Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
17 . Ocak . 2021  
Mavic Teknik Donanım, Giyim, Ayakkabı

Mavic Teknik Donanım, Giyim, Ayakkabı

Mavic 2009

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 30.6.2008
Son günlerde birbiri ardına markalar 2009 model ürünlerini basına tanıtıyorlar. Kervanın son üyesi Mavic. Mavic’in yeniliklerine geçmeden önce söylememiz gereken markanın daha önce haberini verdiğimiz üzere bu yıldan itibaren ürün yelpâzesine kıyafetleri de katmaya başladığı.

Gelelim Mavic’in 2009 ürün yelpâzesindeki yeniliklere. Bunları önce teknik donanımlar, akabinde de Mavic’in yeni sınıfı olan giyim ve ayakkabı ürünleri olmak üzere inceleyeceğiz.

Teknik Donanım

Dağ bisikletinde Mavic’in bu yıl üzerinde durduğu iki ana teknolojik yeniliği var. Bunlar jantın tasarımı ile tekerleğin esnemezliğine etki eden ISM 3D/ISM ve arka göbekte serbest düzeneğin tepki süresini azaltan ITS4.

ISM 3D / ISM

ISM ya da acilimi ile Inter Spoke Milling’in ne olduğunu Mavic’in 2007 ürün yelpâzesini tanıttığımız makâlemizi dikkatli okuyan okuyucularımız biliyorlar. ISM jantlarda delikler arasında kalan bölümde sadece en iyi hafiflik / esnemezlik / sağlamlık oranını verecek kadar malzeme bırakılması.

2009 ürün yelpâzesinde kullanılan ISM 3D ise bu yöntemin jantın yan yüzeylerinde de kullanılması.

Bu sistem 2009 dağ bisikleti ürün yelpâzesinde Crossmax SLR, SX ve Deemax modellerinde karşımıza çıkıyor.

ITS4

ITS4 arka göbekteki serbest düzenek içinde 4 tane kastanyola (çentik) olduğunu belirten kod. Mavic’in geliştirdiği sistemde bu 4 kastanyoladan iki tanesi daima dişlere takılı vaziyette. Bu da Mavic’e göre pedal çevrildiğinde arka dilsinin takılma hızını %60 oranında azaltan bir özellik. Sonucu da belli, daha çabuk hızlanma, pedala aktarılan gücün daha hızlı bir şekilde çekiş sistemine geçmesi. Üstüne üstlük serbest düzeneğin gövdesinin alüminyumdan olması sayesinde toplam sistem Mavic’in “normal” göbeğine göre 20g daha hafiflemiş.

ITS4
       ITS4

Tekerlek temelinde bakmak gerekirse yenilikler aşağıdaki gibi:

 • Crossmax SLR modelinde ISM3D uygulaması
 • Crossmax SX, Crossline, Deemax ve Deetraks modellerinde tekerlekte jantın yüksekliğini ve genişliğini azaltan modifikasyonlar
 • Crossmax ST disc, Crossride disc ve Crossride UB disc tekerlek setlerinde yenilemeler

  Crossmax SLR disc

  2009 model Crossmax SLR disc’in en önemli yeniliği uygulanan ISM 3D teknolojisi. Önde 690g, arkada 820/830gram ağırlığındaki (cifti 1520g) tekerlek yeti bu sayede ağırlığından kaybederken daha çevik, daha çabuk hızlanan bir hâle getirilmiş.

  Crossmax SLR disc
         Crossmax SLR disc

  ISM 3D sayesinde jantlar iç lastiksiz uyumlu bir halde sadece 380 gram ağırlığındalar. Jant telleri iki defa dipçiklenmiş. Asimetrik olarak tasarlanan jantların yanında gerek 9mm standart sokma mile, gerek yeni 15mm standardına, gerekse 20mm sokma mil ölçüsüne uyumlu bu model. “Bu sınıfta 20mm sokma milin ne isi var?” sorusu akla gelebilir, anlaşılan Mavic her türlü seçeneği açık tutmayı amaçlamış.

  Crossmax SX

  Enduro/serbest sürüş sınıfında 2009’da Crossmax SX’in tekerlek göbek tasarımı tamamen yenileniyor. Tekerlek seti 165gram daha hafifliyor ve görsel olarak da yeni bir tasarıma kavuşuyor. ITS4 serbest düzenek teknolojisine sahip arka göbeğin yanında ISM tasarımını jantlarda görüyoruz.

  Crossmax SX
         Crossmax SX

  Crossmax SX önde 825, arkada 920/930gram (cifti 1755 gram) ağırlığında, önde 20mm sokma mil ile de kullanılabiliyor.

