Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Brest'ten Paris'e...

Brest'ten Paris'e...

Fransa Bisiklet Turu 2008

Sarper Günsal   mtbtr.com © 4.7.2008
Son güne kadar heyecanı süren Il Giro’nun tadı hala damağımızdayken bir Sarı Mayo savaşı daha başlıyor. Üç hafta, 21 etap ve 3,500 km sürecek yeni bir macera daha başlarken kendimi sorguluyorum. Bıktım mı? Asla! Biraz buruk muyum? Hala! Hem organizatör ASO’ya (Azgın Salaklar Ordusu) hem UCI’a (Uslanmaz Cahil İnsanlar), aralarındaki savaşı bitirmedikleri için kızgınım. FIFA’nın düzenlemediği bir Dünya Kupası olur mu? Olmaz. Ama dünyanın en önemli bisiklet yarışına UCI elini bile süremiyor. Tutarlı hiçbir neden yokken son şampiyon bu yarışta yer alamıyor. Neden Astana yasaklı da Rabobank değil? Böyle bir mantıksızlık olur mu? Takım sayısı 22’den 20’ye inmiş, zamana karşı etapları azaltılmış ve prolog da 40 yıl sonra kaldırılmış. Acaba çok mu gelenekçiyim? Muhafazakar bir moruğa mı dönüşüyorum? Belki ama favorilere bakıp yarış için pek heyecanlanmıyorsam bunun nedeni sadece ben değilim herhalde….

Parkur

Çift yıllardayız, demek ki Fransa’yı saat yönünün tersinden döneceğiz. Londra yada Belçika yok bu defa. Le Grand Boucle Brötanya bölgesinin Brest kentinden start alacak. Brötonlar kendi dilini ve kültürünü korumaya özen gösteren gururlu bir halk olarak biliniyor. Bisiklet delisi bu bölge (Fransa’nın hangi bölgesi değil acaba?) Tur’nun büyük şampiyonları Loison Bobet ve Bernard Hinault’yu yetiştirmiş. Tur 5 Temmuz Cumartesi günü, Atlantik rüzgarlarına açık, 197.5 km’lik iniş çıkışlarla dolu bir etapla başlayacak. Rüzgar mühim çünkü herhangi bir favorinin içinde olduğu grup pelotondan bir koparsa (bkz. Alex Zülle) Genel Klasman ümidi başka bir Temmuz’a kalır. İlk etap sert bir yokuşla biteceği için sprinterlere de uygun değil.

Yarışın Brötanya’yı dolaşacağı ilk üç gün rüzgar nedeniyle oldukça gergin geçecek. Bol itiş kakış, sıkça atak, karşı atak ve mebzul miktar kaza olacak. Birkaç köprücük kemiği kırılacak. Eğer bir de hava bozar, rüzgara yağmur eklenirse 8 Temmuz Salı günü Cholet’deki ilk TT’ye gelene kadar bayağı bir savaş zayiatı verilmiş olabilir (Cholet’nin başarılı basketbol takımının antrenörünün Erman Kunter olduğunu da not düşelim).

       

Bu sene Fransa Turu’nda toplam 82.5 km TT koşulacak. Ama hepsi bireysel (ITT). Geçen sene olduğu gibi bu yıl da takım takip yok. Önceki senelere göre oldukça kısaltılan ITT mesafesinin arkasındaki mantık sporcuları olası doping şehvetinden uzaklaştırmak olmalı. Yine de sondan bir önceki etapta koşulacak 53 km’lik ITT’nin Genel Klasmanı etkilemesi kaçınılmaz. Bu sene zaman bonusları da kalktı. Yani GK favorileri etap kazanmak için ekstra bir heves göstermeyecekler. İlk üç gün rüzgarla boğuşacak takımlar 8 Temmuz’da ITT’yi koştuktan sonra 5. Etap’ta Tour 2008’in en uzun etabını geçecekler. 232 km’lik bu etapta sprinterler daha şanslı.

95. Fransa Bisiklet Turu’nda dört etap yokuşla bitecek. 6. Etap’ta ilk ciddi tırmanışları göreceğiz. Super Besse kayak kasabasına çıkarken iki tane 2. Kategori tırmanma var. Daha sonra konvoy güneybatıya dönerek Pireneler’e yönelecek. Ama varana kadar 9 tane orta zorlukta yokuşu da çıkacaklar. 13 temmuz Cuma günü Toulouse’dan başlayacak 9. Etap iki tane 1. Kategori tırmanma içeriyor. İsimlerini daha önce çok duyduk: Peyresourde ve Aspin. Artık Pireneler’deyiz ve Fransa’nın bağımsızlık günü 14 Temmuz için özel bir etap: Önce Tourmalet, sonra Hautacam (finiş).

