Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Ocak . 2021  
Fox - 15QR, Yeni Talas, İnce Ayarlar

Fox - 15QR, Yeni Talas, İnce Ayarlar

Fox 2009

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 19.6.2008
Geçtiğimiz hafta ünlü süspansiyon üreticisi Fox 2009 yeniliklerini basına tanıttı. Bu yıl 35. yılını kutlayan, Bob Fox tarafından kurulmuş olan marka basta renkler ve çıkartmalar (artık her modelden bir beyaz bir siyah var) olmak üzere neredeyse bütün ürün yelpâzesini yenilemiş. Öte yandan teknik olarak bakıldığında birkaç ana noktada yenilikleri görüyoruz. Sırasıyla bunları inceleyelim:

15mm Mil Standardı – 15QR

Dikkatli okuyucularımız hatırlayacaklardır, bu konuya sayfamızda daha önce değinmiştik. Fox’un Shimano ile birlikte geliştirdiği bu sistem burgusal (torsiyonel) esnemezliği %15 oranında, dikey esnemezliği ise %25 oranında arttırıyor. Ağırlık olarak 9mm sıradan mandallı sistem (65 gram ortalama mandallı mil ağırlığı kabul edilerek) ile mukâyese edildiğinde getirdiği fazla ise arazi sürüsü (XC) sınıfındaki F80-100 modellerinde 19 gram iken, F120, Float, Talas ve Vanilla modellerinde 15QR 26 grama kadar hafiflik sağlıyor. Buna ek olarak sistemde yer alan bir yuva sayesinde mandalın sürekli aynı pozisyonda kapanması mümkün kılınmış.

15QR
       15QR

Geçtiğimiz günlerde Scott Genius deneme sürüşleri kapsamında kullanma fırsatını bulduğumuz Fox’un yeni 15QR sisteminin sıradan mandallı millerden şikâyetçi, lâkin 20mm sokma mili de gerek donanım, gerek ağırlık nedenlerinden ötürü tercih etmeyenlere gerçek bir alternatif oluşturduğunu söylemek gerek. Üstüne üstlük 15mm standardı sadece Fox tarafından değil, DT Swiss ve Marzocchi tarafından da kullanılıyor.

Amortisör Yapılarında Yenilikler

Fox 2009 ürün yelpâzesi için genel amortisör yapılarında da değişikliklere gitmiş.

Taçlar

32mm iç boru çapına sahip bütün amortisörlerin (F80-100, F120, F29) taç kısımları 1 1/8” ve 1.5” ölçüleri için yeniden ve daha hafif olarak tasarlanmış.

F32-RLC
       F32-RLC

140mm’lik amortisörlerin (32 Float, 32 Talas, 32 Vanilla) alt borularında iç boruların temas noktaları yeniden elden geçirilmiş ve sürtünme azaltılmış.

32 Float
       32 Float

Fox 2009 ürün yelpâzesinde 36mm iç borulara sahip amortisörlerde 3 ayrı şaft borusu ölçüsü kullanacak. Bunlar standart 1 1/8” ve 1.5”’in yanında “1.5” Taper” tâbir edilen altta 1.5”, üstte 1 1/8” ölçüsündeki şaft boruları. 1.5” Taper özellikle karbon kadrolar için bir alternatif olarak geliştirilmiş.

Yeni Kilit (Lock-Out) Kumanda Sistemi

Fox yeni gidondan kumandalı kilit sisteminin seyir halinde en hızlı çalışan kilit sistemi olduğunu iddia ediyor. Kezâ gene Shimano ile birlikte tasarlanmış olan bu sistemde kilidin verdiği tepkinin hiçbir şekilde gecikmemesi ile sistemin her türlü kötü hava koşulunda bakım gerektirmeden çalışması için oldukça korunaklı tasarlanmış olması dikkat çeken özellikler.

32 FRL Remote
       32 FRL Remote

Yeni Talas

Yeni Talas (Talas III) modellerinde Fox gerçekten oldukça basarili bir çalışma yapmış. İlk göze batan yenilikler amortisörde iç ve dış borular arasındaki sürtünmenin azaltılması, hâsılı amortisörün hassasiyetinin arttırılması yönünde yapılan çalışmalar, amortisörün ayar düğmelerinin daha ergonomik, ve daha az bakim gerektirecek bir şekilde tasarlanmış olmaları ve bir önceki modele oranla 20 gramlık hafifleme. Bu yönde yapılan çalışmalar 36 modellerinde 160-130-100mm ile 32 modellerinde 140-120-100mm arasındaki değişimlerin seyir esnâsında daha hızlı ve kolay yapılabilmesini de mümkün kılmış.

32 Talas
       32 Talas

Amortisördeki gelişmelerden biri kesinlikle yay oranlarındaki atilim. Eski Talas’ta en verimli süspansiyon değerleri Talas en uzun süspansiyon mesâfesindeyken elde edilirken yeni Talas’ta her üç süspansiyon mesâfesinde de aynı verimin elde edilmesine çalışılmış.

Talas (Travel Adjust Linear Air Spring) sistemi ile Fox’un 32 Talas (Talas RLC, Talas RL ve Talas R / 140-120-100mm) ile 36 Talas (36 Talas RLC, 36 Talas R / 160-120-100mm) modelleri donatılmış durumda.

36 Talas
       36 Talas

Tepme Kontrol Performansı

Genel olarak bütün amortisörlerde tepme kontrol sistemi (damping) geliştirilmiş. En önemli yenilikler düşük hızdaki tepme ergisinin daha verimli bir hâle getirilmiş olması ve amortisörlerin düşük hızdan orta ve yüksek hiza geçişlerde daha yumuşak ve sabit bir karaktere sahip olmaları. Kezâ amortisörün sıkışmadan tepmeye ya da tepmeden sıkışmaya geçiş anlarında da daha “lineer” ve düzgün bir performans ortaya koymasına çalışılmış.

Arka Amortisör

Fox’un arka amortisörlerinde süspansiyon performansının yanındaki en önemli yenilik ergonomik: DHX Air modeli boyutu büyüyen ve bilhassa seyir esnâsında daha kolay erişilip daha kolay hareket ettirilebilen bir ayar koluna sahip artık. Buna ek olarak hava supabının açısı 90°ye çıkartılarak daha kolay erişim sağlanmış.

DHX Air
       DHX Air

2009 ürün yelpâzesindeki bütün arka amortisörler yeni tepme kontrol pistonları ile donatılmışlar. Bu işlemin nedeni amortisörün orta sertlikteki darbelerdeki verimini arttırmak, ProPedal sistemlerinde platforma geçiş hassasiyetini yükseltmek.

Markanın XC sınıfındaki en önemli temsilcisi RP23’ün orta sertlikte darbelerdeki verimi yükseltilmiş, buna ek olarak tepme kontrolü ayar genişliği arttırılmış.

Float RP23
       Float RP23

Fox’un arka amortisörler konusunda vurguladığı en önemli özellik bilhassa OEM pazarında arka amortisörlerin değişik marka ve modellere göre özel ayarlar içerdiği. Yani farklı arka süspansiyon geometrileri ile bunlardan sonuçlanan farklı arka süspansiyon çalışma karakterleri için Fox aynı model olsa bile farklı çalışma özelliklerine sahip arka amortisörler üretiyor.

 

  Bu haber 6233 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015