Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Kasım . 2020  
Bisiklet ve Petrol Fiyatları

Bisiklet ve Petrol Fiyatları

Bisiklet ve Petrol Fiyatları

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 5.6.2008
Malum akaryakıt fiyatları ham petrolle birlikte sürekli bir artışta. Türkiye’de benzin yılbaşından beri %12, dizel ise %21 oranında pahalandı. Bu sadece Türkiye’ye özgü bir durum değil, pek çok ülkede böyle. Dolayısıyla gene pek çok ülkede bisiklet tekrar keşfediliyor, gündeme oturuyor. Haliyle bir taraftan bisiklete olan talep artıp, bisikletçilerin kârlarını yükseltirken, diğer taraftan girdi fiyatları da artıyor. Bugün haber ajansı Reuters’te güzel bir yazı yayınlandı, okumaktan üşenmeyenler için sayfamıza alalım.

Bisiklet imalatçıları yükselen petrol fiyatlarına karşı

Reuters, Taipei – Dünyanın önde gelen bisiklet imalatçılarından Giant'ın fabrikasında bisiklet serisi, yakında Seattle'dan Sydney, Amsterdam ve hatta Pekin'e kadar geniş bir alanda caddelere çıkacak.

Yükselen petrol fiyatları, gelişen çevre bilinci ve bisiklet sporunun artan popülaritesi dünyadaki bisiklet talebindeki artışı besledi.

Boulder, Yukon ve Iguana gibi Taipei'li(Tayvan) bir uluslararası bir imalatçı olan Giant, karını yükseltiyor. 2007'de 5,5 milyon bisiklet üreten şirket, bu yıl, yıl karını yüzde on arttırarak bu yıl bir milyar dolarlık satış hedefliyor.

Giant'ın hikâyesi, dünya çapında 61 milyar doları bulan bisiklet endüstrisi içinde, birçok batı ülkesinde bisikletin bir “temel sağlıklı yaşam sporu ve yaşam tarzı” haline gelmesinin hikâyesidir.

Aylık Bike Europe dergisinin başyazarı Jack Oortwijn "bu, genel bir devrim ve bisiklet ilgisidir" ifadelerini kullanıyor. "Parça sağlayıcıları, enerjilerini bu ilgiyi canlı tutmak için harcıyor."

ABD'de bulunan Dünya Politika Enstitüsü'ne göre, Çin, yıllık 100 milyon adetlik bisiklet üretiminin içinde 73 milyon adet ile dünyada bisiklet üretiminde liderliği elinde tutuyor.

Çin'i sırasıyla Tayvan, Kanada, Rusya, Ukrayna ve Avrupa Birliği takip ediyor. Tayvan yılda 6 milyon bisiklet üretiyor ve yerel bir imalatçılar birliğine göre, ülke içinde bir bisiklet ortalama olarak 222 dolardan satılıyor.

Bisiklet satışları, geçmiş 5 yılda, dünyadaki bisiklet alımının yüzde 70'ini yapan Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 14,6 arttı. Aynı zaman içerisinde ABD'de bu artış yüzde 9 civarında gerçekleşti.

METAL FİYATLARI SINIRLARI ZORLUYOR

Fakat tüm haberler iyi değil.

Metal fiyatları artışta -- özellikle bisikletlerde kullanılan esas metaller olan çelik, alüminyum ve krom – yükseliş sınırlarını ve dolayısıyla imalatçıları da sınırları korumaya zorluyor.

En üst sınırlar, karbon fiber bileşenler kullanılan üst sınıf bisikletlerde, ham malzeme fiyatları ve markaya bağlı kalite sebebiyle ortaya çıkıyor.

Giant'ın başkanı Tony Lo, bu durumu "eğer yarışmak istiyorsanız, verimi arttırmalısınız" sözleriyle ifade ediyor.

Giant ayrıca üç fabrikasının bulunduğu Çin'de oldukça rağbet gören elektrikli bisikletleri de üretiyor.

Elektrikli bisikletler, Çin'in ekonomik yükselişinde rol alan önemli bir etmen, zira böylece bisikletlerini hemen güncelleyen en fakir fabrika işçilerinin bile paraları ceplerinde kalıyor.

