Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
19 . Eylül . 2020  
Trek Fuel EX & Top Fuel 9.9

Trek Fuel EX & Top Fuel 9.9

Trek 2009

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 22.7.2008
Trek geçtiğimiz hafta 2009 model serisini basına tanıttı. Genel olarak bisikletler 2008’de ilk defa karşımıza çıkan tasarımların doğal devamı gibi gözükseler de bilhassa üst sınıf modeller ve orada da karbon kadrolarda Trek bu yıl kayda değer gelişmelere imzâ atmış. Beraber bakalım.

OCLV Fuel EX Serisi

Karbon kadro dedik, dolayısıyla en önemli haberler OCLV kadrolardan. 2009 ürün yelpâzesi için konulan hedef karbon kadroların daha hafif ve daha esnemez bir hâle getirilmeleri. Yeni Fuel kadrolarında kullanılan teknolojiler sırasıyla

 • „Net Molding“
 • E2
 • BB95

  Kısaca kadrolar görsel tasarım olarak fazla bir değişikliğe maruz kalmazlarken ağırlıkta oldukça ilerleme kaydedilmiş. 2009 model Fuel EX serisinde yaklaşık 200 gramlık bir ağırlık tasarrufu sonucunda kadro arka amortisör dahil bir halde 2250g ağırlığında. Kadronun genel esnemezliği ise %28 oranında artmış.

  Fuel EX9
         Fuel EX9

  Ağırlık tasarrufundaki en önemli etken Trek’in „Net Molding“ tasarımını kullanması. Bu tasarımın en büyük özelliği karbon şekillendirmesinin son derece hassas ve düşük toleranslı gerçekleşmesi ve dolayısıyla yatakların karbon kadroya doğrudan, herhangi bir ek alüminyum parça ya da yiv sistemine gerek kalmadan yerleştirilmesi. Bu düşük tolerans sayesinde gerek kalmayan ara parçalardan ferâgat de haliyle ağırlık tasarrufu sağlıyor. Buna ek olarak kadronun iki ana bölümünü birbirine bağlayan Evo Link karbondan tasarlanarak ağırlığı 130 grama indirilmiş, ki bu da 2008 modellerdeki alüminyum Evo Link’e (223 gram)oranla 90 gramdan fazla ağırlık tasarrufu demek.

  Kadronun alın borusunda üstte 1 1/8 inç, altta ise 1.5 inçlik yataklar içeren E2 tasarımı zâten Trek’in son modellerinden aşinâ olduğumuz bir başka yenilik. Trek bu tasarımla Fuel serisinde esnemezliğin yanal olarak %13, burgusal olacaksa %6 arttığını belirtiyor.

  Trek’in gene bu yılki önemli yeniliklerinden biri daha önce yol modeli Madone’de gördüğümüz BB95 orta mil tasarımı. Gene “net molding” yöntemi kullanılarak tasarlanmış olan BB95’in özelliği eninin 95mm olması, yatakların ek bir parçaya ihtiyaç duyulmadan doğrudan kadroya yerleştirilmesi. Artan en yanal esnemezliği arttırırken net molding yöntemi de ağırlık tasarrufu sağlıyor. Bu orta mil tasarımının getirilerinden biri de “Q-Faktör”ünü azaltma imkânı sunması, yani kabaca belirtmek gerekirse iki pedalın arasındaki eni/mesâfeyi azaltması.

         

  Bunun dışındaki yenilikler arka amortisörün Trek için özel olarak tasarlanmış bir Fox olması. Bu modelde hava kartuşunun hacmi arttırılmış, amortisörün yay eğrisini daha lineer bir şekilde sunmasına çalışılmış. Arka süspansiyon mesâfesi gecen yıla oranla 10mm arttırılıp 120mm’ye çıkarılmış.

  Trek Fuel EX serisi önde de bisiklet için özel olarak üretilmiş Fox amortisörlerle donatılıyor. Kezâ 120mm’lik amortisörler arka amortisörle uyum içinde çalışacak şekilde tasarlanmışlar.

  Top Fuel 9.9

  Gelelim Trek’in en üst modeli diyebileceğimiz Top Fuel 9.9 modeline. Fuel EX serisinde olduğu üzere burada da Trek’in en büyük amacı ağırlığı indirirken esnemezliği arttırmak olmuş. dolayısıyla Top Fuel 9.9’un kadro ağırlığı 2027 gram, geçen yıla oranla tamı tamına 430 gramlık bir tasarruf demek bu. Buna ek olarak kadronun esnemezliği Trek’in verilerine göre geçen yılla mukâyese edildiğinde %33 oranında artmış.

  Bu yılki modeldeki en önemli yenilikler

 • Yeni sele borusu tasarımı
 • ”Net Molding”
 • BB90 orta mil

  Yeni Top Fuel 9.9’un biraz polarize etme potansiyeline sahip olan oturma borusu fazlasıyla yükseltilerek sele borusunun kadroya dahil edilmesi amaçlanmış, ki bu çok da yeni bir teknoloji değil. Öte yandan Trek sadece bu tasarım sayesinde 100 gramlık bir ağırlık tasarrufu sağlandığını belirtiyor. Bu tasarımla birlikte sele borusunun yüksekliğini gene de ayarlamak mümkün: bisiklette iki boyda sele borusu sunuluyor, 185mm ve 245mm.

  Top Fuel 9.9
         Top Fuel 9.9

  Top Fuel 9.9’da da diğer Fuel modellerinde olduğu gibi gerek orta milde, gerekse arka süspansiyonun eklem bölümlerinde “net molding” tasarımı tercih edilmiş.

  Son olarak BB90 orta mil, tasarım olarak Fuel EX serisi ile aynı, lâkin eni 90mm. Top Fuel 9.9’a özgü bir tasarım aynakol seti olarak bu orta mille birlikte FSA’nın iki ayna dişlili (2x9 vites) yeni bir modelinin tercih edilmiş olması. Bu uygulamalar sonucunda Q-Faktöründe daralma sağlanmış, Shimano XTR’ye oranla daralma 10mm.

  Bunlara ek olarak 2008 yılından da tanıdığımız Active Braking Pivot System (ABP) bir nebze hafifletilmiş, süspansiyon mesâfesi 90mm’den 100mm’ye çıkarılmış ve bu modelde Bontrager XXX karbon tekerlekler tercih edilmiş. Toplam olarak Top Fuel 9.9’un ağırlığı 9.5 kilonun altında.

  Kaynaklar: Trek Letonya, mtbr.com, velovert.com

 •  

    Bu haber 7157 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015