Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Ekim . 2020  
Erkeklerde İlginç Final, Kadınlarda Dahle Birinci

Erkeklerde İlginç Final, Kadınlarda Dahle Birinci

UCI Dağ Bisikleti Maraton Dünya Şampiyonası

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 7.7.2008
Dünyada bisiklet âlemi Fransa Turu’na odaklanmış durumda. Ülkemizde de bu hafta sonu Delmece yarışı düzenlendi, sayfamızda okudunuz. Dolayısıyla bu iki olayın gölgesinde kalsa da bu hafta sonu Güney Tirol’deki (İtalya demiyoruz Güney Tirollüler bozuluyorlar) Villabassa’da UCI Dünya Maraton Şampiyonası düzenlendi. „Bu ne menem bir yarış?“ diyenlere kısaca Mart ayında Manavgat’ta düzenlenen yarışın muâdili diyebiliriz. Bu hafta sonu sadece dünya şampiyonası düzenlenmedi, aynı parkurda en zorlu maraton yarışlarından biri olan Dolomiti Superbike da koşuldu.

Bilhassa erkeklerde son derece ilginç sahnelerin yaşandığı yarışın önce kısaca bir parkuruna bakalım. Adından da anlaşıldığı gibi bu bir noktadan noktaya yarış. Kadınlarda yarış 88.6km uzunluğunda ve 3040m irtifâ çıkışına sahipti. Erkeklerin parkuru her zaman olduğu gibi biraz daha uzun, 119.9km ve 3.822m irtifâ çıkışı içeriyordu.

Erkekler parkur
       Erkekler parkur

Erkekler yarışı

Erkeklerde Roel Paulissen yeni dünya maraton şampiyonu. Atina Olimpiyatları’nın dördüncüsü olan Belçikalı sporcunun birinciliği yalnız komiser kararıyla oldu. Aşağıdaki fotoğraflarda da gözükeceği gibi parkurun yaklaşık son 30km’si boyunca süren bir mücadelenin sonunda, yarışın tam bitişinde Paulissen ve Christoph Sauser birbirlerine girdiler. Sauser daha önce ayaklandı, bisiklete bindi ve bitiş çizgisini geçti. Bu esnada Paulissen bisikletini eline almış yaya bir şekilde bitişi geçiyor, bir taraftan da Sauser’e artık burada yazmanın uygun kaçmayacağı bir takım şeyler söylüyordu.

Paulissen ve Sauser
       Paulissen ve Sauser

Paulissen ve Sauser
       Paulissen ve Sauser

UCI komiserleri bu durum üzerine videoları incelediler ve Paulissen’in birinci olması gerektiğine karar verdiler. Kararın gerekçesi bitiş bölümünde kalkılan atakta Sauser’in Paulissen’i sıkıştırmış olması. Her halükârda oldukça tartışma yaratacak bir bitiş oldu.

Sauser ve Paulissen
       Sauser ve Paulissen

Paulissen
       Paulissen

Kürsünün ilk iki basamağı için bu çekişmenin yanında biraz gürültüye giden üçüncülüğü ise gene İsviçreli Urs Huber kazandı. Zaten yarış boyunca gene İsviçre hâkimiyetini izledik. İlk 10’da 5 İsviçreli var. Kadınlarda da ilk 10’da 4 sporcu İsviçreli. Bunun üzerine söylenecek bir şey kalmıyor zaten.

Erkekler kürsü
       Erkekler kürsü

Sonuçlar

1. Roel Paulissen (Belçika) 4:46.56,3
2. Cristoph Sauser (İsviçre) 4:46.56,3
3. Urs Huber (İsviçre) 4:51.56,8
4. Leonardo Paez (Kolombiya) 4:55.14,1
5. Ralph Näf (İsviçre) 4:56.10,8
6. Lukas Buchli (İsviçre) 4:57.27,7
7. Thomas Frischknecht (İsviçre) 4:58.54,9
8. Johnny Cattaneo (İtalya) 5:00.33,8
9. Fredrik Kessiakoff (İsveç) 5:01.04,9
10. Sandro Späth (İsviçre) 5:02.16,2

Sporculardan Yorumlar

Roel Paulissen: Her ikimiz (Sauser’i kastediyor, CK) için de garip bir durum, ikimiz için de kolay değil. Elbette ikimizin de Dünya şampiyonu olması iyi olurdu. Bugün ikimiz de güçlü günümüzdeydik ve iyi atak yaptık. oldukça uzun bir süre Kolombiyalı Leonardo Paez bizimleydi ama bizimle ortak çalışmadı. Bunun üzerine atağa kalktık, o da karşılık veremedi.