Çinli müşteriler, 2006'da 20 milyondan fazla elektrikli bisiklet aldı. Bu bisikletler, 36 veya 48 voltluk akülerle çalışıyor ve saate 25 km hız yapabiliyor. Çin'deki fiyatları ise yaklaşık 430 dolar.

Giant'ın rakibi Merida ise bu yıl, yükselen metal fiyatları sebebiyle, karını sabit tutmayı öngörüyor.

Fakat Merida, bu yıl gelirinin, Çin'deki artan elektrikli bisiklet talebine ve ABD 'de olduğu gibi dağ bisikleti talebindeki genel artışa bağlı olarak, yüzde 5 ila 10 arasında artacağını öngörüyor.

Tayvan, yüksek seviye bisikletlerde Fransa, Almanya ve İtalya ile rekabete devam ediyor.

Sınırları zorlamak ve pazar payını arttırmak için, Giant ve ana rakipleri Finlandiyalı Cycle Europe ve Amerikalı Trek ile Specialized, dünyanın en hafif bisikletini üretmek üzere yarışıyor.

Giant, bisiklet uzmanlarına göre eski modellerinden yüzde 20 daha hafif olan 6 kilogramlık modeli ile en hafif bisiklete sahip üretici. "TCR Advanced" adıyla bilinen bu karbon fiber bisiklet, 7100 dolar civarında bir fiyattan satılıyor.

Buna rağmen Giant, kendisine yaklaşan rakipleri ile daha da hafif bisikleti yapmak için çalışıyor.

BİSİKLETÇİLİK YÜKSELİŞTE

Bisikletin ulaşım aracı olarak rağbet görmesi, özellikle petrol fiyatlarının 126 dolara dayanarak rekor kırması ve bazı analistlerin de bunun 200 dolar sınırına dayanabileceğini öngörmesi sonucunda, pek de beklenmedik bir gelişme sayılmaz.

Brüksel'deki Avrupa Bisikletçiler Federasyonu'nun sözcüsü Fabian Kuster "günlük olarak araba kullanmak pahalı. Petrol fiyatları yüksek kalmaya devam edecek" diyor ve kısa mesafeler için ekliyor: "bisiklet şehir içinde daha hızlıdır ve daha az yer kaplar."

Paris, Barcelona ve diğer Avrupa şehirlerinde, özellikle tren istasyonlarında, bisiklet kiralama imkânı bulunuyor. Tek gereken ise, o da bisikletin iadesini garantilemek için, bir kredi kartı.

Kiralayanlar, bisikletleri bıraktıkları zaman kredi kartlarını tekrar okutuyorlar ve çekilen depozitonun, kira bedeli düşüldükten sonra kalan kısmı hesaplarına iade ediliyor. Sadece Paris'te bu şekilde 1450 kira istasyonunda 20000 kiralık bisiklet bulunuyor.

Bisikletiyle işten-eve, evden-işe günde 80 km kat eden Giant'ın 60 yaşındaki başkanı Lo, "bisiklet ile benzine ihtiyacınız olmaz" diyor, "böylece bisikletçiliğin yeni bir dikkat çekici yönü daha var."

Avrupalılar, yerel yönetimler tarafından planlanan bisiklet yollarında işe gidiş gelişlerde bisiklet kullanımını arttırırken, Çinliler elektrikli bisikletleri tercih ediyor, Amerikalılar ise esas olarak spor veya zayıflama için kullanıyor.

Redding-California'da hafta sonlarında spor için bisiklet süren Steve Tam, "uzun zamandır dağ bisikleti kullanıyorum ve benim gibilerinin bisiklet satışlarını arttırdığını düşünüyorum" diyor.

Tayvan gibi yeni gelişen yerlerde bisiklet kullanması gerekenler ise; dünya çapında bisikletçiler kötü hava, emniyetsiz trafik ve kilit tanımayan hırsızlıktan şikâyet ederken; bisikletleri kötü geçmişin bir sembolü olarak görüyor.

Yine de bisiklet, Taipei'nin tıkalı yollarında halen ekonomik ve görece hızlı bir çözüm olmaya devam ediyor.

21 yaşındaki Taipei Üniversitesi öğrencisi Hu Li-wei "sadece 10 dakika sürüyorum, benzine para harcamıyorum" diyor ve her gün derslere gitmek için mopet ve otobüslerle dirsek temasında bisiklet sürmeye devam ediyor.

 

  Bu haber 6199 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015