Tourmalet!!!
       Tourmalet!!!

Dinlenme gününden sonra doğuya dönen Tur Narbonne ve Nimes etaplarında sprinterler ve kaçaklara şans tanıdıktan sonra 14. Etap’ta Alpler’e kavuşacak. Dignes-les-Bains’de biten etap çok zorlu değil ama ertesi gün Fransa-İtalya sınırındaki Agnel (ya da Agnello) geçilecek. 2744 mt yüksekliğinde Alpler’in üçüncü en yüksek geçişi. Yarış İtalya’da devam ederek Prato Nevoso tırmanışıyla bitecek. 21 Temmuz’u dinlenerek geçiren sporcular ertesi gün iki büyük dağ geçerek Fransa’ya dönecekler.

Eğer yol bisikletini ve Fransa Turu’nu seviyorsanız lütfen 23 Temmuz Çarşamba günü televizyonlarınızın başında olun ve 210.5 km’lik Embrun - L’Alpe d’Huez etabını seyredin. Arka arkaya üç efsane var. Önce Galibier, sonra Croix-de-Fer ve en son L’Alpe d’Huez. Müthiş olacak. Tur 26. defa çıkacak L’Alpe d’Huez’e. İlk kazanan 1952’de büyük üstad Fausto Coppi, son olarak ise 2006’da Frank Schleck olmuşlardı. Bendeki en çarpıcı görüntü ise yaklaşık bir milyon kişinin önünde, tükürük yağmuru altında Lance Armstrong’un kazandığı 2004’deki TT.

 L
        L'Alpe d'Huez'in 21 virajı

Favoriler

Geçen sene Contador Beyaz Mayo’yu alır demiştim, abartıp Sarı’yı bile almıştı… Vino’yla ilgili şüphelerimi yazmıştım onun yüzünden Astana bu sene bile yok. Rasmussen de Benekli ve Sarı Mayo’yu beraberce alacaktı kamptan kovulmasaydı. Ben yanılmaktan bıkmam o nedenle favoriler ve tahminlere yine gireceğim:

Sarı Mayo:

Anasayfamızda da anket var zaten: Cadel Evans, Alejandro Valverde, Frank Schleck, Damiano Cunego, Schleck???? Aslında CSC-Saxo Bank’ın lideri Carlos Sastre ama o ilk 20’de yer alacak o kadar. Hep tutarlı ama parlayamayan Sastre’i listeye almıyorum. Schleck Kardeşler ise son yılların en heyecan verici bisikletçilerinden. Sokağa atacak param olsa Frank Schleck’e basabilirdim.

Favorilerin içinde en formda olanı Alejandro Valverde. Liege-Bastogne-Liege ve Dauphiné’yi kazandı. Geçen hafta da İspanya Yol Şampiyonu oldu. Yarışta Caisse d’Epargne değil milli formasını giyecek. Geçen sene altıncı olmuştu, bu defa müthiş formda. 2008’de daha az yarışa katıldı ve bunun iyi etkilerini gördüğünü söylüyor. Dauphiné’deki TT’lerde en iyi oydu. Midemi tek bulandıran şey Haziran başından beri çok üst düzey bir form yakalamış olması. Temmuz’un son haftasına, Galibier ve L’Alpe d’Huez’e kadar bu seviyeyi koruyabilir mi emin değilim. 6 hafta böyle bir form düzeyini sürdürebilmek oldukça zor. Ama geçen üç dört haftadaki gibi koşabilirse Valverde Sarı Mayo’yu İspanya’ya götürebilir.

Valverde(sağ) ve Evans (en sol)
       Valverde(sağ) ve Evans (en sol)

Dauphiné Libéré’nin son etabında Cadel Evans’ın atak yaptığını gördüğümde koltuktan düşüyordum. Evans atak yapmaz. Lideri takip eder, ataklara cevap verir ama fırlayıp gitmez. Zaten gidemedi ve yakalandı. Neden bu süper yarışçıya ısınamadım bilmiyorum. Eski bir MTB’ci, son üç yıldır ilk onda, geçen senenin ikincisi ama ikna olamıyorum. Sanırım Evans’ın kendini yeteri kadar zorlamadığını hissediyorum. Belki bu yanılsamamın nedeni hep düşük kadansla yokuş çıkması ama eğer Evans Paris’te Sarı Mayo’yu giyerse seneye tahmin yazmayacağıma söz veriyorum. Zaten bu sene kazanamazsa seneye ortalarda pek görmeyiz.

