Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
Türk İki Teker Tarihi

Türk İki Teker Tarihi

Evvel Zaman Bisiklet

Emre Yıldırım   mtbtr.com © 11.12.2003
Ülkemizde bisiklet ile ilgili hazırlanan yayınların sayısı herhalde bir elin parmaklarını geçmez. Bisiklet satan bir kaç mağaza, bisikletseverler derneğinin internet sitesi ve kişisel bazı internet sitelerinin dışında bisiklet hayli az işlenen bir konu olagelmiştir ne yazık ki medyamızda.

MTBTR olarak bu konudaki eksikliği biz kendi adımıza elimizden geldiği kadar doldurmaya, basılı bir dergi olmasak da bisiklet konusunda ve "dağ bisikleti" özelinde elimizden geldiğince bisiklet konusunu işlemeye, dünyadaki son gelişmelerden sizleri haberdar etmeye çalışıyoruz. Sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden anladığımız kadarıyla sanırız bu amacımızda bir noktaya kadar da başarılı olduk. Daha yapacak çok şey var biliyoruz ancak "Başlamak işin yarısıdır" derler ya bizimki de öyle birşey işte. Umarız bisiklet sevgisi sizde, bisiklet içeriği hazırlama arzusu da bizlerde hiç tükenmez.

Biliyorsunuz haber konularımızı ve içeriğimizin bir kısmını tamamen kendimiz hazırlarken, bazılarının mutfağında gerek yurtiçi gerekse yurtdışında yayımlanan farklı kaynaklardan yararlanıyoruz. 2002 senesinde ilk yazılarımızı yeni kurmuş olduğumuz sitemizde yayımlamaya başladığımızda internet ortamında gezinen ve bir şekilde bizlere ulaşan "Türkiye'ye Bisiklet'in Girişi" ile ilgili bir metne de sayfalarımızda yer vermiştik.
       

Metin ülkemize özel içeriği ve bisikletin Türkiye'ye ne zaman ve nasıl girdiği konusunda özgün bilgiler sunmaktaydı. Yazarının Gökhan Akçura olmasının dışında metin ile ilgili başka herhangi bilgiye sahip değildik.

Peki sorun nedir dediğinizi duyar gibi oluyoruz.
Bu hafta içerisinde Gökhan Akçura bizleri arayarak, bu yazının kendisine ait olduğunu ve geçtiğimiz aylarda yeni baskısı yapılan "Evvel Zaman Bisiklet" kitabından alıntılandığını bildirdi.

Neyin nesidir nasıl birşeydir diyerek hemen bir nüshasını elde ettiğimiz kitabın, Gökhan Akçura'nın "Ivır Zıvır Tarihi" serisinin 6. ve sonuncu kitabı olarak yayımlandığını ve Bisiklet'in Türkiye'ye 1885 yılında ilk gelişinden itibaren yaşadığı serüvene dair zengin bir arşiv çalışması olduğunu büyük bir mutlulukla gördük.

Ülkemizde bisiklet konulu hemen herşey gibi bu kitap da sessiz sedasız raflardaki yerini almış ve yazarının uyarısı olmasa belki de çok uzun süre varlığından haberimiz dahi olmayacaktı. Birkaç baskı sonrası satışa hazır adetleri azalan kitaba belki de hiçbir zaman sahip olamayacak ve ancak varlığından haberdar olma şansına sahip olursak sahaflarda kitabın peşine düşecektik.

Neyse ki bu tür bir şanssızlığı yaşamadık ve Gökhan bey'in yıllar yılı hazırladığı bisiklet konulu arşiv dosyasının basılı haline sahip olabildik. "Evvel Zaman Bisiklet" adıyla hazırlanan kitabın elimizdeki nüshası kitabın 2. baskısı.

Kitabı yine en iyi yazarının tanıtabileceğini düşünerek, kitapla ilgili Gökhan Akçura ile yapılan ve sehriye.com sitesinde yayımlanan bir röportajın ilgili bölümlerini sizlerle paylaşmayı uygun bulduk:

S- Ivır Zıvır Tarihi'nin altıncı kitabının bisiklet üzerine kurulması fikri nasıl ortaya çıktı ve nasıl gelişti? Kitabı yazma aşamasından kısaca bahseder misiniz? Kitabın ortaya çıkması ne kadar zaman aldı? Ne gibi araştırmalar yaptınız?