  Crossline

  Gene enduro/serbest sürüş sınıfında Crossline daha düşük bütçelere hitap eden bir model. ITS4 teknolojisi bu tekerlekte de var, tekerlekte kullanılan jantların dahilî enleri 21mm. Ön tekerlek 20mm sokma mil, arka tekerlek 12mm sokma mil ile de kullanılabiliyor. Önde 965/970gram, arkada 1085 gram ile toplam setin ağırlığı 2055 gram.

  Crossline
         Crossline

  Deemax

  Tepe inişinde Deemax yıllardır Mavic’in değişmeyen ismi. 2009 modelinde arka göbekte serbest düzenek ITS4 ile donatılmış, tamamen yenilenmiş. Jantlarda sert kullanım sahasına rağmen ISM tasarımını görüyoruz ki, bu aslında Mavic’in bu teknolojinin sağlamlığına olan güvenini de ifâde ediyor. Jant telleri daha inceltilmiş ve iki defa dipçiklenmişler. İç lastiksiz olarak da kullanılabiliyor Deemax, önde 28 arkada 32 tele sahip. Önde 1010 gram, arkada 1150 gram ile toplamda 2160 gram.

  Deemax
         Deemax

  Deemax göbek
         Deemax göbek

  Deetraks

  Deetraks serbest sürüş, “slopestyle”, dirt vb. sahalar için üretilmiş bir tekerlek seti. Jantlar 31mm eninde, üçer kesimseli 32’ser tel ile donatılmış tekerleklerin önü 1085g, arkası 1170 gram, yani cifti 2255 gram ağırlığında. ITS4 serbest düzenek tasarımını burada da görüyoruz, ayrıca 2007’de yeni tanıtılan teknolojilerden QRM+ da var.

  Deetraks
         Deetraks

  Crossmax ST disc

  Mavic’in “crossmountain” sınıfında yer alan bu model 2009’da ISM tercih edilmiş, jantlar Maxtal alüminyum alaşımından, jant telleri Zicral’den. Crossmax ST disc yeni modelinde her türlü mandallı ya da sokma mil standardı (9mm, 15mm, hattâ 20mm) ile uyumlu.

  Crossmax ST disc
         Crossmax ST disc

  Crossride UB disc / Crossride disc

  Crossride UB disc ve Crossride disc, Mavic’in giriş sınıfı tekerlek setleri. Yeni tasarlanan göbekler sayesinde gecen yıla oranla 40 gram hafiflemiş olan tekerlek setlerinin bir özelliği de jantın yüksekliğinin artırılarak daha esnemez kılınmış olması. Crossride UB disc önde 900g, arkada 1040g (cifti 1940g), disk ve V-fren ile de kullanılabiliyor. Crossride disc ise önde 885/880g, arkada 1020/1015g ağırlığında.

  Crossride UB disc
         Crossride UB disc

  Crossride disc
         Crossride disc

  Wintech

  Mavic’in yol bilgisayarı Wintech de 2009 ürün yelpâzesinde iki yeni modelle yerini alıyor. Bunlar Wintech ultimate ve Wintech FS.

  Wintech ultimate için Mavic “en zengin donanımlı Wintech” bilgisayar diyor. Sıradan bisiklet işlevlerinin yanında nabız işlevleri ve yükseklik ölçer de cihazın donanımına dâhil. Dijital olarak (2.4GHz) veri aktarımı sağlayan bilgisayar elbette Mavic’in tekerlek mili ile takım hâlinde.

  Wintech Ultimate
         Wintech Ultimate

  Wintech FS serisi de 2009 yılında 2.4GHz teknolojisi ile donatılmış.

  Wintech serisinin en güzel özelliklerinden birinden daha bahsedelim. Mavic’in alici ile donatılmış olan mandallı mili (E-Skewer) amortisöre herhangi bir sensor montajına gerek bırakmıyor.

  Wintech E-Skewer
         Wintech E-Skewer

  Giyim - Ayakkabı

  Mavic bu yıl ilk defa olarak giyim ve ayakkabı sahasına da el atmış durumda. Bu sahadaki teknolojilerini marka üç ayrı sınıfta toplamış:

 • Clima Ride: Daha ziyâde olumsuz hava şartları düşünülerek tasarlanmış giyim serisi.
 • Ergo Ride: Ergonominin ön plana çıkarıldığı ayakkabı ve giyim serisi.
 • Energy Ride: Pedala güç aktarımının başrol oynadığı üst sınıf ayakkabı serisi.

  Energy Ride

  Energy Ride sınıfında yer alan ayakkabı modellerini betimleyen üç tane ana özellik var. Bunlar sırasıyla “Energy tabanlar”, “Energy Lock” ve “Terra Grip”.

  ”Energy tabanlar”ın özelliği karbon ya da titanyumun kullanıldığı ayakkabı tabanları olması. Bu tabanlara sahip ayakkabılarda tabanın esnemezliği ile asgarî incelik (4mm’ye kadar) bir arada yaratılmaya çalışılmış.