Christoph Sauser: Sadece atağa kalktım, ne zaman atağa kalksam doğal olarak gidonumu hareket ettiriyorum. Dört ya da beş kişiden oluşan bir kurulun değil de sadece bir UCI komiserinin karar alması benim şanssızlığım. Yol yarışında olsaydık bu durum ortaya çıkmazdı. Hayal kırıklığı içindeyim, bitiş çizgisini birinci geçip de sonradan ikinci olarak açıklanmak garip bir duydu. Katıldığım en zor yarıştı bu. İnişlerde ve son bitiş atağında olmak üzere iki defa hayatimizi riske attık.

Kadınlar yarışı

Kadınlar yarışı ise 35 yaşındaki Gunn-Rita Dahle Flesja’nın dirilişine sahne oldu. Dahle-Flesja iki hafta önce Val di Sole’de geçildiği Alman Sabine Spitz’den rövanşı aldı diyebiliriz. 88.6km’lik parkurda Dahle 4 saat 9 dakika ve 56 saniyede birinci olurken Spitz 1 dakika 44 saniye geriden geldi. „Kadınlar ve maraton“ deyince ilk akla gelen isimlerden Fin Pia Sundstedt ise yarışı üçüncü (+03:39) bitirdi. Sundstedt bitişe birkaç kilometre kala lastik patlattı ancak bu esnâda zâten Spitz’in arkasındaydı.

Dahle bitirirken
       Dahle bitirirken

Dahle-Flesja ise yarışın daha 50.km’sinden itibaren uzun çıkışta (Rotwand’a tırmanan) farkı açmaya başladı ve aralarda Spitz ile arasına 3 dakika fark koymayı başardı. Ama özellikle yarışın sonlarına doğru Spitz ve Sundstedt’in birbirlerini itekleyerek hızlanmaları sonucu farkı bir ara 23 saniyeye kadar indi.

Sundstedt
       Sundstedt

Sonuçlar

1. Gunn-Rita Dahle (Norveç) 4:09.56
2. Sabine Spitz (Almanya) 4:11.40
3. Pia Sundstedt (Finlandiya) 4:13.35
4. Esther Süss (İsviçre) 4:2149
5. Erika Dicht (İsviçre) 4:23.31
6. Elena Gaddoni (İtalya) 4:26.30
7. Anna Ferrari (İtalya) 4:28.31
8. 8. Marielle Saner-Guinchard (İsviçre) 4:29.18
9. Antonia Wipfli (İsviçre) 4:31.38
10. Kathrin Schwing (Almanya) 4:34.16

Kadınlar kürsü
       Kadınlar kürsü

Sporculardan Yorumlar

Gunn-Rita Dahle: Rotwand’a çıkışta rakiplerimle farkı açmayı başardım. “Silvesteralm”’a çıkışta (98.km CK) fark azaldı ama nihâi zafere ulaşmayı başardım. Bundan sonra doğrudan Kanada’ya uçacağım, oradan da yol doğrudan Pekin’e, Olimpiyat oyunlarına devam ediyor. Bu birinciliği beklemiyordum bugün. yarış esnâsında çok uzun süredir ilk defa o her şey yolunda gidince hissettiğim “uçma hissini” yaşadım. Dağ bisikleti benim mesleğim ve her halükârda 2012 Londra Olimpiyatları’na kadar binmeye devam edeceğim.

Sabine Spitz: Parkuru test etmemiştim, bu da benim en büyük zaafım oldu. Bu nedenle kavşaklarda sürekli yavaşlayıp doğru yolda miyim diye kontrol etmek zorunda kaldım, bu da zaman kaybettirdi. İlk çıkışta beş kişilik bir gruptaydık. Fakat o yokuşta Dahle’nin kaçmasına izin vermemin bir hata olduğu sonra ortaya çıktı. Ondan sonra Dahle’nin aksine parkuru da tanımadığım için farkı kapatamadım. Ama dün gece saat 10’da buraya geldiğim ve parkuru sadece kâğıt üzerinde tanıdığım düşünülürse bu ikincilikten çok memnunum. Buradan itibaren ciddî anlamda olimpiyat hazırlıklarına başlıyorum.

Pia Sundstedt: Rotwand çıkışındaki tempo benim için çok hızlıydı. Kreuzberg geçidinde (Passo Monte Croce) Dahle’nin iki dakika arkasındaydım, bundan biraz sonra da Spitz’i yakaladım. Bundan sonra Sabine’nin liderliğinde beraber bindik. Silvesteralm’de Dahle’yi yakalayacağımıza inanıyorduk. Ne yazık ki başaramadım, ayrıca bitişe 1.5km kala bir de lastik patlattım. Finlandiya’nın ülke puanı yeterli olmadığından olimpiyatlar benim için söz konusu değil.

Kaynak: Dolomitisuperbike-Press

 

  Bu haber 3492 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015