C- On yıl kadar önceydi. Bisiklet de diğer bir çok konu gibi, genel tarama ve dosyalama listemdeydi. Sanırım ilk olarak "İstanbul Ansiklobedisi"ndeki "Bisiklet İstanbul'da" maddesini keşfetmiştim. Sonra, bisikletle ilgili kartpostallar, fotoğraflar buldukça konu zenginleşti. O sıralar kardeşim Hakan Akçura, Bisiklet Yayınları adlı yeni kurulmuş bir yayınevinde çalışmaya başlamıştı. Yayınevinin aslında bisikletle filan ilgisi yok.
Öylesine bir isim işte. Hakan bir gün, benim elimde bisikletle ilgili bir şeyler olup olmadığını sordu. Ona dosyamı gösterdim, aslında o dönemde çok fakir bir haldeydi. Yayınevine önerildi, onlar da kabul etti. Hatta bir dizi gibi düşünmüştük. İlk kitaptan sonra Kedi Kitabı ve diğerleri gelecekti. Bu ilk baskıda kitabın adı "Bisiklet Kitabı"ydı. Ama sonra yayınevi kapandı. Tek yayınlanan kitap da benimki oldu. Yani dünya üzerinde, sanki kendi konusu için özel olarak bir kitabevi kurulmuş da, sonra da kapatılmış gibi garip bir rekor durumu elde edildi. Aradan on yıl geçti. Bu kez kitabın genişletilmiş baskısını Om Yayınları'nda, Ivır Zıvır Tarihi dizisi içinde yapmaya karar verdik. Ama bu kez kitabın ismi sorun yarattı. Çünkü "Ivır Zıvır Tarihi-Arşiv dizisi"ndeki kitapların adları "Kitabı" sözcüğü ile bitiyordu: Yılbaşı Kitabı, Kedi Kitabı, Aşk Kitabı gibi. Bunlar da esas olarak birer derlemeydi. Bisiklet Kitabını bu arşiv dizisi içinde görmüyordum. Çünkü bu bir araştırma bu, derleme değil. Öyleyse ne yapmalı, adını değiştirmeli dedim. "Evvel Zaman Bisiklet" adı böyle ortaya çıktı. Tabii aradan geçen zaman boyunca topladığım yeni bilgiler de bu kitaba girdi. Bazı bölümler genişledi. "Plastik sanatlarda bisiklet" gibi yeni bölümler de eklendi.

S- Okuyucularımıza, kitabınızın içerik ve kurgusundan; hikayesinden biraz bahseder misiniz?
       

C- Kitap bisikletin Türkiye'ye giriş serüvenini anlatarak başlıyor. Bu girişin özellikle basına yansımalarından örnekler veriyor. Refik Halid Karay gibi bu ilk dönemde bisikletlerle tanışmış yazarların anılarından aktarmalar yapıyor. Yine aynı dönemi konu edinen Turhan Selçuk'un Abdülcanbaz dizisinden "Bir Velosipet Olayı"nı ele alıyor. Bundan sonraki bölümlerde bisikletin sosyal yaşamda yayılışı irdeleniyor. Bisikletin çeşitli meslekler içinde ve özel olarak da kadınlar arasında kullanılışının yansımalarından örnekler veriyor. Kısaca bisiklet sporunun gelişimini aktardıktan sonra, uzun bir bölüm olarak bisikletin edebiyatımızda ele alınışından söz ediyor.

Anılarda, sinemada, plastik sanatlarda bisiklet konularına değindikten sonra; "peki bu bisikletleri kim getirdi, kim sattı, kim yaptı" sorularına cevap getirmeye çalışıyor. Kitabın sonundaki eklerde iki felsecimizin (Ahmet İnam ve Nermi Uygur) bisiklet konulu denemelerini ve 1935 yılında Mücahit imzasiyle yayınlanan "İlk Bisiklet Nasıl Keşfedildi" adlı broşürün tıpkı basımını bulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi kitap, Türkiye'nin bisiklet içeriği anlamında çölleşen zemininde bir vaha gibi karşımıza çıkıyor. Tüm bisiklet severlerin arşivlerinde bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Umarız bisiklet konusunda üretilen bu ve benzeri çalışmaların sayısı gün gittikçe artar.

Bisikletle kalın

Evvel Zaman Bisiklet
Ivır Zıvır Tarihi : 6

Türkçe
OM Yayınevi
171 s. 2.Hamur - 15x24
İstanbul, Eylül-2003
ISBN: 9756530480
Etiket Fiyatı: 15.000.000 + KDV

 

  Bu haber 7208 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015