  Energy Taban
         Energy Taban

  ”Energy Lock” ayakkabının topuğunda yer alan ve karbondan olan , ayakkabının topuk kısmında ayakkabıyı tamamen sarmasını sağlayan bir parçayı ifâde ediyor. Sıradan topuk desteklerine oranla karbon kullanımı nedeniyle %50 civarında daha hafif olan bu destek parçası ayakkabı ile ayağın bütünleşmesini sağlıyor.

  Energy Lock
         Energy Lock

  Mavic Scorpio
         Mavic Scorpio

  ”Terra Grip” ise Mavic’in X-Mountain sınıfında yer alan ayakkabılarında kullandığı taban tasarımı. Adından da anlaşılacağı üzere bisikletten inilip de yürünmesi gereken anlarda “yol tutuşu”nun iyi olması gözetilerek tasarlanmış. ayakkabının içinde yer alan karbon ve poliamid tabanın etrafı 20 tane sert lastikten diş ile sarılıyor.

  Mavic Mantra
         Mavic Mantra

  Terra Grip
         Terra Grip

  Ergo Ride

  Ergo Ride sınıfındaki en önemli üç teknoloji diş tasarım (Ergo Lite), iç taban ve ayakkabının üzerindeki kayış.

  ”Ergo Lite” tasarımın en mühim özelliği dikişsiz olması. Ergo Lite ile Mavic konfor, ayağın ayakkabı tarafından bir çorap gibi sarılması ile hafifliği bir araya getirmiş. Birden fazla kat kullanımı da pedalı yukarı çekerken ayakkabının formunu kaybedip güç kaybı olmasını engellemiş.

  Ergo Lite
         Ergo Lite

  ”Ergo iç tabanlar”ın en büyük amacı elbette ayağa mükemmel uyumun yanında bir taraftan sarsıntıyı emerken, diğer taraftan nem kontrolü. Ayakkabı modeline göre tam 5 farklı maddeden taban kullanılmış.

  Mavic Fury
         Mavic Fury

  ”Ergo kayış” ise Mavic’in ayakkabılarında kullandığı ve kullanılan kevlar sayesinde sıradan kayışlara oranla %25 daha güçlü olan, arada hava akimi için yer de bırakan kayış tasarımı.

  Ergo Kayış
         Ergo Kayış

  Mavic Switchback
         Mavic Switchback

  Ergo Ride başlığı altında toplanan tasarımlar sadece ayakkabılarda değil, giyim sahasında da karşımıza çıkıyorlar. Taytlar söz konusu olduğunda Ergo Ride “Ergo pedler”, “Ergo Grip” ve “Ergo Bib” olarak kullanılmış.

  Infinity
         Infinity

  Tayt ve şortlarda kullanılan Ergo pedler yerine göre 6 kata kadar çıkabiliyor. Ergo Ride başlığı altındaki bütün 3D pedler konforu arttırmak için 3 boyutlu olarak tasarlanmışlar.

  ”Ergo Grip” taytın paçasında olan ve silikon yazılı kısım, ki taytın kaymasını engellerken hava akimini kesmiyor, bazı taytlarda görüldüğü üzere bacakta iz bırakacak kadar sıkmıyor.

  Ergo grip
         Ergo grip

  ”Ergo Bib” ise askılı taytlarda kullanılan, son derece esnek ve dikişsiz önlüğün ismi.

  Ergo Bib
         Ergo Bib

  Infinity
         Infinity

  Clima Ride

  Clima Ride başlığı altında Mavic’in bilhassa üst giyim sınıfındaki ürünlerinde kullandığı teknolojiler toplanmış. Bunlar başlıca DuraLite, GoreTex kumaşlar ile ceketlerde ve montlarda yer alan Clima Vent havalandırma sistemi tasarımları.

  Mavic Helium
         Mavic Helium

  Mavic Creek
         Mavic Creek

  DuraLite kumaşlar Mavic’in kışlık ceketlerinde geleneksel tasarımlara oranla %30’a varan ağırlık tasarrufunu sağlamış. Buna ek olarak Gore Tex, Gore Windstopper türü bugün artık üst sınıf spor giyiminde aşinâsı olduğumuz kumaş teknolojileri de elbette Mavic’te karşımıza çıkıyorlar.

  Mavic Plasma
         Mavic Plasma

  Mavic Helium
         Mavic Helium

  ”Clima Vent” tasarımı bisiklet üzerinde durulduğu zamanki hava akımlar gözetilerek havanın soğuk, sıcak ya da yağmurlu olmasına göre değişik havalandırma seçenekleri sunmuş.

  Clima Vent
         Clima Vent

  Kaynak: Mavic

 •  

    Bu haber 7379 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015