2003 Fransa Turu Beyaz Mayo galibi, 2005 ve 2007 İspanya Turu şampiyonu, 2008 İtalya Turu beşincisi ve biz onu favoriler arasında göstermiyoruz. Rabobank’tan Denis Nikolayeviç Menchov. Tam 30 yaşında. Hiç de olanaksız değil ama takımından ne kadar destek alabilecek göreceğiz.

 Denis Menchov
        Denis Menchov

Damiano Cunego. Çok sıska, TT’si iyi değil ama çok çalıştı. İtalya Turu’nu bile pas geçti bu sene, tüm yoğunluğu Fransa Turu için. O da bir klasik kazandı bahar aylarında (Amstel Gold) ve fakat yine de kazanması büyük sürpriz olur. Ama “ulusalcı” damarı tutup Prato Nevoso etabını almak isteyebilir.

Kısa kısa diğer isimleri de yazalım da sonra tahminlerim tutmadı olmasın: Christian Vandevelde (Team Garmin Chipotle), Stijn Devolder (Quick Step), Riccardo Ricco (Saunier Duval). Ricco şaka tabii ama L’ALpe d’Huez’i ustası Pantani’ye saygı için çok kazanmak isteyecektir.

Yeşil Mayo:

Yeşil Mayo’nun sponsoru PMU bu sene mayonun renginde biraz değişiklik isteyince oldukça modern bir sprinter mayosuna kavuştuk. Fransa’daki arkadaşlara ısmarlamak elzem oldu.

 Yeni Yeşil Mayo
        Yeni Yeşil Mayo

2008 TdF parkuru sprinterlere çok uygun değil maalesef. 3., 5., 12., 13. ve son etap biraz daha sprinterlere yönelik. Thor Hushovd, Mark Cavendish, Gert Steegmans, Robbie McEwen ve Baden Cooke gibi sprinterler bu beş etabı bekleyecekler. Bu sene Petacchi de yok. Türkiye Turu’nda hastalanıp Giro’yu kaçırması yetmemiş gibi aşırı astım ilacı nedeniyle aldığı ceza yüzünden Fransa Turu’na da katılamıyor. Boonen da kokainden Tura alınmadı. Yeşil Mayo adayım Mark Cavendish.

Mark Cavendish
       Mark Cavendish

Puanlı Mayo:

Yokuş klasmanında bu sene 2.,1., ve HC sınıfında toplam 17 yokuş bulunuyor. GK favorilerinin her yokuşu zorlamayacakları düşünülürse ilk aday Riccardo Ricco. Daha sonra Kolombiyalı ve Baskları düşünmek normal. Geçen senenin birincisi Mauricio Soler ve tüm Euskaltel Euskadi takımını akılda tutmak gerek. Ben Rabobank’ın genç yeteneği Robert Gesink’i de göreceğimizi düşünüyordum ama kadroya alınmamış. Küçük kardeş Schleck de abisi ve Sastre için çalışmazsa şanslı olabilir. Fransız bisikletçilerden ise bu sene de bir şey beklemiyoruz. 14 Temmuz’da bile kazanamayacaklar gibi. Yokuş klasmanında ilk onda bir Fransız olursa gelecek sene Fransa Turu hakkında ağzımı açmam.

Beyaz Mayo:

Neden gençler kategorisine hep “beyaz renk” verilir? Saflık simgesi olduğundan herhalde. Bu senenin en saf ve temiz bisikletçisi olarak Ricco, Andy Schleck veya 25 yaş altındaki tüm sporcuları favori gösteriyorum.

Mutlak tutacak tahminimi ise en sona sakladım: Cofidis’ten Stephane Augé kaçacak!

Bu sene Fransa Turu katılan sporcular itibarıyla Hem İtalya hem de İspanya Turu’nun gerisinde gözüküyor. Hem daha az sporcu yarışacak hem de son şampiyon kadroda yok. Hatta tüm 180 kişinin içinde eski şampiyonlardan sadece Oscar Pereiro var, onun da nasıl şampiyon olduğunu hatırlarsak yarış çok parıltıyla başlamıyor kanısına ulaşabiliriz. Organizatörler “1” numarayı Cadel Evans’a vermek zorunda kaldılar. Bu bile yarışın havasını gösteriyor. Umarım gelecek günlerde çekişmeli geçecek etaplarla birlikte bisiklet dünyasının en büyük yarışı eski cazibesine kavuşur.

 

  Bu haber 3502 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015