden Alberto Contador’un dirseğinde bir çatlamaya yol açan düşüşü aşağıda...

 Contador dirseğini kırarken...
        Contador dirseğini kırarken...

19 Mayıs Pazartesi gününü dinlenmeyle geçiren sporcular Salı günü Pesaro - Urbino arasında 34.9 km’lik Bireysel Zamana karşı etabını koştular. Herkesin favorisi Andreas Klöden üçüncü olurken etabı Lampre’den Marzio Bruseghin 41.705 km/sa ortalama süratle birinci bitirdi. Dirseği kırık Alberto Contador ise 8” farkla ikinci oldu. Contador bu derecesiyle GK favorileri içinde bir anda öne çıktı. İspanyol şampiyon formda olmadığını, yavaş yavaş form tuttuğunu söylese de tüm gözler bir anda üstüne çevrildi.

 Leipheimer GK
        Leipheimer GK'da geriye düştü

Urbania-Cesena arasında koşulan 199 km’lik 11. Etap kazalarla dolu geçti. Yağan yağmur, dar ve virajlı yollarla birleşince sürekli düşen sporcular oldu. Asfaltı tadanlar arasında Levi Leipheimer, Leonardo Piepoli, Denis Menchov, Pembe Mayo Visconti bulunurken Fransa Turu Yokuş Klasmanı Şampiyonu Mauricio Soler yarışı bıraktı. Son kilometreye 3 kaçak sporcu beraber girdiler ama bir sol virajda ikinci durumdaki Fortunato Baliani (CSF) düşüp arkasındaki Pablo Lastras’ı da (GCE) yavaşlatınca Serramenti PVC’den Alessandro Bertolini yarışı kazandı.

Giovanni Visconti 6. Etap’ta sırtına geçirdiği Pembe Mayo’yu tam sekiz etap boyunca koruyarak büyük takdir kazandı. Ancak İtalya’nın en iyi yarış mayoları üreticisi Santini’nin Pembe Mayo ve İtalya Şampiyonu mayolarını kombine edip ortaya çıkardığı garabete bakmadan da geçmeyelim lütfen!!!

Nerde kaldı eski Pembe Mayolar mirim!!!
       Nerde kaldı eski Pembe Mayolar mirim!!!

14. Etap Verona-Alpe di Pampeago 195km

Yarışta başka sprint etabı kalmadığı için Robbie McEwen (SIL) yarıştan çekildi. Ayrıca Gerolsteiner’dan Davide Rebellin ve Robert Förster de dün etap öncesi tura veda ettiler. Şimdiye kadar toplam 40 sporcu değişik nedenlerle yarıştan çekildi. Il Giro Verona’dan 3 gün sürecek tırmanma bölümüne de başladı. Aynakol yaprakları ve arka rubleler değiştirilerek yokuşlara uygun hale getirildikten sonra sporcular yola çıktılar.

İçlerinde Dünya Şampiyonu Bettini’nin de bulunduğu onüç kişilik bir grup kaçarak ön bir grup oluşturdular. Fark 7’00” ı bulduğunda 24 km’lik Manghen Geçiti’ne yaklaşmışlardı. CSF’den Emanuele Sella’nın atağıyla ön grup dağıldı. Tinkoff’tan Kiryienka ve Caisse d’Epargne’den Joaquin Rodriguez arkada bir ikili oluşturabildiler ama Sella’nın temposuna cevap veremediler. Ana grup da yokuşun başlamasıyla birlikte bölündü. Sprinterler ve GK ümidi olmayanlar arkada bir grup oluştururken önde Gilberto Simoni’nin takımı Serramenti PVC yer alıyordu. Sella Manghen Geçiti’ni +2’00” farkla geçti ve müthiş bir inişten sonra 7 km’lik son yokuşa başladı. Pek estetik bir tırmanış stili olmamasına karşın İtalyan sporcu iki yana sallana sallana arkasındakilerle farkı artırmaya devam etti ve etabı 5sa37’14” ile Kiryienka’nın 4’38” önünde kazandı.

 Sella zafer sonrası duygu seli içinde
        Sella zafer sonrası duygu seli içinde

Başlıca favorilerin olduğu grupta ise Gilberto Simoni finişe 3km kala başlattığı atakla işleri karıştırdı. Ardından Franco Pellizotti bir karşıatağa geçti ve Simoni’yi geride bırakı. Grubun arkasından önce Leipheimer ve Klöden, sonra Contador ve di Luca düştüler. Riccardo Ricco son bir hamleyle pozisyonunu düzeltmeye çalışırken Rabobank’tan 2 kez La Vuelta Şampiyonu Rus Denis Menchov favoriler arasında son sözü söyleyerek öne geçti ve Pellizotti’nin 9“ önünde yarışı bitirdi. Genel Klasman’da Danilo di Luca’nın domestiği Gabriele Bosisio birinci sırada. Onun arkasında ise Pembe Mayo sıralaması biz seyredenler için gayet heyecanlı hale geldi. Yarın koşulacak 153km’lik Arabba - Passo Fedaio/Marmolada etabında tam 6 tane yokuş primi var. Testere gibi bir profil...

 Dünden zor, yarından kolay!!
        Dünden zor, yarından kolay!!

Contador eğer yarını kayıpsız geçerse Pazartesi günkü bireysel yokuş TT’sinde Pembe Mayo’yu alabilir. Şu anda Genel Klasman’ın ilk onbeş sporcusunu aşağıda görebilirsiniz. Yokuş Klasmanı Lideri CSF’den Emanuele Sella, Puan Lideri ise Liquigas’dan Daniele Bennati.

14. ETAP SONU – GENEL KLASMAN

 • 1 Gabriele Bosisio (ITA) LPR Brakes 63sa10’47”
 • 2 Alberto Contador Velasco (ESP) Astana 0.05
 • 3 Marzio Bruseghin (ITA) Lampre 0.28
 • 4 Riccardo Riccò (ITA) Saunier Duval - Scott 1.02
 • 5 Danilo Di Luca (ITA) LPR Brakes 1.07
 • 6 Andreas Klöden (GER) Astana 1.11
 • 7 Denis Menchov (RUS) Rabobank 1.18
 • 8 Gilberto Simoni (ITA) Serramenti PVC 1.31
 • 9 Franco Pellizotti (ITA) Liquigas 1.32
 • 10 Giovanni Visconti (ITA) Quick Step 1.35
 • 11 Paolo Savoldelli (ITA) LPR Brakes 1.40
 • 12 Jurgen Van Den Broeck (BEL) Silence - Lotto 2.04
 • 13 Vincenzo Nibali (ITA) Liquigas 2.06
 • 14 Gustav Erik Larsson (SWE) Team CSC 2.51
 • 15 Christian Vande Velde (USA) Slipstream Chipotle 2.54
 

  Bu haber 3365 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015